SPRINT

1977 WCh Sofia, BUL

K1 men 500 m sprint
1 DIBA Vasile ROU 1:46.62
2 SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 1:47.13
3 SZTANITY Zoltan HUN 1:48.41
4 PARFENOVICH Vladimir URS 1:48.63
5 HELM Rudiger GDR 1:49.37
6 ANDERSSON Anders SWE 1:50.25
7 CLAESSENS Jan BEL 1:50.67
8 FERGUSON Ian NZL 1:51.21
9 DOLEJS Vladimir TCH 1:51.90
K1 women 500 m sprint
1 DITTMAR Gudrun GDR 2:04.12
2 COZMA Maria ROU 2:04.72
3 KORSHUNOVA Tatiana URS 2:06.30
4 JANAKIEVA Natasha BUL 2:06.68
5 KAMINSKA Eva POL 2:08.00
6 LEWE Barbara FRG 2:08.20
7 RAJNAI Klara HUN 2:08.27
8 KNOPF Beatrice FRA 2:10.50
9 KUPPENS Marleen BEL 2:13.61
K1 men 1.000 m sprint
1 DIBA Vasile ROU 3:53.90
2 HELM Rudiger GDR 3:56.00
3 PERRI Oreste ITA 3:56.50
4 STEPANENKO Nikolai URS 3:56.80
5 JANIC Milan YUG 3:57.60
6 ANDERSSON Berndt SWE 3:57.70
7 BURNY Jean-Pierre BEL 4:02.10
8 Csapo Geza HUN 4:03.50
9 PARNHAM Robert GBR 4:06.90
K1 men 10.000 m sprint
1 PERRI Oreste ITA 43:30.39
2 FABIAN Istvan HUN 43:30.93
3 STEPANENKO Nikolai URS 43:30.93
4 PARNHAM Douglas GBR 43:37.18
5 FERGUSON Ian NZL 43:37.61
6 JANIC Milan YUG 43:37.92
7 KAZIMIERZ Nikin POL 44:19.35
8 HENRIQUEZ Fernando ESP 44:20.51
9 MAURER Guy FRA 44:25.00
10 PODLOUCKY Viktor TCH 44:31.20
11 ANDERSEN Flemming DEN 44:31.41
12 ANDERSSON Berndt SWE 45:09.84
13 JOSTEIN Stiga NOR 45:12.35
14 MACHLER Michael FRG 45:13.68
15 PATASI Peter CAN 45:34.04
16 FRYS Gaetan BEL 45:48.87
17 IGNATENCO Petr ROU 46:07.21
18 BABITZ Manfred AUT 46:07.60
19 SOTO Hermelindo MEX 46:08.54
20 BORISOV Borislav BUL 46:59.72
21 LEHMANN Helmut SUI 47:16.09
22 VILLAVICENCIO Jesus CUB 48:15.53
23 LEE Robert AUS 48:17.59
24 KOPPENAAL Erik NED 49:35.62
25 HITISHI Nakamata JPN 49:57.64
K2 men 500 m sprint
1 Mattern Joachim GDR 1:37.58
OLBRICHT Berndt GDR 1:37.58
2 ASTAPKOVICH Nikolai URS 1:37.72
VOROBIEV Victor URS 1:37.72
3 Csapo Geza HUN 1:38.25
SVIDRO Jozsef HUN 1:38.25
4 BURNY Jean-Pierre BEL 1:39.63
FRYS Gaetan BEL 1:39.63
5 TERZIISKI Stefan BUL 1:40.27
MILENKOV Bojidar BUL 1:40.27
6 OLDERSHAW Dean CAN 1:41.18
OLDERSHAW Scott CAN 1:41.18
7 MORLAND NOR 1:41.19
OPSAHL NOR 1:41.19
8 TYLEWSKI Ryszard POL 1:42.77
WELNA Daniel POL 1:42.77
9 FARRELL GBR 1:44.28
HUNTER GBR 1:44.28
K2 women 500 m sprint
1 Fischer Birgit GDR 1:50.91
ROSIGER Marion GDR 1:50.91
2 NICHITOV Nastasia ROU 1:52.63
ORLOV Agafia ROU 1:52.63
3 GESHEVA Vania BUL 1:53.52
CHRISTOVA Hiana BUL 1:53.52
4 KALASHNIKOVA Natalia URS 1:53.58
DOROH Nina URS 1:53.58
5 RAJNAI Klara HUN 1:55.08
HORVATH Erzseber HUN 1:55.08
6 GORECKA Maria POL 1:55.33
KULCZAK Katarina POL 1:55.33
7 HOLLOWAY Sue CAN 1:57.00
