SPRINT

2015 WCh Milan, ITA

K1 men 200 m sprint
1 DE JONGHE Mark CAN 34.8
2 Beaumont Maxime FRA 34.99
3 Menning Petter SWE 35
4 NAVAKAUSKAS Ignas LTU 35.41
5 Postrygay Yury RUS 35.53
6 de CESARE Cesar ECU 35.6
7 KACZMAREK Pawel POL 35.76
8 Svab Filip CZE 35.98
9 REZOLA VOISARD Ruben ARG 36.2
K1 women 200 m sprint
1 CARRINGTON Lisa NZL 40.06
2 Walczykiewicz Marta POL 40.7
3 Portela Rivas Teresa ESP 41.25
4 OSIPENKO-RODOMSKA Inna AZE 41.55
5 MENGANA RODRIGUEZ Yusmar CUB 41.83
6 PODOLSKAYA Natalia RUS 41.91
7 GUYOT Sarah FRA 42.03
8 Klinova Inna KAZ 42.15
9 Vad Ninetta HUN 42.53
K1 men 500 m sprint
1 Poulsen Holten Rene DEN 01:39.41
2 LIEBSCHER Tom GER 01:39.89
3 Anoshkin Roman RUS 01:40.77
4 RODRÍGUEZ Roi ESP 01:41.20
5 STABNO Bartosz POL 01:41.35
6 Kirchev Miroslav BUL 01:41.42
7 HUFNAGEL Tibor HUN 01:42.64
8 MOCHALOV Aleksey UZB 01:43.82
9 KUKHARYK Oleh UKR 01:45.36
K1 women 500 m sprint
1 CARRINGTON Lisa NZL 01:49.40
2 Karasz Anna HUN 01:51.13
3 ZHOU Yu CHN 01:51.48
4 Wojnarowska Ewelina POL 01:51.62
5 OSIPENKO-RODOMSKA Inna AZE 01:51.75
6 PONOMARENKO JANIC Spela SLO 01:52.25
7 Khudzenka Volha BLR 01:52.33
8 Cawthorn Rachel GBR 01:52.63
9 Portela Teresa POR 01:55.12
K1 men 1.000 m sprint
1 Poulsen Holten Rene DEN 03:25.82
2 DOSTAL Josef CZE 03:26.30
3 Pimenta Fernando POR 03:26.54
4 Hoff Max GER 03:28.04
5 Yurenia Aleh BLR 03:28.39
6 STEWART Murray AUS 03:28.72
7 Kirchev Miroslav BUL 03:29.23
8 Gelle Peter SVK 03:29.38
9 Pajic Dejan SRB 03:33.68
K1 women 1.000 m sprint
1 Medveczky Erika HUN 04:04.04
2 Bedec Kristina SRB 04:06.40
3 HOGAN MARGARET USA 04:07.41
4 CAMINESCU Florentina ROU 04:11.15
5 Vasko Oona FIN 04:11.72
6 Vergutz Ana Paula BRA 04:12.47
7 Chervova Anzhelika RUS 04:12.59
8 Pedruelo Laura ESP 04:13.01
9 Bruschweiler Noemi SUI 04:14.85
K1 men 5.000 m sprint
1 WALLACE Kenny AUS 19:54.46
2 Hoff Max GER 19:57.57
3 Yurenia Aleh BLR 20:11.91
4 Poulsen Holten Rene DEN 20:31.64
5 Carre Cyrille FRA 20:33.41
6 WYSS FABIO SUI 20:37.10
7 Rosolski Rafal POL 20:41.95
8 PENA Inigo ESP 20:54.65
9 Golendov Ilya KAZ 20:56.00
10 Benassi Maximilian ITA 20:58.74
11 MRABET Mohamed Ali TUN 21:05.84
12 Zakrajsek Jost SLO 21:09.22
13 ZHUANG Shuibin CHN 21:13.16
14 Trefil Lukas CZE 21:22.99
15 RUTHERFORD William GBR 21:24.75
16 KORNFEIND Christoph AUT 21:25.18
17 DIETRICH Miika FIN 21:38.18
18 DIAS DE OLIVEIRA JUNIOR BRA 21:39.22
19 BRANDJES Bram NED 21:40.23
20 HATTINGH Louis RSA 21:52.20
21 Ryakhov Anton RUS 21:57.14
