SPRINT

1975 WCh Belgrad, YUG

K1 men 500 m sprint
1 Csapo Geza HUN 01:44.34
2 DIBA Vasile ROU 01:45.74
3 SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 01:46.13
4 HELM Rudiger GDR 01:46.53
5 BLASS Rudolf FRG 01:47.10
6 PARNHAM Robert GBR 01:47.77
7 Morozov Vladimir URS 01:48.04
8 SOUCEK Ladislav TCH 01:49.11
9 CLAESSENS Theo BEL 01:50.01
K1 men 4 x 500 m sprint
1 HERCZEG Ivan HUN 07:24.16
SVIDRO Jozsef HUN 07:24.16
SZTANITY Zoltan HUN 07:24.16
VARHELYI Peter HUN 07:24.16
2 DIBA Vasile ROU 07:27.70
DRAGULSCHI Ion ROU 07:27.70
ESEANU Nicusor ROU 07:27.70
Zafiu Mihai ROU 07:27.70
3 DIAZ-FLOR Jose ESP 07:28.56
MENENDEZ Herminio ESP 07:28.56
MISIONE Luis ESP 07:28.56
VAZQUEZ Martin ESP 07:28.56
4 STARK Lubor TCH 07:29.43
DOLEJS Vladimir TCH 07:29.43
SOUCEK Ladislav TCH 07:29.43
WYBRANIEC Jindrich TCH 07:29.43
5 POSNIK Jan POL 07:31.14
MATYSIAK Andrzej POL 07:31.14
TYLEWSKI Ryszard POL 07:31.14
KOLTAN Grzegorz POL 07:31.14
6 FRYS Gaetan BEL 08:07.66
NAEGELS Herman BEL 08:07.66
GLAESSENS BEL 08:07.66
VAN BEVER BEL 08:07.66
K1 women 500 m sprint
1 OHDE Anke GDR 01:56.57
2 KREFT Galina URS 01:59.12
3 MIHOREANU Maria ROU 02:01.58
4 KAMINSKA Eva POL 02:03.21
5 TOZSER Ilona HUN 02:03.56
6 HAJNA Anastazie TCH 02:04.00
7 MURRAY Linda USA 02:04.19
8 MINCHEVA Velitchka BUL 02:07.21
9 MEYER Sabine FRG 02:08.64
K1 men 1.000 m sprint
1 PERRI Oreste ITA 03:43.55
2 SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 03:43.55
3 HELM Rudiger GDR 03:44.81
4 Csapo Geza HUN 03:46.17
5 TRUKSHIN Vitali URS 03:47.95
6 PASCH Hans-Erich FRG 03:48.81
7 FRYS Gaetan BEL 03:51.75
8 MISIONE Luis ESP 03:53.51
9 Andersson Lars SWE 03:54.22
K1 men 10.000 m sprint
1 PERRI Oreste ITA 42:12.37
2 PASCH Hans-Erich FRG 42:16.31
3 NIKIN Kazimierz POL 42:18.17
4 ANDERSSON Berndt SWE 42:26.00
5 Shaparenko Alexander URS 42:37.86
6 ANDERSEN Flemming DEN 43:08.50
7 Csapo Geza HUN 43:39.10
8 PODLOUCKY Viktor TCH 43:49.25
9 FRYS Gaetan BEL 45:04.27
10 RUNEMAN J. NED 45:13.55
11 GILBERT Edicto CUB 46:23.21
12 WILLIAMS Alan GBR 46:25.92
13 OLDERSHAW Dean CAN 48:07.92
14 GENESTIER Patrick FRA 49:00.72
15 OZAKI Shigeo JPN 51:56.02
16 TSU-LIN Yung CHN 52:43.12
K2 men 500 m sprint
1 OSTAPKOVICH Nikolai URS 01:35.02
VOROBIEV Victor URS 01:35.02
