SPRINT

1984 OG Los Angeles, USA

K1 men 500 m sprint
1 FERGUSON Ian NZL 1:47.84
2 MOBERG Lars-Erik SWE 1:48.18
3 BREGEON Bernard FRA 1:48.41
4 DIBA Vasile ROU 1:48.77
5 UPSON David GBR 1:49.32
6 SCARPA Daniele ITA 1:49.60
7 DEL RIEGO Guillermo ESP 1:49.71
8 SCHOLL Reiner FRG 1:49.89
9 JANIC Milan YUG 1:49.90
K1 women 500 m sprint
1 ANDERSSON Agneta SWE 1:58.72
2 SCHUTTPELZ Barbara FRG 1:59.93
3 DERCKX Annemiek NED 2:00.11
4 MARINESCU Tecla ROU 2:00.12
5 BASSON Beatrice FRA 2:01.21
6 CONOVER Sheila USA 2:02.38
7 GUAY Lucie CAN 2:02.49
8 BLENCOWE Elizabeth AUS 2:02.63
9 SMITHER Lesley Anne GBR 2:04.09
K1 men 1.000 m sprint
1 THOMPSON Alan NZL 3:45.73
2 JANIC Milan YUG 3:46.88
3 BARTON Greg USA 3:47.38
4 SUNDQVIST Karl SWE 3:48.69
5 GENDERS Peter AUS 3:49.11
6 BOCCARA Philippe FRA 3:49.38
7 DIBA Vasile ROU 3:51.61
8 JACKSON Stephen GBR 3:52.25
9 ALEGRE Pedro ESP 3:53.20
K2 men 500 m sprint
1 FERGUSON Ian NZL 1:34.21
MAC DONALD Paul NZL 1:34.21
2 BENGTSSON Per-Inge SWE 1:35.26
MOBERG Lars-Erik SWE 1:35.26
3 FISHER Hugh CAN 1:35.41
MORRIS Alwyn CAN 1:35.41
4 SCARPA Daniele ITA 1:35.50
UBERTI Francesco ITA 1:35.50
5 FEODOSEI Nicolae ROU 1:35.60
VELEA Angelin ROU 1:35.60
6 HERVIEU Francis FRA 1:36.40
LEGRAS Daniel FRA 1:36.40
7 SEACK Matthias FRG 1:36.51
SEACK Oliver FRG 1:36.51
8 SHERIFF Andrew GBR 1:36.73
WEST Jeremy GBR 1:36.73
9 BACHMAYER Werner AUT 1:37.05
HARTL Wolfgang AUT 1:37.05
K2 women 500 m sprint
1 ANDERSSON Agneta SWE 1:45.25
OLSSON Anna SWE 1:45.25
2 BARRE Alexandra CAN 1:47.13
HOLLOWAY Sue CAN 1:47.13
3 Idem Josefa FRG 1:47.32
SCHUTTPELZ Barbara FRG 1:47.32
4 CONSTANTIN Agafia ROU 1:47.56
IONESCU Nastasia ROU 1:47.56
5 DERY Shirley USA 1:49.51
KLEIN Leslie USA 1:49.51
6 HETTICH Bernadette FRA 1:51.40
MATHEVON Catherine FRA 1:51.40
7 OFSTAD Kari NOR 1:51.61
WAHL Anne NOR 1:51.61
8 PERRET Lucy Amanda GBR 1:51.73
SMITHER Lesley Anne GBR 1:51.73
9 KUPPENS Marleen BEL 1:51.92
THIJS Lutgarde BEL 1:51.92
K2 men 1.000 m sprint
1 FISHER Hugh CAN 3:24.22
MORRIS Alwyn CAN 3:24.22
2 BREGEON Bernard FRA 3:25.97
LEFOULON Patrick FRA 3:25.97
3 KELLY Grant AUS 3:26.80
KENNY Grant AUS 3:26.80
4 KENT Terry USA 3:27.01
WHITE Terry USA 3:27.01
5 SEACK Matthias FRG 3:27.28
SEACK Oliver FRG 3:27.28
6 SCARPA Daniele ITA 3:27.46
UBERTI Francesco ITA 3:27.46
7 MENENDEZ Herminio ESP 3:27.53
DEL RIEGO Guillermo ESP 3:27.53
8 ANDERSSON Bengt SWE 3:29.39
SUNDQUIST Kalle SWE 3:29.39
9 DEBUCKE Patrick BEL 3:32.92
HANSSENS Patrick BEL 3:32.92
K4 women 500 m sprint
1 CONSTANTIN Ionel ROU 1:38.34
IONESCU Nastasia ROU 1:38.34
MARINESCU Florin ROU 1:38.34
STEFAN Maria ROU 1:38.34
2 ANDERSSON Agneta SWE 1:38.87
KARLSSON Eva SWE 1:38.87
OLSSON Anna SWE 1:38.87
WIBERG Susanne SWE 1:38.87
3 BARRE Alexandra CAN 1:39.40
GUAY Lucie CAN 1:39.40
HOLLOWAY Sue CAN 1:39.40
OLMSTED Barbara CAN 1:39.40
4 CONOVER Sheila USA 1:40.49
DERY Shirley USA 1:40.49
KLEIN Leslie USA 1:40.49
