SPRINT

1981 WCh Nottingham, GBR

K1 men 500 m sprint
1 PARFENOVICH Vladimir URS 01:48.94
2 BIRLADEANU Ioan ROU 01:50.67
3 MOBERG Lars-Erik SWE 01:51.01
4 LEFOULON Patrick FRA 01:51.24
5 FABIAN Istvan HUN 01:51.59
6 HEMPEL Peter GDR 01:51.87
7 THOMPSON Alan NZL 01:52.33
8 JANIC Milan YUG 01:52.36
9 SHERIFF Andrew GBR 01:53.16
K1 women 500 m sprint
1 Fischer Birgit GDR 01:57.70
2 RAKUSZ Eva HUN 01:58.89
3 ANDERSSON Agneta SWE 02:00.65
4 BUHAEV Agafia ROU 02:00.92
5 FILONITCH Natalia URS 02:02.41
6 KNOPF Beatrice FRA 02:02.77
7 BLENCOWE Elizabeth AUS 02:03.23
8 GESHEVA Vania BUL 02:04.27
9 SCHUTTPELZ Barbara FRG 02:04.98
K1 men 1.000 m sprint
1 HELM Rudiger GDR 03:45.12
2 BIRLADEANU Ioan ROU 03:46.88
3 RASMUSSEN Einar NOR 03:47.34
4 Vieta Arturas URS 03:48.25
5 THOMPSON Alan NZL 03:48.71
6 BOCCARA Philippe FRA 03:49.15
7 MASAR Felix TCH 03:51.55
8 SMITH Kevin GBR 03:51.94
9 JANIC Milan YUG 04:19.87
K1 men 10.000 m sprint
1 RASMUSSEN Einar NOR 44:17.11
2 JANIC Milan YUG 44:19.90
3 FABIAN Istvan HUN 44:21.68
4 BOCCARA Philippe FRA 44:22.36
5 STEPANENKO Nikolai URS 44:25.61
6 SMITH Kevin GBR 44:57.02
7 BUKOWSKI Edward POL 45:06.68
8 BRIEN Alvin CAN 45:19.59
9 GEANTA Ion ROU 46:00.56
K2 men 500 m sprint
1 PARFENOVICH Vladimir URS 01:37.32
SOUPERATA Sergei URS 01:37.32
2 MERK Waldemar POL 01:38.31
WELNA Daniel POL 01:38.31
3 FISCHER Frank GDR 01:39.54
FLECKEISEN Bernd GDR 01:39.54
4 HARTL Wolfgang AUT 01:40.21
BACHMAYER Werner AUT 01:40.21
5 CSASZAR Attila HUN 01:40.45
IRMAI Istvan HUN 01:40.45
6 BARRE Denis CAN 01:40.47
MORRIS Alwyn CAN 01:40.47
7 GILJE Rein NOR 01:40.70
KALLEKLEV Eddie NOR 01:40.70
8 BOURNE Grayson GBR 01:42.95
WEST Jeremy GBR 01:42.95
9 DUNCAN Peter NZL 01:45.25
THOMPSON Alan NZL 01:45.25
K2 women 500 m sprint
1 KOHN Carsta GDR 01:47.24
Fischer Birgit GDR 01:47.24
2 ANDERSSON Agneta SWE 01:48.75
WIBERG Susanne SWE 01:48.75
3 BUHAEV Agafia ROU 01:49.42
STEFAN Maria ROU 01:49.42
4 FILONITCH Natalia URS 01:49.61
VAITKEVICIUTE Regina URS 01:49.61
5 POVAZSAN Katalin HUN 01:49.79
GECZI Erika HUN 01:49.79
6 BARRE Alexandra CAN 01:51.21
HOLLOWAY Sue CAN 01:51.21
7 THYS Lutgarde BEL 01:53.90
SEUTENS Rita BEL 01:53.90
8 LECLERK Valerie FRA 01:54.10
MAGNIER Mylene FRA 01:54.10
9 PERRET Lucy Amanda GBR 01:54.73
WETHERALL Frances GBR 01:54.73
K2 men 1.000 m sprint
1 PARFENOVICH Vladimir URS 03:21.39
SOUPERATA Sergei URS 03:21.39
2 FISCHER Frank GDR 03:22.13
FLECKEISEN Bernd GDR 03:22.13
3 MERK Waldemar POL 03:22.31
WELNA Daniel POL 03:22.31
4 MOBERG Lars-Erik SWE 03:22.65
