SPRINT

1979 WCh Duisburg, FRG

K1 men 500 m sprint
1 PARFENOVICH Vladimir URS 01:49.64
2 SUMEGI John AUS 01:50.99
3 HEMPEL Peter GDR 01:51.17
4 MERK Waldemar POL 01:51.83
5 RASMUSSEN Einar NOR 01:52.19
6 DIBA Vasile ROU 01:52.93
7 FERGUSON Ian NZL 01:53.04
8 CLAESSENS Theo BEL 01:53.70
9 MASAR Felix TCH 01:53.91
K1 women 500 m sprint
1 EBERL Roswitha GDR 02:04.47
2 ALEKSEEVA Galina URS 02:06.93
3 RAJNAI Klara HUN 02:08.45
4 SCHUTTPELZ Barbara FRG 02:09.01
5 HOLLOWAY Sue CAN 02:09.22
6 EICHLER Ewa POL 02:09.91
7 MINCHEVA Velitchka BUL 02:10.83
8 STEFAN Maria ROU 02:12.95
9 KOVAROVA Anastazie TCH 02:16.35
K1 men 1.000 m sprint
1 HELM Rudiger GDR 03:58.61
2 BIRLADEANU Ioan ROU 03:59.86
3 MASAR Felix TCH 04:01.04
4 SUMEGI John AUS 04:01.09
5 Csapo Geza HUN 04:02.33
6 STIGE Jostein NOR 04:05.13
7 JANIC Milan YUG 04:09.27
8 PERRI Oreste ITA 04:10.59
9 MOBERG Lars-Erik SWE 04:12.34
K1 men 10.000 m sprint
1 JANIC Milan YUG 46:01.84
2 RASMUSSEN Einar NOR 46:02.74
3 STEPANENKO Nikolai URS 46:06.22
4 PERRI Oreste ITA 46:14.89
5 VIOLER Ken AUS 46:21.69
6 JOOS Istvan HUN 46:26.40
7 WILLIAMS Alan GBR 46:38.79
8 BOHR Jurgen FRG 46:44.92
9 PRINGLE Ian IRL 46:50.66
10 BURNY Jean-Pierre BEL 46:52.64
11 FERGUSON Ian NZL 46:54.21
12 GLOWINKOWSKI Jerzy POL 47:33.33
13 MASAR Felix TCH 47:36.13
14 LEBBINK Gert Jan NED 47:50.23
15 BARTON Bruce USA 47:52.80
16 BRIEN Alvin CAN 47:55.81
17 MARA Vencel SUI 47:56.54
18 ESTEBAN Jose-Maria ESP 47:58.97
19 BOCCARA Philippe FRA 48:05.05
20 COMAN Anghel ROU 49:00.07
21 CORNU Rene LUX 49:02.54
22 YUANHUA Feng CHN 49:21.22
K2 men 500 m sprint
1 CHUKHRAI Sergei URS 01:37.57
PARFENOVICH Vladimir URS 01:37.57
2 HELM Rudiger GDR 01:39.00
OLBRICHT Berndt GDR 01:39.00
3 HERVIEU Francis FRA 01:40.60
LEBAS Alain FRA 01:40.60
4 NORDQVIST Jens SWE 01:40.64
OHLSSON Thomas SWE 01:40.64
5 CSASZAR Attila HUN 01:41.34
SZOLOSI Tamas HUN 01:41.34
6 PASKO Miroslav POL 01:41.80
SWIERCZYNSKI Tomasz POL 01:41.80
7 DEL RIEGO Guillermo ESP 01:40.81
VAZQUEZ Martin ESP 01:40.81
8 BIRLADEANU Ioan ROU 01:43.58
MALIHIN Policarp ROU 01:43.58
9 CLAESSENS Theo BEL 01:45.92
ALDERS Jacky BEL 01:45.92
K2 women 500 m sprint
1 DOROH Nina URS 01:54.19
KALASHNIKOVA Natalia URS 01:54.19
2 BISCHOF Martina GDR 01:54.32
ROSIGER Marion GDR 01:54.32
3 NICHITOV Nastasia ROU 01:55.71
ORLOV Agafia ROU 01:55.71
4 GESHEVA Vania BUL 01:55.88
NIKOLOVA Iliana BUL 01:55.88
