SPRINT

1990 WCh Poznan, POL

K1 men 500 m sprint
1 Kalesnik Sergei URS 01:43.58
2 HERBERT Michael USA 01:43.93
3 HUNTER Martin AUS 01:44.52
4 Szabo Attila TCH 01:44.76
5 GYULAY Zsolt HUN 01:44.89
6 Crichlow Renn CAN 01:44.89
7 Douchev Adrian BUL 01:45.23
8 Kolehmainen Mikko FIN 01:45.77
9 MAC DONALD John NZL 01:47.24
K1 women 500 m sprint
1 Idem Josefa ITA 01:57.58
2 KNUDSEN Yvonne DEN 01:57.87
3 Borchert Katrin FRG 01:57.96
4 PORTWICH Ramona GDR 01:58.04
5 GYULAY Katalin HUN 01:58.96
6 OLSSON Anna SWE 01:59.05
7 Brunet Caroline CAN 01:59.95
8 PHILLIPS Traci USA 02:00.47
9 SAVENKO Galina URS 02:02.26
K1 men 1.000 m sprint
1 Holmann Knut NOR 03:33.18
2 Freimut Maciej POL 03:35.29
3 BOCCARA Philippe FRA 03:35.40
4 BARTON Greg USA 03:35.74
5 Crichlow Renn CAN 03:36.26
6 SCARPA Daniele ITA 03:36.53
7 MAC DONALD John NZL 03:38.32
8 GYULAY Zsolt HUN 03:38.54
9 Garcia Jose POR 03:38.65
K1 women 5.000 m sprint
1 Borchert Katrin FRG 22:34.17
2 Idem Josefa ITA 22:35.23
3 SALOMYKOVA Irina URS 22:39.04
4 GYULAY Katalin HUN 22:54.40
5 COECK Inge BEL 22:58.59
6 BITULEANU Marina ROU 23:08.47
7 DOLLAWAY Andrea GBR 23:09.52
8 Brunet Caroline CAN 23:15.84
9 KNUDSEN Jeanette DEN 23:19.93
10 Profanter Ursula AUT 23:29.93
11 RABENOW Heike GDR 23:32.37
12 Kleinhenz Sabine FRA 23:33.48
13 JOHNSSON Pia SWE 23:42.56
14 ARMITAGE Lisa NZL 24:07.32
15 GRIFFITHS Hella AUS 24:08.27
16 BRZEZINSKA Beata POL 24:14.81
17 DU Hong CHN 24:15.74
18 VOKURKOVA Ivana TCH 24:16.48
19 ALVAREZ Luisa ESP 24:22.21
20 Baumer Daniela SUI 24:33.43
21 VIANA Adelaida POR 25:18.30
22 Pindzeva Bonka BUL 25:42.86
23 RAMIRLZ Marcela CHI 25:50.40
24 PHILLIPS Traci USA 26:10.15
K1 men 10.000 m sprint
1 BOCCARA Philippe FRA 42:24.03
2 BARTON Greg USA 42:24.36
3 KRENTZ Torsten GDR 42:26.64
4 Szabo Attila TCH 43:12.37
5 RASMUSSEN Einar NOR 43:12.62
6 WEIJZEN Marc NED 43:13.11
7 DAVIES Grant AUS 43:18.77
8 LINDEN Per SWE 43:25.06
9 Garcia Jose POR 43:40.98
10 PRENDES Carlos ESP 43:57.68
11 Liberato Roberto SUI 44:05.74
12 MAC DONALD John NZL 44:19.18
13 JOESTEL Dirk FRG 44:20.91
14 HOLMES Patrick IRL 44:21.87
15 BURNS Graham GBR 44:24.70
16 NAWROCKI Pawel POL 44:25.63
17 VASQUEZ Atilio ARG 44:51.11
18 Jewell Liam CAN 44:53.12
19 PETROVICS Bela HUN 45:44.47
20 TATARU Florentin ROU 46:12.62
21 STALMANS Bart BEL 46:15.22
22 MARILOVIC Srdjan YUG 46:16.40
23 MASONI Francesco ITA 47:19.56
24 SILVA Christian CHI 48:20.70
25 UMPIERREZ Jose URU 48:25.79
26 KOYA Satoh JPN 49:35.00
27 NOURI Mohamad IRI 50:13.25
K2 men 500 m sprint
1 Kalesnik Sergei URS 01:33.82
Tischenko Anatoli URS 01:33.82
