SPRINT

2021 ECh Poznan, POL

K1 men 200 m sprint
1 Tótka Sándor HUN 00:35.385
2 Heath Liam GBR 00:35.407
3 Menning Petter SWE 00:35.537
4 ORIYES Juan ESP 00:35.567
5 RIZZA Manfredi ITA 00:35.752
6 Lukantsov Evgenii RUS 00:35.847
7 KUKHARYK Oleh UKR 00:35.990
8 STEFANOVIC Strahinja SRB 00:36.017
9 Beaumont Maxime FRA 00:36.592
K1 women 200 m sprint
1 JORGENSEN Emma DEN 00:41.746
2 Lucz Dora HUN 00:42.336
3 Walczykiewicz Marta POL 00:42.526
4 GENZO FRANCESCA ITA 00:42.704
5 NOVAKOVIC Milica SRB 00:42.776
6 PODOLSKAIA Natalia RUS 00:43.056
7 LEWIS Emily GBR 00:43.431
8 HAKE Jule GER 00:43.576
9 PAOLETTI Vanina FRA 00:43.779
K1 men 500 m sprint
1 KOPASZ Balint HUN 01:40.831
2 Ribeiro Joao POR 01:42.138
3 ZAVREL Jakub CZE 01:42.391
4 GAVRILENKO Viktor RUS 01:43.398
5 GNECCHI Alessandro ITA 01:44.305
6 MOUGET Francis FRA 01:44.458
7 NOVAKOVIC Antun CRO 01:45.031
8 ADAN Enrique ESP 01:46.171
9 BORYKAU Mikita BLR 01:47.338
K1 women 500 m sprint
1 JORGENSEN Emma DEN 01:53.402
2 Kozak Danuta HUN 01:53.962
3 POVKH Mariya UKR 01:55.119
4 NOVAKOVIC Milica SRB 01:55.255
5 Khudzenka Volha BLR 01:55.852
6 WISNIEWSKA Helena POL 01:56.889
7 STEPANOVA Kira RUS 01:58.569
8 ARFT Caroline GER 01:59.456
9 GOVORCINOVIC Anamaria CRO 01:59.726
K1 men 1.000 m sprint
1 KOPASZ Balint HUN 03:41.232
2 Pimenta Fernando POR 03:42.667
3 PETERS Artuur BEL 03:44.367
4 NATHELL MARTIN SWE 03:46.825
5 Hiller Martin GER 03:47.005
6 Hubert Etienne FRA 03:47.450
7 ZDELAR Bojan SRB 03:47.765
8 RODRÍGUEZ Roi ESP 03:51.763
9 Yurenia Aleh BLR 03:57.018
K1 women 1.000 m sprint
1 GAZSO Alida HUN 04:15.944
2 GOVORCINOVIC Anamaria CRO 04:18.568
3 PETRUŠOVÁ Mariana SVK 04:19.895
4 Pedruelo Laura ESP 04:20.285
5 Neumiarzhytskaya Alina BLR 04:22.165
6 Bedec Kristina SRB 04:22.408
7 Bruessler Sarah GER 04:23.111
8 TANKO Diana UKR 04:24.855
9 FANTINI Agata ITA 04:26.638
K1 men 5.000 m sprint
1 NOÉ BÁLINT HUN 20:44.405
2 Yurenia Aleh BLR 20:44.937
3 Pimenta Fernando POR 20:45.277
4 BURGO Samuele ITA 20:45.588
5 PEDERSEN Mads DEN 20:50.615
6 Hoff Max GER 21:02.424
7 Davidek Pavel CZE 21:12.497
8 LOPEZ Javier ESP 21:13.253
9 CANDY Jérémy FRA 21:13.583
10 NATHELL MARTIN SWE 21:15.113
11 Zakrajsek Jost SLO 21:41.480
12 VOLD Eivind NOR 21:56.918
13 DORNER Milan SVK 21:57.585
14 PODPOLNYY Ilya ISR 21:58.891
15 ZARSKI Wiktor POL 22:13.651
16 SINIAVIN Oleg RUS 23:00.383
17 ZARUBIN Oleksandr UKR 23:01.476
