SPRINT

1993 WCh Copenhagen, DEN

K1 men 500 m sprint
1 Kolehmainen Mikko FIN 01:41.96
2 Crichlow Renn CAN 01:42.37
3 Collins Daniel AUS 01:42.67
4 Rossi Antonio ITA 01:43.09
5 Szabo Attila SVK 01:43.10
6 Toppe Torgeir NOR 01:43.16
7 GYULAY Zsolt HUN 01:43.42
8 Nielsen Thor DEN 01:43.56
9 Liberato Roberto SUI 01:44.89
K1 women 500 m sprint
1 SCHMIDT Birgit GER 01:53.00
2 OLSSON Anna SWE 01:54.08
3 Brunet Caroline CAN 01:54.72
4 Goetschy Sabine FRA 01:55.49
5 Czigany Kinga HUN 01:56.98
6 DYLEWSKA Izabela POL 01:57.03
7 Wood Anna AUS
K1 men 1.000 m sprint
1 Holmann Knut NOR 03:42.49
2 Nielsen Thor DEN 03:44.13
3 Popescu Marin ROU 03:44.70
4 Borhi Zsombor HUN 03:44.91
5 Bonomi Beniamino ITA 03:47.99
6 Erban Robert SVK 03:48.62
7 Crichlow Renn CAN 03:50.36
8 Hernandez Gregorio V. ESP 03:51.57
9 Verlin Sergei RUS 03:51.67
K1 women 5.000 m sprint
1 Gunnarsson Susanne SWE 22:39.76
2 Koban Rita HUN 22:40.63
3 SCHMIDT Birgit GER 22:42.91
4 Wood Anna AUS 22:43.47
5 Profanter Ursula AUT 23:06.99
6 Morozova Victoria RUS 23:33.97
7 Pyzalska Iwona POL 23:42.64
8 Dallaway Andrea GBR 23:43.48
9 KNUDSEN Jeanette DEN 23:57.46
10 Young Leslie CAN 24:01.26
11 Gaior Lilia UKR 24:01.39
12 Duron Erika MEX 24:08.58
13 Bulk Nicole NED 24:15.21
14 Haralamow Ingrid SUI 24:16.19
15 Nicula Claudia ROU 24:17.91
16 Carmi Lior ISR 24:18.44
17 Muto Keiko JPN 24:41.38
18 Brannsten Hege NOR 24:44.29
19 Mayer Muriel FRA 25:00.32
20 Skalicka Sarka CZE 25:02.05
21 Beyer Tara USA 25:02.90
22 Coward Fiona RSA 25:03.94
23 Choi Sun-Hyung KOR 25:21.97
24 Ferreira Susana POR 25:55.56
25 Hernandez Monica ?? CHI 27:17.18
Ivanova Svetlana LAT DNF
Idem Josefa ITA DNF
K1 men 10.000 m sprint
1 Nielsen Thor DEN 42:12.07
2 Holmann Knut NOR 42:12.81
3 Szabo Attila SVK 42:14.41
4 LAWLER Ivan GBR 41:15.92
5 Bonomi Beniamino ITA 42:16.95
6 BOREIKO Stanislav UKR 42:38.41
7 KRZNARIC Zvonimir CRO 42:47.93
8 Villaverde Jesus M. ESP 42:49.29
9 Lubac Pierre FRA 43:09.08
10 HERBERT Michael USA 43:34.65
11 ANGYAL Akos HUN 43:36.49
12 Cuattrin Sebastian BRA 43:41.00
13 Perrow Mark RSA 43:44.72
14 Mawer Gary IRL 43:45.42
15 BENSCHOP Tonny NED 43:46.47
16 Skoldback Magnus SWE 43:47.33
17 Nevo Eitan ISR 43:52.35
18 Seroczynski Adam POL 45:15.09
19 Bruskov Alexei RUS 45:34.91
20 Apostol Mihai CAN 45:35.02
21 Stutz Roman AUT 46:49.58
22 Lee Yong-Chui KOR 46:59.16
23 Tomimatsu Kazuhiko JPN 49:22.38
Magyar Geza ROU DNF
Heinze Roberto MEX DNF
BLUHM Kai GER DNF
Andersson Ramon AUS DNF
Vandeweyer Mark BEL DNF
Garcia Jose POR DNF
K2 men 500 m sprint
