SPRINT

1982 WCh Belgrad, YUG

K1 men 500 m sprint
1 PARFENOVICH Vladimir URS 01:45.55
2 HEMPEL Peter GDR 01:45.98
3 MOBERG Lars-Erik SWE 01:46.01
4 RASMUSSEN Einar NOR 01:46.19
5 BOURNE Grayson GBR 01:46.68
6 SCHOLL Reiner FRG 01:46.78
7 BIRLADEANU Ioan ROU 01:47.44
8 Rajna Andras HUN 01:47.78
9 OLDERSHAW Scott CAN 01:51.12
K1 women 500 m sprint
1 Fischer Birgit GDR 02:04.33
2 ANDERSSON Agneta SWE 02:06.29
3 RAKUSZ Eva HUN 02:09.42
4 GESHEVA Vania BUL 02:09.75
5 BLENCOWE Elizabeth AUS 02:11.40
6 EICHLER Ewa POL 02:12.42
7 BUHAEV Agafia ROU 02:12.95
8 KNOPF Beatrice FRA 02:15.67
9 SMITHER Lesley Anne GBR 02:16.69
K1 men 1.000 m sprint
1 HELM Rudiger GDR 03:55.50
2 THOMPSON Alan NZL 03:57.62
3 RASMUSSEN Einar NOR 03:58.18
4 MASAR Felix TCH 04:00.26
5 JANIC Milan YUG 04:03.82
6 SMITH Kevin GBR 04:04.82
7 KENNY Grant AUS 04:06.28
8 PENNSATER Peter SWE 04:06.80
9 BIRLADEANU Ioan ROU 04:06.92
K1 men 10.000 m sprint
1 JANIC Milan YUG 44:28.02
2 RASMUSSEN Einar NOR 44:35.47
3 ASTAPKOVICH Nikolai URS 44:37.25
4 SMITH Kevin GBR 44:39.30
5 BOCCARA Philippe FRA 44:46.51
6 FERGUSON Ian NZL 44:54.92
7 FABIAN Istvan HUN 45:03.65
8 MORRIS Alwyn CAN 45:12.67
9 DE BUCKE Patrick AUS 45:18.63
10 KELLY Barry AUS 45:30.12
11 ESEANU Nicusor ROU 46:52.86
12 WHITE Terry USA 46:53.74
13 SCARPA Daniele ITA 47:42.31
14 GONZALEZ Ivan ESP 49:46.79
15 LUDONG Gao CHN 50:17.54
16 KRAWCOW Grzegorz POL 51:58.84
K2 men 500 m sprint
1 PARFENOVICH Vladimir URS 01:33.28
SOUPERATA Sergei URS 01:33.28
2 MAC DONALD Paul NZL 01:33.94
THOMPSON Alan NZL 01:33.94
3 SEACK Matthias FRG 01:34.64
SEACK Oliver FRG 01:34.64
4 WELNA Daniel POL 01:34.72
MERK Waldemar POL 01:34.72
5 ALEGRE Pedro ESP 01:34.86
DEL RIEGO Guillermo ESP 01:34.86
6 HEMPEL Peter GDR 01:35.03
FELIX Uwe GDR 01:35.03
7 IRMAI Istvan HUN 01:36.65
CSASZAR Attila HUN 01:36.65
8 GILJE Rein NOR 01:36.74
KALLEKLEV Eddie NOR 01:36.74
9 MORRIS Alwyn CAN 01:44.56
FISHER Hugh CAN 01:44.56
K2 women 500 m sprint
1 Fischer Birgit GDR 01:57.23
STREUSSEL Bettina GDR 01:57.23
2 GECZI Erika HUN 01:58.34
POVAZSAN Katalin HUN 01:58.34
3 ANDERSSON Agneta SWE 01:59.48
OLSSON Karin SWE 01:59.48
4 BUHAEV Agafia ROU 01:59.60
STEFAN Maria ROU 01:59.60