NOVAKOVIC Antun CRO DNF
K1 women 5.000 m sprint
1 BODONYI Dora HUN 23:09.331
2 Mironchenko Elena RUS 23:10.431
3 PRADLER Sabrina GER 23:15.338
4 EGAN Jennifer IRL 23:29.145
5 HRYSHCHUN Inna UKR 23:45.886
6 Bedec Kristina SRB 23:56.051
7 Barrios Eva ESP 23:59.662
8 PULAWSKA Malgorzata POL 24:39.975
9 Neumiarzhytskaya Alina BLR 24:48.864
10 Rosa Mathilde ITA 24:49.624
K2 men 200 m sprint
1 RIZZA Manfredi ITA 00:33.095
DI LIBERTO Andrea ITA 00:33.095
2 SEJA Arturas LTU 00:33.355
NAVAKAUSKAS Ignas LTU 00:33.355
3 POSTRIGAI Iurii RUS 00:33.653
Dyachenko Alexander RUS 00:33.653
4 ADAN Enrique ESP 00:33.843
BORRAS Carlos ESP 00:33.843
5 BALASKA Mark HUN 00:33.915
CSIZMADIA Kolos HUN 00:33.915
6 KACZMAREK Pawel POL 00:33.923
Grabowski Bartosz POL 00:33.923
7 Smilka Vasyl UKR 00:34.300
ZAITSEV Oleksandr UKR 00:34.300
8 TRATSIAKOU Dzmitry BLR 00:34.358
MISIUCHENKA Aliaksei BLR 00:34.358
9 Beaumont Maxime FRA 00:34.365
LERAY Jeremy FRA 00:34.365
K2 women 200 m sprint
1 JANIC Spela SLO 00:36.772
OSTERMAN Anja SLO 00:36.772
2 PUTTO Dominika POL 00:37.157
KOLODZIEJCZYK Katarzyna POL 00:37.157
3 LUCZ Anna HUN 00:37.190
KISS Blanka HUN 00:37.190
4 PODOLSKAIA Natalia RUS 00:37.822
CHERNIGOVSKAYA Svetlana RUS 00:37.822
5 PRADLER Sabrina GER 00:37.837
Dietze Tina GER 00:37.837
6 LEHACI Ana AUT 00:38.037
Schwarz Viktoria AUT 00:38.037
7 SKORYK Mariia UKR 00:38.207
POVKH Mariya UKR 00:38.207
8 SAUCHUK Ina BLR 00:39.530
SKRYHANAVA Uladzislava BLR 00:39.530
9 TIRADO Teresa ESP 00:39.858
VAZQUEZ Mirella ESP 00:39.858
K2 men 500 m sprint
1 LITVINAU Uladzislau BLR 01:30.334
NATYNCHYK Dzmitry BLR 01:30.334
2 DANYLENKO Dmytro UKR 01:31.101
KUKHARYK Oleh UKR 01:31.101
3 Hoff Max GER 01:31.215
SCHOPF Jacob GER 01:31.215
4 SPICAR Jakub CZE 01:31.701
Havel Daniel CZE 01:31.701
5 Sergeev Aleksandr RUS 01:31.788
KUZAKHMETOV Artem RUS 01:31.788
6 MYSAK Denis SVK 01:31.908
ZALKA Csaba SVK 01:31.908
7 Ribeiro Joao POR 01:32.048
BAPTISTA Messias POR 01:32.048
8 MALDONIS Simonas LTU 01:32.501
MALDONIS Mindaugas LTU 01:32.501
9 LE MOEL Franck FRA 01:34.405
DECORCHEMONT Guillaume FRA 01:34.405
K2 women 500 m sprint
1 Kozak Danuta HUN 01:44.175
BODONYI Dora HUN 01:44.175
2 Naja Karolina POL 01:45.420
PULAWSKA Anna POL 01:45.420
3 Khudzenka Volha BLR 01:45.450
LITVINCHUK Maryna BLR 01:45.450
4 PRADLER Sabrina GER 01:45.813
Dietze Tina GER 01:45.813
5 JANIC Spela SLO 01:46.633
OSTERMAN Anja SLO 01:46.633