22 CEINER Benjamin HUN 22:00.22
23 Gyokos Lajos TUR 22:01.58
24 Egan Peter IRL 22:01.64
25 Diamantis Andreas CYP 22:30.86
26 GAFUROV Abdusattor TJK 22:39.77
27 Dal Bo Daniel ARG 22:54.56
28 VALDEBENITO Jean CHI 23:07.84
29 TETEREV Daniil KGZ 23:08.67
30 HIDAYAT Asep INA 23:10.00
31 ROMERO Sebastian URU 23:41.75
32 EDVIN DANIEL Buc Solorza GUA 23:45.17
33 CHEUNG Tsz Chun HKG 24:04.93
34 OULDKADDOUR Abderrahmane ALG 24:07.38
35 ROJAS Ernesto ECU 24:09.71
36 Andrade Picasso ANG 24:20.98
37 LWANYONYI Kevin Nabongo KEN 24:26.68
Tomicevic Marko SRB DNF
LINDBERG JOAKIM SWE DNF
Jessop Andrew Dennis CAN DNS
TALEBIAN Ahmadreza IRI DNS
CANO GONZALEZ Johan COL DNS
K1 women 5.000 m sprint
1 LITVINCHUK Maryna BLR 22:36.06
2 Belcher Lani GBR 22:40.02
3 FOURNEL Emilie CAN 22:43.59
4 Medveczky Erika HUN 22:45.27
5 PETERS HERMIEN BEL 22:47.10
6 EGAN Jennifer IRL 22:47.32
7 HOGAN MARGARET USA 22:50.44
8 Bedec Kristina SRB 23:02.97
9 KOZISKOVA ANNA CZE 23:04.47
Vergutz Ana Paula BRA DNF
Joergensen Emma Aastrand DEN DNF
Johansson Karin SWE DNF
HARTLEY Bridgitte RSA DNS
Kosytska Vlada GEO DNS
MUNOZ RUA Tatiana COL DNS
10 Gebhardt Melanie GER 23:17.71
11 VARONA Daniela ROU 23:24.31
12 GALUSHKO Lyudmyla UKR 23:37.76
13 WLOSIK Anna POL 23:40.27
14 Bruschweiler Noemi SUI 23:41.51
15 Lobova Natalia RUS 23:53.32
16 Haaze Eef NED 23:58.27
17 Barrios Eva ESP 24:02.34
18 Piazza Gaia ITA 24:03.43
19 KERESZTESI Alexandra B. ARG 24:14.83
20 BORZOVA Yuliya UZB 24:25.38
21 BAKIC Brigita CRO 24:31.37
22 MANAEVA Zoia MDA 24:53.37
23 PERDOMO Stefanie ECU 25:47.12
K2 men 200 m sprint
1 Tótka Sándor HUN 30.94
Molnar Peter HUN 30.94
2 Postrygay Yury RUS 30.97
Dyachenko Alexander RUS 30.97
3 Grujic Nebojsa SRB 31.05
NOVAKOVIC Marko SRB 31.05
4 Jouve Sebastien FRA 31.18
Beaumont Maxime FRA 31.18
5 Heath Liam GBR 31.35
Schofield Jonathan GBR 31.35
6 Rauhe Ronald GER 31.38
LIEBSCHER Tom GER 31.38
7 LANKAS Aurimas LTU 31.49
RAMANAUSKAS Edvinas LTU 31.49
8 Svensson Erik SWE 31.71
Svanqvist Christian SWE 31.71
9 COCHRANE Ryan CAN 31.91
Fournel Hughes CAN 31.91
K2 women 200 m sprint
1 MAKHNEVA Marharyta BLR 38.48
LITVINCHUK Maryna BLR 38.48
2 HOMONNAI Luca HUN 38.66
DOUCHEV-JANIC Natasa HUN 38.66
3 HERING Sabrina GER 39.49
KRIEGERSTEIN Steffi GER 39.49
4 BROWN Hannah GBR 39.52
LEWIS Emily GBR 39.52
5 Kmetova Ivana SVK 39.6
Kohlova Martina SVK 39.6
6 LI Yue CHN 40.25
WU Yanan CHN 40.25
7 SERGEYEVA Natalya KAZ 40.32
Podoinikova Irina KAZ 40.32
