SPRINT

1974 WCh Mexico City, MEX

K1 men 500 m sprint
1 DIBA Vasile ROU 01:48.93
2 Csapo Geza HUN 01:49.25
3 SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 01:50.50
4 SOUCEK Ladislav TCH 01:51.66
5 TRUKSHIN Vitali URS 01:51.85
6 BURNY Jean-Pierre BEL 01:53.38
7 PARNHAM Douglas GBR 01:54.13
8 OLDERSHAW Dean CAN 01:57.88
9 BRONNIMANN Max SUI 01:59.06
K1 men 4 x 500 m sprint
1 DIBA Vasile ROU 07:24.56
PAVEL Erast ROU 07:24.56
Sciotnic Atanase ROU 07:24.56
Zafiu Mihai ROU 07:24.56
2 ASTAPKOVICH Nikolai URS 07:25.36
CHUKHRAI Sergei URS 07:25.36
KOBRISEV Anatoli URS 07:25.36
TRUKSHIN Vitali URS 07:25.36
3 GORECKI Kazimierz POL 07:29.83
MATYSIAK Andrzej POL 07:29.83
OBORSKI Ryszard POL 07:29.83
SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 07:29.83
4 ANGYAL Zoltan HUN 07:30.78
DEME Jozsef HUN 07:30.78
SZABO Istvan HUN 07:30.78
SVIDRO Jozsef HUN 07:30.78
5 RAMOS Luis ESP 07:47.09
LOPEZ Jose-Ramon ESP 07:47.09
SEGUIN Jose ESP 07:47.09
MENENDEZ Herminio ESP 07:47.09
6 BLASS Rudolf FRG 08:09.16
PASCH Hans-Erich FRG 08:09.16
MALCHER Wolfgang FRG 08:09.16
WEBER FRG 08:09.16
K1 women 500 m sprint
1 OHDE Anke GDR 02:09.64
2 GOPOVA Nina URS 02:13.33
3 COZMA Maria ROU 02:15.80
4 Pfeffer Anna HUN 02:16.41
5 PEPINGHEGE IRLne FRG 02:16.71
6 PETIT France FRA 02:19.40
7 HOLLOWAY Sue CAN 02:19.45
8 MURRAY Linda USA 02:20.21
9 UNGER Gundula AUT 02:20.39
K1 men 1.000 m sprint
1 Csapo Geza HUN 04:03.25
2 SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 04:04.30
3 PERRI Oreste ITA 04:05.98
4 MACARENCO Cuprian ROU 04:06.49
5 PASCH Hans-Erich FRG 04:07.41
6 SOUCEK Ladislav TCH 04:08.12
7 RAMOS Luis ESP 04:08.55
8 BURNY Jean-Pierre BEL 04:14.47
9 Andersson Lars SWE 04:19.64
K1 men 10.000 m sprint
1 PERRI Oreste ITA 47:02.02
2 Shaparenko Alexander URS 47:04.95
3 VOLGYI Peter HUN 47:07.21
4 ESEANU Nicusor ROU 47:42.42
5 PASCH Hans-Erich FRG 47:53.21
6 ANDERSEN Flemming DEN 47:58.88
7 BROEKX Paul BEL 48:06.47
8 SOTO Hermelindo MEX 48:38.10
9 HANQUIER Jean-Paul FRA 48:55.10
K2 men 500 m sprint
1 OBORSKI Ryszard POL 01:39.11
SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 01:39.11
2 DEME Jozsef HUN 01:39.15
RATKAI Janos HUN 01:39.15
3 HELLIGE Ulrich GDR 01:39.22
LAABS Herbert GDR 01:39.22
4 KHAKHOL Nikolai URS 01:39.75
GRESHTA Piotr URS 01:39.75
5 LARION Serghei ROU 01:39.94
MALIHIN Policarp ROU 01:39.94
6 BLOEM Arend NED 01:41.30
JACOBS Lo NED 01:41.30