6 PETERS HERMIEN BEL 01:47.498
BROEKX LIZE BEL 01:47.498
7 LEHACI Ana AUT 01:47.885
Schwarz Viktoria AUT 01:47.885
8 PODOLSKAIA Natalia RUS 01:49.680
CHERNIGOVSKAYA Svetlana RUS 01:49.680
9 PETRUŠOVÁ Mariana SVK 01:50.498
GAMSJAGER Lisa SVK 01:50.498
K2 men 1.000 m sprint
1 Hoff Max GER 03:19.973
SCHOPF Jacob GER 03:19.973
2 BALAŽ Samuel SVK 03:21.747
BOTEK Adam SVK 03:21.747
3 Nekriosius Ricardas LTU 03:22.343
Olijnik Andrej LTU 03:22.343
4 LITOVKA Vladislav RUS 03:22.363
Anoshkin Roman RUS 03:22.363
5 BEKE Kornel HUN 03:22.500
VARGA Ádám HUN 03:22.500
6 Miadzvedzeu Pavel BLR 03:22.540
BIALKO Vitaliy BLR 03:22.540
7 Tomicevic Marko SRB 03:23.037
ZORIC Milenko SRB 03:23.037
8 Korsak Przemyslaw POL 03:25.164
Rosolski Rafal POL 03:25.164
9 BURGO Samuele ITA 03:25.804
BECCARO Luca ITA 03:25.804
K2 women 1.000 m sprint
1 Csipes Tamara HUN 03:40.532
Medveczky Erika HUN 03:40.532
2 PELACHS Laia ESP 03:45.961
Lazkano Begona ESP 03:45.961
3 KLATT Martyna POL 03:49.285
OSTROWSKA Sandra POL 03:49.285
4 TANKO Diana UKR 03:50.352
HRYSHCHUN Inna UKR 03:50.352
5 SAUCHUK Ina BLR 03:51.075
SKRYHANAVA Uladzislava BLR 03:51.075
6 CULENOVA Dagmar SVK 03:54.972
JAKUBISOVA Romana SVK 03:54.972
7 Kostromitina Alena RUS 03:55.879
Mironchenko Elena RUS 03:55.879
8 MINCA Camelia ROU 04:00.366
PRUNA Ionela ROU 04:00.366
K4 men 500 m sprint
1 RENDSCHMIDT Max GER 01:23.960
LIEBSCHER Tom GER 01:23.960
Rauhe Ronald GER 01:23.960
LEMKE Max GER 01:23.960
2 BALAŽ Samuel SVK 01:25.395
ZALKA Csaba SVK 01:25.395
MYSAK Denis SVK 01:25.395
BOTEK Adam SVK 01:25.395
3 GUSEV Oleg RUS 01:25.425
Sergeev Aleksandr RUS 01:25.425
SPESIVTSEV Maxim RUS 01:25.425
ERSHOV Vitaly RUS 01:25.425
4 GARROTE Carlos ESP 01:25.753
ORIYES Juan ESP 01:25.753
MARTI Albert ESP 01:25.753
TORO Cristian ESP 01:25.753
5 SPICAR Jakub CZE 01:25.760
Kukacka Vilem CZE 01:25.760
Havel Daniel CZE 01:25.760
Vorel Jan CZE 01:25.760
6 Grujic Nebojsa SRB 01:26.365
DRAGOSAVLJEVIC Marko SRB 01:26.365
NOVAKOVIC Marko SRB 01:26.365
TORUBAROV Vladimir SRB 01:26.365
7 LANKAS Aurimas LTU 01:26.793
NAVAKAUS Ignas LTU 01:26.793
RAMANAUSKAS Edvinas LTU 01:26.793
MALDONIS Simonas LTU 01:26.793
8 MISIUCHENKA Aliaksei BLR 01:27.255
BORYKAU Mikita BLR 01:27.255
LITVINAU Uladzislau BLR 01:27.255
NATYNCHYK Dzmitry BLR 01:27.255
9 CHERNOMOROV Kyrylo UKR 01:28.088
KUKHARYK Oleh UKR 01:28.088
DANYLENKO Dmytro UKR 01:28.088
SEMYKIN Ivan UKR 01:28.088