1 BLUHM Kai GER 01:32.77
Gutsche Torsten GER 01:32.77
2 KURPIEWSKI Wojciech POL 01:33.27
Freimut Maciej POL 01:33.27
3 SANCHEZ De Castro Juan ESP 01:34.53
MANGAS Juan Jose Roman ESP 01:34.53
4 Rajna Andras HUN 01:34.57
Androvicz Attila HUN 01:34.57
5 SCARPA Daniele ITA 01:34.64
Dreossi Bruno ITA 01:34.64
6 SUNDQVIST Kalle SWE 01:34.70
OLSSON Gunnar SWE 01:34.70
7 Kazanov Milko BUL 01:34.71
Douchev Adrian BUL 01:34.71
8 BOBRESHOV Vladimir RUS 01:35.29
GALKOV Sergei RUS 01:35.29
9 Andersson Ramon AUS 01:35.58
HUNTER Martin AUS 01:35.58
K2 women 500 m sprint
1 OLSSON Anna SWE 01:48.56
ANDERSSON Agneta SWE 01:48.56
2 Czigany Kinga HUN 01:48.59
Mednyanszky Szilvia HUN 01:48.59
3 PORTWICH Ramona GER 01:49.56
Schuck Anett GER 01:49.56
4 Herst Alison CAN 01:49.66
Mac Askill Klari CAN 01:49.66
5 Urbanczyk Elzbieta POL 01:49.93
HAJCEL Barbara POL 01:49.93
6 KNUDSEN Yvonne DEN 01:50.00
KNUDSEN Jeanette DEN 01:50.00
7 Toma Sanda ROU 01:50.76
Simion Carmen ROU 01:50.76
8 Vaag Irina RUS 01:53.14
SAVENKO Galina RUS 01:53.14
9 Costa Joaquina ESP 01:53.67
Sanchez Belen ESP 01:53.67
K2 men 1.000 m sprint
1 BLUHM Kai GER 03:21.80
Gutsche Torsten GER 03:21.80
2 Rossi Antonio ITA 03:23.00
SCARPA Daniele ITA 03:23.00
3 SUNDQVIST Kalle SWE 03:23.24
OLSSON Gunnar SWE 03:23.24
4 Kucera Rene CZE 03:26.58
Hruska Petr CZE 03:26.58
5 Harbold Michael USA 03:27.05
Newton Peter USA 03:27.05
6 Markiewicz Piotr POL 03:27.53
Kotowicz Grzegorz POL 03:27.53
7 Clausen Henrik DEN 03:28.95
Sandvik Thomas DEN 03:28.95
8 Andersson Ramon AUS 03:29.51
HUNTER Martin AUS 03:29.51
9 SANCHEZ De Castro Juan ESP 03:34.78
MANGAS Juan Jose Roman ESP 03:34.78
K2 women 5.000 m sprint
1 PORTWICH Ramona GER 21:33.51
Schuck Anett GER 21:33.51
2 Donusz Eva HUN 21:33.73
MESZAROS Erika HUN 21:33.73
3 Simion Carmen ROU 21:40.32
Toma Sanda ROU 21:40.32
4 DAL SANTO Chiara ITA 21:42.86
CASAGRANDE ANNACATIA ITA 21:42.86
5 Koniovskaia Ekaterina RUS 21:51.62
Vaag Irina RUS 21:51.62
6 Chetchko Veronika UKR 21:57.64
Fiklisova Natalia UKR 21:57.64
7 Miller Michelle AUS 22:02.84
Lehmann Lynda AUS 22:02.84
8 Rosenqvist Susanne SWE 22:10.99
Haglund Maria SWE 22:10.99
9 Harbold Alexandra USA 22:21.78
Hemmens Deanne USA 22:21.78
10 Michaut Anne FRA 22:31.54
Boulogne Isabelle FRA 22:31.54
11 Klimova Irina LAT 22:37.65
Laura Lelde LAT 22:37.65
12 Fifkova Marcela CZE 22:43.92
Celmakova Michaela CZE 22:43.92
13 Xian Bangdi CHN 22:49.81
Zhang Qin CHN 22:49.81
14 Hernandez Renata MEX 22:52.13
Rojas Sandra MEX 22:52.13
15 Marutama Sayuri JPN 23:02.56
Nishi Natsuki JPN 23:02.56
