SPRINT

1985 WCh Mechelen, BEL

K1 men 500 m sprint
1 STAHLE Andreas GDR 01:44.17
2 SEACK Oliver FRG 01:45.17
3 BREGEON Bernard FRA 01:45.47
4 CSIPES Ferenc HUN 01:45.92
5 DIBA Vasile ROU 01:46.40
6 SANCHEZ De Castro Juan ESP 01:46.41
7 MOBERG Lars-Erik SWE 01:47.18
8 OLDERSHAW Scott CAN 01:47.29
9 DIMITROV Ivan BUL 01:48.23
K1 women 500 m sprint
1 SCHMIDT Birgit GDR 01:55.36
2 EFREMOVA Nelli URS 01:58.84
3 ANDERSSON Agneta SWE 01:59.15
4 GYULAY Katalin HUN 01:59.20
5 DERCKX Annemiek NED 02:01.10
6 GESHEVA Vania BUL 02:02.13
7 Idem Josefa FRG 02:02.24
8 KNUDSEN Yvonne DEN 02:04.10
9 MARINACHE Genoveva ROU 02:04.58
K1 men 1.000 m sprint
1 CSIPES Ferenc HUN 03:40.23
2 ZINKE Heiko GDR 03:40.40
3 SUNDQUIST Kalle SWE 03:43.46
4 BOCCARA Philippe FRA 03:44.85
5 TERECHOWICZ Witold POL 03:45.75
6 BARTON Greg USA 03:45.98
7 YELEA Angelin ROU 03:46.20
8 JANIC Milan YUG 03:50.39
9 THOMPSON Alan NZL 03:51.26
K1 men 10.000 m sprint
1 BARTON Greg USA 44:42.49
2 NIEBERL Laszlo HUN 44:43.67
3 BRAMWELL Grant NZL 44:43.94
4 BOCCARA Philippe FRA 44:44.28
5 JANIC Milan YUG 44:46.67
6 RASMUSSEN Einar NOR 44:58.90
7 PANNECOUCKE Mark BEL 45:02.17
8 DAMAN Rick NED 45:22.49
9 EBERLE Volker AUT 45:29.99
10 LUZIUS Philipp SUI 46:22.57
11 PRENDES Carlos ESP 46:23.15
12 BAUER Rainer FRG 46:23.71
13 ANUFRIEV Alexander URS 46:36.68
14 Dreossi Bruno ITA 47:24.62
15 SCOICA Adrian ROU 47:25.65
16 NORDQVIST Jens SWE 49:45.68
17 BERGLUND David AUS 50:20.00
18 ZENICHIRO Kumagai JPN 51:47.12
K2 men 500 m sprint
1 FERGUSON Ian NZL 01:33.23
MAC DONALD Paul NZL 01:33.23
2 BEHLING Guido GDR 01:33.50
BLIESENER Hans-Jorg GDR 01:33.50
3 PUSEV Viktor URS 01:33.93
SOUPERATA Sergei URS 01:33.93
4 Rajna Andras HUN 01:35.28
GYULAY Zsolt HUN 01:35.28
5 KENNY Grant AUS 01:35.79
WOOD Steven AUS 01:35.79
6 WEGNER Janus POL 01:35.96
KRZYZANSKI Kazimierz POL 01:35.96
7 REYES Jose ESP 01:36.82
ALEGRE Pedro ESP 01:36.82
8 SHERIFF Andrew GBR 01:37.01
WEST Jeremy GBR 01:37.01
9 HAVELKA Pavel TCH 01:37.39
REICH Milos TCH 01:37.39
K2 women 500 m sprint
1 KOHN Carsta GDR 01:43.72
SCHMIDT Birgit GDR 01:43.72
2 Koban Rita HUN 01:46.52
RAKUSZ Eva HUN 01:46.52
3 COX Annemarie NED 01:47.95
DERCKX Annemiek NED 01:47.95
4 GESHEVA Vania BUL 01:48.03
PALIISKA Diana BUL 01:48.03
5 EFREMOVA Nelli URS 01:48.10
SALOMYKOVA Irina URS 01:48.10
6 MARINESCU Tecla ROU 01:48.84
CONSTANTIN Agafia ROU 01:48.84
7 OLMSTED Barbara CAN 01:49.55
OLMSTED Nancy CAN 01:49.55
8 HORAKOVA Zuzana TCH 01:53.82
FIKEJZOVA Jana TCH 01:53.82
9 KNUDSEN Yvonne DEN 01:54.76
PETERSEN Susanne DEN 01:54.76
K2 men 1.000 m sprint
1 BOCCARA Philippe FRA 03:22.75
