SPRINT

1991 WCh Paris, FRA

K1 men 500 m sprint
1 Crichlow Renn CAN 1:42.14
2 Holmann Knut NOR 1:42.49
3 GYULAY Zsolt HUN 1:42.84
4 Liberato Roberto SUI 1:42.90
5 Vicente Gregorio ESP 1:43.42
6 HUNTER Martin AUS 1:43.51
7 Kolehmainen Mikko FIN 1:43.55
8 HERBERT Michael USA 1:43.59
9 MAC DONALD John NZL 1:45.59
K1 women 500 m sprint
1 Borchert Katrin GER 1:53.59
2 Koban Rita HUN 1:53.79
3 Idem Josefa ITA 1:54.22
4 Brunet Caroline CAN 1:55.15
5 KNUDSEN Yvonne DEN 1:55.44
6 OLSSON Anna SWE 1:56.04
7 PHILLIPS Traci USA 1:56.07
8 Goetschy Sabine FRA 1:57.62
9 Dallaway Andrea GBR 1:58.60
K1 men 1.000 m sprint
1 Holmann Knut NOR 3:35.19
2 CSIPES Ferenc HUN 3:37.62
3 BARTON Greg USA 3:38.00
4 Popescu Marin ROU 3:39.09
5 MAC DONALD John NZL 3:39.79
6 Robinson Clint AUS 3:40.20
7 SUNDQUIST Kalle SWE 3:41.29
8 Crichlow Renn CAN 3:42.19
9 Garcia Jose POR 3:42.60
K1 women 5.000 m sprint
1 Idem Josefa ITA 22:30.70
2 Wood Anna AUS 22:31.44
3 Borchert Katrin GER 22:32.51
4 Profanter Ursula AUT 22:35.43
5 Koban Rita HUN 22:57.44
6 PHILLIPS Traci USA 23:04.38
7 KNUDSEN Jeanette DEN 23:19.42
8 COECK Inge BEL 23:20.74
9 OLSSON Anna SWE 23:26.41
10 Koniovskaia Ekaterina URS 23:31.61
11 Bulk Nicole NED 23:38.98
12 Krpatova Hana TCH 23:58.02
13 Scoica Mihaela ROU 24:07.90
14 BRZEZINSKA Beata POL 24:12.67
15 Michaut Anne FRA 24:13.44
16 Dallaway Andrea GBR 24:14.60
17 Brannsten Hege NOR 24:56.68
18 Valdez Tatiana CUB 25:14.22
19 Duron Erika MEX 25:14.80
20 Gonzalez Julieta ARG 25:32.69
21 Pereira Alessandra BRA 25:52.66
22 RamIRLz Banados CHI 26:52.66
K1 men 10.000 m sprint
1 BARTON Greg USA 41.54.73
2 Bonomi Beniamino ITA 42.03.66
3 IVARSEN Morten NOR 42:22.32
4 BOREIKO Stanislav URS 42:27.96
5 Garcia Jose POR 42:38.64
6 FERGUSON Ian NZL 43:01.86
7 BREGEON Bernadette FRA 43:13.32
8 BEAUMIER Carl CAN 43:14.93
9 Popescu Marin ROU 43:21.60
10 DAVIES Grant AUS 43:23.59
11 PETROVICS Bela HUN 43:52.55
12 Liberato Roberto SUI 44:01.51
13 Stutz Roman AUT 44:03.58
14 BURNS Graham GBR 44:08.81
15 BENSCHOP Tonny NED 44:09.90
16 JANIC Milan YUG 44:14.10
17 HOLMES Patrick IRL 44:20.48
18 KRAWCOW Grzegorz POL 44:48.27
19 ESTEVEZ Luis CUB 44:58.27
20 MUSMANN Randolph GER 45:02.76
21 Cuattrin Sebastian BRA 47:04.68
22 Nielsen Thor DEN 47:06.25
23 BAUMGART Romain LUX 47:17.86
24 Leite Enrique URU 48:14.70
