SPRINT

2015 WCh Milan, ITA

K1 men 200 m sprint
1 DE JONGHE Mark CAN 34.8
2 Beaumont Maxime FRA 34.99
3 Menning Petter SWE 35
4 NAVAKAUSKAS Ignas LTU 35.41
5 POSTRIGAI Iurii RUS 35.53
6 de CESARE Cesar ECU 35.6
7 KACZMAREK Pawel POL 35.76
8 Svab Filip CZE 35.98
9 REZOLA VOISARD Ruben ARG 36.2
K1 women 200 m sprint
1 CARRINGTON Lisa NZL 40.06
2 Walczykiewicz Marta POL 40.7
3 Portela Teresa ESP 41.25
4 OSIPENKO-RODOMSKA Inna AZE 41.55
5 MENGANA RODRIGUEZ Yusmar CUB 41.83
6 PODOLSKAYA Natalia RUS 41.91
7 GUYOT Sarah FRA 42.03
8 Klinova Inna KAZ 42.15
9 Vad Ninetta HUN 42.53
K1 men 500 m sprint
1 Poulsen Rene Holten DEN 01:39.41
2 LIEBSCHER Tom GER 01:39.89
3 Anoshkin Roman RUS 01:40.77
4 RODRÍGUEZ Roi ESP 01:41.20
5 STABNO Bartosz POL 01:41.35
6 Kirchev Miroslav BUL 01:41.42
7 HUFNAGEL Tibor HUN 01:42.64
8 MOCHALOV Aleksey UZB 01:43.82
9 KUKHARYK Oleh UKR 01:45.36
K1 women 500 m sprint
1 CARRINGTON Lisa NZL 01:49.40
2 Karasz Anna HUN 01:51.13
3 ZHOU Yu CHN 01:51.48
4 Wojnarowska Ewelina POL 01:51.62
5 OSIPENKO-RODOMSKA Inna AZE 01:51.75
6 PONOMARENKO JANIC Spela SLO 01:52.25
7 Khudzenka Volha BLR 01:52.33
8 Cawthorn Rachel GBR 01:52.63
9 Portela Teresa POR 01:55.12
K1 men 1.000 m sprint
1 Poulsen Rene Holten DEN 03:25.82
2 DOSTAL Josef CZE 03:26.30
3 Pimenta Fernando POR 03:26.54
4 Hoff Max GER 03:28.04
5 Yurenia Aleh BLR 03:28.39
6 STEWART Murray AUS 03:28.72
7 Kirchev Miroslav BUL 03:29.23
8 Gelle Peter SVK 03:29.38
9 Pajic Dejan SRB 03:33.68
K1 women 1.000 m sprint
1 Medveczky Erika HUN 04:04.04
2 Bedec Kristina SRB 04:06.40
3 HOGAN MARGARET USA 04:07.41
4 CAMINESCU Florentina ROU 04:11.15
5 Vasko Oona FIN 04:11.72
6 Vergutz Ana Paula BRA 04:12.47
7 Chervova Anzhelika RUS 04:12.59
8 Pedruelo Laura ESP 04:13.01
9 Bruschweiler Noemi SUI 04:14.85
K1 men 5.000 m sprint
1 WALLACE Kenny AUS 19:54.46
2 Hoff Max GER 19:57.57
3 Yurenia Aleh BLR 20:11.91
4 Poulsen Rene Holten DEN 20:31.64
5 Carre Cyrille FRA 20:33.41
6 WYSS FABIO SUI 20:37.10
7 Rosolski Rafal POL 20:41.95
8 PENA Inigo ESP 20:54.65
9 Golendov Ilya KAZ 20:56.00
10 Benassi Maximilian ITA 20:58.74
11 MRABET Mohamed Ali TUN 21:05.84
12 Zakrajsek Jost SLO 21:09.22
13 ZHUANG Shuibin CHN 21:13.16
14 Trefil Lukas CZE 21:22.99
15 RUTHERFORD William GBR 21:24.75
16 KORNFEIND Christoph AUT 21:25.18
17 DIETRICH Miika FIN 21:38.18
18 DIAS DE OLIVEIRA JUNIOR BRA 21:39.22
19 BRANDJES Bram NED 21:40.23
20 HATTINGH Louis RSA 21:52.20
21 Ryakhov Anton RUS 21:57.14
