SPRINT

1982 WCh Belgrad, YUG

K1 men 500 m sprint
1 PARFENOVICH Vladimir URS 1:45.55
2 HEMPEL Peter GDR 1:45.98
3 MOBERG Lars-Erik SWE 1:46.01
4 RASMUSSEN Einar NOR 1:46.19
5 BOURNE Grayson GBR 1:46.68
6 SCHOLL Reiner FRG 1:46.78
7 BIRLADEANU Ioan ROU 1:47.44
8 Rajna Andras HUN 1:47.78
9 OLDERSHAW Scott CAN 1:51.12
K1 women 500 m sprint
1 Fischer Birgit GDR 2:04.33
2 ANDERSSON Agneta SWE 2:06.29
3 RAKUSZ Eva HUN 2:09.42
4 GESHEVA Vania BUL 2:09.75
5 BLENCOWE Elizabeth AUS 2:11.40
6 EICHLER Ewa POL 2:12.42
7 BUHAEV Agafia ROU 2:12.95
8 KNOPF Beatrice FRA 2:15.67
9 SMITHER Lesley Anne GBR 2:16.69
K1 men 1.000 m sprint
1 HELM Rudiger GDR 3:55.50
2 THOMPSON Alan NZL 3:57.62
3 RASMUSSEN Einar NOR 3:58.18
4 MASAR Felix TCH 4:00.26
5 JANIC Milan YUG 4:03.82
6 SMITH Kevin GBR 4:04.82
7 KENNY Grant AUS 4:06.28
8 PENNSATER Peter SWE 4:06.80
9 BIRLADEANU Ioan ROU 4:06.92
K1 men 10.000 m sprint
1 JANIC Milan YUG 44:28.02
2 RASMUSSEN Einar NOR 44:35.47
3 ASTAPKOVICH Nikolai URS 44:37.25
4 SMITH Kevin GBR 44:39.30
5 BOCCARA Philippe FRA 44:46.51
6 FERGUSON Ian NZL 44:54.92
7 FABIAN Istvan HUN 45:03.65
8 MORRIS Alwyn CAN 45:12.67
9 DE BUCKE Patrick AUS 45:18.63
10 KELLY Barry AUS 45:30.12
11 ESEANU Nicusor ROU 46:52.86
12 WHITE Terry USA 46:53.74
13 SCARPA Daniele ITA 47:42.31
14 GONZALEZ Ivan ESP 49:46.79
15 LUDONG Gao CHN 50:17.54
16 KRAWCOW Grzegorz POL 51:58.84
K2 men 500 m sprint
1 PARFENOVICH Vladimir URS 1:33.28
SOUPERATA Sergei URS 1:33.28
2 MAC DONALD Paul NZL 1:33.94
THOMPSON Alan NZL 1:33.94
3 SEACK Matthias FRG 1:34.64
SEACK Oliver FRG 1:34.64
4 WELNA Daniel POL 1:34.72
MERK Waldemar POL 1:34.72
5 ALEGRE Pedro ESP 1:34.86
DEL RIEGO Guillermo ESP 1:34.86
6 HEMPEL Peter GDR 1:35.03
FELIX Uwe GDR 1:35.03
7 IRMAI Istvan HUN 1:36.65
CSASZAR Attila HUN 1:36.65
8 GILJE Rein NOR 1:36.74
KALLEKLEV Eddie NOR 1:36.74
9 MORRIS Alwyn CAN 1:44.56
FISHER Hugh CAN 1:44.56
K2 women 500 m sprint
1 Fischer Birgit GDR 1:57.23
STREUSSEL Bettina GDR 1:57.23
2 GECZI Erika HUN 1:58.34
POVAZSAN Katalin HUN 1:58.34
3 ANDERSSON Agneta SWE 1:59.48
OLSSON Karin SWE 1:59.48
4 BUHAEV Agafia ROU 1:59.60
STEFAN Maria ROU 1:59.60
5 BARRE Alexandra CAN 2:02.10