5 BARRE Alexandra CAN 02:02.10
HOLLOWAY Sue CAN 02:02.10
6 CHIPOULINA Inna URS 02:02.30
GOLUBEVA Ekaterina URS 02:02.30
7 HAUGHT Theresa USA 02:04.08
TURNER Ann USA 02:04.08
8 MARINOVA Tzetanka BUL 02:04.42
PETROVA Ogniana BUL 02:04.42
9 KNOPF Beatrice FRA
LECLERC Valerie FRA
K2 men 1.000 m sprint
1 PARFENOVICH Vladimir URS 03:36.24
SOUPERATA Sergei URS 03:36.24
2 FISHER Hugh CAN 03:37.45
MORRIS Alwyn CAN 03:37.45
3 MENENDEZ Herminio ESP 03:39.08
RAMOS Luis ESP 03:39.08
4 ESEANU Nicusor ROU 03:39.58
LETCAE Ionel ROU 03:39.58
5 SZABO Istvan HUN 03:39.90
TOTH Istvan HUN 03:39.90
6 FERGUSON Ian NZL 03:40.47
DUNCAN Peter NZL 03:40.47
7 HARTL Wolfgang AUT 03:40.52
BACHMAYER Werner AUT 03:40.52
8 STEVENS Ron NED 03:42.42
LEBBINK Gert Jan NED 03:42.42
9 SCHNEIDER Jorn Erik GDR 03:45.58
MULLER Robbi GDR 03:45.58
K2 men 10.000 m sprint
1 BREGEON Bernard FRA 40:09.11
LEFOULON Patrick FRA 40:09.11
2 LEBBINK Gert Jan NED 40:11.28
STEVENS Ron NED 40:11.28
3 SZABO Istvan HUN 40:14.01
TOTH Istvan HUN 40:14.01
4 DIMNOCK Paul GBR 40:17.38
AYRES Robin GBR 40:17.38
5 BENGTSSON Per-Inge SWE 40:18.19
ANDERSSON Bengt SWE 40:18.19
6 SZCZEPANSKI Krzysztof POL 40:28.60
FLORCZAK Wojciech POL 40:28.60
7 MENENDEZ Herminio ESP 40:43.03
RAMOS Luis ESP 40:43.03
8 SILENKOV Vasili URS 40:44.04
SOBOLEV Yuri URS 40:44.04
9 MASAR Felix TCH 40:51.12
ODVARKO Vratislav TCH 40:51.12
10 FISHER Hugh CAN 41:02.26
SHAW Colin CAN 41:02.26
11 KRAGH Brian DEN 41:03.47
PACKNESS David DEN 41:03.47
12 BIRLADEANU Ioan ROU 41:10.24
BIRLADEANU Emil ROU 41:10.24
13 MARTIN Raymond AUS 41:23.86
WOODEN Mark AUS 41:23.86
14 MACHLER Michael FRG 42:41.00
BRAND Udo FRG 42:41.00
15 BUSER Felix SUI 43:01.14
FLUCHIGER Andreas SUI 43:01.14
16 NIEMINEN Ismo FIN 43:17.91
NIEMINEN Ilpo FIN 43:17.91
17 YAN Shi CHN 43:54.83
SHI Yan CHN 43:54.83
18 CHAUFOURAUX Andre BEL 44:23.07
PAULUS Jean BEL 44:23.07
19 CLEAVE John USA 44:29.28
SPELIUS Chris USA 44:29.28
20 YAMAMOTO Masato JPN 45:04.02
ARIKAWA Jun JPN 45:04.02
K4 men 500 m sprint
1 GAIDAMAKA Igor URS 01:24.09
KOLOKOLOV Sergei URS 01:24.09
KRIVOCHEEV Sergei URS 01:24.09
VODOVATOV Alexander URS 01:24.09
2 BISCHOF Frank-Peter GDR 01:25.06
FISCHER Frank GDR 01:25.06
HELM Rudiger GDR 01:25.06