16 Gilby Helen GBR 23:26.66
THOROGOOD Alison GBR 23:26.66
17 Cassano Maria ARG 23:27.55
Navarro Ana ARG 23:27.55
DYLEWSKA Izabela POL DNF
Urbanczyk Elzbieta POL DNF
Mac Askill Klari CAN DNF
Herst Alison CAN DNF
K2 men 10.000 m sprint
1 Borhi Zsombor HUN 38:43.34
ABRAHAM Attila HUN 38:43.34
2 SUNDQVIST Kalle SWE 38:43.98
OLSSON Gunnar SWE 38:43.98
3 Toppe Torgeir NOR 38:49.70
Ribe Peter NOR 38:49.70
4 Erban Robert SVK 39:01.11
Kadnar Juraj SVK 39:01.11
5 Pflugmacher Rene GER 39:10.53
Laabs Gunnar GER 39:10.53
6 QUEIROS Joaquim POR 39:17.07
Penetra Belmiro POR 39:17.07
7 Newton Peter USA 39:18.57
Harbold Michael USA 39:18.57
8 Kucera Rene CZE 39:21.21
Hruska Petr CZE 39:21.21
9 Vakiparta Jari FIN 39:25.23
Houva Esa FIN 39:25.23
10 Lioult Jean Damien FRA 39:36.23
Lancereau Patrick FRA 39:36.23
11 Reynders Barend RSA 39:44.87
Hamilton-Brown David RSA 39:44.87
12 Pozo Oscar Garcia ESP 39:58.72
Herrero Francisco C. ESP 39:58.72
13 Buoncristiano Sergio ITA 40:23.43
Covi Andrea ITA 40:23.43
14 JANNIS Werner BEL 40:31.22
Jannis Bruno BEL 40:31.22
15 De Nijs Edwin NED 40:33.22
PEL Eric NED 40:33.22
16 Liberato Roberto SUI 40:40.32
Greier Stefan SUI 40:40.32
17 Clausen Henrik DEN 41:09.10
Hansen Michael DEN 41:09.10
18 Riedel Martin AUT 41:25.75
HERISZT Rudolf AUT 41:25.75
19 Borzukov Andrei UKR 41:25.89
Petrov Andrei UKR 41:25.89
20 Mangin Sergio ARG 41.28.25
Druziuk Alejandro ARG 41.28.25
21 Zujev Andrei BLR 42:31.87
Hulup Igor BLR 42:31.87
22 Cabanillas Jorge MEX 43.01.87
Espinoza Jose L. MEX 43.01.87
23 Shim Byung-Sup KOR 43:34.20
Lee Seung-Min KOR 43:34.20
BOURNE Grayson GBR DNF
BURNS Graham GBR DNF
Lopes Dennis BRA DNF
Koslowski Alvaro BRA DNF
Scoica Florin ROU DNF
Popescu Marin ROU DNF
Kazanov Milko BUL DNF
Douchev Adrian BUL DNF
K4 men 500 m sprint
1 Denisov Victor RUS 01:24.80
Tischenko Anatoli RUS 01:24.80
Ivannik Alexander RUS 01:24.80
Gorobii Oleg RUS 01:24.80
2 REINECK Thomas GER 01:24.83
KEGEL Oliver GER 01:24.83
WOHLLEBE Andre GER 01:24.83
von Appen Mario GER 01:24.83
3 GYULAY Zsolt HUN 01:25.49
Fehervari Vince HUN 01:25.49
Horvath Gabor HUN 01:25.49
ABRAHAM Attila HUN 01:25.49
4 Kaleta Grzegorz POL 01:25.82
Markiewicz Piotr POL 01:25.82
Kotowicz Grzegorz POL 01:25.82
Wysocki Adam POL 01:25.82
5 Petcu Sorin ROU 01:25.84
STOIAN Daniel ROU 01:25.84
Magyar Geza ROU 01:25.84
Serban Romica ROU 01:25.84
6 Collins Daniel AUS 01:26.62
Leury Grant AUS 01:26.62
Lynch Paul AUS 01:26.62
Purcell Brendan AUS 01:26.62
7 Grate Pablo SWE 01:26.95
ORBAN Peter SWE 01:26.95