2 HERBERT Michael USA 01:34.96
KENT Terry USA 01:34.96
3 BLUHM Kai GDR 01:35.05
Gutsche Torsten GDR 01:35.05
4 Fidel Laszlo HUN 01:35.50
SZABO Gabor HUN 01:35.50
5 SCARPA Daniele ITA 01:35.85
Luschi Paolo ITA 01:35.85
6 Freimut Maciej POL 01:36.37
KURPIEWSKI Wojciech POL 01:36.37
7 MAC DONALD Paul NZL 01:36.66
FERGUSON Ian NZL 01:36.66
8 POPA Alexandru ROU 01:37.15
PETRO Boris ROU 01:37.15
9 KREUTZER Volker FRG 01:37.60
LOEMKER Carsten FRG 01:37.60
K2 women 500 m sprint
1 PORTWICH Ramona GDR 01:46.92
von Seck Anke GDR 01:46.92
2 Donusz Eva HUN 01:48.45
MESZAROS Erika HUN 01:48.45
3 Borchert Katrin FRG 01:49.34
BUNKE Monika FRG 01:49.34
4 OLSSON Anna SWE 01:51.34
Rosenqvist Susanne SWE 01:51.34
5 HERTEA Luminita ROU 01:51.55
Toma Sanda ROU 01:51.55
6 KNUDSEN Yvonne DEN 01:51.63
KNUDSEN Jeanette DEN 01:51.63
7 BREGEON Bernadette FRA 01:51.92
Kleinhenz Sabine FRA 01:51.92
8 HAJCEL Barbara POL 01:52.14
OPARA Katarzyna POL 01:52.14
9 KORBUKOVA Nelli URS 01:53.43
Koniovskaia Ekaterina URS 01:53.43
K2 men 1.000 m sprint
1 BLUHM Kai GDR 03:15.77
Gutsche Torsten GDR 03:15.77
2 BOBRESHOV Vladimir URS 03:16.84
Vieta Arturas URS 03:16.84
3 SZABO Gabor HUN 03:17.05
PETROVICS Bela HUN 03:17.05
4 BREGEON Bernadette FRA 03:17.22
BOUCHERIT Pascal FRA 03:17.22
5 ROMAN Juan Jose ESP 03:17.65
SANCHEZ De Castro Juan ESP 03:17.65
6 Luschi Paolo ITA 03:18.77
SCARPA Daniele ITA 03:18.77
7 OLSSON Anna SWE 03:18.86
OHLSEN Anders SWE 03:18.86
8 Kaleta Grzegorz POL 03:19.82
GRYCZKO Andrzej POL 03:19.82
9 MAC DONALD Paul NZL 03:21.14
FERGUSON Ian NZL 03:21.14
K2 women 5.000 m sprint
1 PORTWICH Ramona GDR 20:46.63
von Seck Anke GDR 20:46.63
2 Donusz Eva HUN 20:47.16
MESZAROS Erika HUN 20:47.16
3 Koniovskaia Ekaterina URS 20:51.71
KORBUKOVA Nelli URS 20:51.71
4 BUNKE Monika FRG 21:01.41
MARTIN Andrea FRG 21:01.41
5 Wood Anna AUS 21:09.67
Cooper Denise AUS 21:09.67
6 THOROGOOD Alison GBR 21:21.00
TROOP Sandra GBR 21:21.00
7 OLSSON Anna SWE 21:22.46
Rosenqvist Susanne SWE 21:22.46
8 HERTEA Luminita ROU 21:28.74
Toma Sanda ROU 21:28.74
9 CASAGRANDE ANNACATIA ITA 21:33.57
DAL SANTO Chiara ITA 21:33.57
10 Wen Yangfang CHN 21:42.73
XU Zhijuan CHN 21:42.73
11 BREGEON Bernadette FRA 21:54.41
JULES Valerie FRA 21:54.41
12 TAYLOR Sheila CAN 21:57.05
Mac Askill Klari CAN 21:57.05
13 NIKOLOVA Anka BUL 22:09.95
MILKOVA Borislava BUL 22:09.95
14 BUKOVSKA Vladimira TCH 22:15.83
HORACKOVA Lenka TCH 22:15.83
15 HAJCEL Barbara POL 22:22.26
OPARA Katarzyna POL 22:22.26
16 TORREJON Susana ESP 22:28.59
Costa Joaquina ESP 22:28.59
K2 men 10.000 m sprint
1 BOURNE Grayson GBR 39:48.21