22 CEINER Benjamin HUN 22:00.22
23 Gyokos Lajos TUR 22:01.58
24 Egan Peter IRL 22:01.64
25 Diamantis Andreas CYP 22:30.86
26 GAFUROV Abdusattor TJK 22:39.77
27 Dal Bo Daniel ARG 22:54.56
28 VALDEBENITO Jean CHI 23:07.84
29 TETEREV Daniil KGZ 23:08.67
30 HIDAYAT Asep INA 23:10.00
31 ROMERO Sebastian URU 23:41.75
32 EDVIN DANIEL Buc Solorza GUA 23:45.17
33 CHEUNG Tsz Chun HKG 24:04.93
34 OULDKADDOUR Abderrahmane ALG 24:07.38
35 ROJAS Ernesto ECU 24:09.71
36 Andrade Picasso ANG 24:20.98
37 LWANYONYI Kevin Nabongo KEN 24:26.68
Tomicevic Marko SRB DNF
LINDBERG JOAKIM SWE DNF
Jessop Andrew Dennis CAN DNS
TALEBIAN Ahmadreza IRI DNS
CANO GONZALEZ Johan COL DNS
K1 women 5.000 m sprint
1 LITVINCHUK Maryna BLR 22:36.06
2 Belcher Lani GBR 22:40.02
3 FOURNEL Emilie CAN 22:43.59
4 Medveczky Erika HUN 22:45.27
5 PETERS HERMIEN BEL 22:47.10
6 EGAN Jennifer IRL 22:47.32
7 HOGAN MARGARET USA 22:50.44
8 Bedec Kristina SRB 23:02.97
9 KOZISKOVA ANNA CZE 23:04.47
10 Gebhardt Melanie GER 23:17.71
11 VARONA Daniela ROU 23:24.31
12 GALUSHKO Lyudmyla UKR 23:37.76
13 WLOSIK Anna POL 23:40.27
14 Bruschweiler Noemi SUI 23:41.51
15 Lobova Natalia RUS 23:53.32
16 Haaze Eef NED 23:58.27
17 Barrios Eva ESP 24:02.34
18 Piazza Gaia ITA 24:03.43
19 KERESZTESI Alexandra B. ARG 24:14.83
20 BORZOVA Yuliya UZB 24:25.38
21 BAKIC Brigita CRO 24:31.37
22 MANAEVA Zoia MDA 24:53.37
23 PERDOMO Stefanie ECU 25:47.12
Vergutz Ana Paula BRA DNF
Joergensen Emma Aastrand DEN DNF
Johansson Karin SWE DNF
HARTLEY Bridgitte RSA DNS
Kosytska Vlada GEO DNS
MUNOZ RUA Tatiana COL DNS
K2 men 200 m sprint
1 Tótka Sándor HUN 30.94
Molnar Peter HUN 30.94
2 POSTRIGAI Iurii RUS 30.97
Dyachenko Alexander RUS 30.97
3 Grujic Nebojsa SRB 31.05
NOVAKOVIC Marko SRB 31.05
4 Jouve Sebastien FRA 31.18
Beaumont Maxime FRA 31.18
5 Heath Liam GBR 31.35
Schofield Jonathan GBR 31.35
6 Rauhe Ronald GER 31.38
LIEBSCHER Tom GER 31.38
7 LANKAS Aurimas LTU 31.49
RAMANAUSKAS Edvinas LTU 31.49
8 Svensson Erik SWE 31.71
Svanqvist Christian SWE 31.71
9 COCHRANE Ryan CAN 31.91
Fournel Hughes CAN 31.91
K2 women 200 m sprint
1 MAKHNEVA Marharyta BLR 38.48
LITVINCHUK Maryna BLR 38.48
2 HOMONNAI Luca HUN 38.66
DOUCHEV-JANIC Natasa HUN 38.66
3 HERING Sabrina GER 39.49
KRIEGERSTEIN Steffi GER 39.49
4 BROWN Hannah GBR 39.52
LEWIS Emily GBR 39.52
5 Kmetova Ivana SVK 39.60
Kohlova Martina SVK 39.60
6 LI Yue CHN 40.25
WU Yanan CHN 40.25
7 SERGEYEVA Natalya KAZ 40.32
Podoinikova Irina KAZ 40.32