2 LAABS Herbert GDR 01:35.44
MARG Harald GDR 01:35.44
3 MALIHIN Policarp ROU 01:36.14
SERGHEI Larion ROU 01:36.14
4 DEME Jozsef HUN 01:37.55
RATKAI Janos HUN 01:37.55
5 WELNA Daniel POL 01:38.50
TYLEWSKI Ryszard POL 01:38.50
6 Andersson Lars SWE 01:38.75
ANDERSSON Anders SWE 01:38.75
7 HARTUNG Edgar FRG 01:39.67
RIEMENSCHNEIDER Hans J. FRG 01:39.67
8 BURNY Jean-Pierre BEL 01:40.00
Hoekstra Paul-Jean BEL 01:40.00
9 KOJO Hannu FIN –––––
MARKKANEN Kari FIN –––––
K2 women 500 m sprint
1 KOSTER Barbel GDR 01:48.57
ZIRZOW Carola GDR 01:48.57
2 KREFT Galina URS 01:49.54
NAGIRNAJA Ekaterina URS 01:49.54
3 KAZANECKA Maria POL 01:53.02
KULCZAK Katarina POL 01:53.02
4 MIHOREANU Maria ROU 01:53.24
IVANOV Maria ROU 01:53.24
5 PEPINGHEGE IRLne FRG 01:55.04
LEWE-POHLMANN Barbara FRG 01:55.04
6 MINCHEVA Maria BUL 01:55.27
MINCHEVA Velitchka BUL 01:55.27
7 HOLLOWAY Sue CAN 01:56.38
TIPPETT Karen CAN 01:56.38
8 BENESOVA Svatava TCH 01:57.07
HAJNA Anastazie TCH 01:57.07
9 STORMINK NED 02:01.09
BROEKSTRA N. NED 02:01.09
K2 men 1.000 m sprint
1 RUMMEL Gerhard GDR 03:28.31
SLATNOV Alexander GDR 03:28.31
2 MALIHIN Policarp ROU 03:29.34
SERGHEI Larion ROU 03:29.34
3 DEME Jozsef HUN 03:30.18
RATKAI Janos HUN 03:30.18
4 RASMUSSEN Einar NOR 03:30.93
SOYLAND Olaf NOR 03:30.93
5 MERLI Danio ITA 03:31.24
SBRUZZI Giorgio ITA 03:31.24
6 BURNY Jean-Pierre BEL 03:31.95
Hoekstra Paul-Jean BEL 03:31.95
7 TSIMBALA Jaroslav URS 03:32.15
SHURGA Mikhail URS 03:32.15
8 TYLEWSKI Ryszard POL 03:39.09
WELNA Daniel POL 03:39.09
9 SOUCEK Ladislav TCH 03:42.41
BOHUTINSKY Zdenek TCH 03:42.41
K2 men 10.000 m sprint
1 BAKO Zoltan HUN 38:44.73
SZABO Istvan HUN 38:44.73
2 MERLI Danio ITA 38:47.39
SBRUZZI Giorgio ITA 38:47.39
3 CHEMEZA Valerie URS 38:48.92
SIURSKAS Petras URS 38:48.92
4 PAPE Hans DEN 39:23.50
BRIX Flemming DEN 39:23.50
5 BROECKX Jos BEL 39:31.20
STICKENS Paul BEL 39:31.20
6 Terente Ion ROU 39:44.00
VARABIEV Antrop ROU 39:44.00
7 SVOBODA Jiri TCH 39:45.43
BOHUTINSKY Zdenek TCH 39:45.43
8 JARMOLOWICZ Stefan POL 39:45.71
KEISTER Waldemar POL 39:45.71
9 HANQUIER Jean-Paul FRA 39:51.18
LEBAS Alain FRA 39:51.18
10 Andersson Lars SWE 40:34.57
ANDERSSON Anders SWE 40:34.57
11 NILSEN Harald NOR 40:42.46
BLOM Per NOR 40:42.46
12 SEGUIN Jose ESP 40:44.98
