SPRINT

1987 WCh Duisburg, FRG

K1 men 500 m sprint
1 MAC DONALD Paul NZL 1:41.70
2 STAHLE Andreas GDR 1:43.42
3 Szabo Attila TCH 1:43.91
4 BELLINGHAM Norman USA 1:44.05
5 IVARSEN Morten NOR 1:44.95
6 JOESTEL Dirk FRG 1:45.10
7 GYULAY Zsolt HUN 1:45.30
8 SUNDQUIST Kalle SWE 1:46.78
9 REYES Jose ESP 1:48.02
K1 women 500 m sprint
1 SCHMIDT Birgit GDR 1:56.21
2 DYLEWSKA Izabela POL 1:59.28
3 ANDERSSON Agneta SWE 1:59.82
4 Koban Rita HUN 2:00.49
5 Idem Josefa FRG 2:00.58
6 BORCANEA Tecla ROU 2:01.50
7 DERCKX Annemiek NED 2:01.68
8 KNUDSEN Yvonne DEN 2:01.76
9 GESHEVA Vania BUL 2:03.96
K1 men 1.000 m sprint
1 BARTON Greg USA 3:53.46
2 CSIPES Ferenc HUN 3:56.82
3 IVARSEN Morten NOR 3:57.95
4 THOMPSON Alan NZL 3:59.21
5 STAHLE Andreas GDR 4:00.42
6 Szabo Attila TCH 4:01.22
7 Hofmann Detlef FRG 4:01.62
8 BEAUMIER Carl CAN 4:03.32
9 Freimut Maciej POL 4:05.92
K1 men 10.000 m sprint
1 BARTON Greg USA 41:59.69
2 Szabo Attila TCH 42:53.22
3 RASMUSSEN Einar NOR 42:54.16
4 WEST Jeremy GBR 43:17.95
5 BRAMWELL Grant NZL 43:20.91
6 JANIC Milan YUG 43:21.52
7 Freimut Maciej POL 43:45.71
8 BREGEON Bernard FRA 43:50.70
9 PHILIPP Luzius SUI 43:51.95
10 Hofmann Detlef FRG 43:52.26
11 UBERTI Francesco ITA 43:52.68
12 GYULAY Zsolt HUN 43:54.25
13 Garcia Jose POR 44:45.92
14 DALZIEL S. AUS 44:46.61
15 MOZHEIKO Vladimir URS 44:47.75
16 DUIJSTER Jeroen NED 44:55.62
17 HOLMES Patrick IRL 45:06.40
18 HOLMES Mark CAN 45:06.72
19 EBERLE Volker AUT 45:08.35
20 KRAGH Brian DEN 45:09.21
21 DUPONT Yves BEL 45:09.42
22 VASQUEZ Atilio ARG 45:33.42
23 POLOCOSER Viorel ROU 46:52.54
24 KARHU Vesa FIN 47:44.93
25 BAUMGART Romain LUX 49:04.91
26 SATOH Koya JPN 50:40.30
27 AYZAGUER Leonardo URU 51:22.36
K2 men 500 m sprint
1 CSIPES Ferenc HUN 1:32.40
Fidel Laszlo HUN 1:32.40
2 FERGUSON Ian NZL 1:32.48
MAC DONALD Paul NZL 1:32.48
3 BENGTSSON Per-Inge SWE 1:33.79
SUNDQUIST Kalle SWE 1:33.79
4 MOTUZENKO Alexander URS 1:34.05
Denisov Victor URS 1:34.05
5 STOIAN Daniel ROU 1:34.35
VELEA Angelin ROU 1:34.35
6 BEHLING Guido GDR 1:34.81
BLIESENER Hans-Jorg GDR 1:34.81
7 WEST Jeremy GBR 1:34.83
BOURNE Grayson GBR 1:34.83
8 SANCHEZ De Castro Juan ESP 1:35.30
FUENTES Fernando ESP 1:35.30
9 KENT Terry USA 1:35.70
HERBERT Michael USA 1:35.70
K2 women 500 m sprint
1 NOTHNAGEL Anke GDR 1:42.13
SCHMIDT Birgit GDR 1:42.13
2 COX Annemarie NED 1:43.89
