SPRINT

1977 WCh Sofia, BUL

K1 men 500 m sprint
1 DIBA Vasile ROU 01:46.62
2 SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 01:47.13
3 SZTANITY Zoltan HUN 01:48.41
4 PARFENOVICH Vladimir URS 01:48.63
5 HELM Rudiger GDR 01:49.37
6 ANDERSSON Anders SWE 01:50.25
7 CLAESSENS Jan BEL 01:50.67
8 FERGUSON Ian NZL 01:51.21
9 DOLEJS Vladimir TCH 01:51.90
K1 women 500 m sprint
1 DITTMAR Gudrun GDR 02:04.12
2 COZMA Maria ROU 02:04.72
3 KORSHUNOVA Tatiana URS 02:06.30
4 JANAKIEVA Natasha BUL 02:06.68
5 KAMINSKA Eva POL 02:08.00
6 LEWE Barbara FRG 02:08.20
7 RAJNAI Klara HUN 02:08.27
8 KNOPF Beatrice FRA 02:10.50
9 KUPPENS Marleen BEL 02:13.61
K1 men 1.000 m sprint
1 DIBA Vasile ROU 03:53.90
2 HELM Rudiger GDR 03:56.00
3 PERRI Oreste ITA 03:56.50
4 STEPANENKO Nikolai URS 03:56.80
5 JANIC Milan YUG 03:57.60
6 ANDERSSON Berndt SWE 03:57.70
7 BURNY Jean-Pierre BEL 04:02.10
8 Csapo Geza HUN 04:03.50
9 PARNHAM Robert GBR 04:06.90
K1 men 10.000 m sprint
1 PERRI Oreste ITA 43:30.39
2 FABIAN Istvan HUN 43:30.93
3 STEPANENKO Nikolai URS 43:30.93
4 PARNHAM Douglas GBR 43:37.18
5 FERGUSON Ian NZL 43:37.61
6 JANIC Milan YUG 43:37.92
7 KAZIMIERZ Nikin POL 44:19.35
8 HENRIQUEZ Fernando ESP 44:20.51
9 MAURER Guy FRA 44:25.00
10 PODLOUCKY Viktor TCH 44:31.20
11 ANDERSEN Flemming DEN 44:31.41
12 ANDERSSON Berndt SWE 45:09.84
13 JOSTEIN Stiga NOR 45:12.35
14 MACHLER Michael FRG 45:13.68
15 PATASI Peter CAN 45:34.04
16 FRYS Gaetan BEL 45:48.87
17 IGNATENCO Petr ROU 46:07.21
18 BABITZ Manfred AUT 46:07.60
19 SOTO Hermelindo MEX 46:08.54
20 BORISOV Borislav BUL 46:59.72
21 LEHMANN Helmut SUI 47:16.09
22 VILLAVICENCIO Jesus CUB 48:15.53
23 LEE Robert AUS 48:17.59
24 KOPPENAAL Erik NED 49:35.62
25 HITISHI Nakamata JPN 49:57.64
K2 men 500 m sprint
1 Mattern Joachim GDR 01:37.58
OLBRICHT Berndt GDR 01:37.58
2 ASTAPKOVICH Nikolai URS 01:37.72
VOROBIEV Victor URS 01:37.72
3 Csapo Geza HUN 01:38.25
SVIDRO Jozsef HUN 01:38.25
4 BURNY Jean-Pierre BEL 01:39.63
FRYS Gaetan BEL 01:39.63
5 TERZIISKI Stefan BUL 01:40.27
MILENKOV Bojidar BUL 01:40.27
6 OLDERSHAW Dean CAN 01:41.18
OLDERSHAW Scott CAN 01:41.18
7 MORLAND NOR 01:41.19
OPSAHL NOR 01:41.19
8 TYLEWSKI Ryszard POL 01:42.77
WELNA Daniel POL 01:42.77
9 FARRELL GBR 01:44.28
HUNTER GBR 01:44.28
K2 women 500 m sprint
1 Fischer Birgit GDR 01:50.91
ROSIGER Marion GDR 01:50.91
2 NICHITOV Nastasia ROU 01:52.63
ORLOV Agafia ROU 01:52.63
3 GESHEVA Vania BUL 01:53.52
CHRISTOVA Hiana BUL 01:53.52
4 KALASHNIKOVA Natalia URS 01:53.58
DOROH Nina URS 01:53.58
5 RAJNAI Klara HUN 01:55.08
HORVATH Erzseber HUN 01:55.08
6 GORECKA Maria POL 01:55.33
KULCZAK Katarina POL 01:55.33
7 HOLLOWAY Sue CAN 01:57.00
DODGE Ann CAN 01:57.00