7 SVOBODA Jiri TCH 01:42.45
BOHUTINSKY Zdenek TCH 01:42.45
8 RIEMENSCHNEIDER Hans J. FRG 01:43.00
MELCHER Wolfgang FRG 01:43.00
9 UGHI Alberto ITA 01:43.76
CONGIU Pierangelo ITA 01:43.76
K2 women 500 m sprint
1 KOSTER Barbel GDR 01:56.37
OHDE Anke GDR 01:56.37
2 Dumitru Victoria ROU 02:03.63
NICHIFOROV Maria ROU 02:03.63
3 TOZSER Ilona HUN 02:03.69
ZAKARIAS Maria HUN 02:03.69
4 REHACKOVA Jindriska TCH 02:03.79
HAJNA Anastazie TCH 02:03.79
5 GOPOVA Nina URS 02:03.90
KABAKOVA Larissa URS 02:03.90
6 WALLBAUM Heiderose FRG 02:04.16
LEWE-POHLMANN Barbara FRG 02:04.16
7 HOLLOWAY Sue CAN 02:09.70
TIPPETT Karen CAN 02:09.70
8 CLARK Candi USA 02:11.63
TURNER Ann USA 02:11.63
9 AGUILAR Irma MEX 02:25.47
ESPINOZA Matilde MEX 02:25.47
K2 men 1.000 m sprint
1 BAKO Zoltan HUN 03:29.24
SZABO Istvan HUN 03:29.24
2 AFANASIEV Mihail URS 03:41.95
KOZUBIN Vladimir URS 03:41.95
3 HELM Rudiger GDR 03:43.25
THIEDE Volkmar GDR 03:43.25
4 LEBAS Alain FRA 03:43.94
CIPRIANI Antoine FRA 03:43.94
5 DRAGULSCHI Ion ROU 03:44.42
Simiocenco Vasile ROU 03:44.42
6 Pfaff Gunther AUT 03:45.49
Hediger Helmut AUT 03:45.49
7 SZUSZKIEWICZ Wladislaw POL 03:45.80
PISZCZ Rafal POL 03:45.80
8 SVOBODA Jiri TCH 03:46.27
BOHUTINSKY Zdenek TCH 03:46.27
9 BROECKX Jos BEL 03:49.30
STINCKENS Paul BEL 03:49.30
K2 men 10.000 m sprint
1 Terente Ion ROU 42:17.09
VARABIEV Antrop ROU 42:17.09
2 BROECKX Jos BEL 42:29.87
STINCKENS Paul BEL 42:29.87
3 KONONOV Viacheslav URS 43:07.34
Kostenko Konstantin URS 43:07.34
4 PAPE Hans DEN 43:45.42
BRIX Flemming DEN 43:45.42
5 MENENDEZ Herminio ESP 44:04.37
RAMOS Luis ESP 44:04.37
6 BULARZ Bogdan POL 44:42.04
SIERACKI Emil POL 44:42.04
7 PFEIFFER Degenhardt FRG 44:52.13
FISCHER Eberhart FRG 44:52.13
8 SVOBODA Jiri TCH 45:11.74
BOHUTINSKY Zdenek TCH 45:11.74
9 BARTON Bruce USA 45:12.73
ROGOSHESKE Phil USA 45:12.73
K4 women 500 m sprint
1 KASCHUBE Ilse GDR 01:46.46
KOSTER Barbel GDR 01:46.46
OHDE Anke GDR 01:46.46
ZIRZOW Carola GDR 01:46.46
2 GOPOVA Nina URS 01:42.61
KABAKOVA Larissa URS 01:42.61
KORSHUNOVA Tatiana URS 01:42.61
KREFT Galina URS 01:42.61
3 COZMA Maria ROU 01:43.41
Dumitru Victoria ROU 01:43.41
NICHIFOROV Maria ROU 01:43.41
ORLOV Agafia ROU 01:43.41
4 Pfeffer Anna HUN 01:45.24
TOZSER Ilona HUN 01:45.24
RAJNAI Klara HUN 01:45.24
ZAKARIAS Maria HUN 01:45.24
5 WALLBAUM Heiderose FRG 01:46.99
LEWE-POHLMANN Barbara FRG 01:46.99
Schneider FRG 01:46.99