DODGE Ann CAN 1:57.00
8 RASMUSSEN Einar NOR 2:01.35
MICHELSEN Ellen NOR 2:01.35
9 VERNAILLEN BEL 2:01.87
KUPPENS Marleen BEL 2:01.87
K2 men 1.000 m sprint
1 BAKO Zoltan HUN 3:31.31
SZABO Istvan HUN 3:31.31
2 Mattern Joachim GDR 3:32.81
OLBRICHT Berndt GDR 3:32.81
3 NAGORNY Sergei URS 3:34.52
ROMANOVSKI Vladimir URS 3:34.52
4 LEBAS Alain FRA 3:35.34
HANQUIER Jean-Paul FRA 3:35.34
5 BOHR Jurgen FRG 3:35.82
VAN EEDEN Christian FRG 3:35.82
6 BROECKX Jos BEL 3:36.05
STICKENS Paul BEL 3:36.05
7 KLIMASZEWSKI Andrzej POL 3:37.03
LEPIANKA Krzysztof POL 3:37.03
8 OLDERSHAW Reed CAN 3:39.42
MORRIS Alwyn CAN 3:39.42
9 ESEANU Nicusor ROU 3:40.85
VARTOLOMEU Roman ROU 3:40.85
K2 men 10.000 m sprint
1 KOROLKOVAS Anatolijus URS 39:20.70
SIURSKAS Petras URS 39:20.70
2 BAKO Zoltan HUN 39:27.24
SZABO Istvan HUN 39:27.24
3 MACARENCO Cuprian ROU 39:28.98
TICU Nicolae ROU 39:28.98
4 BUKOWSKI Edward POL 39:39.62
KEISTER Waldemar POL 39:39.62
5 BOHR Jurgen FRG 39:59.44
VAN EEDEN Christian FRG 39:59.44
6 BROECKX Jos BEL 40:04.04
STINCKENS Paul BEL 40:04.04
7 RASMUSSEN Einar NOR 40:05.16
NISSEN NOR 40:05.16
8 BARRE Denis CAN 41:08.20
FISHER Hugh CAN 41:08.20
9 RUTTE NED 41:11.19
DOE V. NED 41:11.19
10 TODOROV BUL 41:21.05
FLOROV BUL 41:21.05
11 SVOBODA Jiri TCH 41:37.01
BOHUTINSKY Zdenek TCH 41:37.01
12 SUMEGI John AUS 41:40.19
BREWIN AUS 41:40.19
13 GREENHAM GBR 41:52.59
PHELPS GBR 41:52.59
14 LARSSON Anders SWE 41:55.35
HEDLUND Ove SWE 41:55.35
15 RODRIGUEZ CUB 42:02.67
MOREJON CUB 42:02.67
16 MERLI Danio ITA 43:41.57
SBRUZZI Giorgio ITA 43:41.57
17 MAGAARD DEN 43:42.95
JENSEN DEN 43:42.95
K4 men 500 m sprint
1 BUDZICZ Henryk POL 1:26.68
KOLTAN Grzegorz POL 1:26.68
OBORSKI Ryszard POL 1:26.68
WELNA Daniel POL 1:26.68
2 BORBANOI Beniamin ROU 1:28.49
DRAGULSCHI Ion ROU 1:28.49
Simiocenco Vasile ROU 1:28.49
Zafiu Mihai ROU 1:28.49
3 LOPEZ Jose-Ramon ESP 1:29.46
MENENDEZ Herminio ESP 1:29.46
RAMOS Luis ESP 1:29.46
SANCHEZ Juan ESP 1:29.46
4 SEDOV URS 1:29.56
KONONENKO URS 1:29.56
ZALUPE URS 1:29.56
BELSKI URS 1:29.56
5 VOLGYI Peter HUN 1:30.74
KOSZTYAN Jozsef HUN 1:30.74
ROMHANYI Zoltan HUN 1:30.74
DEAK HUN 1:30.74
6 DUVIGNEAU Bernd GDR 1:31.07
KUHNT GDR 1:31.07
NUSSEMEYER GDR 1:31.07
BOY GDR 1:31.07
7 WYBRANIEC Jindrich TCH 1:31.73
BORKOVEC Jindrich TCH 1:31.73
KRIZ Jiri TCH 1:31.73
TREYBAL Vladimir TCH 1:31.73
8 BRAUN Dieter FRG 1:32.12
MEIER Otmar FRG 1:32.12
HARTUNG Edgar FRG 1:32.12
HOFLE Hartmuth FRG 1:32.12
9 CHILINGIROV Vasil BUL 1:32.29
MANEV Ivan BUL 1:32.29
CHOLEV Borislav BUL 1:32.29
BORISLAVOV BUL 1:32.29
K4 women 500 m sprint
1 BOHANOVA Rosa BUL 1:37.88
MINCHEVA Velitchka BUL 1:37.88
