SPRINT

2019 EG Minsk, BLR

K1 men 200 m sprint
1 Beaumont Maxime FRA 38.976
2 BIRKAS Balazs HUN 39.149
3 TRATSIAKOU Dzmitry BLR 39.351
4 Menning Petter SWE 39.486
5 SEJA Arturas LTU 39.506
6 Lukantsov Evgenii RUS 39.606
7 RIZZA Manfredi ITA 39.794
8 GARROTE Carlos ESP 39.839
9 DANYLENKO Dmytro UKR 40.139
K1 women 200 m sprint
1 JOERGENSEN Emma DEN 41.625
2 Kozak Danuta HUN 42.16
3 Walczykiewicz Marta POL 42.408
4 OSTERMAN Anja SLO 42.64
5 KICHASOVA-SKORYK Mariia UKR 42.723
6 MLADKOVA Ivana SVK 42.903
7 STAROVIC Milica SRB 43.21
8 MAKHNEVA Marharyta BLR 43.878
9 PODOLSKAIA Natalia RUS 44.163
K1 women 500 m sprint
1 Khudzenka Volha BLR 02:03.929
2 Kozak Danuta HUN 02:04.176
3 JOERGENSEN Emma DEN 02:04.989
4 STAROVIC Milica SRB 02:06.226
5 MLADKOVA Ivana SVK 02:07.999
6 PULAWSKA Anna POL 02:08.164
7 OSTERMAN Anja SLO 02:09.721
8 STENSILS Linnea SWE 02:10.449
9 CHERNIGOVSKAYA Svetlana RUS 02:10.644
K1 men 1.000 m sprint
1 KOPASZ Balint HUN 03:30.936
2 Pimenta Fernando POR 03:31.048
3 Yurenia Aleh BLR 03:32.291
4 Poulsen Rene Holten DEN 03:34.033
5 RODRIGUEZ HUERTAS Roi ESP 03:34.778
6 SPESIVTSEV Maxim RUS 03:35.978
7 PETERS Artuur BEL 03:36.323
8 LUSTY Thomas GBR 03:36.868
9 Rosolski Rafal POL 03:37.311
K1 men 5.000 m sprint
1 KOPASZ Balint HUN 21:45.255
2 Pimenta Fernando POR 21:46.554
3 Hoff Max GER 21:49.276
4 Yurenia Aleh BLR 21:55.680
5 VOLD Eivind NOR 22:06.806
6 Rosolski Rafal POL 22:29.843
7 CUBELOS Francisco ESP 22:31.388
8 LINDBERG JOAKIM SWE 22:32.724
9 Zakrajsek Jost SLO 22:40.323
10 Ripamonti Nicola ITA 22:44.268
11 SPESIVTSEV Maxim RUS 22:56.813
12 Carre Cyrille FRA 23:04.841
13 PETERS Artuur BEL 23:08.947
14 Poulsen Rene Holten DEN 23:10.981
15 BALAŽ Samuel SVK 23:11.310
16 FOLEY Ronan IRL 23:16.064
17 SYROMIATNYKOV Oleksandr UKR 23:29.990
18 Nykãnen Miika FIN 23:55.279
19 SUMMERMATTER Andri SUI 23:58.519
20 ZAVREL Jakub CZE 25:05.791
21 ALAVERDYAN Vladimir ARM 25:36.645
K1 women 5.000 m sprint
1 LITVINCHUK Maryna BLR 24:52.258
2 BODONYI Dora HUN 24:53.003
3 PETRUŠOVÁ Mariana SVK 24:59.099
4 Egan Jenny IRL 25:27.936
5 Bedec Kristina SRB 25:48.266
6 JOERGENSEN Emma DEN 25:50.634
7 BROEKX LIZE BEL 26:06.078
8 STEPANOVA Kira RUS 26:06.856
9 BARRIOS MARCOS Eva ESP 26:07.516
10 FRITZ Jasmin GER 26:08.844
11 PULAWSKA Malgorzata POL 26:09.362
12 LAGERSTAM Julia SWE 26:15.432
13 KOZISKOVA ANNA CZE 26:18.603
14 VIRIK Maria NOR 26:28.496
15 HRYSHCHUN Inna UKR 26:33.579
16 SOTERO Sara POR 26:46.322
17 TROEL Sarah FRA 27:22.973
18 CICALI Susanna ITA 27:47.663
19 Malinen Netta FIN 32:09.572
K2 women 200 m sprint
1 POVKH Mariya UKR 44.781
KUKLINOVSKA Liudmyla UKR 44.781
2 JOHN Franziska GER 44.961
Dietze Tina GER 44.961
3 Khudzenka Volha BLR 45.073
LITVINCHUK Maryna BLR 45.073
4 Naja Karolina POL 45.771
WISNIEWSKA Helena POL 45.771
5 LEHACI Ana AUT 45.913
