SPRINT

1998 WCh Szeged, HUN

K1 men 200 m sprint
1 Kolganov Michael ISR 36.23
2 Slivinskiy Oleksiy UKR 36.46
3 Filipovic Ognjen YUG 36.57
4 Fehervari Vince HUN 36.65
5 Latvamaki Kimmo FIN 36.84
6 Douchev Adrian BUL 37.12
7 Kalesnik Sergei BLR 37.15
8 Mac Fadzean Cameron AUS 37.54
9 Kotowicz Grzegorz POL 37.97
K1 women 200 m sprint
1 Brunet Caroline CAN 41.32
2 Idem Josefa ITA 42.17
3 Donusz Eva HUN 42.65
4 Michaut Anne FRA 43.2
5 Train Rebecca GBR 43.36
6 Profanter Ursula AUT 43.68
7 Urbanczyk Elzbieta POL 43.74
8 Pindzeva Bonka BUL 43.97
9 Honkanen Jenni FIN 44.62
K1 men 500 m sprint
1 Vereckei Akos HUN 01:43.55
2 Kolganov Michael ISR 01:43.70
3 Liwowski Lutz GER 01:44.71
4 Kotowicz Grzegorz POL 01:44.96
5 Holmann Knut NOR 01:45.67
6 Rossi Antonio ITA 01:46.69
7 Amir-Tahmasseb Babak FRA 01:47.48
8 Slivinskiy Oleksiy UKR 01:48.23
9 Helde Hain EST 01:48.32
K1 women 500 m sprint
1 Brunet Caroline CAN 01:55.17
2 Borchert Katrin AUS 01:56.72
3 Idem Josefa ITA 01:56.77
4 Kieseler Katrin GER 01:58.70
5 Donusz Eva HUN 02:00.81
6 Bulk Nicole NED 02:01.33
7 Profanter Ursula AUT 02:01.56
8 Vandevenne Delphine BEL 02:02.25
9 Nortje Ruth RSA 02:03.29
K1 men 1.000 m sprint
1 Liwowski Lutz GER 03:40.74
2 Holmann Knut NOR 03:42.81
3 Correa Javier ARG 03:45.07
4 Amir-Tahmasseb Babak FRA 03:46.04
5 Kolganov Michael ISR 03:46.99
6 Salakhov Eugeni RUS 03:47.15
7 Storcz Botond HUN 03:49.12
8 Cuattrin Sebastian BRA 03:52.05
9 Bonomi Beniamino ITA 04:01.87
K1 women 1.000 m sprint
1 Idem Josefa ITA 04:05.20
2 Brunet Caroline CAN 04:06.01
3 Borchert Katrin AUS 04:08.55
4 Profanter Ursula AUT 04:11.29
5 Mucke Manuela GER 04:11.39
6 Bulk Nicole NED 04:13.42
7 Nortje Ruth RSA 04:14.89
8 Vandevenne Delphine BEL 04:15.97
9 Sanchez Belen ESP 04:18.85
K2 men 200 m sprint
1 Fehervari Vince HUN 33.27
Hegedus Robert HUN 33.27
2 Verlin Sergei RUS 33.83
Tischenko Anatoli RUS 33.83
3 Magyar Geza ROU 33.96
Serban Romica ROU 33.96
4 Perez Angel USA 34.02
Newton Peter USA 34.02
5 Svensson Anders SWE 34.27
Nillson Henrik SWE 34.27
6 Keso Mikko FIN 34.27
Mikkonen Kalle FIN 34.27
7 Douchev Adrian BUL 34.4
Merkov Petar BUL 34.4
8 Duonela Alvydas LTU 35.03
Balciunas Egidijus LTU 35.03
9 Riszdorfer Michal SVK 36.76
Baca Juraj SVK 36.76
K2 women 200 m sprint
1 Gibeau-Ouimet Marie-Josee CAN 38.77
Furneaux Karen CAN 38.77
2 Dekany Kinga HUN 38.79
Koban Rita HUN 38.79
3 Manchon Beatriz ESP 38.91
Aramburu Izaskun ESP 38.91
4 Ericsson Ingela SWE 39.02
Gunnarsson Susanne SWE 39.02
5 Fischer Birgit GER 39.43
Schuck Anett GER 39.43
6 Goulii Natalia RUS 40.44
Tissina Elena RUS 40.44
