SPRINT

1996 OG Gainesville, USA

K1 men 500 m sprint
1 Rossi Antonio ITA 1:37.423
2 Holmann Knut NOR 1:38.339
3 Markiewicz Piotr POL 1:38.615
4 Magyar Geza ROU 1:38.975
5 Liwowski Lutz GER 1:39.307
6 Garcia Miguel ESP 1:40.047
7 Kolehmainen Mikko FIN 1:40.331
8 Erban Robert SVK 1:40.407
9 Mac Fadzean Cameron AUS 1:41.023
K1 women 500 m sprint
1 Koban Rita HUN 1:47.665
2 Brunet Caroline CAN 1:47.891
3 Idem Josefa ITA 1:48.731
4 Fischer Birgit GER 1:49.383
5 Gunnarsson Susanne SWE 1:49.591
6 Profanter Ursula AUT 1:50.271
7 Borchert Katrin AUS 1:50.811
8 Haralamow Ingrid SUI 1:50.875
9 Konieczna Aneta POL 1:52.451
K1 men 1.000 m sprint
1 Holmann Knut NOR 3:25.785
2 Bonomi Beniamino ITA 3:27.073
3 Robinson Clint AUS 3:29.713
4 Liwowski Lutz GER 3:30.025
5 Calderon Agustin ESP 3:31.397
6 Gajewski Andrzej POL 3:32.521
7 Popescu Marin ROU 3:34.549
8 Cuattrin Sebastian BRA 3:34.669
9 Kolehmainen Mikko FIN 3:35.841
K2 men 500 m sprint
1 BLUHM Kai GER 1:28.697
Gutsche Torsten GER 1:28.697
2 Bonomi Beniamino ITA 1:28.729
SCARPA Daniele ITA 1:28.729
3 Trimm Andrew AUS 1:29.409
Collins Daniel AUS 1:29.409
4 Tischenko Anatoli RUS 1:29.677
Gorobii Oleg RUS 1:29.677
5 Freimut Maciej POL 1:29.937
Wysocki Adam POL 1:29.937
6 GYULAY Zsolt HUN 1:30.001
Bartfai Krisztian HUN 1:30.001
7 STOIAN Daniel ROU 1:30.053
Serban Romica ROU 1:30.053
8 Douchev Adrian BUL 1:30.513
Kazanov Milko BUL 1:30.513
9 Nielsen Thor DEN 1:30.753
Staal Jesper DEN 1:30.753
K2 women 500 m sprint
1 ANDERSSON Agneta SWE 1:39.329
Gunnarsson Susanne SWE 1:39.329
2 Fischer Birgit GER 1:39.689
PORTWICH Ramona GER 1:39.689
3 Wood Anna AUS 1:40.641
Borchert Katrin AUS 1:40.641
4 Koban Rita HUN 1:40.893
Mednyanszky Szilvia HUN 1:40.893
5 Gibeau Marie-Josee CAN 1:41.313
Kennedy Corrina CAN 1:41.313
6 Aramburu Izaskun ESP 1:42.621
Manchon Beatriz ESP 1:42.621
7 Dylewska-Swiatowiak Izabela POL 1:42.753
Urbanczyk Elzbieta POL 1:42.753
8 Guliy Natalya RUS 1:43.237
Kosorukva Larisa RUS 1:43.237
9 Kleinhenz Sabine FRA 1:43.449
Loyau Severine FRA 1:43.449
K2 men 1.000 m sprint
1 Rossi Antonio ITA 3:09.190
SCARPA Daniele ITA 3:09.190
2 BLUHM Kai GER 3:10.518
Gutsche Torsten GER 3:10.518
3 Douchev Adrian BUL 3:11.206
Kazanov Milko BUL 3:11.206
4 Kotowicz Grzegorz POL 3:11.262
Bialkowski Dariusz POL 3:11.262
5 Lubac Pierre FRA 3:11.402
Lancereau Patrick FRA 3:11.402
6 Nielsen Thor DEN 3:12.054
Staal Jesper DEN 3:12.054
7 Scott Peter AUS 3:13.054
Leury Grant AUS 3:13.054
8 Malmsten Steffan SWE 3:14.182
Oscarsson Markus SWE 3:14.182
9 Hegedus Robert HUN 3:14.282
Almasi Peter HUN 3:14.282
K4 women 500 m sprint
1 Fischer Birgit GER 1:31.077
Schuck Anett GER 1:31.077
PORTWICH Ramona GER 1:31.077
Mucke Manuela GER 1:31.077
2 Haralamow Ingrid SUI 1:32.701
Baumer Daniela SUI 1:32.701
Eichenberger Sabine SUI 1:32.701
Muller Gabi SUI 1:32.701
3 Rosenqvist Susanne SWE 1:32.917
OLSSON Anna SWE 1:32.917
ANDERSSON Agneta SWE 1:32.917
Ericsson Ingela SWE 1:32.917
4 Xian Bangdi CHN 1:33.089
Gao Bei Bei CHN 1:33.089
Dong Ying CHN 1:33.089
Zhang Qin CHN 1:33.089
5 Gibeau Marie-Josee CAN 1:33.093
Herst Alison CAN 1:33.093
Kennedy Corrina CAN 1:33.093
Mac Askill Klari CAN 1:33.093
6 Aramburu Izaskun ESP 1:33.577