MARG Harald GDR 01:25.06
3 BENGTSSON Per-Inge SWE 01:25.38
MOBERG Lars-Erik SWE 01:25.38
NORDQVIST Jens SWE 01:25.38
OHLSSON Thomas SWE 01:25.38
4 WELNA Daniel POL 01:26.28
MERK Waldemar POL 01:26.28
KRZYZANSKI Kazimierz POL 01:26.28
WEGNER Janus POL 01:26.28
5 BOURNE Grayson GBR 01:26.29
WEST Jeremy GBR 01:26.29
SHERIFF Andrew GBR 01:26.29
RACIBORSKI Jan GBR 01:26.29
6 SCHOLL Reiner FRG 01:26.35
SCHMIDT Detlef FRG 01:26.35
HUPPERTZ Harald FRG 01:26.35
BLACHA Frank FRG 01:26.35
7 GARCIA Jorge Antonio CUB 01:27.18
CUNILL Reynaldo CUB 01:27.18
HANSE CUB 01:27.18
HERNANDEZ CUB 01:27.18
8 THOMPSON Alan NZL 01:27.68
FERGUSON Ian NZL 01:27.68
DUNCAN Peter NZL 01:27.68
MAC DONALD Paul NZL 01:27.68
9 IRMAI Istvan HUN 01:28.02
CSASZAR Attila HUN 01:28.02
SZTANITY Zoltan HUN 01:28.02
KISS HUN 01:28.02
K4 women 500 m sprint
1 EBERL Roswitha GDR 01:37.08
GIESE Kathrin GDR 01:37.08
Fischer Birgit GDR 01:37.08
STREUSSEL Bettina GDR 01:37.08
2 CHIPOULINA Inna URS 01:38.05
EFREMOVA Nelli URS 01:38.05
GOLUBEVA Ekaterina URS 01:38.05
KOMKOVA Saba URS 01:38.05
3 DRAGOS Agnes HUN 01:38.37
GECZI Erika HUN 01:38.37
POVAZSAN Katalin HUN 01:38.37
RAKUSZ Eva HUN 01:38.37
4 OLSSON Karin SWE 01:38.55
ANDERSSON Agneta SWE 01:38.55
WIBERG Susanne SWE 01:38.55
KARLSSON Eva SWE 01:38.55
5 BARRE Alexandra CAN 01:40.11
HOLLOWAY Sue CAN 01:40.11
GUAY Lucie CAN 01:40.11
OLMSTED Barbara CAN 01:40.11
6 BUHAEV Agafia ROU 01:40.92
STEFAN Maria ROU 01:40.92
BURI Nastasia ROU 01:40.92
POPOV ROU 01:40.92
7 EICHIN FRG 01:41.62
SCHUTTPELZ Barbara FRG 01:41.62
MARTIN Andrea FRG 01:41.62
EICHIN FRG 01:41.62
8 GESHEVA Vania BUL 01:41.62
PETROVA Ogniana BUL 01:41.62
MARINOVA Tzetanka BUL 01:41.62
BADALSKA Ivanka BUL 01:41.62
9 CONOVER Sheila USA 01:41.95
DRAGAN USA 01:41.95
TURNER Ann USA 01:41.95
KLEIN Leslie USA 01:41.95
K4 men 1.000 m sprint
1 ANDERSSON Bengt SWE 03:15.70
BENGTSSON Per-Inge SWE 03:15.70
MOBERG Lars-Erik SWE 03:15.70
OHLSSON Thomas SWE 03:15.70
2 BISCHOF Frank-Peter GDR 03:15.79
HELM Rudiger GDR 03:15.79
HEMPEL Peter GDR 03:15.79
MARG Harald GDR 03:15.79
3 HESSEL Bernd FRG 03:15.90
RENNER Frank FRG 03:15.90
SEACK Matthias FRG 03:15.90
SEACK Oliver FRG 03:15.90
4 KRIVOCHEEV Sergei URS 03:17.21