LAWLER Ivan GBR 39:48.21
2 FERGUSON Ian NZL 39:49.48
MAC DONALD Paul NZL 39:49.48
3 DANILOV Boris URS 39:49.70
MAZEIKO Vladimir URS 39:49.70
4 BREGEON Bernadette FRA 39:49.97
BOUCHERIT Pascal FRA 39:49.97
5 KARLSSON Hans SWE 39:51.71
OHLSEN Anders SWE 39:51.71
6 Selvik Tom NOR 39:58.66
Ribe Peter NOR 39:58.66
7 SCHEU Olaf GDR 40:05.22
STEGEMANN Jens GDR 40:05.22
8 KRZNARIC Zvonimir YUG 40:05.41
JANIC Milan YUG 40:05.41
9 FERREIRA Jose POR 40:07.03
QUEIROS Joaquim POR 40:07.03
10 SERWATKA Adam POL 40:07.23
LIPKA Mariusz POL 40:07.23
11 MANDADJIEV Rumen BUL 40:51.90
Georgiev Nikolai BUL 40:51.90
12 KENT Terry USA 41:02.83
BELLINGHAM Norman USA 41:02.83
13 BOTLO Richard TCH 41:04.36
MATUS Michal TCH 41:04.36
14 ROMAN Juan Jose ESP 41:05.29
SANCHEZ De Castro Juan ESP 41:05.29
15 POPA Alexandru ROU 41:05.58
PETRO Boris ROU 41:05.58
16 RUSU Jason CAN 41:26.95
BEAUMIER Carl CAN 41:26.95
17 BENSCHOP Tonny NED 41:28.60
ONNEKES Erik NED 41:28.60
18 LABRIN Juan ARG 41:58.01
VERGAUVEN Mauricio ARG 41:58.01
19 ABRAHAM Attila HUN 42:57.96
SZABO Gabor HUN 42:57.96
20 NEUMEISTER Wolfgang AUT 43:54.88
HEDIGER Gunter AUT 43:54.88
K4 men 500 m sprint
1 Gorobii Oleg URS 01:25.20
KIRSANOV Sergei URS 01:25.20
MOTUZENKO Alexander URS 01:25.20
PLITKIN Andrei URS 01:25.20
2 HOPPE Mathias GDR 01:26.40
MUENCH Uwe GDR 01:26.40
STAHLE Andreas GDR 01:26.40
WOHLLEBE Andre GDR 01:26.40
3 ABRAHAM Attila HUN 01:27.05
CSIPES Ferenc HUN 01:27.05
Kajner Gyula HUN 01:27.05
PETROVICS Bela HUN 01:27.05
4 GUSE Frank FRG 01:27.11
KEGEL Oliver FRG 01:27.11
Hofmann Detlef FRG 01:27.11
von Appen Mario FRG 01:27.11
5 STOIAN Daniel ROU 01:27.72
VELEA Angelin ROU 01:27.72
CONSTANTIN Ionel ROU 01:27.72
VOICU Paul ROU 01:27.72
6 Vicente Gregorio ESP 01:27.78
SANCHEZ Alberto ESP 01:27.78
ROMAN Juan Jose ESP 01:27.78
SANCHEZ De Castro Juan ESP 01:27.78
7 Gajewski Andrzej POL 01:29.22
LIMINOWICZ Andrzej POL 01:29.22
KRAWCOW Grzegorz POL 01:29.22
CHWIALKOWSKI Robert POL 01:29.22
8 Jordanov Nikolai BUL 01:29.53
Douchev Adrian BUL 01:29.53
Kazanov Milko BUL 01:29.53
MARINOV Ivan BUL 01:29.53
9 Bonomi Beniamino ITA 01:30.58
MANCINI Gianluca ITA 01:30.58
Rossi Antonio ITA 01:30.58
Tommasini Paolo ITA 01:30.58
K4 women 500 m sprint
1 BOLL Silke GDR 01:35.58
PORTWICH Ramona GDR 01:35.58
RABENOW Heike GDR 01:35.58
von Seck Anke GDR 01:35.58
2 Donusz Eva HUN 01:36.29
HUBER Henriette HUN 01:36.29
Koban Rita HUN 01:36.29
MESZAROS Erika HUN 01:36.29
3 BEDNAR Marcela FRG 01:37.09
Borchert Katrin FRG 01:37.09
BUNKE Monika FRG 01:37.09
FISCHER Catrin FRG 01:37.09
4 HERTEA Luminita ROU 01:38.24