25 Lee Yong-Chul KOR 49:13.80
26 Guardio Verier VEN 50:13.93
27 SILVA Christian CHI 50:14.46
28 Siniorakis Nikolaos GRE 52:53.48
K2 men 500 m sprint
1 SANCHEZ De Castro Juan ESP 1:31.70
MANGAS Juan Jose Roman ESP 1:31.70
2 BLUHM Kai GER 1:32.04
Gutsche Torsten GER 1:32.04
3 CSIPES Ferenc HUN 1:32.25
GYULAY Zsolt HUN 1:32.25
4 Collins Daniel AUS 1:33.24
Trimm Andrew AUS 1:33.24
5 Freimut Maciej POL 1:33.41
KURPIEWSKI Wojciech POL 1:33.41
6 Staal Jesper DEN 1:33.70
Nielsen Thor DEN 1:33.70
7 Erban Robert TCH 1:34.39
Kadnar Juraj TCH 1:34.39
8 Aubertin Philippe FRA 1:34.42
LASAK Olivier FRA 1:34.42
9 Grate Pablo SWE 1:34.54
ORBAN Peter SWE 1:34.54
K2 women 500 m sprint
1 PORTWICH Ramona GER 1:43.21
von Seck Anke GER 1:43.21
2 Donusz Eva HUN 1:44.36
MESZAROS Erika HUN 1:44.36
3 ANDERSSON Agneta SWE 1:44.83
OLSSON Anna SWE 1:44.83
4 Chetchko Veronika URS 1:45.99
Polichiyk Tatiana URS 1:45.99
5 BREGEON Bernadette FRA 1:47.13
Goetschy Sabine FRA 1:47.13
6 HAJCEL Barbara POL 1:47.23
OPARA Katarzyna POL 1:47.23
7 BITULEANU Marina ROU 1:47.41
Toma Sanda ROU 1:47.41
8 KNUDSEN Yvonne DEN 1:48.09
KNUDSEN Jeanette DEN 1:48.09
9 Liu Quinglan CHN 1:48.41
Wen Yangfang CHN 1:48.41
K2 men 1.000 m sprint
1 BLUHM Kai GER 3:15.46
Gutsche Torsten GER 3:15.46
2 SANCHEZ De Castro Juan ESP 3:18.82
MANGAS Juan Jose Roman ESP 3:18.82
3 ANGYAL Akos HUN 3:18.94
PETROVICS Bela HUN 3:18.94
4 Bonomi Beniamino ITA 3:19.96
Rossi Antonio ITA 3:19.96
5 Harbold Michael USA 3:20.20
Newton Peter USA 3:20.20
6 Nijkamp Jan NED 3:21.40
WEYZEN Marc NED 3:21.40
7 GRYCZKO Andrzej POL 3:21.52
Kaleta Grzegorz POL 3:21.52
8 Godev Petar BUL 3:22.77
Kazanov Milko BUL 3:22.77
BOCCARA Philippe FRA DSQ
BOUCHERIT Pascal FRA DSQ
K2 women 5.000 m sprint
1 PORTWICH Ramona GER 20:43.82
von Seck Anke GER 20:43.82
2 Haglund Maria SWE 20:44.86
Rosenqvist Susanne SWE 20:44.86
3 BREGEON Bernadette FRA 21:08.52
Goetschy Sabine FRA 21:08.52
4 Chetchko Veronika URS 21:12.24
Polichiyk Tatiana URS 21:12.24
5 Mac Askill Klari CAN 21:19.83
OLMSTED Nancy CAN 21:19.83
6 NANARTOWICZ Dorota POL 21:40.63
OPARA Katarzyna POL 21:40.63
7 Lehmann Lynda AUS 21:40.87
Mayes Gayle AUS 21:40.87
8 VOKURKOVA Ivana TCH 21:41.70
Vokurkova Zuzana TCH 21:41.70
9 Bernhart Alexandra USA 21:45.03
MARINO Cathy USA 21:45.03
10 Calzavara Amalia ITA 22:00.46