OHLSSON Thomas SWE 03:22.65
5 BARRE Denis CAN 03:23.62
MORRIS Alwyn CAN 03:23.62
6 SZABO Laszlo HUN 03:24.14
JOOS Istvan HUN 03:24.14
7 MENENDEZ Herminio ESP 03:25.12
RAMOS Luis ESP 03:25.12
8 UBERTI Francesco ITA 03:26.04
TIDONA Livio ITA 03:26.04
9 ODVARKO Vratislav TCH 03:26.97
MASAR Felix TCH 03:26.97
K2 men 10.000 m sprint
1 ASTAPKOVICH Nikolai URS 40:32.01
ROMANOVSKI Vladimir URS 40:32.01
2 JOOS Istvan HUN 40:33.75
SZABO Istvan HUN 40:33.75
3 BIRLADEANU Ioan ROU 40:37.29
ESEANU Nicusor ROU 40:37.29
4 MENENDEZ Herminio ESP 40:40.83
RAMOS Luis ESP 40:40.83
5 UBERTI Francesco ITA 40:43.02
TIDONA Livio ITA 40:43.02
6 LEBBINK Gert Jan NED 40:44.74
STEVENS Ron NED 40:44.74
7 BALLARD Christopher GBR 40:47.46
ROBSON Neil GBR 40:47.46
8 BROECKX Jos BEL 40:47.78
STINCKENS Paul BEL 40:47.78
9 GILMAN David USA 41:13.88
WHITE Terry USA 41:13.88
K4 men 500 m sprint
1 GAIDAMAKA Igor URS 01:26.84
KRIVOCHEEV Sergei URS 01:26.84
POLIANIS Juri URS 01:26.84
VODOVATOV Alexander URS 01:26.84
2 BENGTSSON Per-Inge SWE 01:27.84
MOBERG Lars-Erik SWE 01:27.84
NORDQVIST Jens SWE 01:27.84
OHLSSON Thomas SWE 01:27.84
3 BISCHOF Peter GDR 01:28.09
HELM Rudiger GDR 01:28.09
MARG Harald GDR 01:28.09
WOHLLEBE Andre GDR 01:28.09
4 OSTROWSKI Bogdan POL 01:30.29
OLSZEWSKI Janusz POL 01:30.29
KRZYZANSKI Kazimierz POL 01:30.29
SWIERCZYNSKI Tomasz POL 01:30.29
5 SCHOLL Reiner FRG 01:30.34
SCHMIDT Detlef FRG 01:30.34
HUPPERTZ Harald FRG 01:30.34
BLACHA Frank FRG 01:30.34
6 IRMAI Istvan HUN 01:30.91
RUKKEL Laszlo HUN 01:30.91
CSASZAR Attila HUN 01:30.91
JOOS Istvan HUN 01:30.91
7 NITU Gheorghe ROU 01:31.14
DIBA Vasile ROU 01:31.14
DIMOFTE Petrica ROU 01:31.14
GEANTA Ion ROU 01:31.14
8 LOPEZ Enrique ESP 01:32.44
DEL RIEGO Guillermo ESP 01:32.44
MENENDEZ Herminio ESP 01:32.44
RAMOS Luis ESP 01:32.44
9 DOAK John AUS 01:33.49
DOAK Robert AUS 01:33.49
KENNY Grant AUS 01:33.49
WOODEN Mark AUS 01:33.49
K4 women 500 m sprint
1 EBERL Roswitha GDR 01:38.87
KOHN Carsta GDR 01:38.87
Fischer Birgit GDR 01:38.87
STOLL Kathrin GDR 01:38.87
2 FILONITCH Natalia URS 01:40.25
NEDVIGA Larisa URS 01:40.25
OREKHOVA Liubov URS 01:40.25
SHIPULINA Inna URS 01:40.25
3 ANDERSSON Agneta SWE 01:40.94
KARLSSON Eva SWE 01:40.94
OLSSON Karin SWE 01:40.94
WIBERG Susanne SWE 01:40.94
4 RAKUSZ Eva HUN 01:41.23
ZAKARIAS Maria HUN 01:41.23
POVAZSAN Katalin HUN 01:41.23
GECZI Erika HUN 01:41.23
5 BUHAEV Agafia ROU 01:42.06
STEFAN Maria ROU 01:42.06
BURI Nastasia ROU 01:42.06
POPOV Culina ROU 01:42.06
6 BARRE Alexandra CAN 01:42.74