7 Colin Kathy USA 40.72
Sorzano Julia USA 40.72
8 Train Rebecca GBR 40.96
Train Rachel GBR 40.96
9 Herst Alison ITA 40.97
Ravetta Rosetta ITA 40.97
K2 men 500 m sprint
1 Riszdorfer Michal SVK 01:32.04
Baca Juraj SVK 01:32.04
2 Bonomi Beniamino ITA 01:32.29
Negri Luca ITA 01:32.29
3 Bartfai Krisztian HUN 01:32.94
Horvath Gabor HUN 01:32.94
4 Perez Angel USA 01:33.46
Newton Peter USA 01:33.46
5 Verlin Sergei RUS 01:34.01
Tischenko Anatoli RUS 01:34.01
6 Trimm Andrew AUS 01:34.11
Collins Daniel AUS 01:34.11
7 Twardowski Marek POL 01:35.19
Wysocki Adam POL 01:35.19
8 Westphalen Marc GER 01:35.61
Gunther Jan GER 01:35.61
9 Douchev Adrian BUL 01:36.21
Merkov Petar BUL 01:36.21
K2 women 500 m sprint
1 Borchert Katrin AUS 01:50.69
Wood Anna AUS 01:50.69
2 Fischer Birgit GER 01:51.07
Schuck Anett GER 01:51.07
3 Dekany Kinga HUN 01:52.11
Koban Rita HUN 01:52.11
4 Konieczna Aneta POL 01:52.28
Sokolowska Beata POL 01:52.28
5 Gibeau-Ouimet Marie-Josee CAN 01:53.27
Furneaux Karen CAN 01:53.27
6 Manchon Beatriz ESP 01:53.37
Aramburu Izaskun ESP 01:53.37
7 Karlsson Anna SWE 01:54.16
Gunnarsson Susanne SWE 01:54.16
8 Vakula Sviatlana BLR 01:55.50
Bets Alena BLR 01:55.50
9 Idem Josefa ITA 01:56.97
Herst Alison ITA 01:56.97
K2 men 1.000 m sprint
1 Rossi Antonio ITA 03:28.73
Negri Luca ITA 03:28.73
2 Janic Mico YUG 03:28.96
Janic Stjepan YUG 03:28.96
3 Adam Attila HUN 03:29.73
Vereb Krisztian HUN 03:29.73
4 Robinson Clint AUS 03:32.24
Morton Brian AUS 03:32.24
5 Oscarsson Markus SWE 03:32.56
Nillson Henrik SWE 03:32.56
6 Schafer Jan GER 03:34.11
Winter Olaf GER 03:34.11
7 Kotowicz Grzegorz POL 03:35.87
Bialkowski Dariusz POL 03:35.87
8 Staal Jesper DEN 03:36.53
Jakobsen Thomas Holm DEN 03:36.53
9 LAWLER Ivan GBR 03:40.80
Sabberton Ross GBR 03:40.80
K2 women 1.000 m sprint
1 Wood Anna AUS 03:52.89
Borchert Katrin AUS 03:52.89
2 Fischer Birgit GER 03:53.23
Plessmann Ute GER 03:53.23
3 Karlsson Anna SWE 03:55.60
Gunnarsson Susanne SWE 03:55.60
4 Mednyanszky Szilvia HUN 03:57.21
Koban Rita HUN 03:57.21
5 Herst Alison ITA 03:59.58
Ravetta Rosetta ITA 03:59.58
6 Fiklisova Natalia UKR 03:59.59
Balabanova Hanna UKR 03:59.59
7 Limbau Mariana ROU 04:02.01
Toma Sanda ROU 04:02.01
8 Vakula Sviatlana BLR 04:04.32
Bets Alena BLR 04:04.32
9 Vaag Irina RUS 04:05.46
Bajenova Olga RUS 04:05.46
K4 men 200 m sprint
1 Kajner Gyula HUN 31.16
Fehervari Vince HUN 31.16
Bee Istvan HUN 31.16
Hegedus Robert HUN 31.16
2 Rossi Antonio ITA 31.5
Bonomi Beniamino ITA 31.5
Lussignoli Ivano ITA 31.5
Negri Luca ITA 31.5
3 Gjersoe Andreas NOR 31.56
Fjeldheim Nils Olav NOR 31.56