8 RASMUSSEN Einar NOR 02:01.35
MICHELSEN Ellen NOR 02:01.35
9 VERNAILLEN BEL 02:01.87
KUPPENS Marleen BEL 02:01.87
K2 men 1.000 m sprint
1 BAKO Zoltan HUN 03:31.31
SZABO Istvan HUN 03:31.31
2 Mattern Joachim GDR 03:32.81
OLBRICHT Berndt GDR 03:32.81
3 NAGORNY Sergei URS 03:34.52
ROMANOVSKI Vladimir URS 03:34.52
4 LEBAS Alain FRA 03:35.34
HANQUIER Jean-Paul FRA 03:35.34
5 BOHR Jurgen FRG 03:35.82
VAN EEDEN Christian FRG 03:35.82
6 BROECKX Jos BEL 03:36.05
STICKENS Paul BEL 03:36.05
7 KLIMASZEWSKI Andrzej POL 03:37.03
LEPIANKA Krzysztof POL 03:37.03
8 OLDERSHAW Reed CAN 03:39.42
MORRIS Alwyn CAN 03:39.42
9 ESEANU Nicusor ROU 03:40.85
VARTOLOMEU Roman ROU 03:40.85
K2 men 10.000 m sprint
1 KOROLKOVAS Anatolijus URS 39:20.70
SIURSKAS Petras URS 39:20.70
2 BAKO Zoltan HUN 39:27.24
SZABO Istvan HUN 39:27.24
3 MACARENCO Cuprian ROU 39:28.98
TICU Nicolae ROU 39:28.98
4 BUKOWSKI Edward POL 39:39.62
KEISTER Waldemar POL 39:39.62
5 BOHR Jurgen FRG 39:59.44
VAN EEDEN Christian FRG 39:59.44
6 BROECKX Jos BEL 40:04.04
STINCKENS Paul BEL 40:04.04
7 RASMUSSEN Einar NOR 40:05.16
NISSEN NOR 40:05.16
8 BARRE Denis CAN 41:08.20
FISHER Hugh CAN 41:08.20
9 RUTTE NED 41:11.19
DOE V. NED 41:11.19
10 TODOROV BUL 41:21.05
FLOROV BUL 41:21.05
11 SVOBODA Jiri TCH 41:37.01
BOHUTINSKY Zdenek TCH 41:37.01
12 SUMEGI John AUS 41:40.19
BREWIN AUS 41:40.19
13 GREENHAM GBR 41:52.59
PHELPS GBR 41:52.59
14 LARSSON Anders SWE 41:55.35
HEDLUND Ove SWE 41:55.35
15 RODRIGUEZ CUB 42:02.67
MOREJON CUB 42:02.67
16 MERLI Danio ITA 43:41.57
SBRUZZI Giorgio ITA 43:41.57
17 MAGAARD DEN 43:42.95
JENSEN DEN 43:42.95
K4 men 500 m sprint
1 BUDZICZ Henryk POL 01:26.68
KOLTAN Grzegorz POL 01:26.68
OBORSKI Ryszard POL 01:26.68
WELNA Daniel POL 01:26.68
2 BORBANOI Beniamin ROU 01:28.49
DRAGULSCHI Ion ROU 01:28.49
Simiocenco Vasile ROU 01:28.49
Zafiu Mihai ROU 01:28.49
3 LOPEZ Jose-Ramon ESP 01:29.46
MENENDEZ Herminio ESP 01:29.46
RAMOS Luis ESP 01:29.46
SANCHEZ Juan ESP 01:29.46
4 SEDOV URS 01:29.56
KONONENKO URS 01:29.56
ZALUPE URS 01:29.56
BELSKI URS 01:29.56
5 VOLGYI Peter HUN 01:30.74
KOSZTYAN Jozsef HUN 01:30.74
ROMHANYI Zoltan HUN 01:30.74
DEAK HUN 01:30.74
6 DUVIGNEAU Bernd GDR 01:31.07
KUHNT GDR 01:31.07
NUSSEMEYER GDR 01:31.07
BOY GDR 01:31.07
7 WYBRANIEC Jindrich TCH 01:31.73
BORKOVEC Jindrich TCH 01:31.73
KRIZ Jiri TCH 01:31.73
TREYBAL Vladimir TCH 01:31.73
8 BRAUN Dieter FRG 01:32.12
MEIER Otmar FRG 01:32.12
HARTUNG Edgar FRG 01:32.12
HOFLE Hartmuth FRG 01:32.12
9 CHILINGIROV Vasil BUL 01:32.29
MANEV Ivan BUL 01:32.29
CHOLEV Borislav BUL 01:32.29
BORISLAVOV BUL 01:32.29
K4 women 500 m sprint
1 BOHANOVA Rosa BUL 01:37.88
MINCHEVA Velitchka BUL 01:37.88