DAL SANTO Chiara ITA 22:00.46
11 Duron Erika MEX 22:09.22
Hernandez Renata MEX 22:09.22
12 Cassano Gabriela ARG 22:58.68
Gonzalez Julieta ARG 22:58.68
13 Eastwood Jackie GBR 23:13.76
THOROGOOD Alison GBR 23:13.76
14 Pereira Alessandra BRA 23:23.18
Salles Djanira BRA 23:23.18
15 Conejeros Hormazabal CHI 24:15.57
RamIRLz Banados CHI 24:15.57
K2 men 10.000 m sprint
1 BOCCARA Philippe FRA 38:58.69
BOUCHERIT Pascal FRA 38:58.69
2 BLUHM Kai GER 39:08.57
Gutsche Torsten GER 39:08.57
3 Erban Robert TCH 39:09.18
Kadnar Juraj TCH 39:09.18
4 LINDEN Per SWE 39:09.34
OHLSEN Anders SWE 39:09.34
5 Burlak Viktor URS 39:25.50
DANILOV Boris URS 39:25.50
6 Holmann Knut NOR 40:13.48
Ribe Peter NOR 40:13.48
7 CSIPES Ferenc HUN 40:15.48
Madarasz Gabor HUN 40:15.48
8 Bruscoli Matteo ITA 40:41.22
Buoncristiano Sergio ITA 40:41.22
9 De Nijs Edwin NED 40:42.04
PEL Eric NED 40:42.04
10 BOURNE Grayson GBR 40:43.78
LAWLER Ivan GBR 40:43.78
11 FERNANDEZ Luis CUB 40:48.48
Marcheco Mario CUB 40:48.48
12 Harbold Michael USA 40:52.46
Newton Peter USA 40:52.46
13 Boyle Dick NZL 40:53.47
O'CONNOR Finn NZL 40:53.47
14 Freimut Maciej POL 41:01.03
Paradowski Krzysztof POL 41:01.03
15 Carey Alan IRL 41:02.18
Holmes Conor IRL 41:02.18
16 FERREIRA Jose POR 41:03.67
Gomez Joao POR 41:03.67
17 Foureur David AUS 42:04.96
Munro Tim AUS 42:04.96
18 Chun In-Shik KOR 42:32.08
Jung Jong-Hwan KOR 42:32.08
19 Koslorsei Alvaro BRA 42:58.96
Lacerda Jefferson BRA 42:58.96
20 Karakitsos Konstantin GRE 44:47.12
Nargaritis Nikolaos GRE 44:47.12
21 Kobayashi Takayuki JPN 45:35.47
Mukaida Atsushi JPN 45:35.47
22 Muslov Carlos CHI 45:55.16
Reyes Alvar CHI 45:55.16
K4 men 500 m sprint
1 Hofmann Detlef GER 1:23.25
KEGEL Oliver GER 1:23.25
REINECK Thomas GER 1:23.25
WOHLLEBE Andre GER 1:23.25
2 ABRAHAM Attila HUN 1:23.54
Adam Attila HUN 1:23.54
Androvicz Attila HUN 1:23.54
Fidel Laszlo HUN 1:23.54
3 GALKOV Sergei URS 1:23.69
Gorobii Oleg URS 1:23.69
KIRSANOV Sergei URS 1:23.69
PLITKIN Andrei URS 1:23.69
4 Matei Gheorghe ROU 1:24.50
PETRO Boris ROU 1:24.50
POPA Alexandru ROU 1:24.50
VELEA Angelin ROU 1:24.50
5 Georgiev Nikolai BUL 1:24.81
Godev Petar BUL 1:24.81
Jordanov Nikolai BUL 1:24.81
Kazanov Milko BUL 1:24.81
6 BREGEON Bernadette FRA 1:25.46
Lancereau Patrick FRA 1:25.46
Lioult Jean Damien FRA 1:25.46
Lubac Pierre FRA 1:25.46