8 Orton Genevieve CAN 40.75
LOUNDER Una Helen Bean CAN 40.75
9 OUZANDE Sara ESP 41.41
Lazkano Begona ESP 41.41
K2 men 500 m sprint
1 WALLACE Kenny AUS 01:29.22
Tame Lachlan AUS 01:29.22
2 WALZ Marcus ESP 01:30.00
COSGAYA Diego ESP 01:30.00
3 HÉRICS Dávid HUN 01:30.52
SOMORACZ Tamas HUN 01:30.52
4 POSTRIGAI Iurii RUS 01:30.56
Dyachenko Alexander RUS 01:30.56
5 Valko Taras BLR 01:32.26
Makhneu Vadzim BLR 01:32.26
6 ALEXEYEV Yevgeniy KAZ 01:32.60
DERGUNOV Alexey KAZ 01:32.60
7 REUSCHENBACH Lukas GER 01:32.63
Stroinski Kostja GER 01:32.63
8 KRAJČOVIČ Marek SVK 01:33.26
JAKUBÍK Gábor SVK 01:33.26
9 Pra Floriani Mauro ITA 01:33.90
CRENNA Mauro ITA 01:33.90
K2 women 500 m sprint
1 Szabo Gabriella HUN 01:39.87
Kozak Danuta HUN 01:39.87
2 STAROVIC Milica SRB 01:41.08
Ruzicic Benedek Dalma SRB 01:41.08
3 WEBER Franziska GER 01:41.34
Dietze Tina GER 01:41.34
4 Naja Karolina POL 01:42.35
Mikolajczyk Beata POL 01:42.35
5 ANIUSHINA Elena RUS 01:42.39
STEPANOVA Kira RUS 01:42.39
6 Ren Wenjun CHN 01:43.07
Ma Qing CHN 01:43.07
7 Joergensen Emma Aastrand DEN 01:43.73
HANSEN Henriette DEN 01:43.73
7 BORHA Roxana ROU 01:43.73
Meroniac Elena ROU 01:43.73
9 Belcher Lani GBR 01:45.73
Hannah Angela GBR 01:45.73
K2 men 1.000 m sprint
1 RENDSCHMIDT Max GER 03:10.18
Gross Marcus GER 03:10.18
2 WALLACE Kenny AUS 03:11.13
Tame Lachlan AUS 03:11.13
3 Tomicevic Marko SRB 03:11.50
ZORIC Milenko SRB 03:11.50
4 Vlcek Erik SVK 03:12.48
Tarr Juraj SVK 03:12.48
5 BIALKO Vitaliy BLR 03:12.89
Piatrushenka Raman BLR 03:12.89
6 Hybois Arnaud FRA 03:13.10
Hubert Etienne FRA 03:13.10
7 Nekriosius Ricardas LTU 03:13.60
Olijnik Andrej LTU 03:13.60
8 Ripamonti Nicola ITA 03:14.56
DRESSINO Giulio ITA 03:14.56
9 CAMPO Gabriel ESP 03:15.32
MILLAN Ruben ESP 03:15.32
K2 women 1.000 m sprint
1 HERING Sabrina GER 03:37.65
KRIEGERSTEIN Steffi GER 03:37.65
2 YURCHANKA Sofiya BLR 03:38.70
GRISHINA Aleksandra BLR 03:38.70
3 Sarudi Alíz HUN 03:41.09
BODONYI Dora HUN 03:41.09
4 CIUTA Florida ROU 03:42.77
VARONA Daniela ROU 03:42.77
5 WLODARCZYK Dominika POL 03:43.18
Bruska Joanna POL 03:43.18
6 Vega Miriam ESP 03:49.06
FERNANDEZ Tania ESP 03:49.06
7 Piazza Gaia ITA 03:49.16
DI BARTOLO Giuliana ITA 03:49.16
8 ODINTSOVA Liudmila RUS 03:49.45
BARANOVA Varvara RUS 03:49.45
K4 women 500 m sprint
1 MAKHNEVA Marharyta BLR 01:33.95
Liapeshka Nadzeya BLR 01:33.95
Khudzenka Volha BLR 01:33.95
LITVINCHUK Maryna BLR 01:33.95
2 Szabo Gabriella HUN 01:34.27
Kozak Danuta HUN 01:34.27