5 DRAGOS Agnes HUN 01:58.33
POZSONYI Agnes HUN 01:58.33
6 LUKANOVICH Karen CAN 02:01.02
GUAY Lucie CAN 02:01.02
7 OLSSON Karin SWE 02:01.99
ANDERSSON Agneta SWE 02:01.99
8 INTROINI Elisabetta ITA 02:03.30
PONCHIO Luisa ITA 02:03.30
9 RASMUSSEN Ingeborg NOR 02:05.86
MICHELSEN Ellen NOR 02:05.86
K2 men 1.000 m sprint
1 RASMUSSEN Einar NOR 03:36.19
SOYLAND Olaf NOR 03:36.19
2 BAKO Zoltan HUN 03:36.98
SZABO Istvan HUN 03:36.98
3 CHUKHRAI Sergei URS 03:37.47
TAINIKOV Vladimir URS 03:37.47
4 NORDQVIST Jens SWE 03:40.49
OHLSSON Thomas SWE 03:40.49
5 LEBAS Alain FRA 03:41.35
HERVIEU Francis FRA 03:41.35
6 FISHER Hugh CAN 03:41.69
BARRE Denis CAN 03:41.69
7 OSTROWSKI Bogdan POL 03:44.75
OLSZEWSKI Janusz POL 03:44.75
8 NOLTE Harry GDR 03:44.94
GRAUPNER Roland GDR 03:44.94
9 DEL RIEGO Guillermo ESP 03:45.91
VAZQUEZ Martin ESP 03:45.91
K2 men 10.000 m sprint
1 BIRLADEANU Ioan ROU 41:27.80
ESEANU Nicusor ROU 41:27.80
2 ASTAPKOVICH Nikolai URS 41:31.99
BUKANOV Victor URS 41:31.99
3 MENENDEZ Herminio ESP 41:33.33
MISIONE Luis ESP 41:33.33
4 BAKO Zoltan HUN 41:37.02
SZABO Istvan HUN 41:37.02
5 KRAWINKEL Winand FRG 41:38.57
HOFLE Hartmuth FRG 41:38.57
6 BROECKX Jos BEL 41:44.86
STINCKENS Paul BEL 41:44.86
7 BROWN Stephen GBR 41:46.22
DIMMOCK Paul GBR 41:46.22
8 TURNER Brent USA 41:56.91
KELLY Steve USA 41:56.91
9 GILJE Rein NOR 42:28.18
KALLEKLEV Eddie NOR 42:28.18
10 BUKOWSKI Edward POL 42:33.03
MARCINKOWSKI Waldemar POL 42:33.03
11 MARES Jan TCH 42:43.96
BEDRNA Eduard TCH 42:43.96
12 HAVLIK Herbert AUT 43:10.28
SCHLOGLMANN Dieter AUT 43:10.28
13 SBRUZZI Giorgio ITA 43:28.60
BENEDINI Luigi ITA 43:28.60
14 HEPBURN Phil CAN 43:54.70
KING Steve CAN 43:54.70
15 AMMANN Peter SUI 44:00.69
THALMANN Dionys SUI 44:00.69
16 KELLY Barry AUS 44:17.66
LEE Robert AUS 44:17.66
17 KOPPENAAL Erik NED 44:52.33
BUNSCHOTEN Rob NED 44:52.33
18 LEBAS Alain FRA 45:36.34
HERVIEU Francis FRA 45:36.34
19 LATERZA Francois LUX 45:59.20
SCHEFFEN Nico LUX 45:59.20
20 TOMIHITO Kashishita JPN 46:41.90
TETUO Ogino JPN 46:41.90
K4 men 500 m sprint
1 DITTRICH Jurgen GDR 01:30.02
DUVIGNEAU Bernd GDR 01:30.02
GRAUPNER Roland GDR 01:30.02
MARG Harald GDR 01:30.02
2 CHUKHRAI Sergei URS 01:31.02
SHINKARENKO Anatoli URS 01:31.02
TAINIKOV Vladimir URS 01:31.02
ZAUTRA Jonas URS 01:31.02
3 KOLTAN Grzegorz POL 01:31.48
OBORSKI Ryszard POL 01:31.48
SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 01:31.48