HOLLOWAY Sue CAN 2:02.10
6 CHIPOULINA Inna URS 2:02.30
GOLUBEVA Ekaterina URS 2:02.30
7 HAUGHT Theresa USA 2:04.08
TURNER Ann USA 2:04.08
8 MARINOVA Tzetanka BUL 2:04.42
PETROVA Ogniana BUL 2:04.42
9 KNOPF Beatrice FRA
LECLERC Valerie FRA
K2 men 1.000 m sprint
1 PARFENOVICH Vladimir URS 3:36.24
SOUPERATA Sergei URS 3:36.24
2 FISHER Hugh CAN 3:37.45
MORRIS Alwyn CAN 3:37.45
3 MENENDEZ Herminio ESP 3:39.08
RAMOS Luis ESP 3:39.08
4 ESEANU Nicusor ROU 3:39.58
LETCAE Ionel ROU 3:39.58
5 SZABO Istvan HUN 3:39.90
TOTH Istvan HUN 3:39.90
6 FERGUSON Ian NZL 3:40.47
DUNCAN Peter NZL 3:40.47
7 HARTL Wolfgang AUT 3:40.52
BACHMAYER Werner AUT 3:40.52
8 STEVENS Ron NED 3:42.42
LEBBINK Gert Jan NED 3:42.42
9 SCHNEIDER Jorn Erik GDR 3:45.58
MULLER Robbi GDR 3:45.58
K2 men 10.000 m sprint
1 BREGEON Bernard FRA 40:09.11
LEFOULON Patrick FRA 40:09.11
2 LEBBINK Gert Jan NED 40:11.28
STEVENS Ron NED 40:11.28
3 SZABO Istvan HUN 40:14.01
TOTH Istvan HUN 40:14.01
4 DIMNOCK Paul GBR 40:17.38
AYRES Robin GBR 40:17.38
5 BENGTSSON Per-Inge SWE 40:18.19
ANDERSSON Bengt SWE 40:18.19
6 SZCZEPANSKI Krzysztof POL 40:28.60
FLORCZAK Wojciech POL 40:28.60
7 MENENDEZ Herminio ESP 40:43.03
RAMOS Luis ESP 40:43.03
8 SILENKOV Vasili URS 40:44.04
SOBOLEV Yuri URS 40:44.04
9 MASAR Felix TCH 40:51.12
ODVARKO Vratislav TCH 40:51.12
10 FISHER Hugh CAN 41:02.26
SHAW Colin CAN 41:02.26
11 KRAGH Brian DEN 41:03.47
PACKNESS David DEN 41:03.47
12 BIRLADEANU Ioan ROU 41:10.24
BIRLADEANU Emil ROU 41:10.24
13 MARTIN Raymond AUS 41:23.86
WOODEN Mark AUS 41:23.86
14 MACHLER Michael FRG 42:41.00
BRAND Udo FRG 42:41.00
15 BUSER Felix SUI 43:01.14
FLUCHIGER Andreas SUI 43:01.14
16 NIEMINEN Ismo FIN 43:17.91
NIEMINEN Ilpo FIN 43:17.91
17 YAN Shi CHN 43:54.83
SHI Yan CHN 43:54.83
18 CHAUFOURAUX Andre BEL 44:23.07
PAULUS Jean BEL 44:23.07
19 CLEAVE John USA 44:29.28
SPELIUS Chris USA 44:29.28
20 YAMAMOTO Masato JPN 45:04.02
ARIKAWA Jun JPN 45:04.02
K4 men 500 m sprint
1 GAIDAMAKA Igor URS 1:24.09
KOLOKOLOV Sergei URS 1:24.09
KRIVOCHEEV Sergei URS 1:24.09
VODOVATOV Alexander URS 1:24.09
2 BISCHOF Frank-Peter GDR 1:25.06
FISCHER Frank GDR 1:25.06
HELM Rudiger GDR 1:25.06
