SPRINT

2012 OG London, GBR

K1 men 200 m sprint
1 McKeever Edward GBR 36.246
2 Craviotto Rivero Saul ESP 36.540
3 DE JONGHE Mark CAN 36.657
4 Beaumont Maxime FRA 36.688
5 Salakhov Eugeni RUS 36.825
6 DUDAS Miklos HUN 36.830
7 NOVAKOVIC Marko SRB 37.094
8 Rauhe Ronald GER 37.553
9 Bleibach Kasper DEN Final B
10 Balciunas Egidijus LTU Final B
11 MATSUSHITA Momotaro JPN Final B
12 de CESARE Cesar ECU Final B
13 RICHARD Maxime BEL Final B
14 Siemionowski Piotr POL Final B
15 HORNSBY Tim USA Final B
16 ZHOU Yubo CHN Final B
K1 women 200 m sprint
1 CARRINGTON Lisa NZL 44.638
2 OSIPENKO-RODOMSKA Inna UKR 45.053
3 DOUCHEV JANIC Natasa HUN 45.128
4 Portela Rivas Teresa ESP 45.326
5 Walczykiewicz Marta POL 45.500
6 Lobova Natalia RUS 45.961
7 Walker Jessica GBR 46.161
8 Portela Rivas Teresa POR 46.549
9 Mikkonen Jenni FIN Final B
10 JANIC Ponomarenko Spela SLO Final B
11 Moldovan Nikolina SRB Final B
12 AMADOR Darisleydis CUB Final B
13 Kitamoto Shinobu JPN Final B
14 Kmetova Ivana SVK Final B
15 Hoermann Silke GER Final B
16 Nichols Alana AUS Final B
K1 women 500 m sprint
1 Kozak Danuta HUN 1:51.456
2 OSIPENKO-RODOMSKA Inna UKR 1:52.685
3 HARTLEY Bridgitte RSA 1:52.923
4 Paldanius Sofia SWE 1:53.197
5 Idem Josefa ITA 1:53.223
6 Cawthorn Rachel GBR 1:53.345
7 HANSEN Henriette DEN 1:54.110
8 Rikala Anne FIN 1:54.333
9 Wagner-Augustin Katrin GER Final B
10 Konieczna Aneta POL Final B
11 Portela Rivas Teresa POR Final B
12 JANIC Ponomarenko Spela SLO Final B
13 Sergeyeva Natalia KAZ Final B
14 FOURNEL Emilie CAN Final B
15 HATTON Teneale NZL Final B
16 Nichols Alana AUS Final B
K1 men 1.000 m sprint
1 Larsen Eirik Veraas NOR 3:26.462
2 van Koeverden Adam CAN 3:27.170
3 Hoff Max GER 3:27.759
4 Poulsen Holten Rene DEN 3:29.483
5 Gustafsson Anders SWE 3:29.919
6 Yurenia Aleh BLR 3:32.396
7 CUBELOS Francisco ESP 3:32.521
8 Brabants Tim GBR 3:34.833
9 GARCIA Jorge Antonio CUB Final B
10 Tomicevic Marko SRB Final B
11 Kirchev Miroslav BUL Final B
12 Carre Cyrille FRA Final B
13 MRABET Mohamed Ali TUN Final B
14 Fouhy Ben NZL Final B
15 ZHOU Yubo CHN Final B
16 STEWART Murray AUS Final B
K2 men 200 m sprint
1 Postrigay Yuri RUS 33.507
Dyachenko Alexander RUS 33.507
2 Piatrushenka Raman BLR 34.266
Makhneu Vadzim BLR 34.266
3 Heath Liam GBR 34.421
Schofield Jonathan GBR 34.421
4 Hybois Arnaud FRA 35.012
Jouve Sebastien FRA 35.012
5 CORREA Miguel Antonio ARG 35.271
VOISARD REZOLA Ruben ARG 35.271
6 PHILLIPS Jesse AUS 35.315
BIRD Stephen AUS 35.315
7 COCHRANE Ryan CAN 35.396
FOURNEL Hugues CAN 35.396
8 Rauhe Ronald GER 35.405
Ems Jonas GER 35.405
9 DERGUNOV Alexey KAZ Final B
ALEXEYEV Yevgeniy KAZ Final B
10 WATANABE Hiroki JPN Final B
MATSUSHITA Momotaro JPN Final B
11 Straume Krists LAT Final B