MINCHEVA Maria BUL 1:37.88
YANAKIEVA Natasha BUL 1:37.88
2 DITTMAR Gudrun GDR 1:37.92
Fischer Birgit GDR 1:37.92
POCHERT Sabine GDR 1:37.92
ROSIGER Marion GDR 1:37.92
3 CHIKAREVA Galina URS 1:38.09
DOROH Nina URS 1:38.09
KORSHUNOVA Tatiana URS 1:38.09
LAPTEVA Taisia URS 1:38.09
4 ORLOV Agafia ROU 1:38.95
NICHITOV Nastasia ROU 1:38.95
IVANOV ROU 1:38.95
MIHALA Adriane ROU 1:38.95
5 KAMINSKA Eva POL 1:40.04
ZUK POL 1:40.04
KULCZAK Katarina POL 1:40.04
GORECKA Maria POL 1:40.04
6 HORVATH Erzseber HUN 1:41.08
REVESZ HUN 1:41.08
NAGY HUN 1:41.08
POZSONYI Agnes HUN 1:41.08
7 MEYER Sabine FRG 1:41.53
BROSEN FRG 1:41.53
Breuer Renate FRG 1:41.53
POHLMANN FRG 1:41.53
8 HOLLOWAY Sue CAN 1:41.67
DODGE Ann CAN 1:41.67
LUKANOVICH Karen CAN 1:41.67
GUAY Lucie CAN 1:41.67
9 SMUTNA TCH 1:45.96
HAJNA Anastazie TCH 1:45.96
SMEREKOVA TCH 1:45.96
HODICOVA Nadezda TCH 1:45.96
K4 men 1.000 m sprint
1 BUDZICZ Henryk POL 3:07.32
KOLTAN Grzegorz POL 3:07.32
OBORSKI Ryszard POL 3:07.32
WELNA Daniel POL 3:07.32
2 AVDEEV Alexander URS 3:08.94
MOROZOV Vladimir II URS 3:08.94
NIKOLSKI Sergei URS 3:08.94
Shaparenko Alexander URS 3:08.94
3 LOPEZ Jose-Ramon ESP 3:09.29
MENENDEZ Herminio ESP 3:09.29
RAMOS Luis ESP 3:09.29
SANCHEZ Juan ESP 3:09.29
4 DIBA Vasile ROU 3:09.70
Zafiu Mihai ROU 3:09.70
SIMION ROU 3:09.70
SIMIOCENCO ROU 3:09.70
5 BAKO Zoltan HUN 3:12.36
Csapo Geza HUN 3:12.36
SZABO Istvan HUN 3:12.36
SZTANITY Zoltan HUN 3:12.36
6 DUVIGNEAU Bernd GDR 3:12.73
KUHNT GDR 3:12.73
HELM Rudiger GDR 3:12.73
BOY GDR 3:12.73
7 CHILINGIROV Vasil BUL 3:13.39
MANEV Ivan BUL 3:13.39
CHOLEV Borislav BUL 3:13.39
BORISLAVOV BUL 3:13.39
8 SVOBODA Jiri TCH 3:14.45
BOHUTINSKY Zdenek TCH 3:14.45
LOUDA Jiri TCH 3:14.45
DOLEJS Vladimir TCH 3:14.45
9 MORLAND NOR 3:14.50
RASMUSSEN Einar NOR 3:14.50
SALBU NOR 3:14.50
OPSAHL NOR 3:14.50
K4 men 10.000 m sprint
1 AVDEEV Alexander URS 35:23.18
MOROZOV Vladimir II URS 35:23.18
NIKOLSKI Sergei URS 35:23.18
Shaparenko Alexander URS 35:23.18
2 GICZI Csaba HUN 35:54.45
HERCZEG Ivan HUN 35:54.45
JOOS Istvan HUN 35:54.45
RATKAI Janos HUN 35:54.45
3 KLIMASZEWSKI Andrzej POL 36:07.60
LEPIANKA Krzysztof POL 36:07.60
SZUBSKI Zdislaw POL 36:07.60
TORZECKI Zbigniew POL 36:07.60
4 POPA Stefan ROU 37:18.11
CIOBANU Marian ROU 37:18.11
SIMION ROU 37:18.11
SIMIOCENCO ROU 37:18.11
5 FOWLER GBR 37:26.89
HARDING GBR 37:26.89
HAYNES GBR 37:26.89
MASON GBR 37:26.89
6 REITMAIER NED 37:44.14
RUIS NED 37:44.14
HEIJSELAAR Ruud NED 37:44.14
BAIJENS NED 37:44.14
7 TODOROV BUL 38:32.35
KAROV BUL 38:32.35
JECHEV BUL 38:32.35
DAMIANOV Fedia BUL 38:32.35
MAYR Hans AUT DSQ
REISINGER AUT DSQ