DERCKX Annemiek NED 1:43.89
3 MUEROVA Ivanka BUL 1:43.96
PETROVA Ogniana BUL 1:43.96
4 OLSSON Anna SWE 1:44.48
ANDERSSON Agneta SWE 1:44.48
5 Koban Rita HUN 1:45.10
RAKUSZ Eva HUN 1:45.10
6 CIUCUR Marina ROU 1:45.68
MUNTEANU Luminata ROU 1:45.68
7 SALOMYKOVA Irina URS 1:46.68
SLAPNINA Olga URS 1:46.68
8 Idem Josefa FRG 1:47.00
OESTERHELD Claudia FRG 1:47.00
9 OLMSTED Barbara CAN 1:48.72
OLMSTED Nancy CAN 1:48.72
K2 men 1.000 m sprint
1 FERGUSON Ian NZL 3:22.71
MAC DONALD Paul NZL 3:22.71
2 BOCCARA Philippe FRA 3:23.03
BOUCHERIT Pascal FRA 3:23.03
3 GAHME Thomas GDR 3:24.85
VASKE Thomas GDR 3:24.85
4 BARTON Greg USA 3:25.42
BELLINGHAM Norman USA 3:25.42
5 AMUNDSEN Harald NOR 3:27.08
RASMUSSEN Einar NOR 3:27.08
6 WEST Jeremy GBR 3:27.27
BOURNE Grayson GBR 3:27.27
7 NAGAEV Igor URS 3:27.63
GALKOV Sergei URS 3:27.63
8 STOIAN Daniel ROU 3:28.30
VELEA Angelin ROU 3:28.30
9 HODOSI Sandor HUN 3:30.40
KOVACS Zoltan HUN 3:30.40
K2 men 10.000 m sprint
1 BOCCARA Philippe FRA 38:36.92
BOUCHERIT Pascal FRA 38:36.92
2 KOCH Lars DEN 38:46.96
Nielsen Thor DEN 38:46.96
3 CSIPES Ferenc HUN 39:42.44
HODOSI Sandor HUN 39:42.44
4 BOURNE Grayson GBR 39:42.76
WELLS Paul GBR 39:42.76
5 VASILENKO Genadi URS 39:44.51
GORDILEI Vladimir URS 39:44.51
6 BRIEN Don CAN 39:45.56
SHAW Colin CAN 39:45.56
7 KROON Johan SWE 39:54.65
ANDERSSON Bengt SWE 39:54.65
8 MUSMANN Randolph FRG 39:55.44
ULASZEWSKI Dirk FRG 39:55.44
9 HUNTER Martin AUS 39:56.30
THOMAS Bryan AUS 39:56.30
10 RICHARDS Stephen NZL 39:56.51
THOMPSON Alan NZL 39:56.51
11 FLORCZAK Wojciech POL 39:59.30
PANNELLIER Krzysztof POL 39:59.30
12 PEL Ronald NED 40:06.97
PEL Eric NED 40:06.97
13 STOIAN Daniel ROU 41:27.01
VELEA Angelin ROU 41:27.01
14 BROECKX Eric BEL 41:53.27
STALMANS Bart BEL 41:53.27
15 Kolehmainen Mikko FIN 41:54.19
KOLEHMAINEN Olli FIN 41:54.19
16 BO Pen CHN 41:54.42
YUEHUA Lin CHN 41:54.42
17 GOMES Eduardo POR 42:01.50
BRINCO Antonio POR 42:01.50
18 ZILTENER Harry SUI 43:50.74
MUEHLEGG Christian SUI 43:50.74
K4 men 500 m sprint
1 Denisov Victor URS 1:23.21
KIRSANOV Sergei URS 1:23.21
MOTUZENKO Alexander URS 1:23.21
Vieta Arturas URS 1:23.21
2 CHWIALKOWSKI Robert POL 1:24.15
KRAWCOW Grzegorz POL 1:24.15
KRZYZANSKI Kazimierz POL 1:24.15
KURPIEWSKI Wojciech POL 1:24.15
3 KREUTZER Volker FRG 1:24.25
PFRANG Thomas FRG 1:24.25