PALMETRO Ramon ESP 40:44.98
13 BLOEM Arend NED 40:50.10
JACOBS Lo NED 40:50.10
14 TEPE August FRG 40:50.91
MANG Helmar FRG 40:50.91
15 PARNHAM Robert GBR 40:53.70
AVERY Robin GBR 40:53.70
16 STEFANOV Stefan BUL 41:41.37
MANEV Ivan BUL 41:41.37
17 ISAKOVIC Dusan YUG 41:49.92
JOVANOVIC Slobodan YUG 41:49.92
HEPBURN Phil CAN DSQ
PATASI Peter CAN DSQ
K4 women 500 m sprint
1 KOSTER Barbel GDR 01:37.61
MOLLER Bettina GDR 01:37.61
OHDE Anke GDR 01:37.61
ZIRZOW Carola GDR 01:37.61
2 BESNITZKAYA Larisa URS 01:39.24
KREFT Galina URS 01:39.24
NAGIRNAJA Ekaterina URS 01:39.24
TRAHIMENOK Nadezhda URS 01:39.24
3 POZSONYI Agnes HUN 01:39.61
RAJNAI Klara HUN 01:39.61
TOZSER Ilona HUN 01:39.61
ZAKARIAS Maria HUN 01:39.61
4 KAZANECKA Maria POL 01:40.94
KAMINSKA Eva POL 01:40.94
KULCZAK Katarina POL 01:40.94
GUGNIEWICZ POL 01:40.94
5 MIHOREANU Maria ROU 01:42.21
IVANOV Maria ROU 01:42.21
NICHIFOROV Maria ROU 01:42.21
ORLOV Agafia ROU 01:42.21
6 PEPINGHEGE IRLne FRG 01:43.63
POHLMANN FRG 01:43.63
VALLIBAUM FRG 01:43.63
MEYER Sabine FRG 01:43.63
7 BENESOVA Svatava TCH 01:45.07
SUSOVA Hana TCH 01:45.07
REHACKOVA Jindriska TCH 01:45.07
HAJNA Anastazie TCH 01:45.07
8 JABALY FRA 01:47.42
BONETAT FRA 01:47.42
LORIOT Anne-Marie FRA 01:47.42
TELTOUR FRA 01:47.42
9 BURNETT GBR 01:50.13
PEACOCK GBR 01:50.13
BOODWIN GBR 01:50.13
WETHERALL Frances GBR 01:50.13
K4 men 1.000 m sprint
1 CELORRIO Jose ESP 03:06.40
DIAZ-FLOR Jose ESP 03:06.40
MISIONE Luis ESP 03:06.40
RODRIGUEZ Herminio ESP 03:06.40
2 HELM Rudiger GDR 03:06.60
LAABS Herbert GDR 03:06.60
MARG Harald GDR 03:06.60
RUMMEL Gerhard GDR 03:06.60
3 BAKO Zoltan HUN 03:06.76
Csapo Geza HUN 03:06.76
DEME Jozsef HUN 03:06.76
RATKAI Janos HUN 03:06.76
4 FILATOV Yuri URS 03:06.98
DEGTIAREV Alexander URS 03:06.98
CHUKHRAI Sergei URS 03:06.98
ASTAPKOVICH Nikolai URS 03:06.98
5 SIMON ROU 03:07.19
SIMIOCENCO ROU 03:07.19
DIBA Vasile ROU 03:07.19
ESEANU Nicusor ROU 03:07.19
6 SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 03:08.14
GORECKI Kazimierz POL 03:08.14
KOLTAN Grzegorz POL 03:08.14
MATYSIAK Andrzej POL 03:08.14
7 DOLEJS Vladimir TCH 03:08.88
WYBRANIEC Jindrich TCH 03:08.88
SVOBODA Jiri TCH 03:08.88
PODLOUCKY Viktor TCH 03:08.88
8 TERZIISKI Stefan BUL 03:10.88
