SPRINT

1983 WCh Tampere, FIN

K1 men 500 m sprint
1 PARFENOVICH Vladimir URS 1:59.08
2 FERGUSON Ian NZL 1:59.67
3 STAHLE Andreas GDR 2:00.45
4 SUDER Tomas TCH 2:00.88
5 GYULAY Zsolt HUN 2:00.94
6 DEL RIEGO Guillermo ESP 2:01.26
7 JANIC Milan YUG 2:02.14
8 MOBERG Lars-Erik SWE 2:02.88
9 SCHOLL Reiner FRG 2:02.90
K1 women 500 m sprint
1 Fischer Birgit GDR 2:13.75
2 GESHEVA Vania BUL 2:16.75
3 STEFAN Maria ROU 2:17.95
4 RAKUSZ Eva HUN 2:18.32
5 ALEKSEEVA Galina URS 2:18.86
6 MARINO Cathy USA 2:19.01
7 BLENCOWE Elizabeth AUS 2:21.44
8 BASSON Beatrice FRA 2:23.77
9 SMITHER Lesley Anne GBR 2:25.02
K1 men 1.000 m sprint
1 HELM Rudiger GDR 4:00.57
2 Vieta Arturas URS 4:02.96
3 THOMPSON Alan NZL 4:03.10
4 MASAR Felix TCH 4:03.79
5 JACKSON Stephen GBR 4:03.86
6 BOCCARA Philippe FRA 4:04.01
7 DEL RIEGO Guillermo ESP 4:04.81
8 JANIC Milan YUG 4:05.60
9 RASMUSSEN Einar NOR 4:06.02
K1 men 10.000 m sprint
1 RASMUSSEN Einar NOR 46:47.27
2 SOBOLEV Yuri URS 46:48.84
3 JANIC Milan YUG 46:49.79
4 BOCCARA Philippe FRA 46:50.60
5 DAMAN Rick NED 46:51.14
6 NORDQVIST Jens SWE 46:52.67
7 GOTS Karoly HUN 46:55.26
8 BARTON Greg USA 46:59.63
9 MORRIS Alwyn CAN 48:08.55
10 EBERLE Volker AUT 48:20.43
11 PRINGLE Ian IRL 48:23.80
12 FERGUSON Ian NZL 48:28.27
13 GONZALEZ Ivan ESP 49:02.62
14 HANSSENS Patrick BEL 49:32.16
15 BROWN Stephen GBR 50:34.75
16 EICHENBERGER Marcle SUI 50:57.01
17 LATH Alphonse CIV 55:08.10
18 NG Tsuen-Man HKG 56:59.63
K2 men 500 m sprint
1 FISCHER Frank GDR 1:47.56
WOHLLEBE Andre GDR 1:47.56
2 PARFENOVICH Vladimir URS 1:48.14
SOUPERATA Sergei URS 1:48.14
3 FISHER Hugh CAN 1:49.58
MORRIS Alwyn CAN 1:49.58
4 KOVACS Otto HUN 1:50.75
SZOLOSI Tamas HUN 1:50.75
5 SCARPA Daniele ITA 1:51.85
UBERTI Francesco ITA 1:51.85
6 MAC DONALD Paul NZL 1:52.51
THOMPSON Alan NZL 1:52.51
7 BENGTSSON Per-Inge SWE 1:52.78
MOBERG Lars-Erik SWE 1:52.78
8 SEACK Matthias FRG 1:53.15
SEACK Oliver FRG 1:53.15
9 HERVIEU Francis FRA 1:53.72
LEGRAS Daniel FRA 1:53.72
K2 women 500 m sprint
1 KOHN Carsta GDR 1:57.76
Fischer Birgit GDR 1:57.76
2 GECZI Erika HUN 1:58.60
POVAZSAN Katalin HUN 1:58.60
3 ANDERSSON Agneta SWE 1:59.88
WIBERG Susanne SWE 1:59.88
4 MARINOVA Tzvetanka BUL 2:02.34
PETROVA Ogniana BUL 2:02.34
5 BORCANEA Tecla ROU 2:02.89
