SPRINT

1994 WCh Mexico City, MEX

K1 men 200 m sprint
1 Kalesnik Sergei BLR 36.74
2 Fehervari Vince HUN 37.45
3 Garcia Miguel ESP 37.54
4 Markiewicz Piotr POL 37.63
5 GALKOV Sergei RUS 37.96
6 Liberato Roberto SUI 38.07
7 Monteiro Antonio POR 38.08
8 Crichlow Renn CAN 38.2
9 Liwowski Lutz GER 38.33
K1 women 200 m sprint
1 Koban Rita HUN 42.9
2 OLSSON Anna SWE 42.98
3 Brunet Caroline CAN 43.24
4 SCHMIDT Birgit GER 43.86
5 Urbanczyk Elzbieta POL 44.07
6 KNUDSEN Yvonne DEN 44.31
7 Michaut Anne FRA 44.59
8 Sanchez Belen ESP 45.55
9 Idem Josefa ITA 45.72
K1 men 500 m sprint
1 Borhi Zsombor HUN 01:42.24
2 Collins Daniel AUS 01:42.42
3 Holmann Knut NOR 01:42.88
4 Rossi Antonio ITA 01:43.30
5 Fernandes Rui POR 01:44.54
6 Liwowski Lutz GER 01:44.64
7 Liberato Roberto SUI 01:44.77
8 Garcia Miguel ESP 01:45.92
9 Markiewicz Piotr POL 01:47.01
K1 women 500 m sprint
1 SCHMIDT Birgit GER 01:53.55
2 Koban Rita HUN 01:54.20
3 Idem Josefa ITA 01:54.64
4 Brunet Caroline CAN 01:54.74
5 OLSSON Anna SWE 01:55.67
6 Sanchez Belen ESP 01:55.96
7 Michaut Anne FRA 01:56.74
8 Morozova Victoria RUS 01:57.44
9 Profanter Ursula AUT 01:59.37
K1 men 1.000 m sprint
1 Robinson Clint AUS 03:38.71
2 Borhi Zsombor HUN 03:38.96
3 Holmann Knut NOR 03:40.84
4 Bonomi Beniamino ITA 03:43.91
5 Gajewski Andrzej POL 03:45.40
6 Popescu Marin ROU 03:47.71
7 Vicente Gregorio ESP 03:48.19
8 Sandvik Thomas DEN 03:51.11
9 Mawer Gary IRL 03:54.28
K2 men 200 m sprint
1 Freimut Maciej POL 36.16
Wysocki Adam POL 36.16
2 Serban Romica ROU 36.18
STOIAN Daniel ROU 36.18
3 BLUHM Kai GER 36.32
Gutsche Torsten GER 36.32
4 Tsyboulnikov Georgi RUS 36.34
GALKOV Sergei RUS 36.34
5 ROMAN Juan Jose ESP 36.35
SANCHEZ De Castro Juan ESP 36.35
6 BOURNE Grayson GBR 36.53
LAWLER Ivan GBR 36.53
7 Fehervari Vince HUN 36.6
GYULAY Zsolt HUN 36.6
8 Penetra Belmiro POR 36.78
QUEIROS Joaquim POR 36.78
9 Hruska Petr CZE 40.24
Kucera Rene CZE 40.24
K2 women 200 m sprint
1 Koban Rita HUN 40.25
Laky Eva HUN 40.25
2 SCHMIDT Birgit GER 40.49
Gleue Daniela GER 40.49
3 HAJCEL Barbara POL 40.83
Urbanczyk Elzbieta POL 40.83
4 Hemmens Deanne USA 41.72
Harbold Alexandra USA 41.72
5 Herst Alison CAN 41.79
Mac Askill Klari CAN 41.79
6 Borchert Katrin AUS 42.3
Miller Michelle AUS 42.3
7 Menghua Ning CHN 42.99
Xiao Guang Zhang CHN 42.99
8 Hernandez Renata MEX 43.9
Duron Erika MEX 43.9
OLSSON Anna SWE DNF
Rosenqvist Susanne SWE DNF