MARG Harald GDR 1:25.06
3 BENGTSSON Per-Inge SWE 1:25.38
MOBERG Lars-Erik SWE 1:25.38
NORDQVIST Jens SWE 1:25.38
OHLSSON Thomas SWE 1:25.38
4 WELNA Daniel POL 1:26.28
MERK Waldemar POL 1:26.28
KRZYZANSKI Kazimierz POL 1:26.28
WEGNER Janus POL 1:26.28
5 BOURNE Grayson GBR 1:26.29
WEST Jeremy GBR 1:26.29
SHERIFF Andrew GBR 1:26.29
RACIBORSKI Jan GBR 1:26.29
6 SCHOLL Reiner FRG 1:26.35
SCHMIDT Detlef FRG 1:26.35
HUPPERTZ Harald FRG 1:26.35
BLACHA Frank FRG 1:26.35
7 GARCIA Jorge Antonio CUB 1:27.18
CUNILL Reynaldo CUB 1:27.18
HANSE CUB 1:27.18
HERNANDEZ CUB 1:27.18
8 THOMPSON Alan NZL 1:27.68
FERGUSON Ian NZL 1:27.68
DUNCAN Peter NZL 1:27.68
MAC DONALD Paul NZL 1:27.68
9 IRMAI Istvan HUN 1:28.02
CSASZAR Attila HUN 1:28.02
SZTANITY Zoltan HUN 1:28.02
KISS HUN 1:28.02
K4 women 500 m sprint
1 EBERL Roswitha GDR 1:37.08
GIESE Kathrin GDR 1:37.08
Fischer Birgit GDR 1:37.08
STREUSSEL Bettina GDR 1:37.08
2 CHIPOULINA Inna URS 1:38.05
EFREMOVA Nelli URS 1:38.05
GOLUBEVA Ekaterina URS 1:38.05
KOMKOVA Saba URS 1:38.05
3 DRAGOS Agnes HUN 1:38.37
GECZI Erika HUN 1:38.37
POVAZSAN Katalin HUN 1:38.37
RAKUSZ Eva HUN 1:38.37
4 OLSSON Karin SWE 1:38.55
ANDERSSON Agneta SWE 1:38.55
WIBERG Susanne SWE 1:38.55
KARLSSON Eva SWE 1:38.55
5 BARRE Alexandra CAN 1:40.11
HOLLOWAY Sue CAN 1:40.11
GUAY Lucie CAN 1:40.11
OLMSTED Barbara CAN 1:40.11
6 BUHAEV Agafia ROU 1:40.92
STEFAN Maria ROU 1:40.92
BURI Nastasia ROU 1:40.92
POPOV ROU 1:40.92
7 EICHIN FRG 1:41.62
SCHUTTPELZ Barbara FRG 1:41.62
MARTIN Andrea FRG 1:41.62
EICHIN FRG 1:41.62
8 GESHEVA Vania BUL 1:41.62
PETROVA Ogniana BUL 1:41.62
MARINOVA Tzetanka BUL 1:41.62
BADALSKA Ivanka BUL 1:41.62
9 CONOVER Sheila USA 1:41.95
DRAGAN USA 1:41.95
TURNER Ann USA 1:41.95
KLEIN Leslie USA 1:41.95
K4 men 1.000 m sprint
1 ANDERSSON Bengt SWE 3:15.70
BENGTSSON Per-Inge SWE 3:15.70
MOBERG Lars-Erik SWE 3:15.70
OHLSSON Thomas SWE 3:15.70
2 BISCHOF Frank-Peter GDR 3:15.79
HELM Rudiger GDR 3:15.79
HEMPEL Peter GDR 3:15.79
MARG Harald GDR 3:15.79
3 HESSEL Bernd FRG 3:15.90
RENNER Frank FRG 3:15.90
SEACK Matthias FRG 3:15.90
SEACK Oliver FRG 3:15.90
4 KRIVOCHEEV Sergei URS 3:17.21
GAIDAMAKA Igor URS 3:17.21