7 Bonomi Beniamino ITA 1:25.72
Dreossi Bruno ITA 1:25.72
PIERI Alessandro ITA 1:25.72
Rossi Antonio ITA 1:25.72
8 BADER Curt USA 1:25.91
Barlow Chris USA 1:25.91
BELLINGHAM Norman USA 1:25.91
Hamilton Mark USA 1:25.91
9 Gajewski Andrzej POL 1:25.94
GRYCZKO Andrzej POL 1:25.94
Kaleta Grzegorz POL 1:25.94
LIPKA Mariusz POL 1:25.94
K4 women 500 m sprint
1 Borchert Katrin GER 1:36.58
BUNKE Monika GER 1:36.58
PORTWICH Ramona GER 1:36.58
von Seck Anke GER 1:36.58
2 Donusz Eva HUN 1:38.37
GYULAY Katalin HUN 1:38.37
Koban Rita HUN 1:38.37
MESZAROS Erika HUN 1:38.37
3 Liu Quinglan CHN 1:39.03
Wen Yangfang CHN 1:39.03
Wang Jing CHN 1:39.03
Ning Menghua CHN 1:39.03
4 BITULEANU Marina ROU 1:39.34
Scoica Mihaela ROU 1:39.34
Simion Carmen ROU 1:39.34
Toma Sanda ROU 1:39.34
5 ANDERSSON Agneta SWE 1:39.50
Haglund Maria SWE 1:39.50
OLSSON Anna SWE 1:39.50
Rosenqvist Susanne SWE 1:39.50
6 Herst Alison CAN 1:41.71
Mac Askill Klari CAN 1:41.71
OLMSTED Nancy CAN 1:41.71
Stafford Kevyn CAN 1:41.71
7 Lehmann Lynda AUS 1:41.88
Mayes Gayle AUS 1:41.88
Randle Kerri AUS 1:41.88
Wood Anna AUS 1:41.88
8 Bernhart Alexandra USA 1:42.46
Hendrickson Kate USA 1:42.46
MARINO Cathy USA 1:42.46
PHILLIPS Traci USA 1:42.46
9 BREGEON Bernadette FRA 1:43.10
Goetschy Sabine FRA 1:43.10
Lasak Francoise FRA 1:43.10
Michaut Anne FRA 1:43.10
K4 men 1.000 m sprint
1 ABRAHAM Attila HUN 2:58.15
CSIPES Ferenc HUN 2:58.15
Fidel Laszlo HUN 2:58.15
GYULAY Zsolt HUN 2:58.15
2 Hofmann Detlef GER 2:59.11
KEGEL Oliver GER 2:59.11
REINECK Thomas GER 2:59.11
WOHLLEBE Andre GER 2:59.11
3 Becker Karol TCH 3:01.14
BOTLO Richard TCH 3:01.14
Hrudik Karel TCH 3:01.14
MATUS Michal TCH 3:01.14
4 Collins Daniel AUS 3:02.10
Rowling Ian AUS 3:02.10
Trimm Andrew AUS 3:02.10
Wood Anna AUS 3:02.10
5 Freimut Maciej POL 3:02.49
Gajewski Andrzej POL 3:02.49
KRAWCOW Grzegorz POL 3:02.49
KURPIEWSKI Wojciech POL 3:02.49
6 Denisov Victor URS 3:03.00
GALKOV Sergei URS 3:03.00
Gorobii Oleg URS 3:03.00
KIRSANOV Sergei URS 3:03.00
7 BADER Curt USA 3:03.68
Barlow Chris USA 3:03.68
BELLINGHAM Norman USA 3:03.68
Hamilton Mark USA 3:03.68
8 Matei Gheorghe ROU 3:04.12
POPA Alexandru ROU 3:04.12
TATARU Florentin ROU 3:04.12
VELEA Angelin ROU 3:04.12
9 Fager Jonas SWE 3:05.62
Grate Pablo SWE 3:05.62
LINDEN Per SWE 3:05.62
OHLSEN Anders SWE 3:05.62
K4 men 10.000 m sprint
