SPRINT

2016 OG Rio de Janeiro, BRA

K1 men 200 m sprint
1 Heath Liam GBR 00:35.197
2 Beaumont Maxime FRA 00:35.362
3 CRAVIOTTO Saul ESP 00:35.662
3 Rauhe Ronald GER 00:35.662
5 RUMJANCEVS Aleksejs LAT 00:35.891
6 RIZZA Manfredi ITA 00:36.000
7 DE JONGHE Mark CAN 00:36.080
8 BIRD Stephen AUS 00:36.426
K1 women 200 m sprint
1 CARRINGTON Lisa NZL 00:39.864
2 Walczykiewicz Marta POL 00:40.279
3 OSIPENKO-RODOMSKA Inna AZE 00:40.401
4 PONOMARENKO JANIC Spela SLO 00:40.769
5 GUYOT Sarah FRA 00:40.894
6 Portela Rivas Teresa ESP 00:41.053
7 STENSILS Linnea SWE 00:41.293
8 Klinova Inna KAZ 00:41.521
K1 women 500 m sprint
1 Kozak Danuta HUN 01:52.494
2 Joergensen Emma Aastrand DEN 01:54.326
3 CARRINGTON Lisa NZL 01:54.372
4 LITVINCHUK Maryna BLR 01:54.474
5 WEBER Franziska GER 01:54.553
6 ZHOU Yu CHN 01:54.994
7 Ruzicic Benedek Dalma SRB 01:55.095
8 OSIPENKO-RODOMSKA Inna AZE 01:56.573
K1 men 1.000 m sprint
1 WALZ Marcus ESP 03:31.447
2 DOSTAL Josef CZE 03:32.145
3 Anoshkin Roman RUS 03:33.363
4 STEWART Murray AUS 03:33.741
5 Pimenta Fernando POR 03:35.349
6 Poulsen Holten Rene DEN 03:36.840
7 Hoff Max GER 03:37.581
8 Gelle Peter SVK 03:40.691
K2 men 200 m sprint
1 CRAVIOTTO Saul ESP 00:32.075
TORO Cristian ESP 00:32.075
2 Heath Liam GBR 00:32.368
Schofield Jonathan GBR 00:32.368
3 LANKAS Aurimas LTU 00:32.382
RAMANAUSKAS Edvinas LTU 00:32.382
4 Tótka Sándor HUN 00:32.412
Molnar Peter HUN 00:32.412
5 Rauhe Ronald GER 00:32.488
LIEBSCHER Tom GER 00:32.488
6 Grujic Nebojsa SRB 00:32.656
NOVAKOVIC Marko SRB 00:32.656
7 Jouve Sebastien FRA 00:32.699
Beaumont Maxime FRA 00:32.699
8 COCHRANE Ryan CAN 00:33.767
FOURNEL Hugues CAN 00:33.767
K2 women 500 m sprint
1 Szabo Gabriella HUN 01:43.687
Kozak Danuta HUN 01:43.687
2 WEBER Franziska GER 01:43.738
Dietze Tina GER 01:43.738
3 Naja Karolina POL 01:45.207
Mikolajczyk Beata POL 01:45.207
4 TODOROVA Anastasiia UKR 01:45.868
HRYSHCHUN Inna UKR 01:45.868
5 ANYSHINA Elena RUS 01:46.319
STEPANOVA Kira RUS 01:46.319
6 Liapeshka Nadzeya BLR 01:46.967
LITVINCHUK Maryna BLR 01:46.967
7 SERGEYEVA Natalya KAZ 01:48.361
Podoinikova Irina KAZ 01:48.361
8 Bull Alyssa AUS 01:51.915
Burnett Alyce AUS 01:51.915
K2 men 1.000 m sprint
1 RENDSCHMIDT Max GER 03:10.781
Gross Marcus GER 03:10.781
2 Tomicevic Marko SRB 03:10.969
ZORIC Milenko SRB 03:10.969
3 WALLACE Kenny AUS 03:12.593
Tame Lachlan AUS 03:12.593
4 Silva Emanuel POR 03:12.889
Ribeiro Joao POR 03:12.889
5 Nekriosius Ricardas LTU 03:14.748
Olijnik Andrej LTU 03:14.748
6 Ripamonti Nicola ITA 03:14.883
DRESSINO Giulio ITA 03:14.883
7 HUFNAGEL Tibor HUN 03:15.387
CEINER Benjamin HUN 03:15.387
8 Vlcek Erik SVK 03:15.916
Tarr Juraj SVK 03:15.916
K4 women 500 m sprint
1 Szabo Gabriella HUN 01:31.482
Kozak Danuta HUN 01:31.482
Csipes Tamara HUN 01:31.482
FAZEKAS-ZUR Krisztina HUN 01:31.482
2 HERING Sabrina GER 01:32.383
WEBER Franziska GER 01:32.383
KRIEGERSTEIN Steffi GER 01:32.383