WELNA Daniel POL 01:31.48
4 MENENDEZ Herminio ESP 01:32.21
ESTEBAN Jose-Maria ESP 01:32.21
LOPEZ Jose-Ramon ESP 01:32.21
MISIONE Luis ESP 01:32.21
5 DIBA Vasile ROU 01:32.56
Zafiu Mihai ROU 01:32.56
GIURA Alexander ROU 01:32.56
GEANTA Ion ROU 01:32.56
6 CHRISTOV Lazar BUL 01:33.35
TERZIISKI Stefan BUL 01:33.35
BORISOV Borislav BUL 01:33.35
MILENKOV Bojidar BUL 01:33.35
7 JUHASZ Miklos HUN 01:34.31
NYIRADI Gyorgy HUN 01:34.31
RATKAI Janos HUN 01:34.31
FABIAN Istvan HUN 01:34.31
8 ANDERSSON Anders SWE 01:34.74
LARSSON Anders SWE 01:34.74
WALLERSTOM Bjorn SWE 01:34.74
LINDBACK Mikael SWE 01:34.74
9 OLDERSHAW Reed CAN 01:35.26
OLDERSHAW Dean CAN 01:35.26
OLDERSHAW Scott CAN 01:35.26
MORRIS Alwyn CAN 01:35.26
K4 women 500 m sprint
1 BISCHOF Martina GDR 01:42.60
EBERL Roswitha GDR 01:42.60
ROSIGER Marion GDR 01:42.60
Fischer Birgit GDR 01:42.60
2 ALEKSEEVA Galina URS 01:45.32
KORSHUNOVA Tatiana URS 01:45.32
NEDVIGA Larisa URS 01:45.32
TRAHIMENOK Nadezhda URS 01:45.32
3 NICHITOV Nastasia ROU 01:45.53
NICULAE Maria ROU 01:45.53
ORLOV Agafia ROU 01:45.53
TARASOV Andriana ROU 01:45.53
4 MINCHEVA Velitchka BUL 01:46.90
NIKOLOVA Iliana BUL 01:46.90
GESHEVA Vania BUL 01:46.90
BOYANOVA Roza BUL 01:46.90
5 ANDRASSY Katalin HUN 01:47.45
MAKATURA Erzebet HUN 01:47.45
POVAZSAN Katalin HUN 01:47.45
POZSONYI Agnes HUN 01:47.45
6 HOLLOWAY Sue CAN 01:47.66
LUKANOVICH Karen CAN 01:47.66
GUAY Lucie CAN 01:47.66
ARNOLD Elisabeth CAN 01:47.66
7 OLSSON Karin SWE 01:50.04
ANDERSSON Agneta SWE 01:50.04
KARLSSON Eva SWE 01:50.04
HAAPALA Anne SWE 01:50.04
8 PEPINGHEGE IRLne FRG 01:50.50
JURGENSEN Ute FRG 01:50.50
MARTIN Beate FRG 01:50.50
BROHS Bettina FRG 01:50.50
9 GORECKA Maria POL 01:51.24
WOJTASZEK Ewa POL 01:51.24
OLEJNICZAK Zofia POL 01:51.24
EICHLER Ewa POL 01:51.24
K4 men 1.000 m sprint
1 OLBRICHT Berndt GDR 03:14.43
HELM Rudiger GDR 03:14.43
DUVIGNEAU Bernd GDR 03:14.43
MARG Harald GDR 03:14.43
2 OBORSKI Ryszard POL 03:15.65
WELNA Daniel POL 03:15.65
KOLTAN Grzegorz POL 03:15.65
SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 03:15.65
3 Shaparenko Alexander URS 03:16.31
NAGORNY Sergei URS 03:16.31
AVDEEV Alexander URS 03:16.31
ZAUTRA Jonas URS 03:16.31
4 KELLY Barry AUS 03:16.60
SUMEGI John AUS 03:16.60
LEE Robert AUS 03:16.60
VIDLER Ken AUS 03:16.60
5 KADLER Gusztav HUN 03:17.30
KOSZTYAN Jozsef HUN 03:17.30
SVIDRO Jozsef HUN 03:17.30
SZTANITY Zoltan HUN 03:17.30