8 Orton Genevieve CAN 40.75
LOUNDER Una Helen Bean CAN 40.75
9 OUZANDE Sara ESP 41.41
Lazkano Begona ESP 41.41
K2 men 500 m sprint
1 WALLACE Kenny AUS 01:29.22
Tame Lachlan AUS 01:29.22
2 WALZ Marcus ESP 01:30.00
COSGAYA Diego ESP 01:30.00
3 HÉRICS Dávid HUN 01:30.52
SOMORACZ Tamas HUN 01:30.52
4 Postrygay Yury RUS 01:30.56
Dyachenko Alexander RUS 01:30.56
5 Valko Taras BLR 01:32.26
Makhneu Vadzim BLR 01:32.26
6 ALEXEYEV Yevgeniy KAZ 01:32.60
DERGUNOV Alexey KAZ 01:32.60
7 REUSCHENBACH Lukas GER 01:32.63
Stroinski Kostja GER 01:32.63
8 KRAJČOVIČ Marek SVK 01:33.26
JAKUBÍK Gábor SVK 01:33.26
9 Pra Floriani Mauro ITA 01:33.90
CRENNA Mauro ITA 01:33.90
K2 women 500 m sprint
1 Szabo Gabriella HUN 01:39.87
Kozak Danuta HUN 01:39.87
2 STAROVIC Milica SRB 01:41.08
Ruzicic Benedek Dalma SRB 01:41.08
3 WEBER Franziska GER 01:41.34
Dietze Tina GER 01:41.34
4 Naja Karolina POL 01:42.35
Mikolajczyk Beata POL 01:42.35
5 ANYSHINA Elena RUS 01:42.39
STEPANOVA Kira RUS 01:42.39
6 Ren Wenjun CHN 01:43.07
Ma Qing CHN 01:43.07
7 Joergensen Emma Aastrand DEN 01:43.73
HANSEN Henriette DEN 01:43.73
7 BORHA Roxana ROU 01:43.73
Meroniac Elena ROU 01:43.73
9 Belcher Lani GBR 01:45.73
Hannah Angela GBR 01:45.73
K2 men 1.000 m sprint
1 RENDSCHMIDT Max GER 03:10.18
Gross Marcus GER 03:10.18
2 WALLACE Kenny AUS 03:11.13
Tame Lachlan AUS 03:11.13
3 Tomicevic Marko SRB 03:11.50
ZORIC Milenko SRB 03:11.50
4 Vlcek Erik SVK 03:12.48
Tarr Juraj SVK 03:12.48
5 BIALKO Vitaliy BLR 03:12.89
Piatrushenka Raman BLR 03:12.89
6 Hybois Arnaud FRA 03:13.10
Hubert Etienne FRA 03:13.10
7 Nekriosius Ricardas LTU 03:13.60
Olijnik Andrej LTU 03:13.60
8 Ripamonti Nicola ITA 03:14.56
DRESSINO Giulio ITA 03:14.56
9 CAMPO Gabriel ESP 03:15.32
MILLAN Ruben ESP 03:15.32
K2 women 1.000 m sprint
1 HERING Sabrina GER 03:37.65
KRIEGERSTEIN Steffi GER 03:37.65
2 YURCHANKA Sofiya BLR 03:38.70
GRISHINA Aleksandra BLR 03:38.70
3 SARUDI Alaiz HUN 03:41.09
BODONYI Dora HUN 03:41.09
4 CIUTA Florida ROU 03:42.77
VARONA Daniela ROU 03:42.77
5 WLODARCZYK Dominika POL 03:43.18
Bruska Joanna POL 03:43.18
6 Vega Miriam ESP 03:49.06
FERNANDEZ Tania ESP 03:49.06
7 Piazza Gaia ITA 03:49.16
DI BARTOLO Giuliana ITA 03:49.16
8 ODINTSOVA Liudmila RUS 03:49.45
BARANOVA Varvara RUS 03:49.45
K4 women 500 m sprint
1 MAKHNEVA Marharyta BLR 01:33.95
Liapeshka Nadzeya BLR 01:33.95
Khudzenka Volha BLR 01:33.95
LITVINCHUK Maryna BLR 01:33.95
2 Szabo Gabriella HUN 01:34.27
Kozak Danuta HUN 01:34.27