BITULEANU Marina ROU 01:38.24
Toma Sanda ROU 01:38.24
VLASCEANU Liliana ROU 01:38.24
5 OLSSON Anna SWE 01:38.50
Rosenqvist Susanne SWE 01:38.50
ANDERSSON Agneta SWE 01:38.50
JOHNSSON Pia SWE 01:38.50
6 Wang Jing CHN 01:38.78
XU Zhijuan CHN 01:38.78
Wen Yangfang CHN 01:38.78
Ming Menghua CHN 01:38.78
7 NANARTOWICZ Dorota POL 01:39.77
HAJCEL Barbara POL 01:39.77
WEISS Katarzyna POL 01:39.77
OPARA Katarzyna POL 01:39.77
8 Herst Alison CAN 01:39.91
TAYLOR Sheila CAN 01:39.91
Stafford Kevyn CAN 01:39.91
Mac Askill Klari CAN 01:39.91
9 KORBUKOVA Nelli URS 01:40.14
Koniovskaia Ekaterina URS 01:40.14
SAVENKO Galina URS 01:40.14
SALOMYKOVA Irina URS 01:40.14
K4 men 1.000 m sprint
1 ABRAHAM Attila HUN 02:57.89
CSIPES Ferenc HUN 02:57.89
Fidel Laszlo HUN 02:57.89
GYULAY Zsolt HUN 02:57.89
2 Kalesnik Sergei URS 02:58.98
KIRSANOV Sergei URS 02:58.98
MOTUZENKO Alexander URS 02:58.98
Tischenko Anatoli URS 02:58.98
3 BLUHM Kai GDR 02:59.05
Gutsche Torsten GDR 02:59.05
KRENTZ Torsten GDR 02:59.05
WOHLLEBE Andre GDR 02:59.05
4 STOIAN Daniel ROU 03:01.87
VELEA Angelin ROU 03:01.87
CONSTANTIN Ionel ROU 03:01.87
VOICU Paul ROU 03:01.87
5 GUSE Frank FRG 03:01.98
KEGEL Oliver FRG 03:01.98
Hofmann Detlef FRG 03:01.98
von Appen Mario FRG 03:01.98
6 Holmann Knut NOR 03:03.42
IVARSEN Morten NOR 03:03.42
SOLVANG Svein NOR 03:03.42
ALMELAND Arne NOR 03:03.42
7 Bonomi Beniamino ITA 03:03.64
MILANI Giovanni ITA 03:03.64
Rossi Antonio ITA 03:03.64
PIERI Alessandro ITA 03:03.64
8 Perez Angel CUB 03:04.15
ESTEVEZ Luis CUB 03:04.15
NARCHECO Marlo CUB 03:04.15
FERNANDEZ Luis CUB 03:04.15
9 Freimut Maciej POL 03:04.53
CHWIALKOWSKI Robert POL 03:04.53
KRAWCOW Grzegorz POL 03:04.53
KURPIEWSKI Wojciech POL 03:04.53
K4 men 10.000 m sprint
1 BANKOVSKI Dmitri URS 35:21.86
BOBRESHOV Vladimir URS 35:21.86
MIZGIN Alexander URS 35:21.86
Vieta Arturas URS 35:21.86
2 Gajewski Andrzej POL 35:24.30
GRYCZKO Andrzej POL 35:24.30
Kaleta Grzegorz POL 35:24.30
RUTKOWSKI Mariusz POL 35:24.30
3 OLSSON Gunnar SWE 35:30.63
OLSSON Hans SWE 35:30.63
ORBAN Peter SWE 35:30.63
SUNDQUIST Kalle SWE 35:30.63
4 Holmann Knut NOR 35:43.87
IVARSEN Morten NOR 35:43.87
Roander Thomas NOR 35:43.87
SOLVANG Svein NOR 35:43.87
5 GUSE Frank FRG 35:50.18
KEGEL Oliver FRG 35:50.18
Hofmann Detlef FRG 35:50.18
von Appen Mario FRG 35:50.18
6 Robinson Clint AUS 36:24.72
Andersson Ramon AUS 36:24.72
GILMOUR Paul AUS 36:24.72
Munro Tim AUS 36:24.72
7 CONSTANTIN Ionel ROU 36:36.18
VOICU Paul ROU 36:36.18
VELEA Angelin ROU 36:36.18
STOIAN Daniel ROU 36:36.18
8 Brito Antonio POR 36:38.07
BRINCO Antonio POR 36:38.07