BUHAEV Agafia ROU 2:02.89
6 EFREMOVA Nelli URS 2:03.17
KALASHNIKOVA Natalia URS 2:03.17
7 BARRE Alexandra CAN 2:04.35
HOLLOWAY Sue CAN 2:04.35
8 HAUGHT Theresa USA 2:04.52
TURNER Ann USA 2:04.52
9 Idem Josefa FRG 2:04.61
SCHUTTPELZ Barbara FRG 2:04.61
K2 men 1.000 m sprint
1 FISCHER Frank GDR 3:45.71
WOHLLEBE Andre GDR 3:45.71
2 PARFENOVICH Vladimir URS 3:50.28
SOUPERATA Sergei URS 3:50.28
3 BACHMAYER Werner AUT 3:51.80
HARTL Wolfgang AUT 3:51.80
4 BIRLADEANU Ioan ROU 3:54.92
GEANTA Ion ROU 3:54.92
5 MOBERG Lars-Erik SWE 3:56.44
SUNDQUIST Kalle SWE 3:56.44
6 FISHER Hugh CAN 3:57.12
MORRIS Alwyn CAN 3:57.12
7 BREGEON Bernard FRA 3:57.35
LEFOULON Patrick FRA 3:57.35
8 KELLY Barry AUS 3:58.47
KENNY Grant AUS 3:58.47
9 HELYI Tibor HUN 3:59.92
PETROVICS Kalman HUN 3:59.92
K2 men 10.000 m sprint
1 JACKSON Stephen GBR 41:49.12
WILLIAMS Alan GBR 41:49.12
2 SZABO Istvan HUN 41:55.79
TOTH Istvan HUN 41:55.79
3 ANDERSSON Bengt SWE 42:26.90
SUNDQUIST Kalle SWE 42:26.90
4 BIRLADEANU Ioan ROU 42:29.12
GEANTA Ion ROU 42:29.12
5 BORIKOV Vitali URS 42:38.57
ROMANOVSKI Vladimir URS 42:38.57
6 BRAMWELL Grant NZL 42:57.08
DUNCAN Peter NZL 42:57.08
7 BRIEN Don CAN 43:01.57
SHAW Colin CAN 43:01.57
8 ALEGRE Pedro ESP 43:17.09
MISIONE Ramos ESP 43:17.09
9 GILMAN David USA 43:20.85
WHITE Terry USA 43:20.85
10 JOHANNESEN Frank NOR 43:34.35
KALLEKLEV Eddie NOR 43:34.35
11 INNOCENTI Paolo ITA 43:42.51
TIDONA Livio ITA 43:42.51
12 MACH Bohuslav TCH 44:25.83
SUDER Tomas TCH 44:25.83
13 LEBBINK Gert Jan NED 45:44.29
STEVENS Ron NED 45:44.29
14 BANKS Malcolm IRL 46:24.14
BURKE M. IRL 46:24.14
15 AHO Jyrki FIN 47:01.17
UOTILA Pekka FIN 47:01.17
16 ADONGON Adongon CIV 47:02.54
N´GAMA N´gama CIV 47:02.54
17 KOIKE Kazumori JPN 49:31.10
YANAGISAWA Hisao JPN 49:31.10
18 NG Hin-Wan HKG 50:25.19
SHEK Koon-Ming HKG 50:25.19
19 RAMZANALI Tazehabad IRI 60:41.27
ALI Yeganeh IRI 60:41.27
K4 men 500 m sprint
1 HELM Rudiger GDR 1:33.37
HEMPEL Peter GDR 1:33.37
MARG Harald GDR 1:33.37
STAHLE Andreas GDR 1:33.37
2 KOLOKOLOV Sergei URS 1:35.17
CHUKHRAI Sergei URS 1:35.17
Vieta Arturas URS 1:35.17
VODOVATOV Alexander URS 1:35.17
3 CSASZAR Attila HUN 1:36.11
IRMAI Istvan HUN 1:36.11
LORINCZY Zoltan HUN 1:36.11
Rajna Andras HUN 1:36.11