K4 women 500 m sprint
1 Lucz Dora HUN 01:34.114
Csipes Tamara HUN 01:34.114
Karasz Anna HUN 01:34.114
BODONY Dora HUN 01:34.114
2 MAKHNEVA Marharyta BLR 01:34.262
Khudzenka Volha BLR 01:34.262
Papok Nadzeya BLR 01:34.262
LITVINENKO Maryna BLR 01:34.262
3 JORGENSEN Emma DEN 01:35.500
MILTHERS Sara DEN 01:35.500
FUNCH Julie DEN 01:35.500
IVERSEN Bolette DEN 01:35.500
4 ISKRZYCKA Justyna POL 01:35.515
WISNIEWSKA Helena POL 01:35.515
PULAWSKA Anna POL 01:35.515
KOLODIEJCZYK Katarzyna POL 01:35.515
5 PRADLER Sabrina GER 01:35.665
HAKE Jule GER 01:35.665
Gebhardt Melanie GER 01:35.665
Dietze Tina GER 01:35.665
6 SKORYK Mariia UKR 01:35.890
TODOROVA Anastasiia UKR 01:35.890
KUKLINOVSKA Liudmyla UKR 01:35.890
POVKH Mariya UKR 01:35.890
7 HOSTENS MANON FRA 01:37.490
PAOLET Vanina FRA 01:37.490
GUYOT Sarah FRA 01:37.490
JAMELOT Lea FRA 01:37.490
8 OUZANDE Sara ESP 01:37.532
PELACHS Laia ESP 01:37.532
Vega Miriam ESP 01:37.532
GARCIA Carolina ESP 01:37.532
9 ANIUSHINA Elena RUS 01:37.972
STEPANOVA Kira RUS 01:37.972
Dolgova Anastasiia RUS 01:37.972
DIUKOVA Vera RUS 01:37.972
K4 men 1.000 m sprint
1 Miadzvedzeu Pavel BLR 03:02.023
FEDARENKA Ilya BLR 03:02.023
NIKITSIN Kiryl BLR 03:02.023
BIALKO Vitaliy BLR 03:02.023
2 NOÉ BÁLINT HUN 03:02.696
KULI Tamas HUN 03:02.696
GAL Peter HUN 03:02.696
DOM Bence HUN 03:02.696
3 GUSEV Oleg RUS 03:03.850
SINIA Oleg RUS 03:03.850
SPESIVTSEV Maxim RUS 03:03.850
ERSHOV Vitaly RUS 03:03.850
4 VEKIC Stefan SRB 03:04.607
HOLPER Ervin SRB 03:04.607
DZOMBETA Andjelo SRB 03:04.607
SUBOTIC Mihailo SRB 03:04.607
5 BUSQUETS Pol ESP 03:04.923
LLER Alberto ESP 03:04.923
Monteagudo Iago ESP 03:04.923
LOPEZ Javier ESP 03:04.923
6 TSURKAN Vitalii UKR 03:05.470
SYROM Oleksandr UKR 03:05.470
ZARUBIN Oleksandr UKR 03:05.470
LAKHMANOV Denys UKR 03:05.470
7 HOLKA Tomas SVK 03:05.847
JAKUB Gabor SVK 03:05.847
DORNER Milan SVK 03:05.847
UJVARI Marko SVK 03:05.847
8 MORAWSKI Piotr POL 03:08.867
SLIWA Jakub POL 03:08.867
PILARZ Wojciech POL 03:08.867
WECKWERT Filip POL 03:08.867
C1 men 200 m sprint
1 MORENO Joan ESP 00:40.770
2 Kozyr Artsem BLR 00:40.798
3 ZUSTAUTAS Henrikas LTU 00:40.960
4 NADIRADZE Zaza GEO 00:41.173
5 Shtyl Ivan RUS 00:41.330
6 CRACIUN NICOLAE ITA 00:41.645
7 KORISÁNSZKY Dávid HUN 00:41.853
8 Mishchuk Taras UKR 00:42.453
9 KOLIADYCH Oleksii POL 00:43.093
C1 women 200 m sprint
1 BOROWSKA Dorota POL 00:46.888
2 LUZAN Liudmyla UKR 00:47.595