GAIDAMAKA Igor URS 03:17.21
KOLOKOLOV Sergei URS 03:17.21
VODOVATOV Alexander URS 03:17.21
5 SCARPA Daniele ITA 03:17.52
CIRILLO Gennaro ITA 03:17.52
MANDRAGONA Francesco ITA 03:17.52
UBERTI Francesco ITA 03:17.52
6 WEGNER Janus POL 03:20.68
KRZYZANSKI Kazimierz POL 03:20.68
KRAWCOW Grzegorz POL 03:20.68
PANNELLIER Krszystof POL 03:20.68
7 AMUNDSEN Harald NOR 03:22.36
KVILLUM Geir NOR 03:22.36
ORITSLAND NOR 03:22.36
OPSAHL NOR 03:22.36
8 BOURNE Grayson GBR 03:22.59
WEST Jeremy GBR 03:22.59
SHERIFF Andrew GBR 03:22.59
SMITH Kevin GBR 03:22.59
9 Rajna Andras HUN 03:27.22
SZOLOSI Tamas HUN 03:27.22
RASZTOTZKY Laszlo HUN 03:27.22
HELYI Tibor HUN 03:27.22
K4 men 10.000 m sprint
1 BARANOV Nikolai URS 36:21.37
ERMILOV Alexander URS 36:21.37
ROMANOVSKI Vladimir URS 36:21.37
CHUKHRAI Sergei URS 36:21.37
2 COMAN Anghel ROU 36:26.51
DIMOFTE Petrica ROU 36:26.51
JIGAROV Ionel ROU 36:26.51
MARINESCU Florin ROU 36:26.51
3 HELYI Tibor HUN 36:27.03
PETROVICS Kalman HUN 36:27.03
RASZTOTZKY Laszlo HUN 36:27.03
SZOLOSI Tamas HUN 36:27.03
4 NUIJS NED 36:41.56
DAMAN Rick NED 36:41.56
TOIRKENS NED 36:41.56
NAGEIKERKE NED 36:41.56
5 TESE Carlo ITA 37:04.26
CIRILLO Gennaro ITA 37:04.26
DAMIATA ITA 37:04.26
CARRARO Paolo ITA 37:04.26
6 HALPERN David USA 37:22.99
STREIB USA 37:22.99
SCHNURRENBERGER Dan USA 37:22.99
LYDA Charles USA 37:22.99
7 FLUNKER Andreas FRG 38:10.33
PFRANG Thomas FRG 38:10.33
HOFMANN FRG 38:10.33
MENRATH FRG 38:10.33
8 KLIMASZEWSKI Andrzej POL 39:23.64
JAMROZINSKI Leszek POL 39:23.64
OBORSKI Ryszard POL 39:23.64
SZUBSKI Zdislaw POL 39:23.64
9 HERISZT Rudolf AUT 39:26.04
EBERLE Volker AUT 39:26.04
MACK AUT 39:26.04
TAUBER AUT 39:26.04
WILLIAMS Alan GBR DSQ
BROWN GBR DSQ
CANHAM Christoph GBR DSQ
JACKSON Stephen GBR DSQ
C1 men 500 m sprint
1 HEUKRODT Olaf GDR 01:54.60
2 Sarusi Kis Janos HUN 01:55.94
3 POSTRECHIN Sergei URS 01:56.09
4 CAIN Larry CAN 01:56.98
5 EICKE Ulrich FRG 01:57.58
6 PINCZURA Jan POL 01:58.09
7 Prochazka Petr TCH 01:59.16
8 OLARU Costica ROU 01:59.55
9 ROZANSKI Robert NOR 02:01.58
C1 men 1.000 m sprint
1 SCHMIDT Jorg GDR 04:27.82
2 CSEPAI Dezso HUN 04:28.43
3 BERESA Vasili URS 04:28.84
4 CAIN Larry CAN 04:30.47
5 JAKUBOWSKI Jerzy POL 04:30.90
