SPRINT

2015 EG Baku, AZE

K1 men 200 m sprint
1 Menning Petter SWE 35.576
2 McKEEVER Ed GBR 35.774
3 RUMJANCEVS Aleksejs LAT 35.842
3 DRAGOSAVLJEVIC Marko SRB 35.842
4 NAVAKAUSKAS Ignas LTU 35.851
6 Lukantsov Evgenii RUS 36.31
7 Svab Filip CZE 36.757
8 DELOMBAERDE Jonathan BEL 36.85
DUDAS Miklos HUN DQ
K1 women 200 m sprint
1 Walczykiewicz Marta POL 40.795
2 PODOLSKAYA Natalia RUS 41.165
3 Kozak Danuta HUN 41.378
4 GUYOT Sarah FRA 41.419
5 Moldovan Nikolina SRB 42.007
6 Osypenko-Radomska Inna AZE 42.091
7 STENSILS Linnea SWE 42.179
8 VOLZ Sabine GER 42.454
9 Cawthorn Rachel GBR 43.455
K1 women 500 m sprint
1 Kozak Danuta HUN 02:03.57
2 Schuring Yvonne AUT 02:04.71
3 Wojnarowska Ewelina POL 02:05.39
4 Khudzenka Volha BLR 02:05.51
5 Osypenko-Radomska Inna AZE 02:05.58
6 PONOMARENKO JANIC Spela SLO 02:05.75
7 Moldovan Nikolina SRB 02:08.45
8 Cawthorn Rachel GBR 02:08.48
9 Portela Teresa POR 02:15.44
K1 men 1.000 m sprint
1 Hoff Max GER 03:28.21
2 Pimenta Fernando POR 03:28.42
3 Poulsen Rene Holten DEN 03:28.86
4 Kirchev Miroslav BUL 03:29.25
5 Yurenia Aleh BLR 03:30.85
6 DOSTAL Josef CZE 03:31.35
7 Carre Cyrille FRA 03:33.34
8 Tomicevic Marko SRB 03:35.13
9 BOYTON Jonathan GBR 03:37.04
K1 men 5.000 m sprint
1 Hoff Max GER 20:01.86
2 Pimenta Fernando POR 20:11.99
3 Carre Cyrille FRA 20:42.08
4 Yurenia Aleh BLR 20:52.00
5 Pauman Daniel HUN 20:53.78
6 Trefil Lukas CZE 20:59.16
7 CHERVOV Nikolay RUS 21:18.39
8 Pannecoucke Laurens BEL 21:29.57
9 WYSS FABIO SUI 21:32.39
10 DIETRICH Miika FIN 21:36.70
11 ZORIC Milenko SRB 21:46.94
12 Zakrajsek Jost SLO 21:49.42
13 Tsurkan Vitaliy UKR 21:50.95
14 KORNFEIND Christoph AUT 21:52.28
15 BRZEZINSKI Martin POL 22:14.46
16 KRAJČOVIČ Marek SVK 22:30.16
17 RODRÍGUEZ Roi ESP 22:34.35
18 DRESSINO Giulio ITA 22:36.92
19 SAVIC DARKO BIH 22:53.69
20 SYRIOPOULOS Kyriakos GRE 23:12.51
21 Egan Peter IRL 23:13.18
22 NOVAKOVIC Antun CRO 23:47.30
JAVADOV Mirnazim CRO DNF
Diamantis Andreas CRO DNF
Poulsen Rene Holten DEN DNF
PENDLE Timothy DEN DNF
DEJKOSKI Konstantin DEN DNF
K1 women 5.000 m sprint
1 LITVINCHUK Maryna BLR 22:48.99
2 Belcher Lani GBR 23:05.63
3 CSAY Renata HUN 23:05.85
4 EGAN Jennifer IRL 23:06.31
5 SALAKHOVA Yuliana RUS 23:29.94
6 BROEKX LIZE BEL 23:30.60
7 Varela Ana ESP 23:43.14
8 Haaze Eef NED 23:53.06
9 DZIENISZEWSKA-KIERKLA Edyta POL 23:57.91
10 CAMINESCU Florentina ROU 24:05.67
11 KOZISKOVA ANNA CZE 24:10.19
12 Schuring Yvonne AUT 24:17.06
13 Faldum Berenike BUL 24:18.62
14 MISTINOVA Lucia SVK 24:22.43
15 RYMKEVYCH Svitlana UKR 25:09.47
16 Esteves Ines TUR 25:10.33
17 BAKIC Brigita CRO 25:40.74
Osypenko-Radomska Inna AZE DNF
Vasko Oona AZE DNF
Gebhardt Melanie AZE DNF
BURGO Irene AZE DNF
Kosytska Vlada AZE DSQ