4 BLACHA Frank FRG 1:36.84
HUPPERTZ Harald FRG 1:36.84
SCHMIDT Detlef FRG 1:36.84
SCHOLL Reiner FRG 1:36.84
5 BRIEN Don CAN 1:38.67
HOLMES Mark CAN 1:38.67
IRVINE Don CAN 1:38.67
SHAW Colin CAN 1:38.67
6 BAULCH Crosbie AUS 1:38.85
KELLY Barry AUS 1:38.85
GRANT Kenny AUS 1:38.85
WALKER Jamie AUS 1:38.85
7 LAZAROV Ivan BUL 1:39.15
MUEROV Borislav BUL 1:39.15
MILENKOV Bojidar BUL 1:39.15
RAITCHEVSKI Georgi BUL 1:39.15
8 CONSTANTIN Ionel ROU 1:40.65
FEODOSEI Nicolae ROU 1:40.65
LETCAE Ionel ROU 1:40.65
VELEA Angelin ROU 1:40.65
9 BOURNE Grayson GBR 1:42.52
RACIBORSKI Jan GBR 1:42.52
SHERIFF Andrew GBR 1:42.52
WEST Jeremy GBR 1:42.52
K4 women 500 m sprint
1 GIESE Kathrin GDR 1:45.48
KOHN Carsta GDR 1:45.48
Fischer Birgit GDR 1:45.48
WALTHER Ramona GDR 1:45.48
2 ALEKSEEVA Galina URS 1:46.69
CHIPOULINA Inna URS 1:46.69
EFREMOVA Nelli URS 1:46.69
KALASHNIKOVA Natalia URS 1:46.69
3 BORCANEA Tecla ROU 1:48.16
BUHAEV Agafia ROU 1:48.16
IONESCU Nastasia ROU 1:48.16
STEFAN Maria ROU 1:48.16
4 ANDERSSON Agneta SWE 1:48.87
KALRSSON Eva SWE 1:48.87
OLSSON Karin SWE 1:48.87
WIBERG Susanne SWE 1:48.87
5 DRAGOS Agnes HUN 1:49.20
GECZI Erika HUN 1:49.20
POVAZSAN Katalin HUN 1:49.20
RAKUSZ Eva HUN 1:49.20
6 BADALSKA Ivanka BUL 1:50.19
GESHEVA Vania BUL 1:50.19
MARINOVA Tzvetanka BUL 1:50.19
PETROVA Ogniana BUL 1:50.19
7 CANOVER Sheila USA 1:52.71
KLEIN Leslie USA 1:52.71
MARINO Cathy USA 1:52.71
TURNER Ann USA 1:52.71
8 EICHIN Regina FRG 1:53.06
Idem Josefa FRG 1:53.06
MARTIN Beate FRG 1:53.06
SCHUTTPELZ Barbara FRG 1:53.06
9 BARRE Alexandra CAN 1:53.14
GUAY Lucie CAN 1:53.14
HOLLOWAY Sue CAN 1:53.14
OLMSTED Barbara CAN 1:53.14
K4 men 1.000 m sprint
1 CONSTANTIN Ionel ROU 3:21.86
FEODOSEI Nicolae ROU 3:21.86
LETCAE Ionel ROU 3:21.86
VELEA Angelin ROU 3:21.86
2 HELM Rudiger GDR 3:23.18
HEMPEL Peter GDR 3:23.18
MARG Harald GDR 3:23.18
STAHLE Andreas GDR 3:23.18
3 KOLOKOLOV Sergei URS 3:23.70
CHUKHRAI Sergei URS 3:23.70
Vieta Arturas URS 3:23.70
VODOVATOV Alexander URS 3:23.70
4 HELYI Tibor HUN 3:24.84
LORINCZY Zoltan HUN 3:24.84
Rajna Andras HUN 3:24.84
RUKKEL Laszlo HUN 3:24.84
5 DOAK John AUS 3:25.43
DOAK Robert AUS 3:25.43
MARTIN Raymond AUS 3:25.43
WOODEN Scott AUS 3:25.43
6 HESSEL Bernd FRG 3:26.39
RENNER Frank FRG 3:26.39