Holmann Knut NOR 31.56
Hangli Robby Roarsen NOR 31.56
4 Tischenko Anatoli RUS 31.64
Verlin Sergei RUS 31.64
Tsyboulnikov Georgi RUS 31.64
Ivannik Alexander RUS 31.64
5 Perez Angel USA 31.81
Newton Peter USA 31.81
Jorgensen Stein USA 31.81
Mooney John USA 31.81
6 Gutsche Torsten GER 31.93
Zabel Mark GER 31.93
Bach Bjorn GER 31.93
Liwowski Lutz GER 31.93
7 Turza Jozef SVK 31.98
Becker Karol SVK 31.98
Kuzel Rastislav SVK 31.98
Szabo Attila SVK 31.98
8 Palmroth Lauri FIN 32.28
Krappe Jani FIN 32.28
Pitkanen Petteri FIN 32.28
Vasenius Marko FIN 32.28
9 Svensson Anders SWE 32.82
Lindgren Per SWE 32.82
Madsen Paw SWE 32.82
Nillson Henrik SWE 32.82
K4 women 200 m sprint
1 Dekany Kinga HUN 36.89
Viski Erzsebet HUN 36.89
Koban Rita HUN 36.89
Kovacs Katalin HUN 36.89
2 Karlsson Anna SWE 37.36
Gunnarsson Susanne SWE 37.36
Ericsson Ingela SWE 37.36
Haglund Maria SWE 37.36
3 Goulii Natalia RUS 37.49
Tissina Elena RUS 37.49
Peissakhovich Larissa RUS 37.49
Tischenko Tatiana RUS 37.49
4 Fischer Birgit GER 37.55
Schuck Anett GER 37.55
Mucke Manuela GER 37.55
BEDNAR Marcela GER 37.55
5 Konieczna Aneta POL 37.58
Sokolowska Beata POL 37.58
Skowron Joanna POL 37.58
Kuczkowska Dorota POL 37.58
6 Limbau Mariana ROU 37.76
Ionita Raluca ROU 37.76
Toma Sanda ROU 37.76
Radu Elena ROU 37.76
7 Furneaux Karen CAN 37.84
Gibeau-Ouimet Marie-Josee CAN 37.84
Jain Kamini CAN 37.84
Rivard Julia CAN 37.84
8 Hlucha Katerina CZE 38.31
Borkovcova Sarka CZE 38.31
Pergnerova Milena CZE 38.31
Hekova Katerina CZE 38.31
9 Colin Kathy USA 38.98
Sorzano Julia USA 38.98
Rousset Lia USA 38.98
Jenkins Tamara USA 38.98
K4 men 500 m sprint
1 Gutsche Torsten GER 01:24.96
Zabel Mark GER 01:24.96
Bach Bjorn GER 01:24.96
Ulm Stefan GER 01:24.96
2 Storcz Botond HUN 01:25.76
Bartfai Krisztian HUN 01:25.76
Szadovszki Zsolt HUN 01:25.76
Bauer Marton HUN 01:25.76
3 Tissin Andrei RUS 01:25.97
Chtchegolikhin Andrei RUS 01:25.97
Gankin Vitali RUS 01:25.97
Zarubin Roman RUS 01:25.97
4 Lestina Karel CZE 01:27.20
Polivka Jiri CZE 01:27.20
Kucera Rene CZE 01:27.20
Holubar Pavel CZE 01:27.20
5 Merkov Petar BUL 01:27.38
Kazanov Milko BUL 01:27.38
Sibinkich Petar BUL 01:27.38
Choikov Georgi BUL 01:27.38
6 Seroczynski Adam POL 01:27.90
Witkowski Marek POL 01:27.90
Lakomy Pawel POL 01:27.90
Kaleta Grzegorz POL 01:27.90
7 Kalesnik Sergei BLR 01:28.80
Kalesnik Dmitri BLR 01:28.80
Veraksitch Sergei BLR 01:28.80
Degtiarev Vladislav BLR 01:28.80
8 Elmiger Gavin NZL 01:28.90
Green Paul NZL 01:28.90
Kjeldsen Maui NZL 01:28.90
Barker Leigh NZL 01:28.90
9 Turza Jozef SVK 01:30.52
Becker Karol SVK 01:30.52