REINECK Thomas FRG 1:24.25
SCHOLL Reiner FRG 1:24.25
4 WOHLLEBE Andre GDR 1:24.49
ZINKE Heiko GDR 1:24.49
FIEDLER Jens GDR 1:24.49
VASKE Thomas GDR 1:24.49
5 STOIAN Daniel ROU 1:24.75
VELEA Angelin ROU 1:24.75
LETCAE Ionel ROU 1:24.75
POLOCOSER Viorel ROU 1:24.75
6 PETOE Laszlo HUN 1:24.98
LORINCZY Zoltan HUN 1:24.98
Rajna Andras HUN 1:24.98
Androvicz Attila HUN 1:24.98
7 KARLSSON Hans SWE 1:25.68
MOBERG Lars-Erik SWE 1:25.68
LANGSETH Per-Anders SWE 1:25.68
LUNDH Per SWE 1:25.68
8 FERGUSON Ian NZL 1:25.69
RICHARDS Stephen NZL 1:25.69
CLODE Brent NZL 1:25.69
MAC DONALD Paul NZL 1:25.69
9 REVELLI Guido ITA 1:26.63
Dreossi Bruno ITA 1:26.63
Bonomi Beniamino ITA 1:26.63
SCARPA Daniele ITA 1:26.63
K4 women 500 m sprint
1 NOTHNAGEL Anke GDR 1:35.10
PORTWICH Ramona GDR 1:35.10
RUDOLPH Ines GDR 1:35.10
SCHMIDT Birgit GDR 1:35.10
2 GECZI Erika HUN 1:38.66
Koban Rita HUN 1:38.66
POVAZSAN Katalin HUN 1:38.66
RAKUSZ Eva HUN 1:38.66
3 NAREVICIUTE Snieguole URS 1:40.11
SALOMYKOVA Irina URS 1:40.11
SHARAFUTDINOVA Gulnera URS 1:40.11
SLAPNINA Olga URS 1:40.11
4 CIUCUR Marina ROU 1:40.30
MUNTEANU Luminata ROU 1:40.30
BORCANEA Tecla ROU 1:40.30
NEDEJDE Michaela ROU 1:40.30
5 MUEROVA Ivanka BUL 1:40.75
PETROVA Ogniana BUL 1:40.75
PALIISKA Diana BUL 1:40.75
MARINOVA Tzvetanka BUL 1:40.75
6 WIBERG Susanne SWE 1:41.01
ANDERSSON Agneta SWE 1:41.01
OLSSON Anna SWE 1:41.01
OLSSON Karin SWE 1:41.01
7 OLMSTED Barbara CAN 1:42.21
OLMSTED Nancy CAN 1:42.21
DE SOUZA Tessa CAN 1:42.21
TAYLOR Sheila CAN 1:42.21
8 OESTERHELD Claudia FRG 1:42.33
MARTIN Andrea FRG 1:42.33
PIETERN Sabine FRG 1:42.33
FISCHER Catrin FRG 1:42.33
9 PHILLIPS Traci USA 1:43.45
DERY BATLIK Shirley USA 1:43.45
CONOVER Sheila USA 1:43.45
TOEPPNER Jojo USA 1:43.45
K4 men 1.000 m sprint
1 CSIPES Ferenc HUN 3:01.21
Fidel Laszlo HUN 3:01.21
GYULAY Zsolt HUN 3:01.21
KOVACS Zoltan HUN 3:01.21
2 ANDERSSON Bengt SWE 3:02.20
BENGTSSON Per-Inge SWE 3:02.20
MOBERG Lars-Erik SWE 3:02.20
SUNDQUIST Kalle SWE 3:02.20
3 Denisov Victor URS 3:02.31
KIRSANOV Sergei URS 3:02.31
MOTUZENKO Alexander URS 3:02.31
Vieta Arturas URS 3:02.31
4 HERBERT Michael USA 3:02.80
KENT Terry USA 3:02.80
Harbold Michael USA 3:02.80
WHITE Terry USA 3:02.80
5 CHWIALKOWSKI Robert POL 3:03.86
KRZYZANSKI Kazimierz POL 3:03.86
KRAWCOW Grzegorz POL 3:03.86
KURPIEWSKI Wojciech POL 3:03.86