MILENKOV Bojidar BUL 03:10.88
CHRISTOV Lazar BUL 03:10.88
SHOLEV BUL 03:10.88
9 BOHR Jurgen FRG 03:11.58
VAN EEDEN Christian FRG 03:11.58
BLASS Rudolf FRG 03:11.58
RIEMENSCHNEIDER Hans J. FRG 03:11.58
K4 men 10.000 m sprint
1 AMUNDSEN Steinar NOR 34:47.69
OLHEIM Andreas NOR 34:47.69
RASMUSSEN Einar NOR 34:47.69
SOYLAND Olaf NOR 34:47.69
2 Cosnita Costel ROU 34:51.38
ESEANU Nicusor ROU 34:51.38
MACARENCO Cuprian ROU 34:51.38
Simiocenco Vasile ROU 34:51.38
3 DEREVIANKO Leonid URS 34:53.65
GORBATCHEV Nikolai URS 34:53.65
SHARIUKHIN Anatoli URS 34:53.65
SHURGA Peter URS 34:53.65
4 GICZI Csaba HUN 35:00.70
ROMHANYI Zoltan HUN 35:00.70
VARGHA Csongor HUN 35:00.70
VARHELYI Peter HUN 35:00.70
5 RODRIGUEZ Herminio ESP 35:16.68
DIAZ-FLOR Jose ESP 35:16.68
CELORRIO Jose ESP 35:16.68
MISIONE Luis ESP 35:16.68
6 LARSSON Per SWE 35:22.37
PELTONEN Zakari SWE 35:22.37
HASSELQVIST Kjell SWE 35:22.37
FREDIN Lars SWE 35:22.37
7 MAKELA Heikki FIN 35:39.13
NUMMISTO Iikka FIN 35:39.13
KOJO Hannu FIN 35:39.13
ELO FIN 35:39.13
8 TERZIISKI Stefan BUL 35:47.82
MILENKOV Bojidar BUL 35:47.82
CHOLEV Borislav BUL 35:47.82
CHRISTOV Lazar BUL 35:47.82
9 CORDEBOIS Jean-Pierre FRA 35:51.95
AUFFRETT FRA 35:51.95
LOYAU FRA 35:51.95
LEBAS Alain FRA 35:51.95
10 Pfaff Gunther AUT 35:55.88
Hediger Helmut AUT 35:55.88
Seibold Gerhard AUT 35:55.88
MAYR Hans AUT 35:55.88
11 ALDERS Jacky BEL 36:12.22
NAEGELS Herman BEL 36:12.22
BROECKX Jos BEL 36:12.22
BEVER BEL 36:12.22
12 BOHR Jurgen FRG 36:30.80
EEDEN FRG 36:30.80
BLASS Rudolf FRG 36:30.80
RIEMENSCHNEIDER Hans J. FRG 36:30.80
13 RANKOV YUG 36:38.81
PESUT YUG 36:38.81
ALEKSIC Velimir YUG 36:38.81
RADJENOVIC YUG 36:38.81
14 OBORSKI Ryszard POL 37:11.44
SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 37:11.44
GORECKI Kazimierz POL 37:11.44
KOLTAN Grzegorz POL 37:11.44
15 KOLAR GBR 37:17.87
HAMBREY GBR 37:17.87
BROWN GBR 37:17.87
MASON GBR 37:17.87
C1 men 500 m sprint
1 PETRENKO Sergei URS 01:56.03
2 DARVAS Miklos HUN 01:56.28
3 ANANIEV Borislav BUL 01:56.57
4 EICKE Ulrich FRG 01:58.37
5 WOOD John CAN 01:58.76
6 Schuck Alexander GDR 01:59.17
7 Potzaichin Ivan ROU 01:59.75
8 LJUBEK Matija YUG 02:00.42
9 BISKUPIC Peter TCH 02:01.07
C1 men 1.000 m sprint
1 YOURCHENKO Vasili URS 04:07.42
2 Potzaichin Ivan ROU 04:09.47