Kuzel Rastislav SVK 01:30.52
Szabo Attila SVK 01:30.52
K4 women 500 m sprint
1 Fischer Birgit GER 01:42.94
Schuck Anett GER 01:42.94
Mucke Manuela GER 01:42.94
BEDNAR Marcela GER 01:42.94
2 Dekany Kinga HUN 01:43.99
Szabo Szilvia HUN 01:43.99
Barocsi Andrea HUN 01:43.99
Kovacs Katalin HUN 01:43.99
3 Manchon Beatriz ESP 01:45.23
Aramburu Izaskun ESP 01:45.23
Penas Ana Maria ESP 01:45.23
Sanchez Belen ESP 01:45.23
4 Furneaux Karen CAN 01:45.32
Gibeau-Ouimet Marie-Josee CAN 01:45.32
Jain Kamini CAN 01:45.32
Rivard Julia CAN 01:45.32
5 Limbau Mariana ROU 01:45.87
Ionita Raluca ROU 01:45.87
Toma Sanda ROU 01:45.87
Radu Elena ROU 01:45.87
6 Goulii Natalia RUS 01:46.01
Tissina Elena RUS 01:46.01
Peissakhovich Larissa RUS 01:46.01
Tischenko Tatiana RUS 01:46.01
7 Konieczna Aneta POL 01:46.50
Sokolowska Beata POL 01:46.50
Piszcz Agata POL 01:46.50
Michalak Aneta POL 01:46.50
8 Karlsson Anna SWE 01:47.16
Gunnarsson Susanne SWE 01:47.16
Ericsson Ingela SWE 01:47.16
Haglund Maria SWE 01:47.16
9 Oates-Wilding Shelley AUS 01:47.49
Nossiter Yanda AUS 01:47.49
Simper Amanda AUS 01:47.49
Mac Fadzean Leda AUS 01:47.49
K4 men 1.000 m sprint
1 Gutsche Torsten GER 03:06.56
Zabel Mark GER 03:06.56
Bach Bjorn GER 03:06.56
Ulm Stefan GER 03:06.56
2 Storcz Botond HUN 03:07.37
Bartfai Krisztian HUN 03:07.37
Szadovszki Zsolt HUN 03:07.37
Bauer Marton HUN 03:07.37
3 Tischenko Anatoli RUS 03:09.78
Verlin Sergei RUS 03:09.78
Tsyboulnikov Georgi RUS 03:09.78
Ivannik Alexander RUS 03:09.78
4 Riszdorfer Michal SVK 03:10.34
Kadnar Juraj SVK 03:10.34
Erban Robert SVK 03:10.34
Baca Juraj SVK 03:10.34
5 Trimm Andrew AUS 03:11.47
Hendy Trevor AUS 03:11.47
Scott Peter AUS 03:11.47
Collins Daniel AUS 03:11.47
6 Larsen Eirik Veraas NOR 03:13.10
Fjeldheim Nils Olav NOR 03:13.10
Selvik Tom NOR 03:13.10
Hangli Robby Roarsen NOR 03:13.10
7 Seroczynski Adam POL 03:13.33
Witkowski Marek POL 03:13.33
Lakomy Pawel POL 03:13.33
Kaleta Grzegorz POL 03:13.33
8 Perez Angel USA 03:17.03
Newton Peter USA 03:17.03
Jorgensen Stein USA 03:17.03
Mooney John USA 03:17.03
9 Benedini Franco ITA 03:18.44
Majocchi Jacopo ITA 03:18.44
Lussignoli Ivano ITA 03:18.44
Malusa Luca ITA 03:18.44
C1 men 200 m sprint
1 Doktor Martin CZE 41.62
2 Knazovicky Slavomir SVK 41.67
3 Slivinskiy Mikhail UKR 41.71
4 Opalev Maxim RUS 42.04
5 Jedraszko Daniel POL 42.05
6 Dittmer Andreas GER 42.17
7 Huidu Florin ROU 43.76
8 Masseikov Alexander BLR 44.23
9 Giles Stephen CAN 44.26
C1 men 500 m sprint
1 Opalev Maxim RUS 02:01.01
2 Dittmer Andreas GER 02:01.62
3 Slivinskiy Mikhail UKR 02:02.41