K2 men 500 m sprint
1 BLUHM Kai GER 01:33.11
Gutsche Torsten GER 01:33.11
2 Androvicz Attila HUN 01:33.59
Rajna Andras HUN 01:33.59
3 HUNTER Martin AUS 01:33.88
Robinson Clint AUS 01:33.88
4 Staal Jesper DEN 01:33.94
Nielsen Thor DEN 01:33.94
5 Freimut Maciej POL 01:33.96
Wysocki Adam POL 01:33.96
6 Tsyboulnikov Georgi RUS 01:34.79
GALKOV Sergei RUS 01:34.79
7 Aubertin Philippe FRA 01:34.88
Lioult Jean Damien FRA 01:34.88
8 SCARPA Daniele ITA 01:35.43
Dreossi Bruno ITA 01:35.43
9 STOIAN Daniel ROU 01:35.80
Serban Romica ROU 01:35.80
K2 women 500 m sprint
1 Urbanczyk Elzbieta POL 01:49.68
HAJCEL Barbara POL 01:49.68
2 Czigany Kinga HUN 01:50.80
Mednyanszky Szilvia HUN 01:50.80
3 SCHMIDT Birgit GER 01:51.40
Gleue Daniela GER 01:51.40
4 Herst Alison CAN 01:52.97
Mac Askill Klari CAN 01:52.97
5 Vaag Irina RUS 01:53.76
Tischenko Olga RUS 01:53.76
6 Toms Sande ROU 01:54.34
Simion Carmen ROU 01:54.34
7 Baumer Daniela SUI 01:54.80
Herzig Gabi SUI 01:54.80
8 Miller Michelle AUS 01:55.40
Borchert Katrin AUS 01:55.40
9 KNUDSEN Yvonne DEN 01:56.78
KNUDSEN Jeanette DEN 01:56.78
K2 men 1.000 m sprint
1 Staal Jesper DEN 03:21.27
Nielsen Thor DEN 03:21.27
2 Rossi Antonio ITA 03:22.77
SCARPA Daniele ITA 03:22.77
3 Bee Istvan HUN 03:25.91
Szijjarto Istvan HUN 03:25.91
4 Hruska Petr CZE 03:27.72
Kucera Rene CZE 03:27.72
5 Penetra Belmiro POR 03:27.92
QUEIROS Joaquim POR 03:27.92
6 Lubac Pierre FRA 03:30.08
Lancereau Patrick FRA 03:30.08
7 Abbott Sean AUS 03:30.92
Norton-Smith Julian AUS 03:30.92
8 MANGAS Juan Jose Roman ESP 03:36.04
SANCHEZ De Castro Juan ESP 03:36.04
9 Taboureau David BEL 03:41.34
Van De Weyer Mark BEL 03:41.34
K4 men 200 m sprint
1 Tischenko Anatoli RUS 32.18
Gorobii Oleg RUS 32.18
Verlin Sergei RUS 32.18
Denisov Victor RUS 32.18
2 Popescu Marin ROU 32.31
Petcu Sorin ROU 32.31
Magyar Geza ROU 32.31
Scoica Florin ROU 32.31
3 Slivinskiy Oleksiy UKR 32.45
Kichaev Yuri UKR 32.45
Petrov Andrei UKR 32.45
Borzukov Andrei UKR 32.45
4 Rajna Andras HUN 32.64
Androvicz Attila HUN 32.64
GYULAY Zsolt HUN 32.64
Hegedus Robert HUN 32.64
5 REINECK Thomas GER 32.76
KEGEL Oliver GER 32.76
von Appen Mario GER 32.76
WOHLLEBE Andre GER 32.76
6 Robinson Clint AUS 32.88
Collins Daniel AUS 32.88
HUNTER Martin AUS 32.88
Mac Fadzean Cameron AUS 32.88
7 Lupetti Enrico ITA 32.95
Covi Andrea ITA 32.95
Lussignoli Ivano ITA 32.95
Negri Luca ITA 32.95