GULCO Natalia AZE DSQ
K2 men 200 m sprint
1 Grujic Nebojsa SRB 31.91
NOVAKOVIC Marko SRB 31.91
2 Rauhe Ronald GER 31.983
LIEBSCHER Tom GER 31.983
3 Tótka Sándor HUN 32.512
Molnar Peter HUN 32.512
4 AREVALO Carlos ESP 32.518
TORO Cristian ESP 32.518
4 Heath Liam GBR 32.518
SCHOFIELD Jon GBR 32.518
6 Postrygay Yury RUS 32.627
Dyachenko Alexander RUS 32.627
7 RIZZA Manfredi ITA 32.738
FLORIO Matteo ITA 32.738
8 Beaumont Maxime FRA 32.768
Jouve Sebastien FRA 32.768
9 Valko Taras BLR 33.66
Makhneu Vadzim BLR 33.66
K2 women 200 m sprint
1 MAKHNEVA Marharyta BLR 37.399
LITVINCHUK Maryna BLR 37.399
2 Moldovan Nikolina SRB 37.699
Moldovan Olivera SRB 37.699
3 POVKH Mariya UKR 37.719
TODOROVA Anastasiia UKR 37.719
4 Karasz Anna HUN 38.165
Vad Ninetta HUN 38.165
5 Naja Karolina POL 38.41
Mikolajczyk Beata POL 38.41
6 Vasconcelos Joana POR 38.609
Gomes Beatriz POR 38.609
7 VOLZ Sabine GER 38.638
Wassmuth Conny GER 38.638
8 Murabito Norma ITA 39.678
CAMPANA Sofia ITA 39.678
9 Kmetova Ivana SVK 41.853
Kohlova Martina SVK 41.853
K2 women 500 m sprint
1 STAROVIC Milica SRB 01:49.90
Ruzicic Benedek Dalma SRB 01:49.90
2 BORHA Roxana ROU 01:50.93
Meroniac Elena ROU 01:50.93
3 Karasz Anna HUN 01:51.17
Vad Ninetta HUN 01:51.17
4 WEBER Franziska GER 01:51.35
Dietze Tina GER 01:51.35
5 MAKHNEVA Marharyta BLR 01:51.87
LITVINCHUK Maryna BLR 01:51.87
6 Naja Karolina POL 01:52.54
Mikolajczyk Beata POL 01:52.54
7 Kmetova Ivana SVK 01:56.00
Kohlova Martina SVK 01:56.00
8 Varela Ana ESP 01:56.04
CONTRERAS Isabel ESP 01:56.04
9 ANYSHINA Elena RUS 01:56.41
CHERNIGOVSKAYA Svetlana RUS 01:56.41
K2 men 1.000 m sprint
1 Kammerer Zoltan HUN 03:11.68
Szalai Tamas HUN 03:11.68
2 RENDSCHMIDT Max GER 03:12.03
Gross Marcus GER 03:12.03
3 BIALKO Vitaliy BLR 03:13.58
Piatrushenka Raman BLR 03:13.58
4 Vlcek Erik SVK 03:13.87
Tarr Juraj SVK 03:13.87
5 Ripamonti Nicola ITA 03:14.04
DRESSINO Giulio ITA 03:14.04
6 Nekriosius Ricardas LTU 03:14.35
Olijnik Andrej LTU 03:14.35
7 LUCHKIN Kirill RUS 03:15.00
ZHESTKOV Oleg RUS 03:15.00
8 KUCERA Patrik CZE 03:17.70
SPICAR Jakub CZE 03:17.70
9 Silva Emanuel POR 03:18.66
Ribeiro Joao POR 03:18.66
K4 women 500 m sprint
1 Szabo Gabriella HUN 01:32.42
Kozak Danuta HUN 01:32.42
Karasz Anna HUN 01:32.42
Vad Ninetta HUN 01:32.42
2 WEBER Franziska GER 01:33.31
Wassmuth Conny GER 01:33.31
HANTL Verena GER 01:33.31
Dietze Tina GER 01:33.31
3 Naja Karolina POL 01:33.98
DZIENISZEWSKA-KIERKLA Edyta POL 01:33.98
Wojnarowska Ewelina POL 01:33.98
Mikolajczyk Beata POL 01:33.98
4 BORHA Roxana ROU 01:34.08
Meroniac Elena ROU 01:34.08
TARAN Iuliana ROU 01:34.08
Lauric Irina ROU 01:34.08
5 Moldovan Nikolina SRB 01:34.40
STAROVIC Milica SRB 01:34.40
Ruzicic Benedek Dalma SRB 01:34.40