HOLLOWAY Sue CAN 01:42.74
GUAY Lucie CAN 01:42.74
OLMSTED Barbara CAN 01:42.74
7 GESHEVA Vania BUL 01:44.33
RADIVOEVA Rozalia BUL 01:44.33
TERZIEVA Mariana BUL 01:44.33
NOEVA Darina BUL 01:44.33
8 KLEIN Leslie USA 01:46.33
TURNER Ann USA 01:46.33
DIMARINO Theresa USA 01:46.33
BARTON Roxane USA 01:46.33
9 EICHIN Regina FRG 01:46.69
MARTIN Beate FRG 01:46.69
BRUNSING Eva FRG 01:46.69
REH Dorte FRG 01:46.69
K4 men 1.000 m sprint
1 BISCHOF Peter GDR 03:04.51
HELM Rudiger GDR 03:04.51
HEMPEL Peter GDR 03:04.51
MARG Harald GDR 03:04.51
2 BARANOV Nikolai URS 03:05.80
ERMILOV Alexander URS 03:05.80
KOLOKOLOV Sergei URS 03:05.80
VOLKOVSKIJ Alexander URS 03:05.80
3 FLUNKER Andreas FRG 03:06.66
KEGEL Oliver FRG 03:06.66
RENNER Frank FRG 03:06.66
SEACK Oliver FRG 03:06.66
4 MEDGYES Laszlo HUN 03:09.20
Rajna Andras HUN 03:09.20
RASZTOTZKY Janos HUN 03:09.20
SZOLOSI Tamas HUN 03:09.20
5 BOCCARA Philippe FRA 03:10.02
LEFOULON Patrick FRA 03:10.02
BAROUH Francois FRA 03:10.02
BERARD Patrick FRA 03:10.02
6 JOHANSSON Nils SWE 03:10.89
HANSSON Mats SWE 03:10.89
SUNDQVIST Kalle SWE 03:10.89
ANDERSSON Berndt SWE 03:10.89
7 SUDER Tomas TCH 03:11.03
KRIZ Jiri TCH 03:11.03
MARES Jan TCH 03:11.03
POKORNY Milos TCH 03:11.03
8 GARCIA Jorge Antonio CUB 03:11.35
CUNILL Reynaldo CUB 03:11.35
MARRERO Jose CUB 03:11.35
HANZE Alejandro CUB 03:11.35
9 LOPEZ Enrique ESP 03:11.72
ALEGRE Pedro ESP 03:11.72
RODRIGUEZ Jose ESP 03:11.72
DEL RIEGO Guillermo ESP 03:11.72
K4 men 10.000 m sprint
1 BARANOV Nikolai URS 35:57.99
ERMILOV Alexander URS 35:57.99
KOLOKOLOV Sergei URS 35:57.99
SILENKOV Vasili URS 35:57.99
2 JAMROZINSKI Leszek POL 36:00.09
KLIMASZEWSKI Andrzej POL 36:00.09
OBORSKI Ryszard POL 36:00.09
SZUBSKI Zdislaw POL 36:00.09
3 BROWN Stephen GBR 36:02.09
CANHAM Christoph GBR 36:02.09
JACKSON Stephen GBR 36:02.09
WILLIAMS Alan GBR 36:02.09
4 SEACK Oliver FRG 36:06.27
FLUNKER Andreas FRG 36:06.27
RENNER Frank FRG 36:06.27
KEGEL Oliver FRG 36:06.27
5 JOHANSSON Nils SWE 36:16.10
HANSSON Mats SWE 36:16.10
SUNDQVIST Kalle SWE 36:16.10
ANDERSSON Berndt SWE 36:16.10
6 OSTBY Knut NOR 36:41.51
GRAN Lars-Ivar NOR 36:41.51
AMUNDSEN Harald NOR 36:41.51
KVILLUM Geir NOR 36:41.51
7 ABRAHAM Csaba HUN 36:59.71
KOROM Ferenc HUN 36:59.71
ROMHANYI Zoltan HUN 36:59.71
SZABO Laszlo HUN 36:59.71
8 BAROUH Francois FRA 37:17.50
JULIEN Jean Marc FRA 37:17.50
LEGRAS Daniel FRA 37:17.50
LEROY Henri FRA 37:17.50
9 INNOCENTI Paolo ITA 37:28.94
SCARPA Daniele ITA 37:28.94
GANNA Marco ITA 37:28.94
LA CAPRUCCIA Guido ITA 37:28.94