Schwarz Viktoria AUT 45.913
6 Portela Teresa POR 46.243
Vasconcelos Joana POR 46.243
7 Panchenko Anastasia RUS 46.296
STEPANOVA Kira RUS 46.296
8 HOSTENS MANON FRA 47.096
GUYOT Sarah FRA 47.096
9 LUCZ Anna HUN 47.351
KISS Blanka HUN 47.351
K2 women 500 m sprint
1 Khudzenka Volha BLR 01:40.888
LITVINCHUK Maryna BLR 01:40.888
2 Karasz Anna HUN 01:42.526
Kozak Danuta HUN 01:42.526
3 STEPANOVA Kira RUS 01:43.358
Panchenko Anastasia RUS 01:43.358
4 FRITZ Jasmin GER 01:43.951
KRIEGERSTEIN Steffi GER 01:43.951
5 ISKRZYCKA Justyna POL 01:44.541
KOLODZIEJCZYK Katarzyna POL 01:44.541
6 POVKH Mariya UKR 01:44.698
KUKLINOVSKA Liudmyla UKR 01:44.698
7 PETERS HERMIEN BEL 01:44.826
BROEKX LIZE BEL 01:44.826
8 LEHACI Ana AUT 01:44.848
Schwarz Viktoria AUT 01:44.848
9 HOSTENS MANON FRA 01:48.376
GUYOT Sarah FRA 01:48.376
K2 men 1.000 m sprint
1 Hoff Max GER 03:18.175
SCHOPF Jacob GER 03:18.175
2 SYROMIATNYKOV Oleksandr UKR 03:18.865
KUKHARYK Oleh UKR 03:18.865
3 LITOVKA Vladislav RUS 03:19.023
Anoshkin Roman RUS 03:19.023
4 Nekriosius Ricardas LTU 03:19.045
Olijnik Andrej LTU 03:19.045
5 Gelle Peter SVK 03:19.338
BOTEK Adam SVK 03:19.338
6 CUBELOS Francisco ESP 03:20.215
PENA ARRIOLA Inigo ESP 03:20.215
7 BURGO Samuele ITA 03:20.298
BECCARO Luca ITA 03:20.298
8 BIALKO Vitaliy BLR 03:20.670
Piatrushenka Raman BLR 03:20.670
9 Carre Cyrille FRA 03:27.273
Hubert Etienne FRA 03:27.273
K4 men 500 m sprint
1 KUZAKHMETOV Artem RUS 01:32.376
Sergeev Aleksandr RUS 01:32.376
GUSEV Oleg RUS 01:32.376
ERSHOV Vitaly RUS 01:32.376
2 RENDSCHMIDT Max GER 01:32.541
Rauhe Ronald GER 01:32.541
LIEBSCHER Tom GER 01:32.541
LEMKE Max GER 01:32.541
3 BALAŽ Samuel SVK 01:33.721
Vlcek Erik SVK 01:33.721
ZALKA Csaba SVK 01:33.721
BOTEK Adam SVK 01:33.721
4 Silva Emanuel POR 01:33.976
Ribeiro Joao POR 01:33.976
BAPTISTA Messias POR 01:33.976
VARELA David POR 01:33.976
5 BURGO Samuele ITA 01:34.351
BECCARO Luca ITA 01:34.351
Ripamonti Nicola ITA 01:34.351
DRESSINO Giulio ITA 01:34.351
6 MISIUCHENKA Aliaksei BLR 01:35.236
DAINEKA Stanislau BLR 01:35.236
LITVINAU Uladzislau BLR 01:35.236
NATYNCHYK Dzmitry BLR 01:35.236
7 Nadas Bence HUN 01:36.341
Tótka Sándor HUN 01:36.341
BIRKAS Balazs HUN 01:36.341
KULI István HUN 01:36.341
8 Beaumont Maxime FRA 01:37.688
DECORCHEMONT LE FLOC Gui FRA 01:37.688
Burger Guillaume FRA 01:37.688
MOUGET Francis FRA 01:37.688
9 CRAVIOTTO Saul ESP 01:40.216
TORO Cristian ESP 01:40.216
WALZ Marcus ESP 01:40.216
GERMADE BARREIRO Rodrigo ESP 01:40.216
K4 women 500 m sprint
1 Karasz Anna HUN 01:41.526
Kozak Danuta HUN 01:41.526
Csipes Tamara HUN 01:41.526
Medveczky Erika HUN 01:41.526
2 MAKHNEVA Marharyta BLR 01:41.654
Papok Nadzeya BLR 01:41.654
Khudzenka Volha BLR 01:41.654
LITVINCHUK Maryna BLR 01:41.654
3 Naja Karolina POL 01:42.851
KOLODZIEJCZYK Katarzyna POL 01:42.851