FAZEKAS-ZUR Krisztina HUN 01:34.27
Karasz Anna HUN 01:34.27
3 WEBER Franziska GER 01:34.89
Wassmuth Conny GER 01:34.89
HANTL Verena GER 01:34.89
Dietze Tina GER 01:34.89
4 Naja Karolina POL 01:35.19
Mikolajczyk Beata POL 01:35.19
DZIENISZEWSKA KIERKLA Ed POL 01:35.19
Wojnarowska Ewelina POL 01:35.19
5 Walker Jessica GBR 01:35.67
Cawthorn Rachel GBR 01:35.67
Simon Rebeka GBR 01:35.67
Sawers Louisa GBR 01:35.67
6 Moldovan Nikolina SRB 01:36.03
STAROVIC Milica SRB 01:36.03
Ruzicic Benedek Dalma SRB 01:36.03
Moldovan Olivera SRB 01:36.03
7 KICHASOVA Mariia UKR 01:36.74
POVKH Mariya UKR 01:36.74
TODOROVA Anastasiia UKR 01:36.74
HRYSHCHUN Inna UKR 01:36.74
8 JAMELOT Lea FRA 01:37.58
Lhote Amandine FRA 01:37.58
TROEL Sarah FRA 01:37.58
TULEU Gabrielle FRA 01:37.58
9 LOVETT Jaimee NZL 01:37.70
RYAN Caitlin NZL 01:37.70
FISHER Aimee NZL 01:37.70
IMRIE Kayla NZL 01:37.70
K4 men 1.000 m sprint
1 MYSAK Denis SVK 02:56.10
Vlcek Erik SVK 02:56.10
Tarr Juraj SVK 02:56.10
LINKA Tibor SVK 02:56.10
2 Kammerer Zoltan HUN 02:56.90
Toth David HUN 02:56.90
Kulifai Tamas HUN 02:56.90
Pauman Daniel HUN 02:56.90
3 Havel Daniel CZE 02:58.14
Trefil Lukas CZE 02:58.14
DOSTAL Josef CZE 02:58.14
Sterba Jan CZE 02:58.14
4 Smith David AUS 02:58.19
FITZSIMMONS Riley AUS 02:58.19
CLEAR Jacob AUS 02:58.19
WOOD Jordan AUS 02:58.19
5 Pimenta Fernando POR 02:58.80
Ribeiro Joao POR 02:58.80
Silva Emanuel POR 02:58.80
Fernandes David POR 02:58.80
6 Hernanz Agueria Javier ESP 02:59.31
GERMADE Rodrigo ESP 02:59.31
CARRERA Oscar ESP 02:59.31
PENA Inigo ESP 02:59.31
7 Neagu Traian ROU 02:59.97
TURCEAG Catalin ROU 02:59.97
BURCIU Daniel ROU 02:59.97
Gavrila Petrus ROU 02:59.97
8 Miadzvedzeu Pavel BLR 03:00.13
TSARYKOVICH Andrei BLR 03:00.13
BIALKO Vitaliy BLR 03:00.13
Piatrushenka Raman BLR 03:00.13
9 Medvedev Ilya RUS 03:00.80
VASILYEV Anton RUS 03:00.80
Vostrikov Alexey RUS 03:00.80
Nikolaev Pavel RUS 03:00.80
C1 men 200 m sprint
1 Kozyr Artsem BLR 38.61
2 Li Qiang CHN 38.82
3 QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias BRA 38.92
4 Korovashkov Alexey RUS 39.09
5 ZUSTAUTAS Henrikas LTU 39.11
6 Demyanenko Valentin AZE 39.49
7 Hajdu Jonatan HUN 39.68
8 Silva Helder POR 39.81
9 CHEBAN Iurii UKR 39.92
C1 women 200 m sprint
1 STAMENOVA Staniliya BUL 48.72
2 Takacs Kincso HUN 48.82
3 BOBR Kamila BLR 49.23
4 Vincent-Lapointe Laurence CAN 49.35
5 ROMASENKO Olesia RUS 49.67
6 Conceicao do Nascimento Valdenice BRA 49.94
7 AVEGNO Anggie ECU 49.99