Dietze Tina GER 01:32.383
3 MAKHNEVA Marharyta BLR 01:33.908
Liapeshka Nadzeya BLR 01:33.908
Khudzenka Volha BLR 01:33.908
LITVINCHUK Maryna BLR 01:33.908
4 POVKH Mariya UKR 01:34.214
Akhadova Svitlana UKR 01:34.214
TODOROVA Anastasiia UKR 01:34.214
HRYSHCHUN Inna UKR 01:34.214
5 LOVETT Jaimee NZL 01:35.198
IMRIE Kayla NZL 01:35.198
FISHER Aimee NZL 01:35.198
RYAN Caitlin NZL 01:35.198
6 Joergensen Emma Aastrand DEN 01:36.057
THOMSEN Amalie DEN 01:36.057
Villumsen Ida DEN 01:36.057
HANSEN Henriette DEN 01:36.057
7 Walker Jessica GBR 01:37.043
Cawthorn Rachel GBR 01:37.043
Simon Rebil GBR 01:37.043
GURSKI Louisa GBR 01:37.043
8 Langlois Andreanne CAN 01:37.733
FOURNEL Emilie CAN 01:37.733
Orton Genevieve CAN 01:37.733
Fraser Kc CAN 01:37.733
K4 men 1.000 m sprint
1 RENDSCHMIDT Max GER 03:02.143
LIEBSCHER Tom GER 03:02.143
Hoff Max GER 03:02.143
Gross Marcus GER 03:02.143
2 MYSAK Denis SVK 03:05.044
Vlcek Erik SVK 03:05.044
Tarr Juraj SVK 03:05.044
LINKA Tibor SVK 03:05.044
3 Havel Daniel CZE 03:05.176
Trefil Lukas CZE 03:05.176
DOSTAL Josef CZE 03:05.176
Sterba Jan CZE 03:05.176
4 WALLACE Kenny AUS 03:06.731
FITZSIMMONS Riley AUS 03:06.731
CLEAR Jacob AUS 03:06.731
WOOD Jordan AUS 03:06.731
5 Hernanz Agueria Javier ESP 03:06.768
GERMADE Rodrigo ESP 03:06.768
CARRERA Oscar ESP 03:06.768
PENA Inigo ESP 03:06.768
6 Pimenta Fernando POR 03:07.482
Silva Emanuel POR 03:07.482
Ribeiro Joao POR 03:07.482
Fernandes David POR 03:07.482
7 Hybois Arnaud FRA 03:07.488
Hubert Etienne FRA 03:07.488
Jouve Sebastien FRA 03:07.488
Carre Cyrille FRA 03:07.488
8 Tomicevic Marko SRB 03:10.241
ZORIC Milenko SRB 03:10.241
Pajic Dejan SRB 03:10.241
TORUBAROV Vladimir SRB 03:10.241
C1 men 200 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 03:56.926
1 CHEBAN Iurii UKR 00:39.279
2 QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias BRA 03:58.529
2 Demyanenko Valentin AZE 00:39.493
3 Shtokalov Ilya RUS 04:00.963
3 QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias BRA 00:39.628
4 Altukhov Pavlo UKR 04:01.587
4 Benavides Lopez Alfonzo ESP 00:39.649
5 FUKSA Martin CZE 04:03.322
5 NADIRADZE Zaza GEO 00:39.817
6 Kochnev Gerasim UZB 04:04.205
6 Kraitor Nadrey RUS 00:40.105
7 TACCHINI Carlo ITA 04:15.368
TARNOVSKYI Serghei MDA DSQ
7 Li Qiang CHN 00:40.143
8 Simart Thomas FRA 00:40.180
C2 men 1.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 03:43.912
VANDREY Jan GER 03:43.912
2 de Souza Silva Erlon BRA 03:44.819
QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias BRA 03:44.819
3 IANCHUK DMYTRO UKR 03:45.949
Mishchuk Taras UKR 03:45.949
4 Vasbanyai Henrik HUN 03:46.198
Mike Robert HUN 03:46.198
5 Shtokalov Ilya RUS 03:46.776
Pervukhin Ilya RUS 03:46.776
6 Torres Serguei CUB 03:48.133
Jorge Fernando Dayan CUB 03:48.133
7 Radon Jaroslav CZE 03:49.352
Dvorak Filip CZE 03:49.352
8 Kochnev Gerasim UZB 03:52.920
Mirbekov Serik UZB 03:52.920