SPRINT

2020 OG Tokyo, JPN

K1 men 200 m sprint
1 Tótka Sándor HUN 00:35.035
2 RIZZA Mafredi ITA 00:35.080
3 Heath Liam GBR 00:35.202
4 CSIZMADIA Kolos HUN 00:35.317
5 AREVALO Carlos ESP 00:35.391
6 Menning Petter SWE 00:35.562
7 CRAVIOTTO Saul ESP 00:35.568
8 AKMENS Roberts LAT 00:36.014
K1 women 200 m sprint
1 CARRINGTON Lisa NZL 00:38.120
2 Portela Teresa ESP 00:38.883
3 Jorgensen Emma Aastrand DEN 00:38.901
4 Walczykiewicz Marta POL 00:39.170
5 STENSILS Linea SWE 00:39.287
6 Lucz Dora HUN 00:39.442
7 GENZO FRANCESCA ITA 00:40.184
8 KERR Deborah GBR 00:40.409
9 Langlois Andreanne CAN 00:40.473
K1 women 500 m sprint
1 CARRINGTON Lisa NZL 01:51.216
2 Csipes Tamara HUN 01:51.855
3 Jorgensen Emma Aastrand DEN 01:52.773
4 Kozak Danuta HUN 01:53.414
5 STENSILS Linea SWE 01:53.600
6 PETERS HERMIEN BEL 01:53.716
7 Portela Teresa POR 01:55.814
8 WOOD Alyce AUS 01:57.251
K1 men 1.000 m sprint
1 KOPASZ Balint HUN 03:20.643
2 VARGA Ádám HUN 03:22.431
3 Pimenta Fernando POR 03:22.478
4 SCHOPF Jacob GER 03:22.554
5 DOSTAL Josef CZE 03:26.610
6 ZHANG Dong CHN 03:28.103
7 GREEN Thomas AUS 03:28.360
8 VERNICE Agustin ARG 03:28.503
K2 women 500 m sprint
1 CARRINGTON Lisa NZL 01:35.785
REGAL Caitlin NZL 01:35.785
2 Naja Karolina POL 01:36.753
PULAWSKA Anna POL 01:36.753
3 Kozak Danuta HUN 01:36.867
BODONYI Dora HUN 01:36.867
4 Csipes Tamara HUN 01:37.114
Medveczky Erika HUN 01:37.114
5 BULL Alysa AUS 01:37.412
WOOD Alyce AUS 01:37.412
6 Khudzenka Volha BLR 01:37.647
LITVINCHUK Maryna BLR 01:37.647
7 HOSTENS MANON FRA 01:40.329
GUYOT Sarah FRA 01:40.329
8 HERRING-PRADLER Sabrina GER 01:42.406
Dietze Tina GER 01:42.406
K2 men 1.000 m sprint
1 van der WESTHUYZEN Jean AUS 03:15.280
GREEN Thomas AUS 03:15.280
2 Hoff Max GER 03:15.584
SCHOPF Jacob GER 03:15.584
3 DOSTAL Josef CZE 03:16.106
SLOUF Radek CZE 03:16.106
4 Nadas Bence HUN 03:16.535
KOPASZ Balint HUN 03:16.535
5 BROWN Max NZL 03:17.268
IMRIE Kurtis NZL 03:17.268
6 CUBELOS Francisco ESP 03:17.327
PENA Inigo ESP 03:17.327
7 BORYKAU Mikita BLR 03:17.769
Yurenia Aleh BLR 03:17.769
8 WANG Congkang CHN 03:19.612
BU Tingkai CHN 03:19.612
K4 men 500 m sprint
1 RENDSCHMIDT Max GER 01:22.219
Rauhe Ronald GER 01:22.219
LIEBSCHER Tom GER 01:22.219
LEMKE Max GER 01:22.219
2 CRAVIOTTO Saul ESP 01:22.445
WALZ Marcus ESP 01:22.445
AREVALO Carlos ESP 01:22.445
GERMADE Rodrigo ESP 01:22.445
3 BALAŽ Samuel SVK 01:23.534
MYSAK Denis SVK 01:23.534
Vlcek Erik SVK 01:23.534
BOTEK Adam SVK 01:23.534
4 KUZAKHMETOV Artem RUS 01:23.654
SERGEEV Alexandr RUS 01:23.654
Anoshkin Roman RUS 01:23.654
SPESIVTSEV Maxim RUS 01:23.654
5 LITVINAU Uladzislau BLR 01:24.510
NATYNCHYK Dzmitry BLR 01:24.510
FEDARENKA Ilya BLR 01:24.510
BORYKAU Mikita BLR 01:24.510
6 Tame Lachlan AUS 01:25.025
FITZSIMMONS Riley AUS 01:25.025
STEWART Murray AUS 01:25.025
WOOD Jordan AUS 01:25.025
7 Nadas Bence HUN 01:25.068
BEKE Kornel HUN 01:25.068