Fernandes Rui POR 36:38.07
Monteiro Antonio POR 36:38.07
9 Harbold Michael USA 36:40.25
Barlow Chris USA 36:40.25
BADER Curt USA 36:40.25
Hamilton Mark USA 36:40.25
C1 men 500 m sprint
1 Slivinskiy Mikhail URS 01:55.95
2 Zereske Thomas GDR 01:56.14
3 Buhalov Nikolai BUL 01:57.01
4 Szabo Attila HUN 01:57.47
5 SYLVOZ Pascal FRA 01:59.59
6 Prochazka Petr TCH 02:00.22
7 CONDRAT Vasile ROU 02:00.53
8 Frost David CAN 02:01.24
9 Bea Jose Alfredo ESP 02:02.01
C1 men 1.000 m sprint
1 KLEMENTIEV Ivan URS 04:01.06
2 Zala Gyorgy HUN 04:02.15
3 Zereske Thomas GDR 04:02.23
4 CONDRAT Vasile ROU 04:03.17
5 Buhalov Nikolai BUL 04:04.90
6 SYLVOZ Paslac FRA 04:05.72
7 Pales Peter TCH 04:09.21
8 SUAREZ Narciso ESP 04:10.41
9 Giles Stephen CAN 04:22.94
C1 men 10.000 m sprint
1 BOHACS Zsolt HUN 48:48.24
2 Bartunek Jan TCH 48:49.39
3 KLEMENTIEV Ivan URS 48:50.10
4 Bea Jose Alfredo ESP 49:04.73
5 SYLVOZ Pascal FRA 49:21.09
6 GLOWACKI Krzysztof POL 49:22.41
7 HARALAMOV Vasil BUL 49:59.19
8 SILEGA Armando CUB 50:39.47
9 Train Stephen GBR 50:44.55
10 Zereske Thomas GDR 51:29.59
11 POSLEK Vlado YUG 51:46.39
12 LILJDAHL Peter CAN 51:48.48
13 SPAULDING Fred USA 52:18.98
C2 men 500 m sprint
1 RENEISKI Victor URS 01:46.01
JOURAVSKI Nikolai URS 01:46.01
2 Papke Ulrich GDR 01:47.44
SPELLY Ingo GDR 01:47.44
3 Palizs Attila HUN 01:48.26
Zala Gyorgy HUN 01:48.26
4 LEHACI Vasile ROU 01:48.99
Andriev Gheorghe ROU 01:48.99
5 SUAREZ Narciso ESP 01:49.53
MIGUEZ Enrique ESP 01:49.53
6 LBIK Marek POL 01:49.57
GOLIASZ Tomasz POL 01:49.57
7 RENAUD Philippe FRA 01:49.70
BETTIN Joel FRA 01:49.70
8 Bartunek Jan TCH 01:50.11
Fibigr Waldemar TCH 01:50.11
9 Frost David CAN 01:55.85
WASTENYES Steve CAN 01:55.85
C2 men 1.000 m sprint
1 Papke Ulrich GDR 03:38.45
SPELLY Ingo GDR 03:38.45
2 Andriev Gheorghe ROU 03:40.14
LEHACI Vasile ROU 03:40.14
3 Gromovich Alexander URS 03:40.22
GURIN Yuri URS 03:40.22
4 Nielsson Arne DEN 03:41.64
Frederiksen Christian DEN 03:41.64
5 Bartunek Jan TCH 03:42.56
Fibigr Waldemar TCH 03:42.56
6 HOYER Didier FRA 03:42.64
Boivin Olivier FRA 03:42.64
7 Zala Gyorgy HUN 03:46.86
Palizs Attila HUN 03:46.86
8 HARALAMOV Vasil BUL 03:47.27
Stoyanov Blagovest BUL 03:47.27
9 FAUST Wolfram FRG 03:58.48
FAUST Hartmut FRG 03:58.48
C2 men 10.000 m sprint
1 Frederiksen Christian DEN 43:04.38
Nielsson Arne DEN 43:04.38
2 Andriev Gheorghe ROU 44:02.77
LEHACI Vasile ROU 44:02.77
3 Balabanov Andrei URS 44:05.59
Dobrotvorskii Victor URS 44:05.59
4 Papke Ulrich GDR 44:28.92
SPELLY Ingo GDR 44:28.92
5 WICZEWSKI Jan POL 45:20.04
DYJEWSKI Artur POL 45:20.04