KOLOKOLOV Sergei URS 3:17.21
VODOVATOV Alexander URS 3:17.21
5 SCARPA Daniele ITA 3:17.52
CIRILLO Gennaro ITA 3:17.52
MANDRAGONA Francesco ITA 3:17.52
UBERTI Francesco ITA 3:17.52
6 WEGNER Janus POL 3:20.68
KRZYZANSKI Kazimierz POL 3:20.68
KRAWCOW Grzegorz POL 3:20.68
PANNELLIER Krszystof POL 3:20.68
7 AMUNDSEN Harald NOR 3:22.36
KVILLUM Geir NOR 3:22.36
ORITSLAND NOR 3:22.36
OPSAHL NOR 3:22.36
8 BOURNE Grayson GBR 3:22.59
WEST Jeremy GBR 3:22.59
SHERIFF Andrew GBR 3:22.59
SMITH Kevin GBR 3:22.59
9 Rajna Andras HUN 3:27.22
SZOLOSI Tamas HUN 3:27.22
RASZTOTZKY Laszlo HUN 3:27.22
HELYI Tibor HUN 3:27.22
K4 men 10.000 m sprint
1 BARANOV Nikolai URS 36:21.37
ERMILOV Alexander URS 36:21.37
ROMANOVSKI Vladimir URS 36:21.37
CHUKHRAI Sergei URS 36:21.37
2 COMAN Anghel ROU 36:26.51
DIMOFTE Petrica ROU 36:26.51
JIGAROV Ionel ROU 36:26.51
MARINESCU Florin ROU 36:26.51
3 HELYI Tibor HUN 36:27.03
PETROVICS Kalman HUN 36:27.03
RASZTOTZKY Laszlo HUN 36:27.03
SZOLOSI Tamas HUN 36:27.03
4 NUIJS NED 36:41.56
DAMAN Rick NED 36:41.56
TOIRKENS NED 36:41.56
NAGEIKERKE NED 36:41.56
5 TESE Carlo ITA 37:04.26
CIRILLO Gennaro ITA 37:04.26
DAMIATA ITA 37:04.26
CARRARO Paolo ITA 37:04.26
6 HALPERN David USA 37:22.99
STREIB USA 37:22.99
SCHNURRENBERGER Dan USA 37:22.99
LYDA Charles USA 37:22.99
7 FLUNKER Andreas FRG 38:10.33
PFRANG Thomas FRG 38:10.33
HOFMANN FRG 38:10.33
MENRATH FRG 38:10.33
8 KLIMASZEWSKI Andrzej POL 39:23.64
JAMROZINSKI Leszek POL 39:23.64
OBORSKI Ryszard POL 39:23.64
SZUBSKI Zdislaw POL 39:23.64
9 HERISZT Rudolf AUT 39:26.04
EBERLE Volker AUT 39:26.04
MACK AUT 39:26.04
TAUBER AUT 39:26.04
WILLIAMS Alan GBR DSQ
BROWN GBR DSQ
CANHAM Christoph GBR DSQ
JACKSON Stephen GBR DSQ
C1 men 500 m sprint
1 HEUKRODT Olaf GDR 1:54.60
2 Sarusi Kis Janos HUN 1:55.94
3 POSTRECHIN Sergei URS 1:56.09
4 CAIN Larry CAN 1:56.98
5 EICKE Ulrich FRG 1:57.58
6 PINCZURA Jan POL 1:58.09
7 Prochazka Petr TCH 1:59.16
8 OLARU Costica ROU 1:59.55
9 ROZANSKI Robert NOR 2:01.58
C1 men 1.000 m sprint
1 SCHMIDT Jorg GDR 4:27.82
2 CSEPAI Dezso HUN 4:28.43
3 BERESA Vasili URS 4:28.84
4 CAIN Larry CAN 4:30.47
5 JAKUBOWSKI Jerzy POL 4:30.90