1 Hofmann Detlef GER 35:37.98
KEGEL Oliver GER 35:37.98
REINECK Thomas GER 35:37.98
WOHLLEBE Andre GER 35:37.98
2 Andersson Ramon AUS 35:39.24
Robinson Clint AUS 35:39.24
Rowling Ian AUS 35:39.24
WOOD Steven AUS 35:39.24
3 Fager Jonas SWE 35:46.40
Grate Pablo SWE 35:46.40
OLSSON Hans SWE 35:46.40
ORBAN Peter SWE 35:46.40
4 ALMELAND Arne NOR 35:55.63
SLETSJOE Arne NOR 35:55.63
SOLVANG Svein NOR 35:55.63
Toppe Torgeir NOR 35:55.63
5 Dreossi Bruno ITA 35:59.63
PIERI Alessandro ITA 35:59.63
Rossi Antonio ITA 35:59.63
UBERTI Francesco ITA 35:59.63
6 BADER Curt USA 36:15.80
Barlow Chris USA 36:15.80
BELLINGHAM Norman USA 36:15.80
Hamilton Mark USA 36:15.80
7 Matei Gheorghe ROU 36:56.73
PETRO Boris ROU 36:56.73
POPA Alexandru ROU 36:56.73
VELEA Angelin ROU 36:56.73
8 Marello Luis ARG 36:57.96
Martinovic Daniel ARG 36:57.96
VASQUEZ Atilio ARG 36:57.96
VERGAUVEN Mauricio ARG 36:57.96
9 BANKOVSKI Dmitri URS 37:15.30
BOBRESHOV Vladimir URS 37:15.30
KIRSANOV Sergei URS 37:15.30
MIZGIN Alexander URS 37:15.30
10 Dresser Guy GBR 37:17.28
Harris Simon GBR 37:17.28
Kirk Hayden GBR 37:17.28
Saunt Brian GBR 37:17.28
11 BRINCO Antonio POR 37:18.79
Fernandes Rui POR 37:18.79
Monteiro Antonio POR 37:18.79
Penetra Belmiro POR 37:18.79
12 Becker Karol TCH 37:30.70
BOTLO Richard TCH 37:30.70
Hrudik Karel TCH 37:30.70
MATUS Michal TCH 37:30.70
13 Adam Attila HUN 37:49.62
ANGYAL Akos HUN 37:49.62
HORVATH Zsolt HUN 37:49.62
VINCZE Laszlo HUN 37:49.62
14 KARHU Vesa FIN 37:56.43
Lehtinen Risto FIN 37:56.43
NIEMINEN Ilpo FIN 37:56.43
Nurmi Pekka FIN 37:56.43
15 MARILOVIC Srdjan YUG 38:12.25
Radovanov Llija YUG 38:12.25
Simic Ljubisa YUG 38:12.25
Vekic Zarko YUG 38:12.25
16 De Brauwer Antoon BEL 39:02.77
Deldaele Geert BEL 39:02.77
STALMANS Bart BEL 39:02.77
Van De Weyer Mark BEL 39:02.77
17 Arvizu Miguel MEX 39:35.85
Calderon Raul MEX 39:35.85
Heinze Roberto MEX 39:35.85
Mantilla Carlos MEX 39:35.85
18 Kang Ki-Jin KOR 39:55.18
Kim Soo-Yul KOR 39:55.18
Park Byung-Hoon KOR 39:55.18
Park Ki-Jung KOR 39:55.18
C1 men 500 m sprint
1 Slivinskiy Mikhail URS 1:52.28
2 Buhalov Nikolai BUL 1:53.59
3 HEUKRODT Olaf GER 1:54.20
4 Pulai Imre HUN 1:54.41
5 Knazovicky Slavomir TCH 1:57.14
6 SYLVOZ Pascal FRA 1:57.57
7 CONDRAT Vasile ROU 1:58.30
8 SILEGA Armando CUB 2:00.44
9 GOLIASZ Tomasz POL 2:01.51