8 Roander Thomas NOR 33.35
Ribe Peter NOR 33.35
IVARSEN Morten NOR 33.35
Naess Mattis NOR 33.35
9 Kotowicz Grzegorz POL 33.38
Witkowski Marek POL 33.38
Lakomy Pawel POL 33.38
Markiewicz Piotr POL 33.38
K4 women 200 m sprint
1 Donusz Eva HUN 37.12
Mednyanszky Szilvia HUN 37.12
Laky Eva HUN 37.12
Koban Rita HUN 37.12
2 SCHMIDT Birgit GER 37.17
PORTWICH Ramona GER 37.17
Schuck Anett GER 37.17
Gleue Daniela GER 37.17
3 Brunet Caroline CAN 37.33
Herst Alison CAN 37.33
Mac Askill Klari CAN 37.33
Kennedy Corrina CAN 37.33
4 OLSSON Anna SWE 38.45
Haglund Maria SWE 38.45
Rosenqvist Susanne SWE 38.45
Ericsson Ingela SWE 38.45
5 Lehmann Lynda AUS 38.46
Nossiter Yanda AUS 38.46
Hood Natalie AUS 38.46
Oates Shelley AUS 38.46
6 Vaag Irina RUS 38.96
SAVENKO Galina RUS 38.96
Kosorukova Larisa RUS 38.96
Tischenko Olga RUS 38.96
7 Haralamow Ingrid SUI 39.22
Baumer Daniela SUI 39.22
Herzig Gabi SUI 39.22
Muller Gabi SUI 39.22
8 Sanchez Belen ESP 39.47
Manchon Beatriz ESP 39.47
Romero Antonia ESP 39.47
Aramburu Izaskun ESP 39.47
9 Le Roux Claudine FRA 40.18
Mayer Muriel FRA 40.18
Bayle Virginie FRA 40.18
Loyau Severine FRA 40.18
K4 men 500 m sprint
1 Tischenko Anatoli RUS 01:21.49
Gorobii Oleg RUS 01:21.49
Verlin Sergei RUS 01:21.49
Denisov Victor RUS 01:21.49
2 Scoica Florin ROU 01:21.90
Popescu Marin ROU 01:21.90
Petcu Sorin ROU 01:21.90
Magyar Geza ROU 01:21.90
3 Horvath Gabor HUN 01:22.26
CSIPES Ferenc HUN 01:22.26
Antal Zoltan HUN 01:22.26
Hegedus Robert HUN 01:22.26
4 REINECK Thomas GER 01:22.39
Hofmann Detlef GER 01:22.39
von Appen Mario GER 01:22.39
WOHLLEBE Andre GER 01:22.39
5 Kotowicz Grzegorz POL 01:22.93
Witkowski Marek POL 01:22.93
Lakomy Pawel POL 01:22.93
Kaleta Grzegorz POL 01:22.93
6 Lupetti Enrico ITA 01:23.19
Covi Andrea ITA 01:23.19
Lussignoli Ivano ITA 01:23.19
Negri Luca ITA 01:23.19
7 Walker Jim AUS 01:24.23
Mac Fadzean Cameron AUS 01:24.23
Andersson Ramon AUS 01:24.23
Beavis Jamie AUS 01:24.23
8 Prendes Eduardo ESP 01:24.62
Gonzales Juan ESP 01:24.62
Fernandez Marco ESP 01:24.62
Gonzales Jovino Comesana ESP 01:24.62
9 Slivinskiy Oleksiy UKR 01:27.40
Kichaev Yuri UKR 01:27.40
Petrov Andrei UKR 01:27.40
Borzukov Andrei UKR 01:27.40
K4 women 500 m sprint
1 SCHMIDT Birgit GER 01:35.59
PORTWICH Ramona GER 01:35.59
Schuck Anett GER 01:35.59
Gleue Daniela GER 01:35.59
2 Donusz Eva HUN 01:35.95
Czigany Kinga HUN 01:35.95
Mednyanszky Szilvia HUN 01:35.95