6 TITU Gheorghe ROU 4:33.40
7 DVORAK Libor TCH 4:36.38
8 EICHE Ulrich FRG 4:40.86
9 LJUBENOV Ljuben BUL 4:50.88
C1 men 10.000 m sprint
1 Wichmann Tamas HUN 47:16.53
2 VRDLOVEC Jiri TCH 47:23.56
3 TITU Gheorghe ROU 47:35.23
4 GAYDOUK Alexander URS 47:40.47
5 LJUBEK Matija YUG 48:50.99
6 GRONLUND Timo FIN 48:54.66
7 INOUE Kiyoto JPN 48:59.98
8 MANTHEY Frank FRG 50:06.95
9 PLANKENHORN Rob USA 50:16.14
10 LASSEN Jorgen DEN 50:52.62
11 BLISS Brian CAN 51:53.94
12 GOHAR Marcus GBR 52:13.62
13 JINRU Zhong CHN 52:16.08
14 MOSQUERA Javier ESP 54:11.69
C2 men 500 m sprint
1 LJUBEK Matija YUG 1:40.80
NISOVIC Mirko YUG 1:40.80
2 LAPTIKOV Yuri URS 1:41.08
PETRENKO Sergei URS 1:41.08
3 Foltan Laszlo HUN 1:41.75
VASKUTI Istvan HUN 1:41.75
4 DOPIERALA Marek POL 1:42.80
DUNAJSKI Jerzy POL 1:42.80
5 ILKOV Sevdalin BUL 1:43.19
GEORGIEV Tzvetan BUL 1:43.19
6 BETIU Dimitru ROU 1:43.56
FIODOR Gurei ROU 1:43.56
7 SEIBT Olaf GDR 1:43.92
WERNER Wolfram GDR 1:43.92
8 DVORAK Libor TCH 1:45.99
BERGMAN Vladimir TCH 1:45.99
9 BOTTING Steve CAN 1:47.09
BEHRENS Norm CAN 1:47.09
C2 men 1.000 m sprint
1 HAJDU Gyula HUN 4:00.52
Sarusi Kis Janos HUN 4:00.52
2 LJUBEK Matija YUG 4:02.75
NISOVIC Mirko YUG 4:02.75
3 Potzaichin Ivan ROU 4:04.35
SIMIONOV Toma ROU 4:04.35
4 HEUKRODT Olaf GDR 4:05.71
MEDEJA Uwe GDR 4:05.71
5 VRDLOVEC Jiri TCH 4:06.05
BLAZIK Radomir TCH 4:06.05
6 OSSADTCHIY Sergei URS 4:07.78
KLEMENTIEV Ivan URS 4:07.78
7 HOYER Didier FRA 4:08.15
RENAUD Eric FRA 4:08.15
8 IVANOV Georgi BUL 4:19.51
KARMADJIEV Raitcho BUL 4:19.51
9 LBIK Marek POL 4:20.79
WISLA Marek POL 4:20.79
C2 men 10.000 m sprint
1 Potzaichin Ivan ROU 43:39.26
SIMIONOV Toma ROU 43:39.26
2 BERESA Vasili URS 43:47.97
MOURADOSSILOV Edem URS 43:47.97
3 BUDAY Tamas HUN 43:52.62
VASKUTI Istvan HUN 43:52.62
4 DVORAK Libor TCH 44:21.28
BLAZIK Radomir TCH 44:21.28
5 Train Stephen GBR 44:28.35
Train Andrew GBR 44:28.35
6 HOYER Didier FRA 44:34.81
RENAUD Eric FRA 44:34.81
7 GJERLUFSEN Kenneth DEN 44:56.18
Nielsson Arne DEN 44:56.18
8 MERRITT Bruce USA 45:04.56
MERRITT Barry USA 45:04.56
9 Bojilov Petar BUL 46:08.14
SMILIANOV Dimitar BUL 46:08.14
10 BINGJIAN He CHN 47:41.18
YUHUI Miao CHN 47:41.18