4 Belicza Bela HUN 02:04.89
5 Doktor Martin CZE 02:05.06
6 Cannone Domenico ITA 02:05.76
7 Frederiksen Christian NOR 02:06.54
8 Giles Stephen CAN 02:09.37
9 Negodyayev Konstantin KAZ 02:12.03
C1 men 1.000 m sprint
1 Giles Stephen CAN 04:06.73
2 Doktor Martin CZE 04:07.53
3 Dittmer Andreas GER 04:10.92
4 Opalev Maxim RUS 04:12.71
5 Crespo Jose Manuel ESP 04:13.06
6 Klementjevs Jefimijs LAT 04:13.40
7 Kolonics Gyorgy HUN 04:15.88
8 Frederiksen Christian NOR 04:19.35
9 Baraszkiewicz Pawel POL 04:34.10
C2 men 200 m sprint
1 Zereske Thomas GER 37.88
Gille Christian GER 37.88
2 Buzal Miklos HUN 38.47
Vegh Attila HUN 38.47
3 Polzounov Vladislav RUS 38.88
Kabanov Andrei RUS 38.88
4 Cannone Domenico ITA 39.15
Marmorino Antonio ITA 39.15
5 Ljubek Nikica CRO 39.21
Funtak Drazen CRO 39.21
6 Rojas Ibrahim CUB 39.3
Pereira Leobaldo CUB 39.3
7 Mostovenko Alexander UKR 39.85
Petruhin Vladimir UKR 39.85
8 Sergeev Sergei KAZ 40.34
Negodyayev Konstantin KAZ 40.34
9 Ferrer Ramon MEX 41.15
Romero Antonio MEX 41.15
C2 men 500 m sprint
1 Horvath Csaba HUN 01:45.94
Kolonics Gyorgy HUN 01:45.94
2 Baraszkiewicz Pawel POL 01:47.16
Jedraszko Daniel POL 01:47.16
3 Zereske Thomas GER 01:47.41
Gille Christian GER 01:47.41
4 Ljubek Nikica CRO 01:47.66
Funtak Drazen CRO 01:47.66
5 Andriev Gheorghe ROU 01:48.92
Popescu Florin ROU 01:48.92
6 Kovalev Alexander RUS 01:48.93
Kostoglod Alexander RUS 01:48.93
7 Le Leuch Eric FRA 01:49.33
BERNARD Benoit FRA 01:49.33
8 Fuksa Petr CZE 01:49.89
Netusil Petr CZE 01:49.89
9 Rojas Ibrahim CUB 01:57.24
Pereira Leobaldo CUB 01:57.24
C2 men 1.000 m sprint
1 Kovalev Alexander RUS 03:56.03
Kostoglod Alexander RUS 03:56.03
2 Andriev Gheorghe ROU 03:56.55
Popescu Florin ROU 03:56.55
3 Zala Gyorgy HUN 03:57.49
Ipacs Endre HUN 03:57.49
4 Utess Stefan GER 03:58.59
Kober Lars GER 03:58.59
5 Bea Jose Alfredo ESP 04:01.46
Mascato Garcia David ESP 04:01.46
6 Rojas Ibrahim CUB 04:02.97
Pereira Leobaldo CUB 04:02.97
7 Kobierski Marcin POL 04:04.03
Midloch Piotr POL 04:04.03
8 Le Leuch Eric FRA 04:04.80
BERNARD Benoit FRA 04:04.80
9 Buday Jr. Tamas CAN 04:05.78
Buday Attila CAN 04:05.78
C4 men 200 m sprint
1 Prochazka Petr CZE 34.59
Krivanek Tomas CZE 34.59
Fuksa Petr CZE 34.59
Kozisek Karel CZE 34.59
2 Masseikov Alexander BLR 34.63
Reneiski Anatoli BLR 34.63
Beliaev Andrei BLR 34.63
Pietnev Sergei BLR 34.63
3 Konovalov Pavel RUS 34.72
Fomichev Konstantin RUS 34.72
Ladocha Vladimir RUS 34.72
Kostoglod Alexander RUS 34.72
4 Pasca Cosmin ROU 34.93
Andriev Gheorghe ROU 34.93
Popescu Florin ROU 34.93
Averian Ionel ROU 34.93
5 Knazovicky Slavomir SVK 35.29