FAZEKAS-ZUR Krisztina HUN 01:34.27
Karasz Anna HUN 01:34.27
3 WEBER Franziska GER 01:34.89
Wassmuth Conny GER 01:34.89
HANTL Verena GER 01:34.89
Dietze Tina GER 01:34.89
4 Naja Karolina POL 01:35.19
Mikolajczyk Beata POL 01:35.19
Dzieniszewska Edyta POL 01:35.19
Wojnarowska Ewelina POL 01:35.19
5 Walker Jessica GBR 01:35.67
Cawthorn Rachel GBR 01:35.67
Simon Rebeka GBR 01:35.67
Sawers Louisa GBR 01:35.67
6 Moldovan Nikolina SRB 01:36.03
STAROVIC Milica SRB 01:36.03
Ruzicic Benedek Dalma SRB 01:36.03
Moldovan Olivera SRB 01:36.03
7 KICHASOVA Mariia UKR 01:36.74
POVKH Mariya UKR 01:36.74
TODOROVA Anastasiia UKR 01:36.74
HRYSHCHUN Inna UKR 01:36.74
8 JAMELOT Lea FRA 01:37.58
Lhote Amandine FRA 01:37.58
TROEL Sarah FRA 01:37.58
TULEU Gabrielle FRA 01:37.58
9 LOVETT Jaimee NZL 01:37.70
RYAN Caitlin NZL 01:37.70
FISHER Aimee NZL 01:37.70
IMRIE Kayla NZL 01:37.70
K4 men 1.000 m sprint
1 MYSAK Denis SVK 02:56.10
Vlcek Erik SVK 02:56.10
Tarr Juraj SVK 02:56.10
LINKA Tibor SVK 02:56.10
2 Kammerer Zoltan HUN 02:56.90
Toth David HUN 02:56.90
Kulifai Tamas HUN 02:56.90
Pauman Daniel HUN 02:56.90
3 Havel Daniel CZE 02:58.14
Trefil Lukas CZE 02:58.14
DOSTAL Josef CZE 02:58.14
Sterba Jan CZE 02:58.14
4 Smith David AUS 02:58.19
FITZSIMMONS Riley AUS 02:58.19
CLEAR Jacob AUS 02:58.19
WOOD Jordan AUS 02:58.19
5 Pimenta Fernando POR 02:58.80
Ribeiro Joao POR 02:58.80
Silva Emanuel POR 02:58.80
Fernandes David POR 02:58.80
6 Hernanz Agueria Javier ESP 02:59.31
GERMADE Rodrigo ESP 02:59.31
CARRERA Oscar ESP 02:59.31
PENA Inigo ESP 02:59.31
7 Neagu Traian ROU 02:59.97
TURCEAG Catalin ROU 02:59.97
BURCIU Daniel ROU 02:59.97
Gavrila Petrus ROU 02:59.97
8 Miadzvedzeu Pavel BLR 03:00.13
TSARYKOVICH Andrei BLR 03:00.13
BIALKO Vitaliy BLR 03:00.13
Piatrushenka Raman BLR 03:00.13
9 Medvedev Ilya RUS 03:00.80
VASILYEV Anton RUS 03:00.80
Vostrikov Alexei RUS 03:00.80
Nikolaev Pavel RUS 03:00.80
C1 men 200 m sprint
1 Kozyr Artsem BLR 38.61
2 Li Qiang CHN 38.82
3 QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias BRA 38.92
4 Korovashkov Alexey RUS 39.09
5 ZUSTAUTAS Henrikas LTU 39.11
6 Demyanenko Valentin AZE 39.49
7 Hajdu Jonatan HUN 39.68
8 Silva Helder POR 39.81
9 CHEBAN Iurii UKR 39.92
C1 women 200 m sprint
1 STAMENOVA Staniliya BUL 48.72
2 Takacs Kincso HUN 48.82
3 BOBR Kamila BLR 49.23
4 Vincent-Lapointe Laurence CAN 49.35
5 ROMASENKO Olesia RUS 49.67
6 Conceicao do Nascimento Valdenice BRA 49.94
7 AVEGNO Anggie ECU 49.99