BOUCHERIT Pascal FRA 03:22.75
2 PUSEV Viktor URS 03:23.43
SOUPERATA Sergei URS 03:23.43
3 BRIEN Don CAN 03:24.38
SHAW Colin CAN 03:24.38
4 WOHLLEBE Andre GDR 03:24.65
FISCHER Frank GDR 03:24.65
5 RASMUSSEN Einar NOR 03:25.48
SLETSJOE Arne NOR 03:25.48
6 Szabo Attila TCH 03:26.17
VISZLAY Stefan TCH 03:26.17
7 BERGER Mikael SWE 03:26.62
LUNDH Per SWE 03:26.62
8 ALEKXIS Miroslav YUG 03:28.29
DJOLIC Jovan YUG 03:28.29
9 DAVIES Grant AUS 03:29.32
GRAHAM Kevin AUS 03:29.32
K2 men 10.000 m sprint
1 BERGER Mikael SWE 40:40.71
EDHOLM Conny SWE 40:40.71
2 SZABO Istvan HUN 40:45.50
TOTH Istvan HUN 40:45.50
3 SCARPA Daniele ITA 40:55.73
UBERTI Francesco ITA 40:55.73
4 BRIEN Don CAN 41:24.35
SHAW Colin CAN 41:24.35
5 AMUNDSEN Harald NOR 41:28.88
SLETSJOE Arne NOR 41:28.88
6 VELEA Angelin ROU 41:34.78
CONSTANTIN Ionel ROU 41:34.78
7 AYRES Robin GBR 41:55.73
WELLS Paul GBR 41:55.73
8 NIEMINEN Ilpo FIN 42:43.93
SAVILAHTI Mika FIN 42:43.93
9 MIZGIN Alexander URS 42:55.93
KISELEV Sergei URS 42:55.93
10 DUPONT Yves BEL 42:56.92
VERNIERS Marc BEL 42:56.92
11 SCHNEIDER Peter AUT 44:02.26
FALBERMAYER Helmut AUT 44:02.26
12 KRIER Marco LUX 47:17.13
GROSBER Guy LUX 47:17.13
VISZLAY Stefan TCH DSQ
Szabo Attila TCH DSQ
WHITE Terry USA DSQ
KENT Terry USA DSQ
HERVIEU Francis FRA DSQ
LEGRAS Daniel FRA DSQ
K4 men 500 m sprint
1 FISCHER Frank GDR 01:24.29
HEMPEL Peter GDR 01:24.29
WOHLLEBE Andre GDR 01:24.29
ZINKE Heiko GDR 01:24.29
2 BELOV Alexander URS 01:25.69
Denisov Victor URS 01:25.69
GAIDAMAKA Igor URS 01:25.69
VODOVATOV Alexander URS 01:25.69
3 BENGTSSON Per-Inge SWE 01:26.10
LUNDH Per SWE 01:26.10
MOBERG Lars-Erik SWE 01:26.10
SUNDQUIST Kalle SWE 01:26.10
4 SEACK Oliver FRG 01:26.33
SEACK Matthias FRG 01:26.33
SCHOLL Reiner FRG 01:26.33
KREUTZER Volker FRG 01:26.33
5 Rajna Andras HUN 01:26.63
HODOSI Sandor HUN 01:26.63
HORVATH Zsolt HUN 01:26.63
LORINCZY Zoltan HUN 01:26.63
6 VELEA Angelin ROU 01:26.85
LETCAE Ionel ROU 01:26.85
CONSTANTIN Ionel ROU 01:26.85
FEODOSEI Nicolae ROU 01:26.85
7 PANNELLIER Krszystof POL 01:27.07
TERECHOWICZ Witold POL 01:27.07
KOZLOWSKI Roman POL 01:27.07
KURPIEWSKI Wojciech POL 01:27.07
8 BREGEON Bernard FRA 01:27.25
VAVASSEUR Didier FRA 01:27.25
HERVIEU Francis FRA 01:27.25
LEGRAS Daniel FRA 01:27.25
9 CARRARO Paolo ITA 01:28.09
UBERTI Francesco ITA 01:28.09
SCARPA Daniele ITA 01:28.09
MANDRAGONA Francesco ITA 01:28.09
K4 women 500 m sprint
1 GIESE Kathrin GDR 01:35.42
KOHN Carsta GDR 01:35.42
SCHMIDT Birgit GDR 01:35.42
SINGER Heike GDR 01:35.42
2 DUDINA Elena URS 01:36.46
EFREMOVA Nelli URS 01:36.46
SALOMYKOVA Irina URS 01:36.46