3 ROMASENKO Olesia RUS 00:47.668
4 NAZDROVA Alena BLR 00:48.605
5 JAHN Lisa GER 00:48.768
6 TOT Vanesa CRO 00:49.168
7 ZETEK Jana CZE 00:50.295
8 DORANGE Eugénie FRA 00:50.708
9 Ursu Stefanica ROU 00:50.852
C1 men 500 m sprint
1 FUKSA Martin CZE 01:49.259
2 TARNOVSCHI Serghei MDA 01:50.312
3 SCHEIBNER Conrad GER 01:50.399
4 KODINOV Angel BUL 01:50.859
5 Piatrou Maksim BLR 01:51.285
6 Pervukhin Ilya RUS 01:52.955
7 TACCHINI Carlo ITA 01:53.089
8 BART Adrien FRA 01:53.755
9 Vandiuk Yurii UKR 01:54.922
C1 women 500 m sprint
1 LUZAN Liudmyla UKR 02:07.235
2 BALLA Virag HUN 02:13.332
3 NAZDROVA Alena BLR 02:13.345
4 SZPERKIEWICZ Katarzyna POL 02:14.495
5 ZETEK Jana CZE 02:16.132
6 TOT Vanesa CRO 02:16.192
7 Ursu Stefanica ROU 02:17.458
8 KURACH Kseniia RUS 02:28.229
9 ESPINOSA Julia ESP 02:30.093
C1 men 1.000 m sprint
1 FUKSA Martin CZE 04:06.417
2 SCHEIBNER Conrad GER 04:07.842
3 Shamshurin Kirill RUS 04:08.367
4 TACCHINI Carlo ITA 04:08.862
5 Piatrou Maksim BLR 04:09.202
6 BART Adrien FRA 04:09.992
7 KAMINSKI Mateusz POL 04:12.052
8 Vandiuk Yurii UKR 04:12.892
9 KISS Balázs HUN 04:16.278
C1 men 5.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 23:22.446
2 FODOR Nicholas HUN 23:28.575
3 TACCHINI Carlo ITA 23:44.889
4 Romero Diego ESP 23:52.337
5 BREZINA JAKUB CZE 24:13.021
6 ZAKHAROV Andrii UKR 24:17.947
7 DMITRIEV Ivan RUS 24:18.714
8 RUSNAK Matej SVK 24:25.053
9 Karlson Joosep EST 25:20.805
10 CHIHAIA Mihai MDA 25:30.108
11 KUMPEZ Bruno CRO 25:31.301
GLUZA Patryk POL DNF
C1 women 5.000 m sprint
1 KLIMAVA Volha BLR 26:25.017
1 KLIMAVA Volha BLR 26:25.017
2 HORANYI Dora HUN 26:42.626
2 HORANYI Dora HUN 26:42.626
3 BABAK Liudmyla UKR 27:02.534
3 BABAK Liudmyla UKR 27:02.534
4 JAHN Lisa GER 27:13.812
4 JAHN Lisa GER 27:13.812
5 ZETEK Jana CZE 27:57.496
5 ZETEK Jana CZE 27:57.496
6 KOVALEVA Alina RUS 28:24.246
6 KOVALEVA Alina RUS 28:24.246
7 STANNY Magda POL 28:34.436
7 STANNY Magda POL 28:34.436
8 Ursu Stefanica ROU 28:55.445
8 Ursu Stefanica ROU 28:55.445
9 BAREA Ana ESP 29:46.871
9 BAREA Ana ESP 29:46.871
C2 men 200 m sprint
1 PEDRERO Alberto ESP 00:36.900
GRAÑA Pablo ESP 00:36.900
2 SLIWINSKI Arsen POL 00:37.006
LUBNIEWSKI Michal POL 00:37.006
3 ZUSTAUTAS Henrikas LTU 00:37.300
KOROBOV Vadim LTU 00:37.300
4 SHAROV Dmitrii RUS 00:37.423
Shtyl Ivan RUS 00:37.423
5 VERGELES Vitaliy UKR 00:37.866
Rybachok Andrii UKR 00:37.866
6 SALADUKHA Hleb BLR 00:38.446