Fager Jonas SWE 01:26.95
OLSSON Hans SWE 01:26.95
8 QUEIROS Joaquim POR 01:27.30
Fernandes Rui POR 01:27.30
Penetra Belmiro POR 01:27.30
Monteiro Antonio POR 01:27.30
9 Negri Luca ITA 01:27.37
Tommasini Paolo ITA 01:27.37
Santoni Iduino ITA 01:27.37
Covi Andrea ITA 01:27.37
K4 women 500 m sprint
1 SCHMIDT Birgit GER 01:37.99
PORTWICH Ramona GER 01:37.99
Schuck Anett GER 01:37.99
Gleue Daniela GER 01:37.99
2 ANDERSSON Agneta SWE 01:38.16
OLSSON Anna SWE 01:38.16
Haglund Maria SWE 01:38.16
Rosenqvist Susanne SWE 01:38.16
3 Czigany Kinga HUN 01:39.84
Donusz Eva HUN 01:39.84
MESZAROS Erika HUN 01:39.84
Koban Rita HUN 01:39.84
4 Young Leslie CAN 01:40.03
Brunet Caroline CAN 01:40.03
Herst Alison CAN 01:40.03
Mac Askill Klari CAN 01:40.03
5 Kosorukova Larisa RUS 01:41.12
Vaag Irina RUS 01:41.12
SAVENKO Galina RUS 01:41.12
Koniovskaia Ekaterina RUS 01:41.12
6 Iordache Viorica ROU 01:42.30
Toma Sanda ROU 01:42.30
Nicula Claudia ROU 01:42.30
Simion Carmen ROU 01:42.30
7 DYLEWSKA Izabela POL 01:42.47
HAJCEL Barbara POL 01:42.47
Urbanczyk Elzbieta POL 01:42.47
Piszcz Agata POL 01:42.47
8 Wood Anna AUS 01:43.52
Lehmann Lynda AUS 01:43.52
Jenkinson Julie AUS 01:43.52
Hood Natalie AUS 01:43.52
9 Balabanova Hanna UKR 01:44.37
Gaior Lilia UKR 01:44.37
Fiklisova Natalia UKR 01:44.37
Chetchko Veronika UKR 01:44.37
K4 men 1.000 m sprint
1 REINECK Thomas GER 03:04.80
KEGEL Oliver GER 03:04.80
WOHLLEBE Andre GER 03:04.80
von Appen Mario GER 03:04.80
2 GYULAY Zsolt HUN 03:05.11
Borhi Zsombor HUN 03:05.11
Horvath Gabor HUN 03:05.11
ABRAHAM Attila HUN 03:05.11
3 Denisov Victor RUS 03:07.14
Tischenko Anatoli RUS 03:07.14
Ivannik Alexander RUS 03:07.14
Gorobii Oleg RUS 03:07.14
4 Collins Daniel AUS 03:07.98
Leury Grant AUS 03:07.98
Brown Heath AUS 03:07.98
Lynch Paul AUS 03:07.98
5 LINDEN Per SWE 03:08.15
Grate Pablo SWE 03:08.15
Fager Jonas SWE 03:08.15
OLSSON Hans SWE 03:08.15
6 Turza Jozef SVK 03:08.47
Kadnar Juraj SVK 03:08.47
Erban Robert SVK 03:08.47
Szabo Attila SVK 03:08.47
7 Kazanov Milko BUL 03:08.85
Douchev Adrian BUL 03:08.85
Georgiev Nikolai BUL 03:08.85
Godev Petar BUL 03:08.85
8 Scoica Florin ROU 03:09.61
Magyar Geza ROU 03:09.61
Petcu Sorin ROU 03:09.61
Serban Romica ROU 03:09.61
9 GRYCZKO Andrzej POL 03:12.05
Freimut Maciej POL 03:12.05
Wysocki Adam POL 03:12.05
Kaleta Grzegorz POL 03:12.05
K4 men 10.000 m sprint
1 REINECK Thomas GER 35:23.38
KEGEL Oliver GER 35:23.38
WOHLLEBE Andre GER 35:23.38
von Appen Mario GER 35:23.38
2 GRYCZKO Andrzej POL 35:28.50
Markiewicz Piotr POL 35:28.50
Freimut Maciej POL 35:28.50