8 JEZOVA Jana CZE 51.72
9 Postaru Paula ROU 52.63
C1 men 500 m sprint
1 FUKSA Martin CZE 01:51.00
2 TARNOVSCHI Oleg MDA 01:51.67
3 Piatrou Maksim BLR 01:53.13
4 Pavlov Mikhail RUS 01:53.29
5 TACCHINI Carlo ITA 01:53.41
6 SIEIRO Adrián ESP 01:54.81
7 KORISÁNSZKY Dávid HUN 01:55.55
8 Brendel Sebastian GER 01:57.00
9 MLADEZIC Strahinja SRB 01:57.22
C1 men 1.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 03:48.96
2 FUKSA Martin CZE 03:48.97
3 TARNOVSCHI Serghei MDA 03:51.58
4 Altukhov Pavlo UKR 03:53.24
5 Shtokalov Ilya RUS 03:53.66
6 Kaczor Tomasz POL 03:55.60
7 Vajda Attila HUN 03:56.88
8 Goubel Mathieu FRA 03:57.55
9 Oldershaw Mark William CAN 04:01.28
C1 men 5.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 23:03.32
2 Campos Manuel Antonio ESP 23:04.30
3 KAMINSKI Mateusz POL 23:05.54
4 Wang Riwei CHN 23:18.74
5 Shemetylo Eduard UKR 23:25.40
6 CAMARA CASTANEDA Adolfo MEX 23:27.08
7 RUSO Vojtěch CZE 23:30.32
8 Petrov Pavel RUS 23:32.23
9 RUSNAK Matej SVK 23:38.94
10 TACCHINI Carlo ITA 23:40.84
11 Vajda Attila HUN 23:57.30
12 Petrov Vladimir KAZ 23:59.20
13 TARRA Anwar INA 24:06.89
14 Aliev Adnan TUR 24:35.38
15 Pagiola Facundo ARG 24:37.63
16 Karlson Joosep EST 24:46.89
17 STRAT Stefan Andrei ROU 24:56.30
18 GARCIA Michael CHI 25:04.58
19 TRAN Xuan Dat VIE 25:09.53
20 DAVID DIAZ Sergio COL 25:21.66
21 Florian Marius AUS 25:35.88
22 TARNOVSCHI Oleg MDA 26:03.41
23 Leon Daniel ECU 26:11.43
24 LUIS HUMBERTO Palala G. GUA 26:27.95
25 Staubach Justin USA 26:34.81
26 ROCHA Paulo ANG 26:51.29
27 STEPANYAN Hayk ARM 27:57.01
28 EKIYE Abraham Leo NGR 28:10.15
Piatrou Maksim BLR DNF
Oldershaw Mark William CAN DNS
Naseri Shahou IRI DNS
C2 men 200 m sprint
1 Korovashkov Alexey RUS 36.35
Shtyl Ivan RUS 36.35
2 SALADUKHA Hleb BLR 37.52
MAKHLAI Dzianis BLR 37.52
3 Nuck Robert GER 37.75
Holtz Stefan GER 37.75
4 LANTOS Adam HUN 38.14
Nagy Peter HUN 38.14
5 GLAZUNOW WIKTOR POL 38.52
SLOMINSKI Vincent POL 38.52
6 YEMELYANOV Mikhail KAZ 38.82
Medetov Merey KAZ 38.82
7 CRACIUN NICOLAE ITA 38.86
SGARAVATTO Andrea ITA 38.86
8 LAZO Andres ECU 39.91
GONZALEZ Vicente ECU 39.91
9 Knesis Antons LAT 40.33
BURKOVSKIS Martins LAT 40.33
C2 men 500 m sprint
1 Petrov Pavel RUS 01:42.04
Pavlov Mikhail RUS 01:42.04
2 GLAZUNOW WIKTOR POL 01:42.58
SLOMINSKI Vincent POL 01:42.58
3 IANCHUK DMYTRO UKR 01:42.76
Mishchuk Taras UKR 01:42.76
4 Sarudi Pal HUN 01:43.76
FORGO Christopher HUN 01:43.76
5 Rabchanka Dzmitry BLR 01:43.84