8 JEZOVA Jana CZE 51.72
9 Postaru Paula ROU 52.63
C1 men 500 m sprint
1 FUKSA Martin CZE 01:51.00
2 TARNOVSKYI Oleg MDA 01:51.67
3 Piatrou Maksim BLR 01:53.13
4 Pavlov Mikhail RUS 01:53.29
5 TACCHINI Carlo ITA 01:53.41
6 SIEIRO Adrián ESP 01:54.81
7 KORISÁNSZKY Dávid HUN 01:55.55
8 Brendel Sebastian GER 01:57.00
9 MLADEZIC Strahinja SRB 01:57.22
C1 men 1.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 03:48.96
2 FUKSA Martin CZE 03:48.97
3 TARNOVSKYI Serghei MDA 03:51.58
4 Altukhov Pavlo UKR 03:53.24
5 Shtokalov Ilya RUS 03:53.66
6 Kaczor Tomasz POL 03:55.60
7 Vajda Attila HUN 03:56.88
8 Goubel Mathieu FRA 03:57.55
9 Oldershaw Mark William CAN 04:01.28
C1 men 5.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 23:03.32
2 Campos Manuel Antonio ESP 23:04.30
3 KAMINSKI Mateusz POL 23:05.54
4 Wang Riwei CHN 23:18.74
5 Shemetylo Eduard UKR 23:25.40
6 CAMARA CASTANEDA Adolfo MEX 23:27.08
7 RUSO Vojtěch CZE 23:30.32
8 Petrov Pavel RUS 23:32.23
9 RUSNAK Matej SVK 23:38.94
10 TACCHINI Carlo ITA 23:40.84
11 Vajda Attila HUN 23:57.30
12 Petrov Vladimir KAZ 23:59.20
13 TARRA Anwar INA 24:06.89
14 Aliev Adnan TUR 24:35.38
15 Pagiola Facundo ARG 24:37.63
16 Karlson Joosep EST 24:46.89
17 STRAT Stefan Andrei ROU 24:56.30
18 GARCIA Michael CHI 25:04.58
19 TRAN Xuan Dat VIE 25:09.53
20 DAVID DIAZ Sergio COL 25:21.66
21 Florian Marius AUS 25:35.88
22 TARNOVSKYI Oleg MDA 26:03.41
23 Leon Daniel ECU 26:11.43
24 LUIS HUMBERTO Palala G. GUA 26:27.95
25 Staubach Justin USA 26:34.81
26 ROCHA Paulo ANG 26:51.29
27 STEPANYAN Hayk ARM 27:57.01
28 EKIYE Abraham Leo NGR 28:10.15
Piatrou Maksim BLR DNF
Oldershaw Mark William CAN DNS
Naseri Shahou IRI DNS
C2 men 200 m sprint
1 Korovashkov Alexey RUS 36.35
Shtyl Ivan RUS 36.35
2 SALADUKHA Hleb BLR 37.52
MAKHLAI Dzianis BLR 37.52
3 Nuck Robert GER 37.75
Holtz Stefan GER 37.75
4 LANTOS Adam HUN 38.14
Nagy Peter HUN 38.14
5 GLAZUNOW WIKTOR POL 38.52
SLOMINSKI Vincent POL 38.52
6 YEMELYANOV Mikhail KAZ 38.82
Medetov Merey KAZ 38.82
7 CRACIUN NICOLAE ITA 38.86
SGARAVATTO Andrea ITA 38.86
8 LAZO Andres ECU 39.91
GONZALEZ Vicente ECU 39.91
9 Knesis Antons LAT 40.33
BURKOVSKIS Martins LAT 40.33
C2 men 500 m sprint
1 Petrov Pavel RUS 01:42.04
Pavlov Mikhail RUS 01:42.04
2 GLAZUNOW WIKTOR POL 01:42.58
SLOMINSKI Vincent POL 01:42.58
3 IANCHUK DMYTRO UKR 01:42.76
Mishchuk Taras UKR 01:42.76
4 Sarudi Pal HUN 01:43.76
FORGO Christopher HUN 01:43.76
5 Rabchanka Dzmitry BLR 01:43.84