MINCHEVA Maria BUL 01:37.88
YANAKIEVA Natasha BUL 01:37.88
2 DITTMAR Gudrun GDR 01:37.92
Fischer Birgit GDR 01:37.92
POCHERT Sabine GDR 01:37.92
ROSIGER Marion GDR 01:37.92
3 CHIKAREVA Galina URS 01:38.09
DOROH Nina URS 01:38.09
KORSHUNOVA Tatiana URS 01:38.09
LAPTEVA Taisia URS 01:38.09
4 ORLOV Agafia ROU 01:38.95
NICHITOV Nastasia ROU 01:38.95
IVANOV ROU 01:38.95
MIHALA Adriane ROU 01:38.95
5 KAMINSKA Eva POL 01:40.04
ZUK POL 01:40.04
KULCZAK Katarina POL 01:40.04
GORECKA Maria POL 01:40.04
6 HORVATH Erzseber HUN 01:41.08
REVESZ HUN 01:41.08
NAGY HUN 01:41.08
POZSONYI Agnes HUN 01:41.08
7 MEYER Sabine FRG 01:41.53
BROSEN FRG 01:41.53
Breuer Renate FRG 01:41.53
POHLMANN FRG 01:41.53
8 HOLLOWAY Sue CAN 01:41.67
DODGE Ann CAN 01:41.67
LUKANOVICH Karen CAN 01:41.67
GUAY Lucie CAN 01:41.67
9 SMUTNA TCH 01:45.96
HAJNA Anastazie TCH 01:45.96
SMEREKOVA TCH 01:45.96
HODICOVA Nadezda TCH 01:45.96
K4 men 1.000 m sprint
1 BUDZICZ Henryk POL 03:07.32
KOLTAN Grzegorz POL 03:07.32
OBORSKI Ryszard POL 03:07.32
WELNA Daniel POL 03:07.32
2 AVDEEV Alexander URS 03:08.94
MOROZOV Vladimir II URS 03:08.94
NIKOLSKI Sergei URS 03:08.94
Shaparenko Alexander URS 03:08.94
3 LOPEZ Jose-Ramon ESP 03:09.29
MENENDEZ Herminio ESP 03:09.29
RAMOS Luis ESP 03:09.29
SANCHEZ Juan ESP 03:09.29
4 DIBA Vasile ROU 03:09.70
Zafiu Mihai ROU 03:09.70
SIMION ROU 03:09.70
SIMIOCENCO ROU 03:09.70
5 BAKO Zoltan HUN 03:12.36
Csapo Geza HUN 03:12.36
SZABO Istvan HUN 03:12.36
SZTANITY Zoltan HUN 03:12.36
6 DUVIGNEAU Bernd GDR 03:12.73
KUHNT GDR 03:12.73
HELM Rudiger GDR 03:12.73
BOY GDR 03:12.73
7 CHILINGIROV Vasil BUL 03:13.39
MANEV Ivan BUL 03:13.39
CHOLEV Borislav BUL 03:13.39
BORISLAVOV BUL 03:13.39
8 SVOBODA Jiri TCH 03:14.45
BOHUTINSKY Zdenek TCH 03:14.45
LOUDA Jiri TCH 03:14.45
DOLEJS Vladimir TCH 03:14.45
9 MORLAND NOR 03:14.50
RASMUSSEN Einar NOR 03:14.50
SALBU NOR 03:14.50
OPSAHL NOR 03:14.50
K4 men 10.000 m sprint
1 AVDEEV Alexander URS 35:23.18
MOROZOV Vladimir II URS 35:23.18
NIKOLSKI Sergei URS 35:23.18
Shaparenko Alexander URS 35:23.18
2 GICZI Csaba HUN 35:54.45
HERCZEG Ivan HUN 35:54.45
JOOS Istvan HUN 35:54.45
RATKAI Janos HUN 35:54.45
3 KLIMASZEWSKI Andrzej POL 36:07.60
LEPIANKA Krzysztof POL 36:07.60
SZUBSKI Zdislaw POL 36:07.60
TORZECKI Zbigniew POL 36:07.60
4 POPA Stefan ROU 37:18.11
CIOBANU Marian ROU 37:18.11
SIMION ROU 37:18.11
SIMIOCENCO ROU 37:18.11
5 FOWLER GBR 37:26.89
HARDING GBR 37:26.89
HAYNES GBR 37:26.89
MASON GBR 37:26.89
6 REITMAIER NED 37:44.14
RUIS NED 37:44.14
HEIJSELAAR Ruud NED 37:44.14
BAIJENS NED 37:44.14
7 TODOROV BUL 38:32.35
KAROV BUL 38:32.35
JECHEV BUL 38:32.35
DAMIANOV Fedia BUL 38:32.35
MAYR Hans AUT DSQ
REISINGER AUT DSQ