MAKHLAI Dzianis BLR 00:38.446
7 SANTINI Daniele ITA 00:38.643
INCOLLINGO Luca ITA 00:38.643
8 KORISÁNSZKY Dávid HUN 00:38.976
TAKACS Mihály HUN 00:38.976
C2 women 200 m sprint
1 ANDREEVA Irina RUS 00:43.824
ROMASENKO Olesia RUS 00:43.824
2 BALLA Virag HUN 00:45.001
Takacs Kincso HUN 00:45.001
3 LUZAN Liudmyla UKR 00:45.204
CHETVERIKOVA Anastasiia UKR 00:45.204
4 NAZDROVA Alena BLR 00:45.997
MAKARCHANKA Nadzeya BLR 00:45.997
5 SZCZERBINSKA Sylwia POL 00:46.304
JACEWICZ Aleksandra POL 00:46.304
6 COCIU Daniela MDA 00:46.621
OLARASU Maria MDA 00:46.621
7 PEREZ Maria ESP 00:48.601
COCO Patricia ESP 00:48.601
C2 men 500 m sprint
1 MELANTEV Viktor RUS 01:44.915
CHEBOTAR Vladislav RUS 01:44.915
2 Brendel Sebastian GER 01:44.989
Hecker Tim GER 01:44.989
3 VERGELES Vitaliy UKR 01:45.215
Rybachok Andrii UKR 01:45.215
4 Hajdu Jonatan HUN 01:45.475
FEKETE Adam HUN 01:45.475
5 MORENO Joan ESP 01:45.682
SIEIRO Adrián ESP 01:45.682
6 CHIRILA Catalin ROU 01:46.042
Mihalachi Victor ROU 01:46.042
7 Kitewski Aleksander POL 01:47.282
ZEZULA Norman POL 01:47.282
8 SANTINI Daniele ITA 01:48.016
INCOLLINGO Luca ITA 01:48.016
9 DAVIDOVSKIJ Ilja LTU 01:49.486
ZUSTAUTAS Henrikas LTU 01:49.486
C2 women 500 m sprint
1 LUZAN Liudmyla UKR 02:06.252
CHETVERIKOVA Anastasiia UKR 02:06.252
2 JAHN Lisa GER 02:07.795
KOCH Sophie GER 02:07.795
3 BALLA Virag HUN 02:09.295
Takacs Kincso HUN 02:09.295
4 STANNY Magda POL 02:11.945
WALCZAK Julia POL 02:11.945
5 PIKULEVA Daryna BLR 02:12.332
KLIMAVA Volha BLR 02:12.332
6 COCIU Daniela MDA 02:13.218
OLARASU Maria MDA 02:13.218
7 KURACH Kseniia RUS 02:16.960
KNIAZEVA Anna RUS 02:16.960
8 ESPINOSA Julia ESP 02:21.931
BAREA Ana ESP 02:21.931
9 CATTELET Anais FRA 02:23.166
DORANGE Eugénie FRA 02:23.166
C2 men 1.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 03:42.555
Hecker Tim GER 03:42.555
2 Shamshurin Kirill RUS 03:44.811
Pervukhin Ilya RUS 03:44.811
3 CHIRILA Catalin ROU 03:45.255
Mihalachi Victor ROU 03:45.255
4 GLAZUNOW WIKTOR POL 03:45.305
BARNIAK Tomasz POL 03:45.305
5 Hajdu Jonatan HUN 03:46.808
FEKETE Adam HUN 03:46.808
6 Altukhov Pavlo UKR 03:47.732
YANCHUK Dmytro UKR 03:47.732
7 CRACIUN NICOLAE ITA 03:48.342
Craciun Sergiu ITA 03:48.342
8 DOMÍNGUEZ Noel ESP 03:57.269
BARREIRO David ESP 03:57.269
9 KRYSKO Maksim BLR 03:59.296
PATAPENKA Ivan BLR 03:59.296
VL3 men 200 m sprint
1 O'LEARY Patrick IRL 00:50.308
2 MOSQUERA Adrian ESP 00:50.408