Vauchetski Aliaksandr BLR 01:43.84
6 Bezugliy Sergiy AZE 01:44.52
KUPIN Oleksiy AZE 01:44.52
7 Chirila Iosif ROU 01:44.60
Condrat Petre ROU 01:44.60
8 Yemelyanov Sergey KAZ 01:45.31
Yemelyanov Timofey KAZ 01:45.31
9 OELTZE Yul GER 01:45.39
Verch Ronald GER 01:45.39
C2 women 500 m sprint
1 KASTSIUCHENKA Daryna BLR 02:00.68
BOBR Kamila BLR 02:00.68
2 Kazakova Maria RUS 02:01.80
ROMASENKO Olesia RUS 02:01.80
3 Takacs Kincso HUN 02:02.79
LAKATOS Zsanett HUN 02:02.79
4 AVEGNO Anggie ECU 02:05.39
Friend Mia ECU 02:05.39
5 APARECIDA ELIAS DA SILVA BRA 02:05.48
SANTOS DE OLIVEIRA Andrea BRA 02:05.48
6 VINCENT Katie CAN 02:05.82
CROSSMAN-SERB Nadya CAN 02:05.82
7 Postaru Paula ROU 02:06.41
Postaru Valentina ROU 02:06.41
8 RAKHMATOVA Dilnoza UZB 02:06.90
ZOKIROVA Nulufar UZB 02:06.90
9 TRUONG Thi Phuong VIE 02:06.97
LE Chung Thu VIE 02:06.97
C2 men 1.000 m sprint
1 SILVA Erlon De Souza BRA 03:38.51
QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias BRA 03:38.51
2 Vasbanyai Henrik HUN 03:38.84
Mike Robert HUN 03:38.84
3 Kuleta Piotr POL 03:39.31
Grzybowski Marcin POL 03:39.31
4 Vandiuk Yurii UKR 03:39.86
Rybachok Andrii UKR 03:39.86
5 MELANTYEV Viktor RUS 03:39.99
Pervukhin Ilya RUS 03:39.99
6 Bahdanovich Andrei BLR 03:40.43
Bahdanovich Aliaksandr BLR 03:40.43
7 KRETSCHMER Peter GER 03:40.89
Mueller Michael GER 03:40.89
8 Radon Jaroslav CZE 03:41.35
Dvorak Filip CZE 03:41.35
9 Russell Benjamin Rolph CAN 03:41.57
Beauchesne-Sevigny Gabriel CAN 03:41.57
C4 men 1.000 m sprint
1 CARP Leonid ROU 03:23.20
Condrat Petre ROU 03:23.20
Chirila Iosif ROU 03:23.20
STRAT Stefan Andrei ROU 03:23.20
2 KOVALENKO Denys UKR 03:23.88
KAMERYLOV Denys UKR 03:23.88
VERGELES Vitaliy UKR 03:23.88
Shemetylo Eduard UKR 03:23.88
3 Sarudi Pal HUN 03:24.44
Kiss Tamas HUN 03:24.44
Vass Andras HUN 03:24.44
Varga David HUN 03:24.44
4 Shamshurin Kirill RUS 03:26.14
Ishmukhamedov Rasul RUS 03:26.14
Shtokalov Ilya RUS 03:26.14
CHEBOTAR Vladislav RUS 03:26.14
5 JANDA Tomas CZE 03:29.91
MACHACEK David CZE 03:29.91
RUSO Vojtěch CZE 03:29.91
Miskovsky Radek CZE 03:29.91
6 REPELE Pietro ITA 03:34.67
AURICCHIO Danilo ITA 03:34.67
RODEGHER Luca ITA 03:34.67
FERRAINA LUCA ITA 03:34.67
7 CRISTOBAL QUIRINO Jose Everardo MEX 03:38.33
CAMILO CORTES Jose Zefer MEX 03:38.33
CASTANEDA CASTILLO Pedro MEX 03:38.33
CASTANEDA CASTILLO M. MEX 03:38.33
8 Rabchanka Dzmitry BLR 03:54.86
Vaitsishkin Dzmitry BLR 03:54.86
Harazha Dzianis BLR 03:54.86
Vauchetski Aliaksandr BLR 03:54.86