GRUBER AUT DSQ
SCHLOGLMANN Dieter AUT DSQ
C1 men 500 m sprint
1 VARABIEV Lipat ROU 01:57.70
2 EICKE Ulrich FRG 01:58.13
3 SOROKO Zdislaw URS 01:58.28
4 HAJDU Gyula HUN 01:59.08
5 ANANIEV Borislav BUL 01:59.76
6 Schuck Alexander GDR 02:00.24
7 FALK Thomas SWE 02:01.31
8 LJUBEK Matija YUG 02:02.49
9 KLIMEK Marek POL 02:05.71
C1 men 1.000 m sprint
1 Potzaichin Ivan ROU 04:12.50
2 ANTIPOV Sergei URS 04:14.00
3 BUDAY Tamas HUN 04:17.60
4 ILKOV Nikolai BUL 04:19.90
5 LJUBEK Matija YUG 04:20.10
6 GEBERT Alex GDR 04:20.70
7 DVORAK Libor TCH 04:21.40
8 FALK Thomas SWE 04:29.80
9 ABBOT Jeremy CAN 04:31.20
C1 men 10.000 m sprint
1 Wichmann Tamas HUN 46:32.88
2 YOURCHENKO Vasili URS 46:35.81
3 Potzaichin Ivan ROU 47:25.94
4 ILKOV Nikolai BUL 47:49.04
5 FALK Thomas SWE 48:10.07
6 LJUBEK Matija YUG 48:47.38
7 VALEK Vladislav TCH 48:47.38
8 ABBOT Jeremy CAN 49:26.91
9 GRONLUND Timo FIN 49:42.67
10 BROSSE Herve FRA 49:46.83
11 KLIMEK Marek POL 50:56.00
12 KIOTO Inoue JPN 51:03.87
13 GEMMELL Craig AUS 51:14.08
14 ROSSINI Claudio ITA 51:53.29
C2 men 500 m sprint
1 Foltan Laszlo HUN 01:45.16
VASKUTI Istvan HUN 01:45.16
2 SMITH Gregory CAN 01:45.56
WOOD John CAN 01:45.56
3 LOBANOV Yuri URS 01:45.83
YOURCHENKO Vasili URS 01:45.83
4 SIMIONOV Viacheslav Gheorghe ROU 01:47.30
SIMIONOV Viacheslav Toma ROU 01:47.30
5 TODE GDR 01:48.05
BOTHE Detlef GDR 01:48.05
6 WISLA Marek POL 01:48.32
DUNAJSKI Jerzy POL 01:48.32
7 JINDRA Vratislav TCH 01:48.84
KUBICEK Petr TCH 01:48.84
8 ANANIEV Borislav BUL 01:49.51
LJUBENOV Ljuben BUL 01:49.51
9 ATSUNOBU JPN 01:58.62
SYUSEI JPN 01:58.62
C2 men 1.000 m sprint
1 LOBANOV Yuri URS 03:46.68
YOURCHENKO Vasili URS 03:46.68
2 BUDAY Tamas HUN 03:49.98
FREY Oszkar HUN 03:49.98
3 GRONOWICZ Andrzej POL 03:51.19
OPARA Jerzy POL 03:51.19
4 MARKOV ROU 03:51.54
MUNTEANU Cherasim ROU 03:51.54
5 ANANIEV Borislav BUL 03:52.18
LJUBENOV Ljuben BUL 03:52.18
6 TODE GDR 03:54.30
BOTHE Detlef GDR 03:54.30
7 JINDRA Vratislav TCH 03:54.84
KUBICEK Petr TCH 03:54.84
8 WOOD John CAN 03:56.20
SMITH Gregory CAN 03:56.20
9 PIEPERBECK Norbert FRG 03:59.41
PIEPERBECK Bruno FRG 03:59.41
C2 men 10.000 m sprint
1 LOBANOV Yuri URS 42:56.15
PETRENKO Sergei URS 42:56.15
2 COZLOV Pavel ROU 42:59.11
VARABIEV Lipat ROU 42:59.11
3 HUBIK Andras HUN 43:23.94
PARTI Zoltan HUN 43:23.94
4 DVORAK Libor TCH 43:42.20
RADA Milan TCH 43:42.20
5 GENOV Vladimir BUL 44:39.66
BAIRANOV BUL 44:39.66
6 ANNONI ITA 44:56.12
PASSERINI ITA 44:56.12
7 ACART Alain FRA 45:02.54
CEZARD Jean-Paul FRA 45:02.54
8 BARAJAS Eugenio MEX 46:30.35
TOVAR Gil MEX 46:30.35
9 GARCIA Viktor ESP 46:42.33
MAGAZ Santos ESP 46:42.33
10 DUNAJSKI Jerzy POL 48:13.54
WISLA Marek POL 48:13.54