SHARAFUTDINOVA Gulnera URS 01:36.46
3 GECZI Erika HUN 01:37.41
GYULAY Katalin HUN 01:37.41
Koban Rita HUN 01:37.41
RAKUSZ Eva HUN 01:37.41
4 ANDERSSON Agneta SWE 01:38.32
JENBERG Cathrina SWE 01:38.32
WIBERG Susanne SWE 01:38.32
OLSSON Karin SWE 01:38.32
5 CONSTANTIN Agafia ROU 01:38.65
MUNTEANU Luminita ROU 01:38.65
MARINESCU Tecla ROU 01:38.65
CIUCUR Marina ROU 01:38.65
6 BARRE Alexandra CAN 01:40.47
OLMSTED Nancy CAN 01:40.47
OLMSTED Barbara CAN 01:40.47
REVESZ Erika CAN 01:40.47
7 GESHEVA Vania BUL 01:40.89
PALIISKA Diana BUL 01:40.89
MARINOVA Tzvetanka BUL 01:40.89
RALEVA Maria BUL 01:40.89
8 KLEIN Leslie USA 01:40.97
TOEPPNER Jojo USA 01:40.97
CONOVER Sheila USA 01:40.97
DERY BATLIK Shirley USA 01:40.97
9 Idem Josefa FRG 01:41.55
MARTIN Andrea FRG 01:41.55
OSTERHELD Claudia FRG 01:41.55
EISENKOLB Petra FRG 01:41.55
K4 men 1.000 m sprint
1 ANDERSSON Bengt SWE 02:59.24
BENGTSSON Per-Inge SWE 02:59.24
MOBERG Lars-Erik SWE 02:59.24
SUNDQUIST Kalle SWE 02:59.24
2 GAIDAMAKA Igor URS 03:00.11
MIZGIN Alexander URS 03:00.11
Vieta Arturas URS 03:00.11
VODOVATOV Alexander URS 03:00.11
3 BEHLING Guido GDR 03:00.24
BLIESENER Hans-Jorg GDR 03:00.24
HEMPEL Peter GDR 03:00.24
STAHLE Andreas GDR 03:00.24
4 GYULAY Zsolt HUN 03:00.87
Fidel Laszlo HUN 03:00.87
KOVACS Zoltan HUN 03:00.87
BOJTI Zsolt HUN 03:00.87
5 BREGEON Bernard FRA 03:01.87
VAVASSEUR Didier FRA 03:01.87
HERVIEU Francis FRA 03:01.87
LEGRAS Daniel FRA 03:01.87
6 FLORCZAK Wojciech POL 03:01.94
WEGNER Janus POL 03:01.94
KRAWCOW Grzegorz POL 03:01.94
KRZYZANSKI Kazimierz POL 03:01.94
7 VELEA Angelin ROU 03:01.99
FEODOSEI Nicolae ROU 03:01.99
CONSTANTIN Ionel ROU 03:01.99
LETCAE Ionel ROU 03:01.99
8 FERGUSON Ian NZL 03:03.10
MAC DONALD Paul NZL 03:03.10
THOMPSON Alan NZL 03:03.10
BRAMWELL Grant NZL 03:03.10
9 CARRARO Paolo ITA 03:03.48
UBERTI Francesco ITA 03:03.48
MANDRAGONA Francesco ITA 03:03.48
SCARPA Daniele ITA 03:03.48
K4 men 10.000 m sprint
1 BOJTI Zsolt HUN 36:21.01
HELYI Tibor HUN 36:21.01
KOVACS Zoltan HUN 36:21.01
PETROVICS Kalman HUN 36:21.01
2 ANDERSSON Bengt SWE
EKSTROEM Peter SWE
KARLS Tommy SWE
THORESSON Torbjorn SWE
3 CHRISTIANSEN Henrik DEN
KOCH Lars DEN
KRAGH Brian DEN
Nielsen Thor DEN
C1 men 500 m sprint
1 HEUKRODT Olaf GDR 01:52.77
2 VOLKOV Anatoli URS 01:52.81
3 MACARENCU Aurel ROU 01:54.20
4 Prochazka Petr TCH 01:55.86
5 Sarusi Kis Janos HUN 01:57.00
6 PENEV Krasimir BUL 01:58.90
7 CAIN Larry CAN 01:58.97
8 TSCHERNIEWSKI Frank FRG 01:59.89
9 JAMIESON Eric GBR 02:01.52
C1 men 1.000 m sprint
1 KLEMENTIEV Ivan URS 04:01.84
2 EICKE Ulrich FRG 04:02.32
3 MACARENCU Aurel ROU 04:02.53