C1 men 1.000 m sprint
1 KLEMENTIEV Ivan URS 4:02.61
2 Buhalov Nikolai BUL 4:02.68
3 Roder Matthias GER 4:04.52
4 SYLVOZ Pascal FRA 4:05.35
5 CONDRAT Vasile ROU 4:06.87
6 CAIN Larry CAN 4:07.17
7 Zala Gyorgy HUN 4:11.25
8 Prochazka Petr TCH 4:14.34
9 SILEGA Armando CUB 4:18.68
C1 men 10.000 m sprint
1 BOHACS Zsolt HUN 46:57.58
2 KLEMENTIEV Ivan URS 47:01.90
3 Train Andrew GBR 47:45.72
4 Bartunek Jan TCH 49:31.07
5 SYLVOZ Pascal FRA 49:40.68
6 Carpov Ivan ROU 49:50.05
7 SIMONE Pietro ITA 49:54.92
8 Zereske Thomas GER 50:45.33
9 GOLIASZ Tomasz POL 50:50.42
10 Giles Stephen CAN 50:56.63
11 Marinov Martin BUL 51:45:86
12 SILEGA Armando CUB 52:25.10
13 SPAULDING Fred USA 52:28.69
14 Djuric Aleksandr YUG 52:31.33
15 Jia Zhiyong CHN 53:15.02
16 MORALES Alfredo MEX 53:41.30
17 Takara Kazuaki JPN 53:45.99
C2 men 500 m sprint
1 Palizs Attila HUN 1:42.00
Szabo Attila HUN 1:42.00
2 JOURAVSKI Nikolai URS 1:42.06
RENEISKI Victor URS 1:42.06
3 Boivin Olivier FRA 1:42.72
HOYER Didier FRA 1:42.72
4 Andriev Gheorghe ROU 1:42.87
HARALAMBIE Romica ROU 1:42.87
5 Papke Ulrich GER 1:43.56
SPELLY Ingo GER 1:43.56
6 MIGUEZ Enrique ESP 1:44.02
SUAREZ Narciso ESP 1:44.02
7 Marinov Martin BUL 1:44.40
Stoyanov Blagovest BUL 1:44.40
8 Bartunek Jan TCH 1:44.46
Fibigr Waldemar TCH 1:44.46
C2 men 1.000 m sprint
1 Papke Ulrich GER 3:43.42
SPELLY Ingo GER 3:43.42
2 Boivin Olivier FRA 3:44.43
HOYER Didier FRA 3:44.43
3 JOURAVSKI Nikolai URS 3:45.17
RENEISKI Victor URS 3:45.17
4 Palizs Attila HUN 3:46.92
Szabo Attila HUN 3:46.92
5 Bartunek Jan TCH 3:48.39
Fibigr Waldemar TCH 3:48.39
6 Areal Pedro ESP 3:48.44
SUAREZ Narciso ESP 3:48.44
7 Frederiksen Christian DEN 3:52.32
Nielsson Arne DEN 3:52.32
8 Koszykowski Dariusz POL 3:57.89
Walkowiak Mariusz POL 3:57.89
Andreiv Gheorghe ROU DSQ
HARALAMBIE Romica ROU DSQ
C2 men 10.000 m sprint
1 GYULAY Istvan HUN 42:58.20
PETERVARI Pal HUN 42:58.20
2 Andriev Gheorghe ROU 43:07.38
HARALAMBIE Romica ROU 43:07.38
3 Train Andrew GBR 43:08.64
Train Stephen GBR 43:08.64
4 Balabanov Andrei URS 43:44.26
Dobrotvorskii Victor URS 43:44.26
5 DYJEWSKI Artur POL 44:00.53
WICZEWSKI Jan POL 44:00.53
6 Boivin Olivier FRA 44:15.56
HOYER Didier FRA 44:15.56
7 CAIN Larry CAN 44:44.82
Chubaty Jack CAN 44:44.82
8 Koczkas Oliver TCH 45:27.47
Neander Jiri TCH 45:27.47
9 FERRER Jose MEX 45:31.40