SEACK Matthias FRG 3:26.39
SEACK Oliver FRG 3:26.39
7 FERGUSON Ian NZL 3:27.97
MAC DONALD Paul NZL 3:27.97
THOMPSON Alan NZL 3:27.97
WALKER Geoffrey NZL 3:27.97
8 ANDERSSON Bengt SWE 3:28.60
BENGTSSON Per-Inge SWE 3:28.60
OHLSSON Thomas SWE 3:28.60
PENNSATER Peter SWE 3:28.60
9 CIRILLO Gennaro ITA 3:31.26
MANDRAGONA Francesco ITA 3:31.26
SCARPA Daniele ITA 3:31.26
UBERTI Francesco ITA 3:31.26
K4 men 10.000 m sprint
1 ASTAPKOVICH Nikolai URS 37:51.32
AVDEEV Alexander URS 37:51.32
BARANOV Nikolai URS 37:51.32
ERMILOV Alexander URS 37:51.32
2 AMUNDSEN Harald NOR 38:31.18
GRAN Lars-Ivar NOR 38:31.18
KVILLUM Geir NOR 38:31.18
SLETSJOE Arne NOR 38:31.18
3 CLURZYNSKI IRLneusz POL 38:35.45
KLIMASZEWSKI Andrzej POL 38:35.45
OBORSKI Ryszard POL 38:35.45
SZCZEPANSKI Krzysztof POL 38:35.45
4 BALLARD Christopher GBR 38:37.84
CROUCHER Adrian GBR 38:37.84
BLYTH Duncan GBR 38:37.84
SMITH Kevin GBR 38:37.84
5 HELYI Tibor HUN 38:42.20
NIEBERL Laszlo HUN 38:42.20
PETROVICS Kalman HUN 38:42.20
RUKKEL Laszlo HUN 38:42.20
6 BERGER Mikael SWE 39:03.15
FERM Stefan SWE 39:03.15
JONSSON Peter SWE 39:03.15
OHLSSON Lars SWE 39:03.15
7 BAGGIO Giuseppe ITA 39:14.18
GRASSO Marcello ITA 39:14.18
PIERI Alessandro ITA 39:14.18
TESE Carlo ITA 39:14.18
8 DIMOFTE Petrica ROU 39:25.74
JIGAROV Ionel ROU 39:25.74
MARINESCU Florin ROU 39:25.74
COMAN Anghel ROU 39:25.74
9 HAKULINEN Hannu FIN 39:29.82
HARJOLA Veli-Pekka FIN 39:29.82
Kolehmainen Mikko FIN 39:29.82
TAMMINEN Harri FIN 39:29.82
10 HALPERN David USA 39:50.74
KENT Terry USA 39:50.74
LYDA Charles USA 39:50.74
SCHNURRENBERGER Dan USA 39:50.74
11 WOLF Christoph FRG 40:52.04
KEGEL Oliver FRG 40:52.04
RENNER Frank FRG 40:52.04
HESSEL Bernd FRG 40:52.04
12 CHOW Kam-Tong HKG 47:42.26
HO Wai-Kuen HKG 47:42.26
SHEK Kam-Fai HKG 47:42.26
YEUNG Chun-Tak HKG 47:42.26
BAROUH Francois FRA DSQ
BERARD Patrick FRA DSQ
BOUCHERIT Pascal FRA DSQ
VAVASSEUR Didier FRA DSQ
C1 men 500 m sprint
1 OLARU Costica ROU 2:15.89
2 Papke Ulrich GDR 2:17.43
3 VOLKOV Anatoli URS 2:17.96
4 BUDAY Tamas HUN 2:19.05
5 PINCZURA Jan POL 2:19.76
6 Prochazka Petr TCH 2:23.90
7 CAIN Larry CAN 2:25.74
8 SUAREZ Narciso ESP 2:25.84
9 KARMADJIEV Raitcho BUL 2:30.55
C1 men 1.000 m sprint
1 BERESA Vasili URS 4:45.75
2 OLARU Costica ROU 4:48.15