3 POTDEVIN Eddie FRA 00:50.688
4 NICOLI Mirko ITA 00:51.221
5 SWOBODA Markus AUT 00:51.258
6 MOZDZIERSKI Tomasz POL 00:51.281
7 FIRSOV Egor RUS 00:51.378
8 POPOV Maksim RUS 00:51.998
9 REJA Javier ESP 00:52.968
VL3 women 200 m sprint
1 LAHUTENKO Nataliia UKR 01:01.137
2 VOLIK Larisa RUS 01:01.167
3 KUMMER Annette GER 01:06.724
4 REGUCKA Justyna POL 01:16.098
MOLNÁRNÉ Julianna HUN DNS
VL2 men 200 m sprint
1 MOURAO Norberto POR 00:53.437
2 RIVERO Higinio ESP 00:54.444
3 SUBA Róbert HUN 00:54.567
4 KOROBEYNIKOV Igor RUS 00:55.137
5 JUHÁSZ Tamás HUN 00:55.687
6 TKACHUK Andrei BLR 00:56.087
7 KRYVCHUN Andrii UKR 00:56.714
8 TAUPIANETS Ilya BLR 00:56.797
9 TOKARZ Jakub POL 00:57.744
VL2 women 200 m sprint
1 NIKIFOROVA Mariia RUS 01:00.465
2 BAUERNSCHMIDT Katharina GER 01:03.799
3 BIGLIA Veronica ITA 01:08.822
VL1 men 200 m sprint
1 CHUPROV Artur RUS 01:01.820
VL1 women 200 m sprint
1 KOEPER Lillemor GER 01:23.135
2 BODE Esther GER 01:25.308
KL3 men 200 m sprint
1 YEMELIANOV Serhii UKR 00:40.817
2 KRYLOV Leonid RUS 00:41.500
3 VORONKOV Artem RUS 00:42.107
4 VALLE Juan ESP 00:42.850
5 SURWILO Mateusz POL 00:43.884
6 KISS Erik HUN 00:43.984
7 KIEREY Tom GER 00:44.050
8 KLOKPAH Kwadzo ITA 00:44.824
9 O'LEARY Patrick IRL 00:44.944
KL3 women 200 m sprint
1 LABERER Felicia GER 00:52.672
2 BARBOSA Nelia FRA 00:52.746
3 KOZIKOWSKA Katarzyna POL 00:53.272
4 EMBRIACO Amanda ITA 00:54.472
5 MOLNÁR Nikoletta HUN 00:54.816
6 VOLIK Larisa RUS 01:00.199
KL2 men 200 m sprint
1 SYNIUK Mykola UKR 00:45.746
2 SWOBODA Markus AUT 00:47.859
3 MANCARELLA Federico ITA 00:48.043
4 ROZBORA András HUN 00:49.886
5 VELHUN Volodymyr UKR 00:51.320
6 KILIAN Ivo GER 00:51.573
KL2 women 200 m sprint
1 ADLER Anja GER 00:54.615
2 VARGA Katalin HUN 00:54.685
3 LAHUTENKO Nataliia UKR 00:55.722
4 ANDREEVA Nadezda RUS 00:56.742
5 KUBAS Kamila POL 00:58.322
6 EILAT Talia ISR 01:01.639
7 FELIPE Ines ESP 01:02.203
8 BERCOVITCH Pascale ISR 01:03.443
KL1 men 200 m sprint
1 KISS Péter HUN 00:47.731
2 FARIAS Esteban ITA 00:49.141
3 SUBA Róbert HUN 00:49.797
4 TOKARZ Jakub POL 00:52.487
5 SANTOS Alex POR 00:54.674
6 GROMOV Pavel RUS 00:56.598
7 CASTAŃO Adrián ESP 00:58.258
8 CHUPROV Artur RUS 01:00.531
9 AL KHALIFA Anas GER 01:00.821
KL1 women 200 m sprint
1 MAZHULA Maryna UKR 00:58.316
2 DE PAOLIS Eleonora ITA 00:58.916
3 MUELLER Edina GER 01:01.116
4 DUPIK Alexandra RUS 01:01.276
PULAI Erika HUN DNS