Manchon Beatriz ESP 1:33.577
Penas Ana Maria ESP 1:33.577
Sanchez Belen ESP 1:33.577
7 Tischenko Olga RUS 1:34.345
Kosorukova Larisa RUS 1:34.345
Guliy Natalya RUS 1:34.345
Tishchenko Tatyana RUS 1:34.345
8 Oates Shelley AUS 1:34.673
Nossiter Yanda AUS 1:34.673
Lehmann Lynda AUS 1:34.673
Hunter Natalie AUS 1:34.673
9 Mednyanszky Szilvia HUN 1:34.693
Donusz Eva HUN 1:34.693
MESZAROS Erika HUN 1:34.693
Czigany Kinga HUN 1:34.693
K4 men 1.000 m sprint
1 REINECK Thomas GER 2:51.528
Zabel Mark GER 2:51.528
Hofmann Detlef GER 2:51.528
Winter Olaf GER 2:51.528
2 CSIPES Ferenc HUN 2:53.184
Horvath Gabor HUN 2:53.184
Androvicz Attila HUN 2:53.184
Rajna Andras HUN 2:53.184
3 Tischenko Anatoli RUS 2:53.996
Gorobii Oleg RUS 2:53.996
Verlin Sergei RUS 2:53.996
Tsyboulnikov Georgi RUS 2:53.996
4 Markiewicz Piotr POL 2:54.772
Kaleta Grzegorz POL 2:54.772
Witkowski Marek POL 2:54.772
Wysocki Adam POL 2:54.772
5 Vicente Gregorio ESP 2:55.884
Garcia Miguel ESP 2:55.884
Gonzales Jovino Comesana ESP 2:55.884
Merchan Emilio ESP 2:55.884
6 Oscarsson Mattias SWE 2:55.908
Nillson Henrik SWE 2:55.908
Madsen Paw SWE 2:55.908
Fager Jonas SWE 2:55.908
7 Apostol Mihai CAN 2:56.664
Crichlow Renn CAN 2:56.664
Giles Peter CAN 2:56.664
Jewell Liam CAN 2:56.664
8 Yordanov Nikolai BUL 2:56.969
Karadjov Petar BUL 2:56.969
Merkov Petar BUL 2:56.969
Choikov Georgi BUL 2:56.969
9 Walker Jim AUS 2:57.560
Morton Brian AUS 2:57.560
Lynch Paul AUS 2:57.560
Andersson Ramon AUS 2:57.560
C1 men 500 m sprint
1 Doktor Martin CZE 1:49.934
2 Knazovicky Slavomir SVK 1:50.510
3 Pulai Imre HUN 1:50.758
4 Slivinskiy Mikhail UKR 1:51.714
5 Zereske Thomas GER 1:52.358
6 Frederiksen Christian DEN 1:52.846
7 Negodyayev Konstantin KAZ 1:53.158
8 Giles Stephen CAN 1:53.326
Buhalov Nikolai BUL DSQ
C1 men 1.000 m sprint
1 Doktor Martin CZE 3:54.418
2 KLEMENTIEV Ivan LAT 3:54.954
3 Zala Gyorgy HUN 3:56.336
4 Schulze Patrick GER 3:57.778
5 SYLVOZ Pascal FRA 3:59.014
6 Partoni Victor ROU 3:59.858
7 Bundz Roman UKR 4:02.078
8 SABJAN Ivan CRO 4:04.066
9 Buhalov Nikolai BUL 4:13.034
C2 men 500 m sprint
1 Kolonics Gyorgy HUN 1:40.420
Horvath Csaba HUN 1:40.420
2 JOURAVSKI Nikolai MDA 1:40.456
RENEISKI Victor MDA 1:40.456
3 Andriev Gheorghe ROU 1:41.336
Obreja Grigore ROU 1:41.336
4 Dittmer Andreas GER 1:41.760
Kirchbach Gunar GER 1:41.760
5 Marinov Martin BUL 1:42.208
Stoyanov Blagovest BUL 1:42.208
6 Kabanov Andrei RUS 1:42.496
Konovalov Pavel RUS 1:42.496
7 Bea Jose Alfredo ESP 1:43.572
Shelestenko Oleg ESP 1:43.572
8 Pales Peter SVK 1:44.116
Orosz Csaba SVK 1:44.116
9 Masseikov Alexander BLR 1:46.840
Dovgalionok Dmitri BLR 1:46.840
C2 men 1.000 m sprint
1 Dittmer Andreas GER 3:31.870
Kirchbach Gunar GER 3:31.870
2 Glavan Marcel ROU 3:32.294
Borsan Antonel ROU 3:32.294
3 Kolonics Gyorgy HUN 3:32.514
Horvath Csaba HUN 3:32.514
4 Marinov Martin BUL 3:34.382
Stoyanov Blagovest BUL 3:34.382
5 JOURAVSKI Nikolai MDA 3:35.198
RENEISKI Victor MDA 3:35.198
6 Train Andrew GBR 3:36.694
Train Stephen GBR 3:36.694
7 Pales Peter SVK 3:36.938
Orosz Csaba SVK 3:36.938
8 Bea Jose Alfredo ESP 3:37.154
Shelestenko Oleg ESP 3:37.154
9 Giles Stephen CAN 3:46.102
Howe Dan CAN 3:46.102