Rumjancevs Alexejs LAT Final B
12 Cauwenbergh Olivier BEL Final B
Pannecoucke Laurens BEL Final B
13 Mitrea Ionut ROU Final B
MADA Bogdan ROU Final B
K2 women 500 m sprint
1 WEBER Franziska GER 1:42.213
Dietze Tina GER 1:42.213
2 Kovacs Katalin HUN 1:43.278
DOUCHEV JANIC Natasa HUN 1:43.278
3 Naja Karolina POL 1:44.000
Mikolajczyk Beata POL 1:44.000
4 WU Yanan CHN 1:44.136
ZHOU Yu CHN 1:44.136
5 Schuring Yvonne AUT 1:44.785
Schwarz Viktoria AUT 1:44.785
6 Vasconcelos Joana POR 1:44.924
Gomes Beatriz POR 1:44.924
7 CARRINGTON Lisa NZL 1:46.290
TAYLOR Erin NZL 1:46.290
8 Moldovan Nikolina SRB 1:48.941
Moldovan Olivera SRB 1:48.941
9 Khudzenka Volha BLR Final B
PAUTARAN Maryna BLR Final B
10 Nordlow Josefin SWE Final B
Johansson Karin SWE Final B
11 Edmonds Abigail GBR Final B
Sawers Louisa GBR Final B
12 FLOOD Naomi AUS Final B
Fogarty Lyndsie AUS Final B
13 Kmetova Ivana SVK Final B
Kohlova Martina SVK Final B
14 MENESES Yulitza CUB Final B
GANDARELA Dayexi CUB Final B
15 Lobova Natalia RUS Final B
Sobetova Vera RUS Final B
16 PALEU Iuliana ROU Final B
Lauric Irina ROU Final B
K2 men 1.000 m sprint
1 Dombi Rudolf HUN 3:09.646
Kokeny Roland HUN 3:09.646
2 Pimenta Fernando POR 3:09.699
Silva Emanuel POR 3:09.699
3 Hollstein Martin GER 3:10.117
Ihle Andreas GER 3:10.117
4 Smith David AUS 3:11.456
WALLACE Kennyneth AUS 3:11.456
5 Oscarsson Markus SWE 3:11.803
Nillson Henrik SWE 3:11.803
6 Medvedev Ilya RUS 3:12.047
Ryakhov Anton RUS 3:12.047
7 FITZGERALD Darryl NZL 3:12.117
Ferguson Steven NZL 3:12.117
8 Gelle Peter SVK 3:12.519
Vlcek Erik SVK 3:12.519
9 Wraae Knudsen Kim DEN Final B
Staer Emil DEN Final B
10 Cauwenbergh Olivier BEL Final B
Pannecoucke Laurens BEL Final B
11 ALEXEYEV Yevgeniy KAZ Final B
DERGUNOV Alexey KAZ Final B
12 COCHRANE Ryan CAN Final B
FOURNEL Hugues CAN Final B
K4 women 500 m sprint
1 Szabo Gabriella HUN 1:30.827
Kozak Danuta HUN 1:30.827
Kovacs Katalin HUN 1:30.827
Fazekas Krisztina HUN 1:30.827
2 Leonhardt Carolin GER 1:31.298
WEBER Franziska GER 1:31.298
Wagner-Augustin Katrin GER 1:31.298
Dietze Tina GER 1:31.298
3 Pamialova Iryna BLR 1:31.400
Papok Nadzeya BLR 1:31.400
Khudzenka Volha BLR 1:31.400
PAUTARAN Maryna BLR 1:31.400
4 Walczykiewicz Marta POL 1:31.607
Konieczna Aneta POL 1:31.607
Naja Karolina POL 1:31.607
Mikolajczyk Beata POL 1:31.607
5 Walker Jessica GBR 1:33.055
Cawthorn Rachel GBR 1:33.055
Hannah Angela GBR 1:33.055
Sawers Louisa GBR 1:33.055
6 Portela Rivas Teresa POR 1:33.453
Vasconcelos Joana POR 1:33.453
Gomes Beatriz POR 1:33.453
Rodrigues Helena POR 1:33.453
7 Salakhova Juliana RUS 1:33.459
Sobetova Vera RUS 1:33.459
PODOLSKAYA Natalia RUS 1:33.459
Kachalova Yulia RUS 1:33.459
8 DELATTRE-DEMORY Marie FRA 1:35.299
MAYER Joanne FRA 1:35.299