CSIZMADIA Kolos HUN 01:25.068
Tótka Sándor HUN 01:25.068
8 Silva Emanuel POR 01:25.324
RIBEIRA Joao POR 01:25.324
BAPTISTA Messias POR 01:25.324
VARELA David POR 01:25.324
K4 women 500 m sprint
1 Kozak Danuta HUN 01:35.463
Csipes Tamara HUN 01:35.463
Karasz Anna HUN 01:35.463
BODONYI Dora HUN 01:35.463
2 MAKHNEVA Marharyta BLR 01:36.073
Papok Nadzeya BLR 01:36.073
Khudzenka Volha BLR 01:36.073
LITVINCHUK Maryna BLR 01:36.073
3 Naja Karolina POL 01:36.445
PULAWSKA Anna POL 01:36.445
ISKRZYCKA Justyna POL 01:36.445
WISNIEWSKA Helena POL 01:36.445
4 CARRINGTON Lisa NZL 01:37.168
Hoskin Alicia NZL 01:37.168
REGAL Caitlin NZL 01:37.168
HATTON Teneale NZL 01:37.168
5 HERRING-PRADLER Sabrina GER 01:37.243
Gebhardt Melanie GER 01:37.243
HAKE Jule GER 01:37.243
Dietze Tina GER 01:37.243
6 LI Dongyin CHN 01:38.121
ZHOU Yu CHN 01:38.121
Ma Qing CHN 01:38.121
Wang Nan CHN 01:38.121
7 Roberts Jaime AUS 01:39.797
Bridgen-Jones Jo AUS 01:39.797
REYNOLDS Shannon AUS 01:39.797
MCARTHUR Catherine AUS 01:39.797
8 Jorgensen Emma Aastrand DEN 01:41.141
FUNCH Julie Froelund DEN 01:41.141
MILTHERS Sara Corfixsen DEN 01:41.141
Iversen Bolette Nyvang DEN 01:41.141
C1 women 200 m sprint
1 Harrison Nevin USA 00:45.932
2 Vincent-Lapointe Laurence CAN 00:46.786
3 LUZAN Liudmyla UKR 00:47.034
4 BOROWSKA Dorota POL 00:47.116
5 JACOME Antía ESP 00:47.226
6 Lin Wenjun CHN 00:47.608
7 ROMASENKO Olesia RUS 00:47.777
8 VINCENT Katie CAN 00:47.834
C1 men 1.000 m sprint
1 QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias BRA 04:04.408
2 Liu Hao CHN 04:05.724
3 TARNOVSCHI Serguei MDA 04:06.069
4 BART Adrien FRA 04:06.171
5 FUKSA Martin CZE 04:08.755
6 SCHEIBNER Conrad GER 04:13.725
7 JORGE ENRIQUEZ Fernando Dayan CUB 04:13.918
8 Zheng Pengfei CHN 04:14.048
C2 women 500 m sprint
1 XU Shixiao CHN 01:55.495
Sun Mengya CHN 01:55.495
2 LUZAN Liudmyla UKR 01:57.499
CHETVERIKOVA Anastasiia UKR 01:57.499
3 Vincent-Lapointe Laurence CAN 01:59.041
VINCENT Katie CAN 01:59.041
4 JAHN Lisa GER 01:59.943
KOCH Sophie GER 01:59.943
5 BALLA Virag HUN 02:00.289
Takacs Kincso HUN 02:00.289
6 CIRILO DUBOYS Yarisleidis CUB 02:01.623
Nuevo Segura Katherin CUB 02:01.623
7 COCIU Daniela MDA 02:01.750
OLARASU Maria MDA 02:01.750
8 ANDREEVA Irina RUS 02:04.875
ROMASENKO Olesia RUS 02:04.875
C2 men 1.000 m sprint
1 Torres Madrigal Serguey CUB 03:24.995
JORGE ENRIQUEZ Fernando Dayan CUB 03:24.995
2 Liu Hao CHN 03:25.198
Zheng Pengfei CHN 03:25.198
3 Brendel Sebastian GER 03:25.615
Hecker Tim GER 03:25.615
4 NASCIMENTO GODMANN Jacky Jamael BRA 03:27.603
QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias BRA 03:27.603
5 CHIRILA Catalin ROU 03:29.285
MIHALACI Victor ROU 03:29.285
6 VARGA Roland CAN 03:30.157
Fitzpatrick Connor CAN 03:30.157
7 GLAZUNOW WIKTOR POL 03:32.317
BARNIAK Tomasz POL 03:32.317
8 GARCIA Cayetano ESP 03:41.570
MARTINEZ Pablo ESP 03:41.570