PULAWSKA Anna POL 01:42.851
WISNIEWSKA Helena POL 01:42.851
4 HERING-PRADLER Sabrina GER 01:43.294
JOHN Franziska GER 01:43.294
ARFT Caroline GER 01:43.294
Dietze Tina GER 01:43.294
5 HOSTENS MANON FRA 01:44.479
TROEL Sarah FRA 01:44.479
GUYOT Sarah FRA 01:44.479
JAMELOT Lea FRA 01:44.479
6 KOVNIR Kristina RUS 01:44.756
Sobetova Vera RUS 01:44.756
STEPANOVA Kira RUS 01:44.756
Panchenko Anastasia RUS 01:44.756
7 JOERGENSEN Emma DEN 01:45.346
LANGELUND Line DEN 01:45.346
FUNCH Julie DEN 01:45.346
KNUDSEN Pernille DEN 01:45.346
8 Vasconcelos Joana POR 01:48.236
Portela Teresa POR 01:48.236
LAIA Francisca POR 01:48.236
CARVALHO Francisca POR 01:48.236
9 OUZANDE Sara ESP 01:49.624
GARCIA NAVEIRO Natalia ESP 01:49.624
CONTRERAS Isabel Maria ESP 01:49.624
LAZCANO GUIMERANS Maria ESP 01:49.624
C1 men 200 m sprint
1 Kozyr Artsem BLR 42.835
2 CRACIUN NICOLAE ITA 43.353
3 BENAVIDES Alfonso ESP 44.255
4 NADIRADZE Zaza GEO 44.955
5 Shtyl Ivan RUS 45.623
6 LUBNIEWSKI Michal POL 45.9
7 BOROVYK Oleh UKR 46.08
8 Silva Helder POR 46.53
9 ZUSTAUTAS Henrikas LTU 46.703
C1 women 200 m sprint
1 NAZDROVA Alena BLR 50.351
2 JAHN Lisa GER 51.656
3 BOROWSKA Dorota POL 51.731
4 CHETVERIKOVA Anastasiia UKR 51.776
5 ROMASENKO Olesia RUS 51.806
6 STAMENOVA Staniliya BUL 52.919
7 NAGY Bianka HUN 53.151
8 KERDIKASHVILI Mariam GEO 54.691
9 LADICOVÁ Gabriela SVK 55.846
C1 men 1.000 m sprint
1 Kaczor Tomasz POL 03:57.953
2 Shamshurin Kirill RUS 03:58.028
3 Brendel Sebastian GER 03:59.278
4 Piatrou Maksim BLR 04:03.506
5 TACCHINI Carlo ITA 04:03.776
6 Kiss Tamas HUN 04:07.343
7 BART Adrien FRA 04:12.728
8 KOROBOV Vadim LTU 04:13.583
9 FUKSA Martin CZE 04:20.631
C2 women 500 m sprint
1 BALLA Virag HUN 02:11.129
Takacs Kincso HUN 02:11.129
2 MAKARCHANKA Nadzeya BLR 02:12.924
KLIMAVA Volha BLR 02:12.924
3 KURACH Kseniia RUS 02:14.194
ROMASENKO Olesia RUS 02:14.194
4 JAHN Lisa GER 02:14.789
PRELLER Ophelia GER 02:14.789
5 LUZAN Liudmyla UKR 02:15.044
CHETVERIKOVA Anastasiia UKR 02:15.044
6 SZCZERBINSKA Sylwia POL 02:15.997
STANNY Magda POL 02:15.997
7 DORANGE-CLOR Eugenie FRA 02:21.359
CAUPAIN Flore FRA 02:21.359
8 COCIU Daniela MDA 02:24.674
OLARASU Maria MDA 02:24.674
9 REID Katie GBR 02:27.344
BRACEWELL Chloe GBR 02:27.344
C2 men 1.000 m sprint
1 CHIRILA Catalin ROU 03:40.919
Mihalachi Victor ROU 03:40.919
2 Vandiuk Yurii UKR 03:41.692
Rybachok Andrii UKR 03:41.692
3 Shamshurin Kirill RUS 03:42.547
Pervukhin Ilya RUS 03:42.547
4 OELTZE Yul GER 03:43.427
KRETSCHMER Peter GER 03:43.427
5 KAMINSKI Mateusz POL 03:43.704
Kudla Michal POL 03:43.704
6 Fuksa Petr CZE 03:46.072
FUKSA Martin CZE 03:46.072
7 Bahdanovich Andrei BLR 03:46.762
ASETSKI Vitali BLR 03:46.762
8 SANTINI Daniele ITA 03:46.844
INCOLLINGO Luca ITA 03:46.844
9 KISS Balázs HUN 03:48.027
DORI Bence HUN 03:48.027