Kubica Jan SVK 35.29
Pales Peter SVK 35.29
Orosz Csaba SVK 35.29
6 Horvath Csaba HUN 35.51
Kolonics Gyorgy HUN 35.51
Belicza Bela HUN 35.51
Huttner Csaba HUN 35.51
7 SYLVOZ Pascal FRA 35.7
Hoyer Sylvain FRA 35.7
Grare Jean-Gilles FRA 35.7
Lavigne Yannick FRA 35.7
8 Mostovenko Alexander UKR 36.11
Petruhin Vladimir UKR 36.11
Litvinenko Oleksandr UKR 36.11
Kolesnichenko Yakim UKR 36.11
9 Buhalov Nikolai BUL 37.75
Stoyanov Blagovest BUL 37.75
Atanasov Dimitar BUL 37.75
Atanasov Stanimir BUL 37.75
C4 men 500 m sprint
1 Horvath Csaba HUN 01:37.70
Kolonics Gyorgy HUN 01:37.70
Szuszko Laszlo HUN 01:37.70
Huttner Csaba HUN 01:37.70
2 Andriev Gheorghe ROU 01:37.72
Popescu Florin ROU 01:37.72
Pasca Cosmin ROU 01:37.72
Averian Ionel ROU 01:37.72
3 Konovalov Pavel RUS 01:39.78
Polzounov Vladislav RUS 01:39.78
Ladocha Vladimir RUS 01:39.78
Kabanov Andrei RUS 01:39.78
4 Dimakov Nikolay UKR 01:40.19
Sablin Dmitro UKR 01:40.19
Mostovenko Alexander UKR 01:40.19
Petruhin Vladimir UKR 01:40.19
5 Knazovicky Slavomir SVK 01:40.76
Kubica Jan SVK 01:40.76
Pales Peter SVK 01:40.76
Orosz Csaba SVK 01:40.76
6 SYLVOZ Pascal FRA 01:42.02
Hoyer Sylvain FRA 01:42.02
Grare Jean-Gilles FRA 01:42.02
Lavigne Yannick FRA 01:42.02
7 Buhalov Nikolai BUL 01:42.07
Stoyanov Blagovest BUL 01:42.07
Atanasov Dimitar BUL 01:42.07
Atanasov Stanimir BUL 01:42.07
8 Fuksa Petr CZE 01:46.36
Netusil Petr CZE 01:46.36
Machac Jan CZE 01:46.36
Jirasky Viktor CZE 01:46.36
9 Buday Attila CAN 01:50.05
Buday Jr. Tamas CAN 01:50.05
O'Leary Craig CAN 01:50.05
Dalton Richard CAN 01:50.05
C4 men 1.000 m sprint
1 Horvath Csaba HUN 03:36.88
Belicza Bela HUN 03:36.88
Szuszko Laszlo HUN 03:36.88
Huttner Csaba HUN 03:36.88
2 Fomichev Konstantin RUS 03:40.68
Mailov Vasili RUS 03:40.68
Kabanov Andrei RUS 03:40.68
Kovalev Ignat RUS 03:40.68
3 Doktor Martin CZE 03:41.74
Netusil Petr CZE 03:41.74
Machac Jan CZE 03:41.74
Jirasky Viktor CZE 03:41.74
4 Roder Matthias GER 03:42.10
Kirchbach Gunar GER 03:42.10
John Peter GER 03:42.10
Hornig Peter GER 03:42.10
5 SYLVOZ Pascal FRA 03:42.64
Hoyer Sylvian FRA 03:42.64
Lavigne Yannick FRA 03:42.64
Lenoir Jose FRA 03:42.64
6 Sablin Dmitro UKR 03:42.95
Dimakov Nikolay UKR 03:42.95
Mostovenko Alexander UKR 03:42.95
Petruhin Vladimir UKR 03:42.95
7 Glavan Marcel ROU 03:43.85
Borsan Antonel ROU 03:43.85
Pasca Cosmin ROU 03:43.85
Averian Ionel ROU 03:43.85
8 MARTINEZ Juan MEX 03:45.90
Ferrer Ramon MEX 03:45.90
Romero Antonio MEX 03:45.90
Castaneda Beniamin MEX 03:45.90
Patterson Matt CAN DSQ
Scarola Michael CAN DSQ
O'Leary Craig CAN DSQ
Dalton Richard CAN DSQ