GRUBER AUT DSQ
SCHLOGLMANN Dieter AUT DSQ
C1 men 500 m sprint
1 VARABIEV Lipat ROU 1:57.70
2 EICKE Ulrich FRG 1:58.13
3 SOROKO Zdislaw URS 1:58.28
4 HAJDU Gyula HUN 1:59.08
5 ANANIEV Borislav BUL 1:59.76
6 Schuck Alexander GDR 2:00.24
7 FALK Thomas SWE 2:01.31
8 LJUBEK Matija YUG 2:02.49
9 KLIMEK Marek POL 2:05.71
C1 men 1.000 m sprint
1 Potzaichin Ivan ROU 4:12.50
2 ANTIPOV Sergei URS 4:14.00
3 BUDAY Tamas HUN 4:17.60
4 ILKOV Nikolai BUL 4:19.90
5 LJUBEK Matija YUG 4:20.10
6 GEBERT Alex GDR 4:20.70
7 DVORAK Libor TCH 4:21.40
8 FALK Thomas SWE 4:29.80
9 ABBOT Jeremy CAN 4:31.20
C1 men 10.000 m sprint
1 Wichmann Tamas HUN 46:32.88
2 YOURCHENKO Vasili URS 46:35.81
3 Potzaichin Ivan ROU 47:25.94
4 ILKOV Nikolai BUL 47:49.04
5 FALK Thomas SWE 48:10.07
6 LJUBEK Matija YUG 48:47.38
7 VALEK Vladislav TCH 48:47.38
8 ABBOT Jeremy CAN 49:26.91
9 GRONLUND Timo FIN 49:42.67
10 BROSSE Herve FRA 49:46.83
11 KLIMEK Marek POL 50:56.00
12 KIOTO Inoue JPN 51:03.87
13 GEMMELL Craig AUS 51:14.08
14 ROSSINI Claudio ITA 51:53.29
C2 men 500 m sprint
1 Foltan Laszlo HUN 1:45.16
VASKUTI Istvan HUN 1:45.16
2 SMITH Gregory CAN 1:45.56
WOOD John CAN 1:45.56
3 LOBANOV Yuri URS 1:45.83
YOURCHENKO Vasili URS 1:45.83
4 SIMIONOV Viacheslav Gheorghe ROU 1:47.30
SIMIONOV Viacheslav Toma ROU 1:47.30
5 TODE GDR 1:48.05
BOTHE Detlef GDR 1:48.05
6 WISLA Marek POL 1:48.32
DUNAJSKI Jerzy POL 1:48.32
7 JINDRA Vratislav TCH 1:48.84
KUBICEK Petr TCH 1:48.84
8 ANANIEV Borislav BUL 1:49.51
LJUBENOV Ljuben BUL 1:49.51
9 ATSUNOBU JPN 1:58.62
SYUSEI JPN 1:58.62
C2 men 1.000 m sprint
1 LOBANOV Yuri URS 3:46.68
YOURCHENKO Vasili URS 3:46.68
2 BUDAY Tamas HUN 3:49.98
FREY Oszkar HUN 3:49.98
3 GRONOWICZ Andrzej POL 3:51.19
OPARA Jerzy POL 3:51.19
4 MARKOV ROU 3:51.54
MUNTEANU Cherasim ROU 3:51.54
5 ANANIEV Borislav BUL 3:52.18
LJUBENOV Ljuben BUL 3:52.18
6 TODE GDR 3:54.30
BOTHE Detlef GDR 3:54.30
7 JINDRA Vratislav TCH 3:54.84
KUBICEK Petr TCH 3:54.84
8 WOOD John CAN 3:56.20
SMITH Gregory CAN 3:56.20
9 PIEPERBECK Norbert FRG 3:59.41
PIEPERBECK Bruno FRG 3:59.41
C2 men 10.000 m sprint
1 LOBANOV Yuri URS 42:56.15
PETRENKO Sergei URS 42:56.15
2 COZLOV Pavel ROU 42:59.11
VARABIEV Lipat ROU 42:59.11
3 HUBIK Andras HUN 43:23.94
PARTI Zoltan HUN 43:23.94
4 DVORAK Libor TCH 43:42.20
RADA Milan TCH 43:42.20
5 GENOV Vladimir BUL 44:39.66
BAIRANOV BUL 44:39.66
6 ANNONI ITA 44:56.12
PASSERINI ITA 44:56.12
7 ACART Alain FRA 45:02.54
CEZARD Jean-Paul FRA 45:02.54
8 BARAJAS Eugenio MEX 46:30.35
TOVAR Gil MEX 46:30.35
9 GARCIA Viktor ESP 46:42.33
MAGAZ Santos ESP 46:42.33
10 DUNAJSKI Jerzy POL 48:13.54
WISLA Marek POL 48:13.54