6 GYULAY Istvan HUN 45:30.74
SZABO Lajos HUN 45:30.74
7 Prochazka Petr TCH 46:01.62
Krivanek Tomas TCH 46:01.62
8 KUBICEK Petr FRG 46:07.59
KLIMEK Marek FRG 46:07.59
9 HOYER Didier FRA 46:26.98
Boivin Olivier FRA 46:26.98
10 GEORGIEV Christo BUL 46:49.93
TOVETKOV Atanas BUL 46:49.93
11 SUAREZ Narciso ESP 46:58.47
MIGUEZ Enrique ESP 46:58.47
12 ROMERO Jose MEX 47:14.51
FERRER Jose MEX 47:14.51
13 TSUNEHISA Uchino JPN 48:24.33
KAZUAKI Nishikiwa JPN 48:24.33
Frost David CAN 48:24.33
WASTENYES Steve CAN 48:24.33
C4 men 500 m sprint
1 GURIN Yuri URS 01:37.00
RENEISKI Victor URS 01:37.00
VESHKO Valeri URS 01:37.00
JOURAVSKI Nikolai URS 01:37.00
2 BOHACS Zsolt HUN 01:38.51
Hoffmann Ervin HUN 01:38.51
LEIKEP Gusztav HUN 01:38.51
Szabo Attila HUN 01:38.51
3 Buhalov Nikolai BUL 01:38.68
DRAGANOV Traitcho BUL 01:38.68
LJUBENOV Paisiy BUL 01:38.68
SLAVOV Dejan BUL 01:38.68
4 HEUKRODT Olaf GDR 01:38.75
MONTAG Sven GDR 01:38.75
Roder Matthias GDR 01:38.75
BERNDT Axel GDR 01:38.75
5 MILOS Fanel ROU 01:38.97
UIDILESCU Nicusor ROU 01:38.97
AFANASE Vasile ROU 01:38.97
HARALAMBIE Romica ROU 01:38.97
6 LBIK Marek POL 01:39.82
GOLIASZ Tomasz POL 01:39.82
DARSKI Tomasz POL 01:39.82
SOLODUCHA Andrzej POL 01:39.82
7 LIZZIO Franco ITA 01:41.25
DELLA Marco ITA 01:41.25
PARENTI Luciano ITA 01:41.25
FABBRI Massimo ITA 01:41.25
8 BERNARD Benoit FRA 01:41.28
Boivin Olivier FRA 01:41.28
RENAUD Philippe FRA 01:41.28
SYLVOZ Pascal FRA 01:41.28
9 Bea Jose Alfredo ESP 01:41.79
BAREA Francisco ESP 01:41.79
SUAREZ Narciso ESP 01:41.79
MIGUEZ Enrique ESP 01:41.79
C4 men 1.000 m sprint
1 GURIN Yuri URS 03:24.74
RENEISKI Victor URS 03:24.74
VESHKO Valeri URS 03:24.74
JOURAVSKI Nikolai URS 03:24.74
2 Boldizsar Gaspar HUN 03:26.66
Hoffmann Ervin HUN 03:26.66
LEIKEP Gusztav HUN 03:26.66
Szabo Attila HUN 03:26.66
3 Buhalov Nikolai BUL 03:27.67
DRAGANOV Traitcho BUL 03:27.67
LJUBENOV Paisiy BUL 03:27.67
SLAVOV Dejan BUL 03:27.67
4 MILOS Fanel ROU 03:28.65
UIDILESCU Nicusor ROU 03:28.65
AFANASE Vasile ROU 03:28.65
HARALAMBIE Romica ROU 03:28.65
5 HEUKRODT Olaf GDR 03:30.50
MONTAG Sven GDR 03:30.50
Roder Matthias GDR 03:30.50
BERNDT Axel GDR 03:30.50
6 BERNARD Benoit FRA 03:32.69
HOYER Jerome FRA 03:32.69
Hoyer Sylvain FRA 03:32.69
VARIN Jerome FRA 03:32.69
7 KUBICEK Petr FRG 03:33.17
KLIMEK Marek FRG 03:33.17
GURZO Imre FRG 03:33.17
LENGYEL Bela FRG 03:33.17
8 LBIK Marek POL 03:35.96
GOLIASZ Tomasz POL 03:35.96
DARSKI Tomasz POL 03:35.96
SOLODUCHA Andrzej POL 03:35.96
9 LIZZIO Franco ITA 03:46.73
DELLA Marco ITA 03:46.73
PARENTI Luciano ITA 03:46.73
FABBRI Massimo ITA 03:46.73