Koban Rita HUN 01:35.95
3 OLSSON Anna SWE 01:37.65
Haglund Maria SWE 01:37.65
Rosenqvist Susanne SWE 01:37.65
Ericsson Ingela SWE 01:37.65
4 HAJCEL Barbara POL 01:38.24
Urbanczyk Elzbieta POL 01:38.24
Slota Karolina POL 01:38.24
Piszcz Agata POL 01:38.24
5 Toms Sande ROU 01:38.45
Simion Carmen ROU 01:38.45
Iordache Viorica ROU 01:38.45
Bene Mihaela ROU 01:38.45
6 Herst Alison CAN 01:38.58
Mac Askill Klari CAN 01:38.58
Kennedy Corrina CAN 01:38.58
Young Leslie CAN 01:38.58
7 Oates Shelley AUS 01:38.61
Lehmann Lynda AUS 01:38.61
Hood Natalie AUS 01:38.61
Miller Michelle AUS 01:38.61
8 Sanchez Belen ESP 01:40.52
Manchon Beatriz ESP 01:40.52
Aramburu Izaskun ESP 01:40.52
Romero Antonia ESP 01:40.52
9 Vaag Irina RUS 01:41.58
SAVENKO Galina RUS 01:41.58
Kosorukova Larisa RUS 01:41.58
Tischenko Olga RUS 01:41.58
K4 men 1.000 m sprint
1 Tischenko Anatoli RUS 03:01.41
Gorobii Oleg RUS 03:01.41
Verlin Sergei RUS 03:01.41
Denisov Victor RUS 03:01.41
2 Markiewicz Piotr POL 03:02.37
Wysocki Adam POL 03:02.37
Kotowicz Grzegorz POL 03:02.37
Witkowski Marek POL 03:02.37
3 REINECK Thomas GER 03:02.68
Hofmann Detlef GER 03:02.68
von Appen Mario GER 03:02.68
WOHLLEBE Andre GER 03:02.68
4 GYULAY Zsolt HUN 03:02.87
CSIPES Ferenc HUN 03:02.87
Borhi Zsombor HUN 03:02.87
Horvath Gabor HUN 03:02.87
5 Lupetti Enrico ITA 03:04.67
Covi Andrea ITA 03:04.67
Buoncristiano Sergio ITA 03:04.67
Negri Luca ITA 03:04.67
6 Brown Heath AUS 03:05.03
Lynch Paul AUS 03:05.03
Leury Grant AUS 03:05.03
Collins Daniel AUS 03:05.03
7 STOIAN Daniel ROU 03:06.78
Petcu Sorin ROU 03:06.78
Magyar Geza ROU 03:06.78
Serban Romica ROU 03:06.78
8 Prendes Eduardo ESP 03:08.42
Gonzales Juan ESP 03:08.42
Fernandez Marco ESP 03:08.42
Gonzales Jovino Comesana ESP 03:08.42
9 Lestina Karel CZE 03:10.50
Otahal Martin CZE 03:10.50
Mraz Pavel CZE 03:10.50
Polivka Jiri CZE 03:10.50
C1 men 200 m sprint
1 Buhalov Nikolai BUL 41.87
2 Hoffmann Ervin HUN 42.24
3 Slivinskiy Mikhail UKR 42.28
4 Knazovicky Slavomir SVK 42.67
5 Zereske Thomas GER 42.97
6 Kostoglod Alexander RUS 43.8
7 Prochazka Petr CZE 44.05
8 Le Leuch Eric FRA 44.23
9 Funtak Drazen CRO 45.41
C1 men 500 m sprint
1 Buhalov Nikolai BUL 01:55.26
2 Pulai Imre HUN 01:56.75
3 Slivinskiy Mikhail UKR 01:57.06
4 Zereske Thomas GER 01:58.37
5 Le Leuch Eric FRA 01:58.82
6 Knazovicky Slavomir SVK 01:59.26
7 Doktor Martin CZE 01:59.90