Kaleta Grzegorz POL 35:28.50
3 Verlin Sergei RUS 35:33.75
BOBRESHOV Vladimir RUS 35:33.75
Tsyboulnikov Georgi RUS 35:33.75
GALKOV Sergei RUS 35:33.75
4 Grate Pablo SWE 36:05.97
Fager Jonas SWE 36:05.97
OLSSON Hans SWE 36:05.97
LINDEN Per SWE 36:05.97
5 Roander Thomas NOR 36:23.24
IVARSEN Morten NOR 36:23.24
ALMELAND Arne NOR 36:23.24
Selvik Tom NOR 36:23.24
6 Petcu Sorin ROU 36:25.59
TATARU Florentin ROU 36:25.59
STOIAN Daniel ROU 36:25.59
Serban Romica ROU 36:25.59
7 HORVATH Zsolt HUN 36:40.98
Bartfai Krisztian HUN 36:40.98
Adam Attila HUN 36:40.98
SZABO Gabor HUN 36:40.98
8 Vassilenko Gennadi UKR 36:43.18
Plaxiouk Maxim UKR 36:43.18
Ilyushkin Sergius UKR 36:43.18
GORDILEI Vladimir UKR 36:43.18
9 Staal Jesper DEN 36:45.41
Thogersen Ken DEN 36:45.41
ISAGER PETER DEN 36:45.41
Dalsbaek Ole DEN 36:45.41
10 Evans Neil RSA 36:46.93
Monteih Graham RSA 36:46.93
Herreveld Robert RSA 36:46.93
Bird Graham RSA 36:46.93
11 Turqui Roman ARG 36:48.17
Sztrum Abelardo ARG 36:48.17
Marello Luis ARG 36:48.17
VERGAUVEN Mauricio ARG 36:48.17
12 Fernandes Rui POR 37:11.98
Cancio Rui POR 37:11.98
Monteiro Antonio POR 37:11.98
BRINCO Antonio POR 37:11.98
13 SLATER Gregory GBR 37:13.48
BLOCK James GBR 37:13.48
Tordoff Ian GBR 37:13.48
Stuart West GBR 37:13.48
14 TATE Adam NZL 37:24.76
O'CONNOR Finn NZL 37:24.76
Ferguson R. NZL 37:24.76
Barker Leigh NZL 37:24.76
15 Briand Joan-Francois FRA 37:27.75
Dauboin Franck FRA 37:27.75
PETITBOUT Christophe FRA 37:27.75
Boccon Maxime FRA 37:27.75
16 BADER Curt USA 37:31.41
Kahn Mitch USA 37:31.41
KELLY Steve USA 37:31.41
Ball Chris USA 37:31.41
17 Hrudik Karel SVK 37:35.42
Becker Karol SVK 37:35.42
MATUS Michal SVK 37:35.42
BOTLO Richard SVK 37:35.42
18 Mydan Shawn CAN 37:39.28
Giles Peter CAN 37:39.28
PADVAISKAS Kenn CAN 37:39.28
Jewell Liam CAN 37:39.28
19 Georgiev Nikolai BUL 38:16.72
Godev Petar BUL 38:16.72
Choikov Georgi BUL 38:16.72
Slavchtev Ivailo BUL 38:16.72
20 Lestina Karel CZE 39:40.58
Horak Petr CZE 39:40.58
Otahal Martin CZE 39:40.58
Polivka Jiri CZE 39:40.58
21 Joo Jong-Kwan KOR 41:43.06
Lee Seung-Min KOR 41:43.06
Shim Byung-Sup KOR 41:43.06
Park Ki-Jung KOR 41:43.06
Collins Daniel AUS DNF
Lynch Paul AUS DNF
Leury Grant AUS DNF
Brown Heath AUS DNF
Dreossi Bruno ITA DNF
Santoni Iduino ITA DNF
SCARPA Daniele ITA DNF
Rossi Antonio ITA DNF
C1 men 500 m sprint
1 Buhalov Nikolai BUL 01:54.02
2 Kolonics Gyorgy HUN 01:55.33
3 Giles Stephen CAN 01:56.16
4 Knazovicky Slavomir SVK 01:56.99
5 Zereske Thomas GER 01:57.31
6 Prochazka Petr CZE 01:58.49