6 MOBERG Lars-Erik SWE 03:17.48
LUNDH Per SWE 03:17.48
ANDERSSON Berndt SWE 03:17.48
CERNERUD Tore SWE 03:17.48
7 MENENDEZ Herminio ESP 03:17.76
ESTEBAN Jose-Maria ESP 03:17.76
LOPEZ Jose-Ramon ESP 03:17.76
MISIONE Luis ESP 03:17.76
8 DIBA Vasile ROU 03:19.33
Zafiu Mihai ROU 03:19.33
GIURA Alexander ROU 03:19.33
GEANTA Ion ROU 03:19.33
9 BRAND Udo FRG 03:21.73
MEIER Otmar FRG 03:21.73
HUPPERTZ Harald FRG 03:21.73
MACHLER Michael FRG 03:21.73
K4 men 10.000 m sprint
1 AVDEEV Alexander URS 36:05.46
NAGORNY Sergei URS 36:05.46
NIKOLSKI Sergei URS 36:05.46
Shaparenko Alexander URS 36:05.46
2 KLIMASZEWSKI Andrzej POL 36:07.96
LEPIANKA Krzysztof POL 36:07.96
SZUBSKI Zdislaw POL 36:07.96
TORZECKI Zbigniew POL 36:07.96
3 BENKO Tamas HUN 36:13.35
KONECSNI Peter HUN 36:13.35
ROMHANYI Zoltan HUN 36:13.35
SZABO Laszlo HUN 36:13.35
4 FREDIN Lars SWE 36:55.93
JOHANSSON Nils SWE 36:55.93
HANSSON Mats SWE 36:55.93
FERM Stefan SWE 36:55.93
5 MACARENCO Cuprian ROU 37:20.83
SIMIOCENCO Nicolai ROU 37:20.83
TICU Nicolae ROU 37:20.83
CIOBANU Marian ROU 37:20.83
6 FILIPOVIC Dusan YUG 37:23.10
DJOLIC Jovan YUG 37:23.10
KARANOVIC Ceda YUG 37:23.10
HERNIK Josip YUG 37:23.10
7 GILMAN David USA 37:34.29
BARTON Greg USA 37:34.29
DAYO Pete USA 37:34.29
WHITE Terry USA 37:34.29
8 MANNARI Luca ITA 37:42.22
CHIOSTRI Mauro ITA 37:42.22
INNOCENTI Paolo ITA 37:42.22
CRENNA Fabrizio ITA 37:42.22
9 BALLARD Christopher GBR 37:56.25
DUNCAN Andrew GBR 37:56.25
HANCOCK Patrick GBR 37:56.25
ROBSON Neil GBR 37:56.25
10 HANSSENS Patrick BEL 38:02.21
DE BUCKE Patrick BEL 38:02.21
VERHOEVEN Wim BEL 38:02.21
VERVACK Marino BEL 38:02.21
11 MANEV Ivan BUL 39:02.50
DANTCHEV Georgi BUL 39:02.50
TZVETANOV Valentin BUL 39:02.50
MANDADJIEV Yanko BUL 39:02.50
12 KRIZ Jiri TCH 39:15.86
SVOBODA Jiri TCH 39:15.86
LOUDA Jiri TCH 39:15.86
DOLEJS Vladimir TCH 39:15.86
C1 men 500 m sprint
1 POSTRECHIN Sergei URS 02:03.32
2 EICKE Ulrich FRG 02:03.36
3 LJUBENOV Ljuben BUL 02:04.02
4 Schuck Alexander GDR 02:05.08
5 VARABIEV Lipat ROU 02:05.94
6 BLAZIK Radomir TCH 02:07.26
7 SMITH Gregory CAN 02:08.26
8 LJUBEK Matija YUG 02:09.65
9 LICHTENBERGER Tamas HUN 02:11.22
C1 men 1.000 m sprint
1 Wichmann Tamas HUN 04:22.09
2 LJUBENOV Ljuben BUL 04:23.70
3 Potzaichin Ivan ROU 04:25.27
4 PETRENKO Sergei URS 04:25.34
5 LEUE Eckhard GDR 04:27.40
6 DVORAK Libor TCH 04:29.21
7 LJUBEK Matija YUG 04:29.64