Romero Antonio MEX 45:31.40
10 DRAGANOV Traitcho BUL 45:52.66
Georgiev Kantcho BUL 45:52.66
11 Papke Ulrich GER 45:57.44
SPELLY Ingo GER 45:57.44
12 Aballi Juan CUB 46:43.18
Zamora Fernando CUB 46:43.18
13 BUCCI Diego ITA 46:44.32
PAOLETTI Enrico ITA 46:44.32
14 Abe Shinji JPN 48:30.46
Ohkawa Fumiaki JPN 48:30.46
C4 men 500 m sprint
1 GURIN Yuri URS 1:32.42
JOURAVSKI Nikolai URS 1:32.42
RENEISKI Victor URS 1:32.42
VESHKO Valeri URS 1:32.42
2 BERNARD Benoit FRA 1:33.50
BETTIN Joel FRA 1:33.50
RENAUD Philippe FRA 1:33.50
SYLVOZ Pascal FRA 1:33.50
3 BERNDT Axel GER 1:33.88
Dittmer Andreas GER 1:33.88
MONTAG Sven GER 1:33.88
Zereske Thomas GER 1:33.88
4 DRAGANOV Traitcho BUL 1:33.90
Georgiev Kantcho BUL 1:33.90
LJUBENOV Paisiy BUL 1:33.90
SLAVOV Dejan BUL 1:33.90
5 BOHACS Zsolt HUN 1:34.37
Kolonics Gyorgy HUN 1:34.37
Pulai Imre HUN 1:34.37
Zala Gyorgy HUN 1:34.37
6 Filip Juraj TCH 1:34.98
Knazovicky Slavomir TCH 1:34.98
Orosz Czaba TCH 1:34.98
Pales Peter TCH 1:34.98
7 Cestra Fabio ITA 1:36.08
DELLA Marco ITA 1:36.08
PAOLETTI Enrico ITA 1:36.08
PARENTI Luciano ITA 1:36.08
8 DYJEWSKI Artur POL 1:36.66
Koszykowski Dariusz POL 1:36.66
Walkowiak Mariusz POL 1:36.66
WICZEWSKI Jan POL 1:36.66
9 Carpov Ivan ROU 1:36.67
LEHACI Vasile ROU 1:36.67
Pasca Cosmin ROU 1:36.67
UIDILESCU Nicusor ROU 1:36.67
C4 men 1.000 m sprint
1 GURIN Yuri URS 3:19.50
JOURAVSKI Nikolai URS 3:19.50
RENEISKI Victor URS 3:19.50
VESHKO Valeri URS 3:19.50
2 HEUKRODT Olaf GER 3:19.74
MONTAG Sven GER 3:19.74
Papke Ulrich GER 3:19.74
SPELLY Ingo GER 3:19.74
3 Buhalov Nikolai BUL 3:21.30
DRAGANOV Traitcho BUL 3:21.30
LJUBENOV Paisiy BUL 3:21.30
SLAVOV Dejan BUL 3:21.30
4 Carpov Ivan ROU 3:23.45
LEHACI Vasile ROU 3:23.45
Pasca Cosmin ROU 3:23.45
UIDILESCU Nicusor ROU 3:23.45
5 BUBANEC Petr TCH 3:23.66
Krivanek Tomas TCH 3:23.66
Prochazka Petr TCH 3:23.66
SEMECKY Josef TCH 3:23.66
6 BOHACS Zsolt HUN 3:24.86
Boldizsar Gaspar HUN 3:24.86
Kolonics Gyorgy HUN 3:24.86
LEIKEP Gusztav HUN 3:24.86
7 Cestra Fabio ITA 3:25.27
DELLA Marco ITA 3:25.27
Marchetti Enrico ITA 3:25.27
PAOLETTI Enrico ITA 3:25.27
8 DYJEWSKI Artur POL 3:26.03
Koszykowski Dariusz POL 3:26.03
Walkowiak Mariusz POL 3:26.03
WICZEWSKI Jan POL 3:26.03
9 AUBERT Daniel FRA 3:40.54
Grare Jean-Gilles FRA 3:40.54
Le Leuch Eric FRA 3:40.54
VARIN Jerome FRA 3:40.54