7 Ladocha Vladimir RUS 01:58.99
8 JAMIESON Eric GBR 02:00.55
9 LIZZIO Franco ITA 02:01.05
C1 men 1.000 m sprint
1 KLEMENTIEV Ivan LAT 04:11.20
2 Partnoi Victor ROU 04:13.04
3 Roder Matthias GER 04:13.25
4 Giles Stephen CAN 04:17.03
5 Doktor Martin CZE 04:17.26
6 Buhalov Nikolai BUL 04:18.76
7 Pulai Imre HUN 04:19.61
8 Train Andrew GBR 04:22.37
9 Bundz Roman UKR 04:33.74
C1 men 10.000 m sprint
1 BOHACS Zsolt HUN 47:11.29
2 Bednar Pavel CZE 47:18.94
3 Dittmer Andreas GER 47:25.99
4 Train Andrew GBR 47:52.49
5 Partnoi Victor ROU 48:07.66
6 Klementjevs Jefimijs LAT 48:08.62
7 Pales Peter SVK 49:00.75
8 Gomez Enrique Miguez ESP 49:25.04
9 HOYER Didier FRA 49:34.47
10 Cane Larry CAN 50:45.99
11 Dontchev Dobromir BUL 50:57.35
12 Pereira Silvestre POR 51:05.20
13 MORALES Alfredo MEX 52:05.61
14 Takara Kazuaki JPN 52:14.41
15 Molnar Zsolt USA 52:50.75
16 Host Kenneth DEN 52:58.66
17 Borkertas Aidas LTU 53:58.00
Walkowiak Mariusz POL DNF
Park Chang-Kyu KOR DNF
SABJAN Ivan CRO DNF
C2 men 500 m sprint
1 Kolonics Gyorgy HUN 01:46.40
Horvath Csaba HUN 01:46.40
2 Nielsson Arne DEN 01:46.92
Frederiksen Christian DEN 01:46.92
3 Dittmer Andreas GER 01:47.65
Kirchbach Gunar GER 01:47.65
4 Shelestenko Oleg ESP 01:48.70
Bea Jose Alfredo ESP 01:48.70
5 Frost David CAN 01:48.78
Cane Larry CAN 01:48.78
6 Marinov Martin BUL 01:49.03
Stoyanov Blagovest BUL 01:49.03
7 Pasca Cosmin ROU 01:49.98
Obreja Grigore ROU 01:49.98
8 SOLODUCHA Andrzej POL 01:50.51
Koszykowski Dariusz POL 01:50.51
9 Dovgalionok Dmitri BLR 01:50.52
Masseikov Alexander BLR 01:50.52
C2 men 1.000 m sprint
1 Nielsson Arne DEN 03:49.52
Frederiksen Christian DEN 03:49.52
2 Boivin Olivier FRA 03:51.22
Hoyer Sylvain FRA 03:51.22
3 Papke Ulrich GER 03:51.64
SPELLY Ingo GER 03:51.64
4 Frost David CAN 03:52.57
Cane Larry CAN 03:52.57
5 Takacs Tibor HUN 03:55.01
Horvath Csaba HUN 03:55.01
6 Kurliandchyk Aliaksandr BLR 03:56.06
Gromovich Alexander BLR 03:56.06
7 Marinov Martin BUL 03:56.48
Stoyanov Blagovest BUL 03:56.48
8 Train Stephen GBR 03:56.56
Train Andrew GBR 03:56.56
9 Fuksa Petr CZE 04:00.89
Bednar Pavel CZE 04:00.89
C2 men 10.000 m sprint
1 Nielsson Arne DEN 42:18.58
Frederiksen Christian DEN 42:18.58
2 Train Stephen GBR 42:26.33
Train Andrew GBR 42:26.33
3 Dobrotvorskii Victor UKR 42:28.77
Balabanov Andrei UKR 42:28.77
4 PETERVARI Pal HUN 44:12.07
GYULAY Istvan HUN 44:12.07
5 Kurliandchyk Aliaksandr BLR 44:30.35
Gromovich Alexander BLR 44:30.35
6 Roder Matthias GER 44:41.68
Eschelbach Marc GER 44:41.68
7 Ferrer Ramon MEX 44:54.90