8 GRONLUND Timo FIN 04:35.16
9 OPARA Jerzy POL 05:36.51
C1 men 10.000 m sprint
1 Wichmann Tamas HUN 49:08.41
2 LIMINOVICH Sergei URS 49:16.93
3 Potzaichin Ivan ROU 49:50.27
4 VRDLOVEC Jiri TCH 49:51.33
5 LJUBEK Matija YUG 50:39.92
6 ILKOV Nikolai BUL 50:42.73
7 FALK Thomas SWE 50:46.23
8 GRONLUND Timo FIN 51:09.42
9 EBHARDT Michael FRG 51:35.93
10 OPARA Jerzy POL 51:50.96
11 FUYUAN Guo CHN 51:53.38
12 CHARALAMBIJ Ivan CAN 53:06.47
13 LOCSEI Tony USA 53:42.28
14 SACH Thomas SUI 54:23.74
15 TERUFUM Oba JPN 55:10.09
16 ROZANSKI Robert NOR 55:26.24
C2 men 500 m sprint
1 CAPUSTA Petre ROU 01:50.19
Potzaichin Ivan ROU 01:50.19
2 PETRENKO Sergei URS 01:50.41
VINOGRADOV Alexander URS 01:50.41
3 LBIK Marek POL 01:52.22
PAWLOWSKI Piotr POL 01:52.22
4 ILKOV Nikolai BUL 01:52.42
ANANIEV Borislav BUL 01:52.42
5 SEIBT Olaf GDR 01:52.95
BOTHE Detlef GDR 01:52.95
6 Foltan Laszlo HUN 01:53.21
VASKUTI Istvan HUN 01:53.21
7 BOTTING Steve CAN 01:53.34
BEHRENS Norm CAN 01:53.34
8 VRDLOVEC Jiri TCH 01:53.36
KUBICEK Petr TCH 01:53.36
9 MAGAZ Santos ESP 01:53.92
SUAREZ Narciso ESP 01:53.92
C2 men 1.000 m sprint
1 LOBANOV Yuri URS 03:54.03
YOURCHENKO Vasili URS 03:54.03
2 BUDAY Tamas HUN 03:56.57
FREY Oszkar HUN 03:56.57
3 SIMIONOV Viacheslav Gheorghe ROU 03:58.73
SIMIONOV Viacheslav Toma ROU 03:58.73
4 SEIBT Olaf GDR 03:58.79
BOTHE Detlef GDR 03:58.79
5 VRDLOVEC Jiri TCH 04:00.40
KUBICEK Petr TCH 04:00.40
6 ILKOV Nikolai BUL 04:02.15
ANANIEV Borislav BUL 04:02.15
7 PIEPERBECK Bruno FRG 04:04.86
PIEPERBECK Norbert FRG 04:04.86
8 LBIK Marek POL 04:07.74
PAWLOWSKI Piotr POL 04:07.74
9 CHARALAMBIJ Ivan CAN 04:09.52
FRASER Martin CAN 04:09.52
C2 men 10.000 m sprint
1 LOBANOV Yuri URS 43:53.65
YOURCHENKO Vasili URS 43:53.65
2 MUNTEANU Cherasim ROU 44:02.19
TITU Gheorghe ROU 44:02.19
3 BUDAY Tamas HUN 44:17.50
VASKUTI Istvan HUN 44:17.50
4 DVORAK Libor TCH 45:51.82
RADA Milan TCH 45:51.82
5 ACART Alain FRA 45:54.97
CEZARD Jean-Paul FRA 45:54.97
6 LINDELOEF Berndt SWE 46:15.40
Zeidlitz Erik SWE 46:15.40
7 IVANOV Stefan BUL 46:21.05
IVANOV Plamen BUL 46:21.05
8 GLASER Hermann FRG 46:30.62
LUCKE Heinz FRG 46:30.62
9 KIYOTO Inoue JPN 47:13.01
SHUSEI Fukuzato JPN 47:13.01
10 LBIK Marek POL 48:55.81
PAWLOWSKI Piotr POL 48:55.81
11 BOTTING Steve CAN 49:01.29
BEHRENS Norm CAN 49:01.29
12 KEARNEY Jay USA 49:12.30
BATLIK Jiri USA 49:12.30
13 GUODUAN Wu CHN 49:36.76
GUOXING Zhang CHN 49:36.76