4 SCHMIDT Jorg GDR 04:05.02
5 VRDLOVEC Jiri TCH 04:10.35
6 WISLA Marek POL 04:11.50
7 CAIN Larry CAN 04:14.79
8 GEORGIEV Tzvetan BUL 04:14.84
9 GERLUFSEN Kenneth DEN 04:24.10
C1 men 10.000 m sprint
1 VRDLOVEC Jiri TCH 47:52.36
2 KAMALETDINOV Takhir URS 48:38.47
3 LIPTAK Attila HUN 49:56.19
4 SABJAN Ivan YUG 49:58.77
5 GERLUFSEN Kenneth DEN 50:06.69
6 WISLA Marek POL 50:24.36
7 BAREA Francisco ESP 50:39.32
8 MERRITT Bruce USA 50:55.11
9 JAMIESON Eric GBR 51:04.26
10 MARINOV Valentin BUL 51:08.98
11 HOYER Didier FRA 51:09.83
12 STOTT Kevin CAN 51:42.65
13 ROSDAHL Hans SWE 51:50.47
14 KIYOTO Inoue JPN 51:53.02
15 JINRU Zhong CHN 52:46.85
C2 men 500 m sprint
1 Sarusi Kis Janos HUN 01:41.36
VASKUTI Istvan HUN 01:41.36
2 DOPIERALA Marek POL 01:43.28
LBIK Marek POL 01:43.28
3 MADEJA Uwe GDR 01:43.29
Papke Ulrich GDR 01:43.29
4 OSSADTCHIY Sergei URS 01:43.56
KLEMENTIEV Ivan URS 01:43.56
5 ANANI Leon ROU 01:43.65
FEODOROV Ignat ROU 01:43.65
6 KARMADJIEV Raitcho BUL 01:43.93
KUTZEV Kamen BUL 01:43.93
7 FAUST Wolfram FRG 01:44.47
FAUST Hartmut FRG 01:44.47
8 Prochazka Petr TCH 01:45.05
Lohnisky Alan TCH 01:45.05
9 LJUBEK Matija YUG 01:51.00
NISOVIC Mirko YUG 01:51.00
C2 men 1.000 m sprint
1 HEUKRODT Olaf GDR 03:37.58
Schuck Alexander GDR 03:37.58
2 LJUBEK Matija YUG 03:37.87
NISOVIC Mirko YUG 03:37.87
3 DOPIERALA Marek POL 03:39.64
LBIK Marek POL 03:39.64
4 FAUST Hartmut FRG 03:41.71
FAUST Wolfram FRG 03:41.71
5 Bartunek Jan TCH 03:42.20
Prochazka Petr TCH 03:42.20
6 Bojilov Petar BUL 03:42.75
Marinov Martin BUL 03:42.75
7 Sarusi Kis Janos HUN 03:44.10
VASKUTI Istvan HUN 03:44.10
8 MURADOSILOV Eden URS 03:44.29
KOVALCHUK Ivan URS 03:44.29
9 SIMIONOV Toma ROU 03:49.98
GUEREI Fiodor ROU 03:49.98
C2 men 10.000 m sprint
1 LJUBEK Matija YUG 45:43.09
NISOVIC Mirko YUG 45:43.09
2 Train Andrew GBR 45:58.56
Train Stephen GBR 45:58.56
3 KALPAKOV Matei BUL 46:13.71
KALPAKOV Todor BUL 46:13.71
4 Nielsson Arne DEN 46:21.88
Frederiksen Christian DEN 46:21.88
5 MURADOSILOV Eden URS 46:38.76
KOVALCHUK Ivan URS 46:38.76
6 BUDAY Tamas HUN 46:59.01
VASKUTI Istvan HUN 46:59.01
7 SUAREZ Narciso ESP 47:04.38
MIGUEZ Enrique ESP 47:04.38
8 GRONLUND Timo FIN 47:31.61
HAKALA Jyrki FIN 47:31.61
9 Bartunek Jan TCH 48:11.04
Prochazka Petr TCH 48:11.04
10 PERNET Albert FRA 48:12.39
SYLVOZ Albert FRA 48:12.39
11 SMITH Eric CAN 48:18.80
BOTTING Steve CAN 48:18.80
12 LARSSON Martin SWE 48:39.43
SAFSTORM Hans SWE 48:39.43
13 MARSHALL Andrew AUS 49:39.49
WAKIM Basson AUS 49:39.49
14 PEDRONI Eros ITA 49:48.51
SATTIN Emanuele ITA 49:48.51
15 ALTAMIRANO Armando MEX 51:20.22
MORALES Octavio MEX 51:20.22