PEPINGHEGE IRLne FRG 01:46.99
6 HOLLOWAY Sue CAN 01:52.13
TIPPETT Karen CAN 01:52.13
CARDARELLO CAN 01:52.13
DODGE Ann CAN 01:52.13
7 FISHER USA 01:53.81
RADEMAKER USA 01:53.81
LEAHY USA 01:53.81
VANDERBUSH USA 01:53.81
8 AGUILAR Irma MEX 02:01.85
ESPINOZA Matilde MEX 02:01.85
TORRES MEX 02:01.85
GOMEZ MEX 02:01.85
K4 men 1.000 m sprint
1 DUVIGNEAU Bernd GDR 03:16.38
HELLIGE Ulrich GDR 03:16.38
LAABS Herbert GDR 03:16.38
LEHNERT Jurgen GDR 03:16.38
2 ASTAPKOVICH Nikolai URS 03:16.90
DEGTIAREV Alexander URS 03:16.90
FILATOV Yuri URS 03:16.90
KUPRIKOV Alexander URS 03:16.90
3 DEME Jozsef HUN 03:22.98
GICZI Csaba HUN 03:22.98
RATKAI Janos HUN 03:22.98
VARGHA Csongor HUN 03:22.98
4 OBORSKI Ryszard POL 03:23.01
GORECKI Kazimierz POL 03:23.01
KOLTAN Grzegorz POL 03:23.01
MATYSIAK Andrzej POL 03:23.01
5 Sciotnic Atanase ROU 03:23.07
ESEANU Nicusor ROU 03:23.07
DIBA Vasile ROU 03:23.07
Zafiu Mihai ROU 03:23.07
6 MENENDEZ Herminio ESP 03:28.62
SALES Ricardo ESP 03:28.62
LOPEZ Jose-Ramon ESP 03:28.62
RAMOS Luis ESP 03:28.62
7 BOHR Jurgen FRG 03:30.45
WEBER FRG 03:30.45
COSAR FRG 03:30.45
MANG Helmar FRG 03:30.45
8 KONSTANTINOV Borislav BUL 03:30.98
STEFANOV Stefan BUL 03:30.98
MANEV Ivan BUL 03:30.98
CHRISTOV BUL 03:30.98
9 BROECKX Jos BEL 03:41.26
BROECKX Jos BEL 03:41.26
ALDERS Jacky BEL 03:41.26
STINCKENS Paul BEL 03:41.26
K4 men 10.000 m sprint
1 DEREVIANKO Leonid URS 38:01.89
GORBATCHEV Nikolai URS 38:01.89
SHARIUKHIN Anatoli URS 38:01.89
SHURGA Peter URS 38:01.89
2 GICZI Csaba HUN 38:33.55
ROMHANYI Zoltan HUN 38:33.55
SZABO Istvan HUN 38:33.55
VARGHA Csongor HUN 38:33.55
3 GORECKI Kazimierz POL 38:56.15
KOLTAN Grzegorz POL 38:56.15
MATYSIAK Andrzej POL 38:56.15
OBORSKI Ryszard POL 38:56.15
4 BOHR Jurgen FRG 39:04.95
WEBER FRG 39:04.95
COSAR FRG 39:04.95
MANG Helmar FRG 39:04.95
5 LOPEZ Jose-Ramon ESP 39:17.65
SALES Ricardo ESP 39:17.65
SANZ ESP 39:17.65
MENENDEZ Herminio ESP 39:17.65
6 ALDERS Jacky BEL 39:42.73
CLAESSENS BEL 39:42.73
BURNY Jean-Pierre BEL 39:42.73
NAEGELS Herman BEL 39:42.73
7 KONSTANTINOV Borislav BUL 40:04.60
CHRISTOV BUL 40:04.60
STEFANOV Stefan BUL 40:04.60
MANEV Ivan BUL 40:04.60
8 MERLI Danio ITA 40:51.00
BUONFIGLIO Luciano ITA 40:51.00
FANFONI ITA 40:51.00
PUCCETTI ITA 40:51.00
9 LEACH USA 40:54.72
JOHNSON Mike USA 40:54.72
LIBERTINY USA 40:54.72
KELLY Steve USA 40:54.72
C1 men 500 m sprint
1 PETRENKO Sergei URS 02:03.23
2 ZEISLER Klaus GDR 02:04.25