8 Giles Stephen CAN 02:01.09
9 Kostoglod Alexander RUS 02:03.03
C1 men 1.000 m sprint
1 KLEMENTIEV Ivan POL 04:08.14
2 Buhalov Nikolai BUL 04:08.21
3 Partnoi Victor ROU 04:10.42
4 Doktor Martin CZE 04:10.43
5 Pulai Imre HUN 04:12.83
6 Pales Peter SVK 04:17.25
7 Nielsson Arne DEN 04:17.50
8 Mascato Garcia David ESP 04:26.76
9 Giles Stephen CAN 04:38.82
C2 men 200 m sprint
1 Masseikov Alexander BLR 39.79
Dovgalionok Dmitri BLR 39.79
2 Kolonics Gyorgy HUN 40
Horvath Csaba HUN 40
3 Boivin Olivier FRA 40.4
Hoyer Sylvain FRA 40.4
4 Slivinskiy Mikhail UKR 40.96
Mostovenko Alexander UKR 40.96
5 Andriev Gheorghe ROU 41.01
Obreja Grigore ROU 41.01
6 Stoyanov Blagovest BUL 41.06
Marinov Martin BUL 41.06
7 Frederiksen Christian DEN 41.36
Dokkedal Bob DEN 41.36
8 Bea Jose Alfredo ESP 41.84
Shelestenko Oleg ESP 41.84
9 Koszykowski Dariusz POL 45.22
GOLIASZ Tomasz POL 45.22
C2 men 500 m sprint
1 Andriev Gheorghe ROU 01:47.78
Obreja Grigore ROU 01:47.78
2 Kolonics Gyorgy HUN 01:48.45
Horvath Csaba HUN 01:48.45
3 Stoyanov Blagovest BUL 01:49.81
Marinov Martin BUL 01:49.81
4 Bea Jose Alfredo ESP 01:50.20
Shelestenko Oleg ESP 01:50.20
5 Dittmer Andreas GER 01:50.72
Kirchbach Gunar GER 01:50.72
6 Frederiksen Christian DEN 01:51.04
Dokkedal Bob DEN 01:51.04
7 CAIN Larry CAN 01:52.69
Frost David CAN 01:52.69
8 Walkowiak Mariusz POL 01:53.22
Pietrzak Artur POL 01:53.22
9 Aballi Juan CUB 01:58.56
Zomora Fernando CUB 01:58.56
C2 men 1.000 m sprint
1 Dittmer Andreas GER 03:50.10
Kirchbach Gunar GER 03:50.10
2 Novak Ferenc HUN 03:51.99
Boldizsar Gaspar HUN 03:51.99
3 Koszykowski Dariusz POL 03:52.48
GOLIASZ Tomasz POL 03:52.48
4 Bea Jose Alfredo ESP 03:54.86
Shelestenko Oleg ESP 03:54.86
5 MARTINEZ Juan MEX 03:54.93
Ferrer Ramon MEX 03:54.93
6 Frederiksen Christian DEN 03:56.64
Dokkedal Bob DEN 03:56.64
7 Andriev Gheorghe ROU 03:56.68
Obreja Grigore ROU 03:56.68
8 Frost David CAN 03:58.65
CAIN Larry CAN 03:58.65
9 Stoyanov Blagovest BUL 04:11.14
Marinov Martin BUL 04:11.14
C4 men 200 m sprint
1 Konovalov Pavel RUS 35.41
Kabanov Andrei RUS 35.41
Chemerov Sergei RUS 35.41
Kostoglod Alexander RUS 35.41
2 Kolonics Gyorgy HUN 35.52
Horvath Csaba HUN 35.52
Hoffmann Ervin HUN 35.52
Szabo Attila HUN 35.52
3 Prochazka Petr CZE 36.02
Dittrich Roman CZE 36.02
Krivanek Tomas CZE 36.02
Fibigr Waldemar CZE 36.02
4 Glavan Marcel ROU 36.13
Borsan Antonel ROU 36.13
Pasca Cosmin ROU 36.13