3 VRDLOVEC Jiri TCH 4:49.67
4 SCHMIDT Jorg GDR 4:49.97
5 EICKE Ulrich FRG 4:51.16
6 JACOBSEN Henning DEN 4:54.27
7 CAIN Larry CAN 4:58.66
8 PINCZURA Jan POL 5:02.93
9 CSEPAI Dezso HUN 5:09.47
C1 men 10.000 m sprint
1 VRDLOVEC Jiri TCH 50:52.02
2 TITU Gheorghe ROU 52:44.44
3 Wichmann Tamas HUN 52:59.70
4 GRONLUND Timo FIN 53:11.42
5 ILKOV Nikolai BUL 53:21.69
6 LJUBEK Matija YUG 54:26.41
7 LAMBERT Franck AUS 54:33.98
8 GLUSCHENKO Sergei URS 54:24.11
9 JAKUBOWSKI Jerzy POL 55:39.99
10 KIYOTO Inoue JPN 55:46.00
11 JINRU Zhong CHN 56:39.31
12 GOHAR Marcus GBR 56:55.47
C2 men 500 m sprint
1 LJUBEK Matija YUG 1:58.00
NISOVIC Mirko YUG 1:58.00
2 KLEMENTIEV Ivan URS 1:58.51
OSSADTCHIY Sergei URS 1:58.51
3 BETIU Dimitru ROU 1:59.90
FIODOR Gurei ROU 1:59.90
4 Foltan Laszlo HUN 2:01.65
VASKUTI Istvan HUN 2:01.65
5 BETLACH Ales TCH 2:02.29
KUBICEK Petr TCH 2:02.29
6 GEORGIEV Tzvetan BUL 2:03.38
ILKOV Sevdalin BUL 2:03.38
7 FAUST Wolfram FRG 2:05.45
WIENAND Ralf FRG 2:05.45
8 LBIK Marek POL 2:06.59
WISLA Marek POL 2:06.59
9 HEUKRODT Olaf GDR 2:06.97
Schuck Alexander GDR 2:06.97
C2 men 1.000 m sprint
1 Potzaichin Ivan ROU 4:15.28
SIMIONOV Toma ROU 4:15.28
2 HEUKRODT Olaf GDR 4:16.29
Schuck Alexander GDR 4:16.29
3 LJUBEK Matija YUG 4:17.47
NISOVIC Mirko YUG 4:17.47
4 LBIK Marek POL 4:17.65
WISLA Marek POL 4:17.65
5 KLEMENTIEV Ivan URS 4:25.95
OSSADTCHIY Sergei URS 4:25.95
6 VRDLOVEC Jiri TCH 4:28.79
BLAZIK Radomir TCH 4:28.79
7 HOYER Didier FRA 4:33.06
RENAUD Eric FRA 4:33.06
8 HAJDU Gyula HUN 4:39.42
Sarusi Kis Janos HUN 4:39.42
9 Bojilov Petar BUL 4:46.99
SMILIANOV Dimitar BUL 4:46.99
C2 men 10.000 m sprint
1 BUDAY Tamas HUN 46:05.48
VASKUTI Istvan HUN 46:05.48
2 Potzaichin Ivan ROU 46:22.33
SIMIONOV Toma ROU 46:22.33
3 LAPTIKOV Yuri URS 46:52.84
PETRENKO Sergei URS 46:52.84
4 Bojilov Petar BUL 47:01.90
SMILIANOV Dimitar BUL 47:01.90
5 Train Andrew GBR 47:34.14
Train Stephen GBR 47:34.14
6 EBHARDT Michael FRG 47:48.56
KUHN Ulrich FRG 47:48.56
7 HAKALA Jarmo FIN 49:01.01
HAKALA Jyrki FIN 49:01.01
8 HOYER Didier FRA 49:54.83
RENAUD Eric FRA 49:54.83
9 MERRITT Barry USA 50:05.64
MERRITT Bruce USA 50:05.64
10 SMITH Eric CAN 50:55.47
STOTT Kevin CAN 50:55.47
11 IWAI Takaharu JPN 51:37.18
SUMIO Nagao JPN 51:37.18