6 BRAMWELL Grant NZL 3:05.33
RICHARDS Stephen NZL 3:05.33
CLODE Brent NZL 3:05.33
MAC DONALD Paul NZL 3:05.33
7 WOHLLEBE Andre GDR 3:07.38
ZINKE Heiko GDR 3:07.38
STAHLE Andreas GDR 3:07.38
BLIESENER Hans-Jorg GDR 3:07.38
8 POPA Alexandru ROU 3:08.00
DULAU Alexandru ROU 3:08.00
CONSTANTIN Ionel ROU 3:08.00
FEODOSEI Nicolae ROU 3:08.00
9 Marcheco Mario CUB 3:11.28
MENDEZ Jorge CUB 3:11.28
FERNANDEZ Luis CUB 3:11.28
GARCIA Jorge Antonio CUB 3:11.28
K4 men 10.000 m sprint
1 ALMELAND Arne NOR 35:16.21
AMUNDSEN Harald NOR 35:16.21
IVARSEN Morten NOR 35:16.21
SLETSJOE Arne NOR 35:16.21
2 BERKES Zoltan HUN 35:17.28
BOJTI Zsolt HUN 35:17.28
HELYI Tibor HUN 35:17.28
PETROVICS Kalman HUN 35:17.28
3 KEGEL Oliver FRG 35.21.15
LOEMKER Carsten FRG 35.21.15
REINECK Thomas FRG 35.21.15
SCHNEIDER Gilbert FRG 35.21.15
4 BRYDE Steen DEN 35:24.04
FOLBAEK Robert DEN 35:24.04
ISAGER PETER DEN 35:24.04
LARSEN Philip DEN 35:24.04
5 KENT Terry USA 35:44.70
WHITE Terry USA 35:44.70
Harbold Michael USA 35:44.70
HERBERT Michael USA 35:44.70
6 POPA Alexandru ROU 36:06.12
DULAU Alexandru ROU 36:06.12
CONSTANTIN Ionel ROU 36:06.12
LETCAE Ionel ROU 36:06.12
7 HALL Gary GBR 36:26.08
LAWLER Ivan GBR 36:26.08
COLLIER Adrian GBR 36:26.08
BURGESS Reuben GBR 36:26.08
8 THORESSON Torbjorn SWE 36:35.27
LANGSETH Per-Anders SWE 36:35.27
JAANPARK Jan SWE 36:35.27
OLSSON Hans SWE 36:35.27
9 GRAHAM Kevin AUS 36:43.82
FOSTER Peter AUS 36:43.82
DAVIES Grant AUS 36:43.82
GILMOUR Paul AUS 36:43.82
10 SCARPA Daniele ITA 37:08.81
MILANI Giovanni ITA 37:08.81
MANDRAGONA Francesco ITA 37:08.81
PIERI Alessandro ITA 37:08.81
11 JANNIS Werner BEL 37:24.60
DE LEEDE GERHARD BEL 37:24.60
HAARLER Jeroen BEL 37:24.60
VERNIERS Marc BEL 37:24.60
12 MUEROV Borislav BUL 38:33.01
MANDADJIEV Rumen BUL 38:33.01
MARINOV Ivan BUL 38:33.01
TZVETKOV Borislav BUL 38:33.01
BERTHOU Olivier FRA DSQ
PETITBOUT Christophe FRA DSQ
NOEL Christophe FRA DSQ
Lubac Pierre FRA DSQ
PUSEV Viktor URS DSQ
SHEBLOV Viktor URS DSQ
MEDVEDEV Grigori URS DSQ
SOUPERATA Sergei URS DSQ
C1 men 500 m sprint
1 HEUKRODT Olaf GDR 1:53.21
2 Prochazka Petr TCH 1:55.09
3 Szabo Attila HUN 1:55.86
4 KLEMENTIEV Ivan URS 1:56.90
5 RENAUD Philippe FRA 1:57.45
6 CAIN Larry CAN 1:57.90
7 SUAREZ Narciso ESP 1:58.16
Buhalov Nikolai BUL DSQ
PINCZURA Jan POL DSQ
C1 men 1.000 m sprint