Romero Antonio MEX 44:54.90
8 Paunis Janis LAT 45:06.76
Moisejenkovs Viktors LAT 45:06.76
9 Prochazka Petr CZE 45:23.93
Dittrich Roman CZE 45:23.93
10 Marchetti Paolo ITA 46:02.32
Ottone Ivan ITA 46:02.32
11 Angelov Atanas BUL 46:53.48
Dragonov Traitcho BUL 46:53.48
12 Okawa Fumiaki JPN 47:14.95
Abe Shinji JPN 47:14.95
Boivin Olivier FRA DNF
Hoyer Sylvain FRA DNF
Obreja Grigore ROU DNF
Pasca Cosmin ROU DNF
C4 men 500 m sprint
1 Boldizsar Gaspar HUN 01:33.95
Novak Ferenc HUN 01:33.95
Hoffmann Ervin HUN 01:33.95
Szabo Attila HUN 01:33.95
2 Kabanov Andrei RUS 01:35.53
Chemerov Sergei RUS 01:35.53
Konovalov Pavel RUS 01:35.53
Kostoglod Alexander RUS 01:35.53
3 Prochazka Petr CZE 01:35.86
Dittrich Roman CZE 01:35.86
Fibigr Waldemar CZE 01:35.86
Krivanek Tomas CZE 01:35.86
4 RENAUD Philippe FRA 01:36.19
SYLVOZ Pascal FRA 01:36.19
Boivin Olivier FRA 01:36.19
Hoyer Sylvain FRA 01:36.19
5 Filip Juraj SVK 01:36.39
Knazovicky Slavomir SVK 01:36.39
Orosz Csaba SVK 01:36.39
Pales Peter SVK 01:36.39
6 Dittmer Andreas GER 01:36.82
Eschelbach Marc GER 01:36.82
Roder Matthias GER 01:36.82
Schulze Patrick GER 01:36.82
7 Marinov Martin BUL 01:36.97
Stoyanov Blagovest BUL 01:36.97
Nikolov Rumen BUL 01:36.97
Angelov Atanas BUL 01:36.97
8 OSSADTCHIY Sergei UKR 01:37.52
KALINICHENKO Alexander UKR 01:37.52
Balabanov Andrei UKR 01:37.52
Dobrotvorskii Victor UKR 01:37.52
9 Obreja Grigore ROU 01:39.48
Pasca Cosmin ROU 01:39.48
Obreja Nicolae ROU 01:39.48
Vinturis Robert ROU 01:39.48
C4 men 1.000 m sprint
1 Pulai Imre HUN 03:30.67
Takacs Tibor HUN 03:30.67
BOHACS Zsolt HUN 03:30.67
Kolonics Gyorgy HUN 03:30.67
2 Konovalov Pavel RUS 03:33.40
Chemerov Sergei RUS 03:33.40
Kabanov Andrei RUS 03:33.40
Kostoglod Alexander RUS 03:33.40
3 Dobrotvorskii Victor UKR 03:33.62
OSSADTCHIY Sergei UKR 03:33.62
KALINICHENKO Alexander UKR 03:33.62
Balabanov Andrei UKR 03:33.62
4 LJUBENOV Paisiy BUL 03:34.89
Dontchev Dobromir BUL 03:34.89
DRAGANOV Traitcho BUL 03:34.89
Angelov Atanas BUL 03:34.89
5 Prochazka Petr CZE 03:37.15
Dittrich Roman CZE 03:37.15
Fibigr Waldemar CZE 03:37.15
Krivanek Tomas CZE 03:37.15
6 Pasca Cosmin ROU 03:37.27
Obreja Grigore ROU 03:37.27
Obreja Nicolae ROU 03:37.27
Vinturis Robert ROU 03:37.27
7 VARIN Jerome FRA 03:38.80
BERNARD Benoit FRA 03:38.80
HOYER Jerome FRA 03:38.80
HOYER Didier FRA 03:38.80
8 Giles Stephen CAN 03:40.14
Frost David CAN 03:40.14
Cane Larry CAN 03:40.14
Maxwell Gavin CAN 03:40.14
9 Papke Ulrich GER 03:42.48
SPELLY Ingo GER 03:42.48
Zereske Thomas GER 03:42.48
Kirchbach Gunar GER 03:42.48