3 Wichmann Tamas HUN 04:10.74
4 LJUBEK Matija YUG 04:11.73
5 ILKOV Nikolai BUL 04:17.56
6 GRONLUND Timo FIN 04:21.24
7 RITKOWSKI Waldemar POL 04:22.15
8 EDWARDS John CAN 04:22.99
9 VALEK Vladislav TCH 04:27.63
C1 men 10.000 m sprint
1 YOURCHENKO Vasili URS 45:33.50
2 SZEGEDI Karoly HUN 45:37.39
3 LJUBEK Matija YUG 46:20.45
4 VARABIEV Lipat ROU 46:28.66
5 GRONLUND Timo FIN 47:18.74
6 GENOV Vladimir BUL 47:34.73
7 BRUSCHI Pietro ITA 47:51.36
8 ICHE Roland FRA 47:56.44
9 ALTAMIRANO Roberto MEX 48:03.01
10 FALK Thomas SWE 48:35.15
11 VALEK Vladislav TCH 48:49.51
12 RYTKOWSKI Waldemar POL 49:11.80
13 WEIGAND Andreas USA 49:15.04
C2 men 500 m sprint
1 LOBANOV Mihail URS 01:44.39
VINOGRADOV Alexander URS 01:44.39
2 Ctvrtecka Jiri TCH 01:45.38
SACH Tomas TCH 01:45.38
3 ARVA Gabor HUN 01:46.53
POVAZSAY Peter HUN 01:46.53
4 DANIELOV Gheorghe ROU 01:46.63
SIMIONOV Viacheslav Gheorghe ROU 01:46.63
5 MILLOT Jean-Francois FRA 01:47.30
DELACROIX Gerald FRA 01:47.30
6 OPARA Jerzy POL 01:47.40
GRONOWICZ Andrzej POL 01:47.40
7 Schuck Alexander GDR 01:51.16
BOTHE Detlef GDR 01:51.16
8 BURTCHIN Ivan BUL 01:51.62
ILIEV Stefan BUL 01:51.62
9 OGATA Atunobu JPN 01:56.50
HATA Mitsuhide JPN 01:56.50
C2 men 1.000 m sprint
1 ARVA Gabor HUN 03:49.43
POVAZSAY Peter HUN 03:49.43
2 DANIELOV Gheorghe ROU 03:50.16
SIMIONOV Viacheslav Gheorghe ROU 03:50.16
3 VINOGRADOV Alexander URS 03:50.79
VYSHENKO Roman URS 03:50.79
4 LINDELOEF Berndt SWE 03:56.38
Zeidlitz Erik SWE 03:56.38
5 SACH Tomas TCH 03:57.44
Ctvrtecka Jiri TCH 03:57.44
6 OPARA Jerzy POL 03:57.69
GRONOWICZ Andrzej POL 03:57.69
7 BURTCHIN Ivan BUL 04:02.13
ILIEV Stefan BUL 04:02.13
8 ACART Alain FRA 04:03.39
CEZARD Jean-Paul FRA 04:03.39
9 JOYCE Dave CAN 04:07.46
RAYMOND Bruce CAN 04:07.46
C2 men 10.000 m sprint
1 CESIUNAS Vladislovas URS 42:34.11
LOBANOV Yuri URS 42:34.11
2 BUDAY Tamas HUN 42:48.73
FREY Oszkar HUN 42:48.73
3 BURTCHIN Ivan BUL 43:01.87
ILIEV Stefan BUL 43:01.87
4 LINDELOEF Berndt SWE 43:16.71
Zeidlitz Erik SWE 43:16.71
5 ACART Alain FRA 43:20.48
CEZARD Jean-Paul FRA 43:20.48
6 DABROWSKI Leszek POL 44:09.81
ZABRZESKI Stanislav POL 44:09.81
7 JOYCE Dave CAN 44:10.34
RAYMOND Bruce CAN 44:10.34
8 COQUIS Angel MEX 46:06.73
VALDERRAMA Sergio MEX 46:06.73