3 Potzaichin Ivan ROU 02:04.31
4 ANANIEV Borislav BUL 02:05.81
5 DARVAS Miklos HUN 02:07.70
6 WOOD John CAN 02:08.90
7 MILLOT Jean-Francois FRA 02:09.79
8 EICKE Ulrich FRG 02:10.18
9 ALTAMIRANO Roberto MEX 02:11.43
C1 men 1.000 m sprint
1 YOURCHENKO Vasili URS 04:33.23
2 ZEISLER Klaus GDR 04:34.68
3 Potzaichin Ivan ROU 04:39.39
4 Wichmann Tamas HUN 04:42.66
5 ICHE Roland FRA 04:44.32
6 WOOD John CAN 04:44.95
7 ANANIEV Borislav BUL 04:45.64
8 ALTAMIRANO Roberto MEX 04:48.89
9 LUCKE Heinz FRG 05:10.37
C1 men 10.000 m sprint
1 Wichmann Tamas HUN 49:48.47
2 YOURCHENKO Vasili URS 50:04.24
3 Potzaichin Ivan ROU 51:29.91
4 ALTAMIRANO Roberto MEX 51:38.94
5 ICHE Roland FRA 51:55.54
6 LUCKE Heinz FRG 55:38.63
7 FUJITA Satsuki JPN 57:22.87
C2 men 500 m sprint
1 LOBANOV Mihail URS 01:48.68
VINOGRADOV Alexander URS 01:48.68
2 DANIELOV Gheorghe ROU 01:50.05
SIMIONOV Viacheslav Gheorghe ROU 01:50.05
3 Ctvrtecka Jiri TCH 01:50.73
SACH Tomas TCH 01:50.73
4 OPARA Jerzy POL 01:51.10
GRONOWICZ Andrzej POL 01:51.10
5 ARVA Gabor HUN 01:51.90
POVAZSAY Peter HUN 01:51.90
6 WEISE Dirk GDR 01:52.63
LICHTENBERG Dieter GDR 01:52.63
7 WOOD John CAN 01:54.81
SMITH Gregory CAN 01:54.81
8 MILLOT Jean-Francois FRA 01:57.36
DELACROIX Gerald FRA 01:57.36
9 WEIGAND Andreas USA 02:04.28
MUHLEN Roland USA 02:04.28
C2 men 1.000 m sprint
1 CESIUNAS Vladislovas URS 04:02.85
LOBANOV Yuri URS 04:02.85
2 GRONOWICZ Andrzej POL 04:05.29
OPARA Jerzy POL 04:05.29
3 VASILE Serghei ROU 04:06.92
MUNTEANU Cherasim ROU 04:06.92
4 SACH Tomas TCH 04:07.54
Ctvrtecka Jiri TCH 04:07.54
5 BUDAY Tamas HUN 04:08.04
HARASZTI Gabor HUN 04:08.04
6 Zeidlitz Erik SWE 04:09.23
LINDELOEF Berndt SWE 04:09.23
7 WEISE Dirk GDR 04:12.25
LICHTENBERG Dieter GDR 04:12.25
8 ACART Alain FRA 04:13.29
CEZARD Jean-Paul FRA 04:13.29
9 ALTAMIRANO Roberto MEX 04:13.51
MARTINEZ Juan MEX 04:13.51
C2 men 10.000 m sprint
1 CESIUNAS Vladislovas URS 47:12.07
LOBANOV Yuri URS 47:12.07
2 BUDAY Tamas HUN 47:39.16
HARASZTI Gabor HUN 47:39.16
3 ACART Alain FRA 47:45.86
CEZARD Jean-Paul FRA 47:45.86
4 LINDELOEF Berndt SWE 47:48.44
Zeidlitz Erik SWE 47:48.44
5 DAMIANOV Fedia BUL 48:40.70
GENOV Vladimir BUL 48:40.70
6 BARAJAS Eugenio MEX 48:49.80
TOVAR Gil MEX 48:49.80
7 WEIGAND Andreas USA 49:04.17
MUHLEN Roland USA 49:04.17
8 RAYMOND Bruce CAN 50:03.74
JOYCE Dave CAN 50:03.74
9 OGATA Atunobu JPN 50:16.47
HATA Mitsuhide JPN 50:16.47