Popescu Florin ROU 36.13
5 Knazovicky Slavomir SVK 36.15
Orosz Csaba SVK 36.15
Pales Peter SVK 36.15
Filip Juraj SVK 36.15
6 Boivin Olivier FRA 36.18
Hoyer Sylvain FRA 36.18
Grare Jean-Gilles FRA 36.18
BETTIN Joel FRA 36.18
7 SLAVOV Dejan BUL 36.26
LJUBENOV Paisiy BUL 36.26
Buhalov Nikolai BUL 36.26
DRAGANOV Traitcho BUL 36.26
8 Maxwell Gavin CAN 36.44
O'Leary Craig CAN 36.44
Girard Glenn CAN 36.44
Howe Dan CAN 36.44
9 MARTINEZ Juan MEX 37.43
Ferrer Ramon MEX 37.43
Romero Antonio MEX 37.43
Castaneda Beniamin MEX 37.43
C4 men 500 m sprint
1 Szabo Attila HUN 01:30.46
Hoffmann Ervin HUN 01:30.46
Novak Ferenc HUN 01:30.46
Boldizsar Gaspar HUN 01:30.46
2 Glavan Marcel ROU 01:30.48
Borsan Antonel ROU 01:30.48
Pasca Cosmin ROU 01:30.48
Popescu Florin ROU 01:30.48
3 Knazovicky Slavomir SVK 01:32.59
Orosz Csaba SVK 01:32.59
Pales Peter SVK 01:32.59
Filip Juraj SVK 01:32.59
4 Prochazka Petr CZE 01:32.77
Dittrich Roman CZE 01:32.77
Fibigr Waldemar CZE 01:32.77
Krivanek Tomas CZE 01:32.77
5 Konovalov Pavel RUS 01:33.18
Kabanov Andrei RUS 01:33.18
Chemerov Sergei RUS 01:33.18
Ladocha Vladimir RUS 01:33.18
6 Girard Glenn CAN 01:34.58
Howe Dan CAN 01:34.58
Maxwell Gavin CAN 01:34.58
O'Leary Craig CAN 01:34.58
7 SLAVOV Dejan BUL 01:38.96
LJUBENOV Paisiy BUL 01:38.96
Angelov Atanas BUL 01:38.96
DRAGANOV Traitcho BUL 01:38.96
8 MARTINEZ Juan MEX 01:39.10
Ferrer Ramon MEX 01:39.10
Romero Antonio MEX 01:39.10
Castaneda Beniamin MEX 01:39.10
9 Boivin Olivier FRA 01:44.97
Hoyer Sylvain FRA 01:44.97
Loyer Frederic FRA 01:44.97
Pinaton Frederic FRA 01:44.97
C4 men 1.000 m sprint
1 Pulai Imre HUN 03:26.71
Kolonics Gyorgy HUN 03:26.71
Takacs Tibor HUN 03:26.71
Horvath Csaba HUN 03:26.71
2 Glavan Marcel ROU 03:29.87
Borsan Antonel ROU 03:29.87
Pasca Cosmin ROU 03:29.87
Popescu Florin ROU 03:29.87
3 MARTINEZ Juan MEX 03:34.65
Ferrer Ramon MEX 03:34.65
Romero Antonio MEX 03:34.65
Castaneda Beniamin MEX 03:34.65
4 SLAVOV Dejan BUL 03:35.53
LJUBENOV Paisiy BUL 03:35.53
Angelov Atanas BUL 03:35.53
DRAGANOV Traitcho BUL 03:35.53
5 Howe Dan CAN 03:36.09
O'Leary Craig CAN 03:36.09
Maxwell Gavin CAN 03:36.09
Girard Glenn CAN 03:36.09
6 Grare Jean-Gilles FRA 03:52.92
BETTIN Joel FRA 03:52.92
Loyer Frederic FRA 03:52.92
Pinaton Frederic FRA 03:52.92
7 Konovalov Pavel RUS 04:04.23
Kabanov Andrei RUS 04:04.23
Chemerov Sergei RUS 04:04.23
Ladocha Vladimir RUS 04:04.23