C1 men 500 m sprint
1 HEUKRODT Olaf GDR 02:01.38
2 LISEICHIKOV Gennadi URS 02:03.19
3 Sarusi Kis Janos HUN 02:03.76
4 IVANOV Georgi BUL 02:04.31
5 CAIN Larry CAN 02:04.52
6 BLAZIK Radomir TCH 02:05.06
7 TITU Gheorghe ROU 02:05.89
8 EICKE Ulrich FRG 2:06.2á
9 GRONLUND Timo FIN 02:06.54
C1 men 1.000 m sprint
1 Papke Ulrich GDR 04:03.46
2 BUDAY Tamas HUN 04:05.41
3 VRDLOVEC Jiri TCH 04:05.89
4 LJUBEK Matija YUG 04:05.91
5 LAPTIKOV Iuri URS 04:05.93
6 EICKE Ulrich FRG 04:09.14
7 GRONLUND Timo FIN 04:10.07
8 LJUBENOV Ljuben BUL 04:11.19
9 TITU Gheorghe ROU 04:11.31
C1 men 10.000 m sprint
1 Wichmann Tamas HUN 48:19.54
2 LJUBEK Matija YUG 48:24.06
3 LIMINOVICH Sergei URS 49:19.91
4 DOPIERALA Marek POL 49:22.67
5 DVORAK Libor TCH 49:23.36
6 GRONLUND Timo FIN 49:37.15
7 INOUE Kiyoto JPN 49:47.85
8 CERUTTI Paolo ITA 49:53.97
9 LASSEN Hans DEN 50:50.72
C2 men 500 m sprint
1 Foltan Laszlo HUN 01:46.88
VASKUTI Istvan HUN 01:46.88
2 CEKAITIS Vygantas URS 01:47.74
MURADOSILOV Edem URS 01:47.74
3 ILKOV Sevdalin BUL 01:48.08
LJUBENOV Ljuben BUL 01:48.08
4 LBIK Marek POL 01:48.53
WISLA Marek POL 01:48.53
5 Potzaichin Ivan ROU 01:48.54
SIMIONOV Viacheslav Toma ROU 01:48.54
6 Papke Ulrich GDR 01:49.91
HEUSER Frank-Wieland GDR 01:49.91
7 DVORAK Libor TCH 01:50.27
BLAZIK Radomir TCH 01:50.27
8 BOTTING Steve CAN 01:53.51
BEHRENS Norm CAN 01:53.51
9 RENAUD Eric FRA 01:58.63
LAMBERT Franck FRA 01:58.63
C2 men 1.000 m sprint
1 Potzaichin Ivan ROU 03:38.75
SIMIONOV Viacheslav Toma ROU 03:38.75
2 HEUKRODT Olaf GDR 03:40.12
MADEJA Uwe GDR 03:40.12
3 CEKAITIS Vygantas URS 03:41.60
MURADOSILOV Edem URS 03:41.60
4 VRDLOVEC Jiri TCH 03:44.00
KUBICEK Petr TCH 03:44.00
5 LBIK Marek POL 03:45.37
WISLA Marek POL 03:45.37
6 BUDAY Tamas HUN 03:46.12
HAJDU Gyula HUN 03:46.12
7 KARMADJIEV Raitcho BUL 03:47.44
KUTZEV Kamen BUL 03:47.44
8 LASSEN Jorgen DEN 03:52.27
JACOBSEN Henning DEN 03:52.27
9 RENAUD Eric FRA 03:55.76
LAMBERT Franck FRA 03:55.76
C2 men 10.000 m sprint
1 BUDAY Tamas HUN 42:50.65
VASKUTI Istvan HUN 42:50.65
2 Potzaichin Ivan ROU 43:11.17
SIMIONOV Viacheslav Toma ROU 43:11.17
3 KUBICEK Petr TCH 43:15.92
VRDLOVEC Jiri TCH 43:15.92
4 MURADOSILOV Edem URS 44:39.22
CEKAITIS Vygantas URS 44:39.22
5 KUHN Ulrich FRG 44:41.49
EBHARDT Michael FRG 44:41.49
6 LASSEN Jorgen DEN 44:56.80
JACOBSEN Henning DEN 44:56.80
7 Train Stephen GBR 45:11.86
Train Andrew GBR 45:11.86
8 MAGAZ Santos ESP 45:49.98
SUAREZ Narciso ESP 45:49.98
9 DEBOVE Christophe FRA 45:55.70
HOYER Didier FRA 45:55.70