1 HEUKRODT Olaf GDR 4:09.82
2 Marinov Martin BUL 4:10.28
3 KLEMENTIEV Ivan URS 4:12.18
4 BOHACS Zsolt HUN 4:13.53
5 SABJAN Ivan YUG 4:16.01
6 CAIN Larry CAN 4:17.63
7 MERRITT Bruce USA 4:18.10
8 PINCZURA Jan POL 4:22.26
9 HAKALA Jyrki FIN 4:38.31
C1 men 10.000 m sprint
1 SABJAN Ivan YUG 47:39.68
2 BOHACS Zsolt HUN 47:40.68
3 KAMALETDINOV Takhir URS 47:47.02
4 INOUE Kiyoto JPN 48:00.09
5 GJERLUFSEN Kenneth DEN 48:05.41
6 MANTHEY Frank FRG 48:37.72
7 MERRITT Bruce USA 48:39.36
8 JAMIESON Eric GBR 49:33.97
9 Marinov Martin BUL 50:15.22
10 HOYER Didier FRA 50:50.20
11 WICZEWSKI Jan POL 51:06.15
12 JINRU Zhong CHN 51:37.32
C2 men 500 m sprint
1 DOPIERALA Marek POL 1:42.11
LBIK Marek POL 1:42.11
2 GURIN Yuri URS 1:42.95
VESHKO Valeri URS 1:42.95
3 Lohnisky Alan TCH 1:43.60
Prochazka Petr TCH 1:43.60
4 Buhalov Nikolai BUL 1:43.71
Bojilov Petar BUL 1:43.71
5 RENAUD Philippe FRA 1:43.79
BETTIN Joel FRA 1:43.79
6 FAUST Hartmut FRG 1:44.09
FAUST Wolfram FRG 1:44.09
7 VARGA Zsolt HUN 1:44.31
RIDEG Robert HUN 1:44.31
8 Papke Ulrich GDR 1:44.81
SPELLY Ingo GDR 1:44.81
9 Frost David CAN 1:45.92
SMITH Eric CAN 1:45.92
C2 men 1.000 m sprint
1 GURIN Yuri URS 3:46.79
VESHKO Valeri URS 3:46.79
2 DOPIERALA Marek POL 3:47.58
LBIK Marek POL 3:47.58
3 Papke Ulrich GDR 3:47.65
SPELLY Ingo GDR 3:47.65
4 TAKACS Gabor HUN 3:49.52
LEIKEP Gusztav HUN 3:49.52
5 HOYER Didier FRA 3:50.50
SYLVOZ Pascal FRA 3:50.50
6 FAUST Hartmut FRG 3:51.00
FAUST Wolfram FRG 3:51.00
7 Nielsson Arne DEN 3:51.61
Frederiksen Christian DEN 3:51.61
8 Frost David CAN 3:54.45
SMITH Eric CAN 3:54.45
9 LJUBEK Matija YUG 3:55.72
NISOVIC Mirko YUG 3:55.72
C2 men 10.000 m sprint
1 Frederiksen Christian DEN 42:14.26
Nielsson Arne DEN 42:14.26
2 PETERVARI Pal HUN 42:15.57
RIDEG Robert HUN 42:15.57
3 Train Andrew GBR 42:23.73
Train Stephen GBR 42:23.73
4 Dobrotvorskii Victor URS 42:39.99
Balabanov Andrei URS 42:39.99
5 AUBERT Daniel FRA 43:15.81
Boivin Olivier FRA 43:15.81
6 LJUBEK Matija YUG 44:11.19
NISOVIC Mirko YUG 44:11.19
7 IRVIN Bernard CAN 44:17.13
STOTT Kevin CAN 44:17.13
8 Prochazka Petr TCH 44:52.52
Krivanek Tomas TCH 44:52.52
9 KALPAKOV Todor BUL 45:08.44
Bojilov Petar BUL 45:08.44
10 KIELAN Andrzej SWE 45:10.89
ROSDAHL Hans SWE 45:10.89
11 HUA Ke CHN 45:39.17
HUI Zong CHN 45:39.17
12 TOYAMA Katsuya JPN 46:07.91
KANADA Yasunobu JPN 46:07.91