TURNER Ann USA 1:40.49
5 Idem Josefa FRG 1:42.68
SCHMIDT Regina FRG 1:42.68
SCHUTTPELZ Barbara FRG 1:42.68
SKOLNIK Judith FRG 1:42.68
6 LEGRAID Wenche NOR 1:42.97
OFSTAD Kari NOR 1:42.97
RASMUSSEN Ingeborg NOR 1:42.97
WAHL Anne NOR 1:42.97
7 LAWLER Janine GBR 1:46.30
PERRET Lucy Amanda GBR 1:46.30
SMITHER Lesley Anne GBR 1:46.30
WATSON Deborah GBR 1:46.30
K4 men 1.000 m sprint
1 BRAMWELL Grant NZL 3:02.28
FERGUSON Ian NZL 3:02.28
MAC DONALD Paul NZL 3:02.28
THOMPSON Alan NZL 3:02.28
2 ANDERSSON Bengt SWE 3:02.81
BENGTSSON Per-Inge SWE 3:02.81
KARLS Tommy SWE 3:02.81
MOBERG Lars-Erik SWE 3:02.81
3 BAROUH Francois FRA 3:03.94
BOCCARA Philippe FRA 3:03.94
BOUCHERIT Pascal FRA 3:03.94
VAVASSEUR Didier FRA 3:03.94
4 CONSTANTIN Ionel ROU 3:04.39
FEODOSEI Nicolae ROU 3:04.39
LETCAE Ionel ROU 3:04.39
VELEA Angelin ROU 3:04.39
5 BOURNE Grayson GBR 3:04.59
SHERIFF Andrew GBR 3:04.59
SMITH Kevin GBR 3:04.59
WEST Jeremy GBR 3:04.59
6 GONZALEZ Ivan ESP 3:04.71
RAMOS Luis ESP 3:04.71
ROMAN Juan Jose ESP 3:04.71
SANCHEZ De Castro Juan ESP 3:04.71
7 DOAK John AUS 3:06.02
DOAK Robert AUS 3:06.02
MARTIN Raymond AUS 3:06.02
WOODEN Scott AUS 3:06.02
8 HESSEL Bernd FRG 3:06.47
KEGEL Oliver FRG 3:06.47
SCHMIDT Detler FRG 3:06.47
SCHOLL Reiner FRG 3:06.47
9 BRIEN Don CAN 3:06.66
HOLMES Mark CAN 3:06.66
IRVINE Don CAN 3:06.66
SHAW Colin CAN 3:06.66
C1 men 500 m sprint
1 CAIN Larry CAN 1:57.01
2 JAKOBSEN Henning DEN 1:58.45
3 OLARU Costica ROU 1:59.86
4 RENAUD Philippe FRA 1:59.95
5 GRONLUND Timo FIN 2:01.00
6 INOUE Kiyoto JPN 2:01.79
7 FAUST Hartmut FRG 2:01.86
8 ROZANSKI Robert NOR 2:02.12
9 LOPEZ Francisco ESP 2:03.95
C1 men 1.000 m sprint
1 EICKE Ulrich FRG 4:06.32
2 CAIN Larry CAN 4:08.67
3 JAKOBSEN Henning DEN 4:09.51
4 GRONLUND Timo FIN 4:15.58
5 OLARU Costica ROU 4:16.39
6 Train Stephen GBR 4:16.64
7 MERRITT Bruce USA 4:18.17
8 INOUE Kiyoto JPN 4:18.72
9 LOPEZ Francisco ESP 4:23.92
C2 men 500 m sprint
1 LJUBEK Matija YUG 1:43.67
NISOVIC Mirko YUG 1:43.67
2 Potzaichin Ivan ROU 1:45.68
SIMIONOV Toma ROU 1:45.68
3 MIGUEZ Enrique ESP 1:47.71
SUAREZ Narciso ESP 1:47.71
4 HOYER Didier FRA 1:47.72
RENAUD Eric FRA 1:47.72
5 BONING Steve CAN 1:48.81
SMITH Eric CAN 1:48.81
6 FAUST Wolfram FRG 1:48.97
WIENAND Ralf FRG 1:48.97
7 JAMIESON Eric GBR 1:49.59
Train Andrew GBR 1:49.59
8 FUKUZATO Shusei JPN 1:50.22
IZUMI Hiroyuki JPN 1:50.22
9 YOUNG J. Bret USA 1:50.55
MERRITT Bruce USA 1:50.55
C2 men 1.000 m sprint
1 Potzaichin Ivan ROU 3:40.60
SIMIONOV Toma ROU 3:40.60
2 LJUBEK Matija YUG 3:41.56
NISOVIC Mirko YUG 3:41.56
3 HOYER Didier FRA 3:48.01
RENAUD Philippe FRA 3:48.01
4 FAUST Wolfram FRG 3:52.69
WIENAND Ralf FRG 3:52.69
5 PLANKENHORN John USA 3:52.72
MC CLAIN Rodney USA 3:52.72
6 MIGUEZ Enrique ESP 3:56.92
SUAREZ Narciso ESP 3:56.92
7 BOTTING Steve CAN 3:56.99
SMITH Eric CAN 3:56.99
8 FERRER Arturo MEX 3:57.49
VELASCO Victor MEX 3:57.49
9 Train Andrew GBR 4:00.92
Train Stephen GBR 4:00.92