Moldovan Olivera SRB 01:34.40
6 KICHASOVA Mariia UKR 01:35.33
POVKH Mariya UKR 01:35.33
TODOROVA Anastasiia UKR 01:35.33
HRYSHCHUN Inna UKR 01:35.33
7 SALAKHOVA Yuliana RUS 01:35.63
ANYSHINA Elena RUS 01:35.63
STEPANOVA Kira RUS 01:35.63
CHERNIGOVSKAYA Svetlana RUS 01:35.63
8 Belcher Lani GBR 01:36.44
Hannah Angela GBR 01:36.44
Mason Hayleigh GBR 01:36.44
Sawers Louisa GBR 01:36.44
9 JAMELOT Lea FRA 01:37.83
Lhote Amandine FRA 01:37.83
TULEU Gabrielle FRA 01:37.83
TROEL Sarah FRA 01:37.83
TROEL Sarah FRA 01:37.83
K4 men 1.000 m sprint
1 Kammerer Zoltan HUN 03:07.06
Toth David HUN 03:07.06
Kulifai Tamas HUN 03:07.06
Pauman Daniel HUN 03:07.06
2 Sergeev Aleksandr RUS 03:08.03
Pogreban Vasily RUS 03:08.03
Ryakhov Anton RUS 03:08.03
BLINTCOV Vladislav RUS 03:08.03
3 Miadzvedzeu Pavel BLR 03:08.83
Yurenia Aleh BLR 03:08.83
BIALKO Vitaliy BLR 03:08.83
Piatrushenka Raman BLR 03:08.83
4 Havel Daniel CZE 03:08.89
Trefil Lukas CZE 03:08.89
DOSTAL Josef CZE 03:08.89
Sterba Jan CZE 03:08.89
5 Pimenta Fernando POR 03:09.01
Ribeiro Joao POR 03:09.01
Silva Emanuel POR 03:09.01
Fernandes David POR 03:09.01
6 BOLTIC Simo SRB 03:10.74
TORUBAROV Vladimir SRB 03:10.74
HOLPERT Ervin SRB 03:10.74
TERZIC Dejan SRB 03:10.74
7 KRAJČOVIČ Marek SVK 03:10.77
MICHÁLEK Matej SVK 03:10.77
JAKUBÍK Gábor SVK 03:10.77
DEMIN Viktor SVK 03:10.77
8 MARON Rafal POL 03:11.99
FLORCZAK Pawel POL 03:11.99
SZANDRACH Pawel POL 03:11.99
Kujawski Mariusz POL 03:11.99
9 BURCIU Daniel ROU 03:12.62
Gavrila Petrus ROU 03:12.62
MIRONESCU Constantin ROU 03:12.62
CAMENESCHI Valentin ROU 03:12.62
C1 men 200 m sprint
1 ZUSTAUTAS Henrikas LTU 40.064
2 Demyanenko Valentin AZE 40.142
3 FUKSA Martin CZE 40.188
4 KRAITOR Andrey RUS 40.199
5 Silva Helder POR 40.682
6 Kozyr Artsem BLR 40.719
7 Simart Thomas FRA 40.745
8 CHEBAN Iurii UKR 41.036
9 Hajdu Jonatan HUN 41.192
C1 men 1.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 03:50.15
2 FUKSA Martin CZE 03:51.11
3 Vajda Attila HUN 03:51.92
4 Kaczor Tomasz POL 03:54.91
5 Piatrou Maksim BLR 03:55.51
6 Craciun Sergiu ITA 03:56.31
7 TARNOVSCHI Oleg MDA 03:58.15
8 CARP Leonid ROU 03:58.84
9 Goubel Mathieu FRA 04:03.49
C2 men 1.000 m sprint
1 Bahdanovich Andrei BLR 03:34.41
Bahdanovich Aliaksandr BLR 03:34.41
2 Korovashkov Alexey RUS 03:34.45
Pervukhin Ilya RUS 03:34.45
3 KRETSCHMER Peter GER 03:34.98
Mueller Michael GER 03:34.98
4 Vasbanyai Henrik HUN 03:35.23
Mike Robert HUN 03:35.23
5 IANCHUK DMYTRO UKR 03:35.56
Mishchuk Taras UKR 03:35.56
6 Radon Jaroslav CZE 03:36.09
Dvorak Filip CZE 03:36.09
7 KAMINSKI Mateusz POL 03:36.82
Kudla Michal POL 03:36.82
8 Bezugliy Sergiy AZE 03:38.09
KUPIN Oleksiy AZE 03:38.09
9 DUMITRESCU-LAZAR Liviu ROU 03:41.97
Mihalachi Victor ROU 03:41.97