Vauchetski Aliaksandr BLR 01:43.84
6 Bezugliy Sergiy AZE 01:44.52
KUPIN Oleksiy AZE 01:44.52
7 Chirila Iosif ROU 01:44.60
Condrat Petre ROU 01:44.60
8 Yemelyanov Sergey KAZ 01:45.31
Yemelyanov Timofey KAZ 01:45.31
9 OELTZE Yul GER 01:45.39
Verch Ronald GER 01:45.39
C2 women 500 m sprint
1 KASTSIUCHENKA Daryna BLR 02:00.68
BOBR Kamila BLR 02:00.68
2 Kazakova Maria RUS 02:01.80
ROMASENKO Olesia RUS 02:01.80
3 Takacs Kincso HUN 02:02.79
LAKATOS Zsanett HUN 02:02.79
4 AVEGNO Anggie ECU 02:05.39
Friend Mia ECU 02:05.39
5 APARECIDA ELIAS DA SILVA BRA 02:05.48
SANTOS DE OLIVEIRA Andrea BRA 02:05.48
6 VINCENT Katie CAN 02:05.82
CROSSMAN-SERB Nadya CAN 02:05.82
7 Postaru Paula ROU 02:06.41
Postaru Valentina ROU 02:06.41
8 RAKHMATOVA Dilnoza UZB 02:06.90
Zokirova Nilufar UZB 02:06.90
9 TRUONG Thi Phuong VIE 02:06.97
LE Chung Thu VIE 02:06.97
C2 men 1.000 m sprint
1 SILVA Erlon De Souza BRA 03:38.51
QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias BRA 03:38.51
2 Vasbanyai Henrik HUN 03:38.84
Mike Robert HUN 03:38.84
3 Kuleta Piotr POL 03:39.31
Grzybowski Marcin POL 03:39.31
4 Vandiuk Yurii UKR 03:39.86
Rybachok Andrii UKR 03:39.86
5 MELANTEV Viktor RUS 03:39.99
Pervukhin Ilya RUS 03:39.99
6 Bahdanovich Andrei BLR 03:40.43
Bahdanovich Aliaksandr BLR 03:40.43
7 KRETSCHMER Peter GER 03:40.89
Mueller Michael GER 03:40.89
8 Radon Jaroslav CZE 03:41.35
Dvorak Filip CZE 03:41.35
9 Russell Benjamin Rolph CAN 03:41.57
Beauchesne-Sevigny Gabriel CAN 03:41.57
C4 men 1.000 m sprint
1 CARP Leonid ROU 03:23.20
Condrat Petre ROU 03:23.20
Chirila Iosif ROU 03:23.20
STRAT Stefan Andrei ROU 03:23.20
2 KOVALENKO Denys UKR 03:23.88
KAMERYLOV Denys UKR 03:23.88
VERGELES Vitaliy UKR 03:23.88
Shemetylo Eduard UKR 03:23.88
3 Sarudi Pal HUN 03:24.44
Kiss Tamas HUN 03:24.44
Vass Andras HUN 03:24.44
Varga David HUN 03:24.44
4 Shamshurin Kirill RUS 03:26.14
Ishmukhamedov Rasul RUS 03:26.14
Shtokalov Ilya RUS 03:26.14
CHEBOTAR Vladislav RUS 03:26.14
5 JANDA Tomas CZE 03:29.91
MACHACEK David CZE 03:29.91
RUSO Vojtěch CZE 03:29.91
Miskovsky Radek CZE 03:29.91
6 REPELE Pietro ITA 03:34.67
AURICCHIO Danilo ITA 03:34.67
RODEGHER Luca ITA 03:34.67
FERRAINA LUCA ITA 03:34.67
7 CRISTOBAL QUIRINO Jose Everardo MEX 03:38.33
CAMILO CORTES Jose Zefer MEX 03:38.33
CASTANEDA CASTILLO Pedro MEX 03:38.33
CASTANEDA CASTILLO M. MEX 03:38.33
8 Rabchanka Dzmitry BLR 03:54.86
Vaitsishkin Dzmitry BLR 03:54.86
Harazha Dzianis BLR 03:54.86
Vauchetski Aliaksandr BLR 03:54.86