6 TITU Gheorghe ROU 04:33.40
7 DVORAK Libor TCH 04:36.38
8 EICHE Ulrich FRG 04:40.86
9 LJUBENOV Ljuben BUL 04:50.88
C1 men 10.000 m sprint
1 Wichmann Tamas HUN 47:16.53
2 VRDLOVEC Jiri TCH 47:23.56
3 TITU Gheorghe ROU 47:35.23
4 GAYDOUK Alexander URS 47:40.47
5 LJUBEK Matija YUG 48:50.99
6 GRONLUND Timo FIN 48:54.66
7 INOUE Kiyoto JPN 48:59.98
8 MANTHEY Frank FRG 50:06.95
9 PLANKENHORN Rob USA 50:16.14
10 LASSEN Jorgen DEN 50:52.62
11 BLISS Brian CAN 51:53.94
12 GOHAR Marcus GBR 52:13.62
13 JINRU Zhong CHN 52:16.08
14 MOSQUERA Javier ESP 54:11.69
C2 men 500 m sprint
1 LJUBEK Matija YUG 01:40.80
NISOVIC Mirko YUG 01:40.80
2 LAPTIKOV Yuri URS 01:41.08
PETRENKO Sergei URS 01:41.08
3 Foltan Laszlo HUN 01:41.75
VASKUTI Istvan HUN 01:41.75
4 DOPIERALA Marek POL 01:42.80
DUNAJSKI Jerzy POL 01:42.80
5 ILKOV Sevdalin BUL 01:43.19
GEORGIEV Tzvetan BUL 01:43.19
6 BETIU Dimitru ROU 01:43.56
FIODOR Gurei ROU 01:43.56
7 SEIBT Olaf GDR 01:43.92
WERNER Wolfram GDR 01:43.92
8 DVORAK Libor TCH 01:45.99
BERGMAN Vladimir TCH 01:45.99
9 BOTTING Steve CAN 01:47.09
BEHRENS Norm CAN 01:47.09
C2 men 1.000 m sprint
1 HAJDU Gyula HUN 04:00.52
Sarusi Kis Janos HUN 04:00.52
2 LJUBEK Matija YUG 04:02.75
NISOVIC Mirko YUG 04:02.75
3 Potzaichin Ivan ROU 04:04.35
SIMIONOV Toma ROU 04:04.35
4 HEUKRODT Olaf GDR 04:05.71
MEDEJA Uwe GDR 04:05.71
5 VRDLOVEC Jiri TCH 04:06.05
BLAZIK Radomir TCH 04:06.05
6 OSSADTCHIY Sergei URS 04:07.78
KLEMENTIEV Ivan URS 04:07.78
7 HOYER Didier FRA 04:08.15
RENAUD Eric FRA 04:08.15
8 IVANOV Georgi BUL 04:19.51
KARMADJIEV Raitcho BUL 04:19.51
9 LBIK Marek POL 04:20.79
WISLA Marek POL 04:20.79
C2 men 10.000 m sprint
1 Potzaichin Ivan ROU 43:39.26
SIMIONOV Toma ROU 43:39.26
2 BERESA Vasili URS 43:47.97
MOURADOSSILOV Edem URS 43:47.97
3 BUDAY Tamas HUN 43:52.62
VASKUTI Istvan HUN 43:52.62
4 DVORAK Libor TCH 44:21.28
BLAZIK Radomir TCH 44:21.28
5 Train Stephen GBR 44:28.35
Train Andrew GBR 44:28.35
6 HOYER Didier FRA 44:34.81
RENAUD Eric FRA 44:34.81
7 GJERLUFSEN Kenneth DEN 44:56.18
Nielsson Arne DEN 44:56.18
8 MERRITT Bruce USA 45:04.56
MERRITT Barry USA 45:04.56
9 Bojilov Petar BUL 46:08.14
SMILIANOV Dimitar BUL 46:08.14
10 BINGJIAN He CHN 47:41.18
YUHUI Miao CHN 47:41.18