GUYOT Sarah FRA 1:35.299
TULEAU Gabrielle FRA 1:35.299
K4 men 1.000 m sprint
1 SMITH Tate AUS 2:55.085
Smith David AUS 2:55.085
STEWART Murray AUS 2:55.085
CLEAR Jacob AUS 2:55.085
2 Kammerer Zoltan HUN 2:55.699
Toth David HUN 2:55.699
Kulifai Tamas HUN 2:55.699
Pauman Daniel HUN 2:55.699
3 Havel Daniel CZE 2:55.850
Trefil Lukas CZE 2:55.850
DOSTAL Josef CZE 2:55.850
Sterba Jan CZE 2:55.850
4 Gross Marcus GER 2:56.172
BROECKL Norman GER 2:56.172
WIESKOETTER Tim GER 2:56.172
Hoff Max GER 2:56.172
5 Wraae Knudsen Kim DEN 2:56.542
Poulsen Holten Rene DEN 2:56.542
Staer Emil DEN 2:56.542
Bleibach Kasper DEN 2:56.542
6 Gelle Peter SVK 2:56.771
Jankovec Martin SVK 2:56.771
Vlcek Erik SVK 2:56.771
Tarr Juraj SVK 2:56.771
7 Medvedev Ilya RUS 2:57.375
Vasilev Anton RUS 2:57.375
Ryakhov Anton RUS 2:57.375
ZHESTKOV Oleg RUS 2:57.375
8 Neagu Traian ROU 2:58.223
Ioneticu Toni ROU 2:58.223
Vasile Stefan ROU 2:58.223
Gavrila Petrus ROU 2:58.223
C1 men 200 m sprint
1 Cheban Yuri UKR 42.291
2 SHUKLIN Jevgenij LTU 42.792
3 Shtyl Ivan RUS 42.853
4 BENAVIDEZ LOPES Alfonso ESP 43.038
5 Harazha Dzianis BLR 43.545
6 Hagara Lubomir SVK 43.977
7 Goubel Mathieu FRA 44.045
8 SAKAMOTO Naoya JPN 44.699
9 Jezierski Andrzej IRL Final B
10 Menkov Vadim UZB Final B
11 Vajda Attila HUN Final B
12 OLIVEIRA Ronilson BRA Final B
13 McCOOMBS Jason Stephen CAN Final B
14 DYADCHUK Alexandr KAZ Final B
15 Li Qiang CHN Final B
16 Brendel Sebastian GER Final B
C1 men 1.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 3:47.176
2 Cal David Figueroa ESP 3:48.053
3 Oldershaw Mark William CAN 3:48.502
4 Menkov Vadim UZB 3:49.255
5 Goubel Mathieu FRA 3:50.758
6 Vajda Attila HUN 3:50.926
7 Zhukouski Aliaksandr BLR 3:51.166
8 Shtokalov Ilya RUS 3:51.535
9 Kuleta Piotr POL Final B
10 CRISTOBAL Jose MEX Final B
11 Chirila Iosif ROU Final B
12 DONAGHEY Jake AUS Final B
13 GUEYE Ndiatte SEN Final B
14 PACAVIRA Fortunato ANG Final B
15 JEFFERIES Richard GBR Final B
16 DYADCHUK Alexandr KAZ Final B
C2 men 1.000 m sprint
1 KRETSCHMER Peter GER 3:33.804
KUSCHELA Kurt GER 3:33.804
2 Bahdanovich Andrei BLR 3:35.206
Bahdanovich Aliaksandr BLR 3:35.206
3 Korovashkov Alexei RUS 3:36.414
Pervukhin Ilya RUS 3:36.414
4 Bezugliy Sergiy AZE 3:37.219
Prokopenko Maxim AZE 3:37.219
5 Radon Jaroslav CZE 3:37.601
Dvorak Filip CZE 3:37.601
6 Torres Madrigal Serguey CUB 3:42.357
BULNES Jose Carlos CUB 3:42.357
7 DUMITRESCU LAZAR Alexandru ROU 3:43.005
Mihalachi Victor ROU 3:43.005
8 HUANG Maoxing CHN 3:48.930
Li Qiang CHN 3:48.930
9 Grzybowski Marcin POL Final B
Kaczor Tomasz POL Final B
10 SILVA Erlon BRA Final B
OLIVEIRA Ronilson BRA Final B
11 HAAS Alex AUS Final B
DONAGHEY Jake AUS Final B
12 HENRIQUES Nelson ANG Final B
PACAVIRA Fortunato ANG Final B