SPRINT

1973 WCh Tampere, FIN

K1 men 500 m sprint
1 Csapo Geza HUN 01:52.77
2 TRUKSHIN Vitali URS 01:53.38
3 SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 01:54.19
4 BURNY Jean-Pierre BEL 01:55.01
5 BLASS Rudolf FRG 01:55.71
6 SOUCEK Ladislav TCH 01:55.88
7 NUMMISTO Iikka FIN 01:56.70
8 PARNHAM Douglas GBR 01:57.62
9 Zafiu Mihai ROU 01:58.24
K1 men 4 x 500 m sprint
1 KOBRISEV Anatoli URS 07:31.53
NIKOLSKI Sergei URS 07:31.53
TRUKSHIN Vitali URS 07:31.53
TSEGOYEV Oleg URS 07:31.53
2 ANGYAL Zoltan HUN 07:38.96
CSIZMADIA Istvan HUN 07:38.96
SCHAFFHAUSER Robert HUN 07:38.96
SZABO Istvan HUN 07:38.96
3 Sciotnic Atanase ROU 07:40.97
Simiocenco Vasile ROU 07:40.97
VARTOLOMEU Roman ROU 07:40.97
Zafiu Mihai ROU 07:40.97
4 SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 07:48.61
OBORSKI Ryszard POL 07:48.61
SZUSZKIEWICZ Wladislaw POL 07:48.61
PISZCZ Rafal POL 07:48.61
5 MALCHER Wolfgang FRG 07:55.39
FISCHER Eberhart FRG 07:55.39
BLASS Rudolf FRG 07:55.39
RIEMENSCHNEIDER Hans J. FRG 07:55.39
6 SALES Ricardo ESP 07:58.89
ALVAREZ DUAIGUEZ Fernando ESP 07:58.89
LOPEZ Jose-Ramon ESP 07:58.89
MENENDEZ PALMEIRO Jose-Ramon ESP 07:58.89
K1 women 500 m sprint
1 GOPOVA Nina URS 02:04.78
2 BORZYM Petra GDR 02:05.92
3 Dumitru Victoria ROU 02:06.42
4 TOZSER Ilona HUN 02:07.09
5 PEPINGHEGE IRLne FRG 02:07.58
6 BLOM Ing-Marie SWE 02:08.51
7 OLSEN Kate DEN 02:10.35
8 FRIDRICHOVA Anastazie TCH 02:12.40
9 KAMINSKA Eva POL 02:14.62
K1 men 1.000 m sprint
1 Csapo Geza HUN 03:51.68
2 SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 03:52.32
3 Shaparenko Alexander URS 03:55.11
4 MACARENCO Cuprian ROU 03:57.30
5 PASCH Hans-Erich FRG 03:57.81
6 RAMOS Luis ESP 03:59.98
7 BURNY Jean-Pierre BEL 04:00.44
8 SLATNOV Alexander GDR 04:01.50
9 SORENSEN Jens DEN 04:02.33
K1 men 10.000 m sprint
1 Shaparenko Alexander URS 45:17.30
2 VOLGYI Peter HUN 45:27.41
3 ANDERSEN Flemming DEN 45:30.11
4 PERRI Oreste ITA 45:44.40
5 Pocora Stefan ROU 45:47.02
6 STYP-REKOWSKI Jerzy POL 45:49.22
7 WESCHE Terje NOR 45:53.99
8 BURNY Jean-Pierre BEL 46:37.09
9 KOHN Rudolf TCH 46:48.90
K2 men 500 m sprint
1 GRESHTA Piotr URS 01:41.57
KHAKHOL Nikolai URS 01:41.57
2 DEME Jozsef HUN 01:42.08
RATKAI Janos HUN 01:42.08
3 DRAGULSCHI Ion ROU 01:42.46
PAVEL Erast ROU 01:42.46
4 SZUSZKIEWICZ Wladislaw POL 01:42.69
PISZCZ Rafal POL 01:42.69
5 DONKOV Alexander BUL 01:43.83
CHILINGIROV Vasil BUL 01:43.83
6 MARKKANEN Kari FIN 01:44.56
NUMMISTO Iikka FIN 01:44.56
7 RIEMENSCHNEIDER Hans J. FRG 01:44.88
MALCHER Wolfgang FRG 01:44.88
8 Pfaff Gunther AUT 01:45.53
Hediger Helmut AUT 01:45.53
9 KVASIL Pavel TCH 01:51.16
BOHUTINSKY Zdenek TCH 01:51.16
K2 women 500 m sprint
1 BORZYM Petra GDR 01:53.51
KASCHUBE Ilse GDR 01:53.51
2 GOPOVA Nina URS 01:53.91
PINAEVA Ludmila URS 01:53.91
3 Pfeffer Anna HUN 01:54.90
TOZSER Ilona HUN 01:54.90
4 Esser Roswitha FRG 01:57.19
WALLBAUM Heiderose FRG 01:57.19
5 NICHIFOROV Maria ROU 01:57.20
COZMA Maria ROU 01:57.20
6 BUJKO Zdzislawa POL 01:58.67
BEM Maria POL 01:58.67
7 BENESOVA Svatava TCH 02:01.35
FRIDRICHOVA Anastazie TCH 02:01.35
8 PETROVA Natasha BUL 02:01.68
MINCHEVA Maria BUL 02:01.68
9 TIPPETT Karen CAN 02:02.91
HOLLOWAY Sue CAN 02:02.91
K2 men 1.000 m sprint
1 DEME Jozsef HUN 03:30.34
RATKAI Janos HUN 03:30.34
2 DRAGULSCHI Ion ROU 03:32.95
PAVEL Erast ROU 03:32.95
3 LAABS Herbert GDR 03:33.03
Mattern Joachim GDR 03:33.03
4 GORBATCHEV Nikolai URS 03:34.15
KRATASSYUK Victor URS 03:34.15
5 SZUSZKIEWICZ Wladislaw POL 03:34.88
PISZCZ Rafal POL 03:34.88
6 KVASIL Pavel TCH 03:35.15
BOHUTINSKY Zdenek TCH 03:35.15
7 CHILINGIROV Vasil BUL 03:35.95
DONKOV Alexander BUL 03:35.95
8 Pfaff Gunther AUT 03:37.32
Hediger Helmut AUT 03:37.32
9 LEICHTLE Walter FRG 03:37.89
SCHUBERT Oskar FRG 03:37.89
K2 men 10.000 m sprint
1 BAKO Zoltan HUN 40:50.43
Csapo Geza HUN 40:50.43
2 Terente Ion ROU 40:59.23
VARABIEV Antrop ROU 40:59.23
3 BROECKX Jos BEL 41:09.56
STINCKENS Paul BEL 41:09.56
4 Kostenko Konstantin URS 41:27.24
KONONOV Viacheslav URS 41:27.24
5 Pfaff Gunther AUT 41:51.85
Hediger Helmut AUT 41:51.85
6 HANSEN Steen DEN 42:00.07
ANDERSEN Jorgen DEN 42:00.07
7 MENENDEZ Herminio ESP 42:07.55
ESTEBAN Jose-Maria ESP 42:07.55
8 BOHR Jurgen FRG 42:19.39
Gunther Hans FRG 42:19.39
9 MATTSON Leif SWE 42:26.79
LINDEBERG Stefan SWE 42:26.79
K4 women 500 m sprint
1 GOPOVA Nina URS 01:45.25
KABAKOVA Larissa URS 01:45.25
PINAEVA Ludmila URS 01:45.25
POPOVA Tamara URS 01:45.25
2 HORVATH Erzsebet HUN 01:46.94
Pfeffer Anna HUN 01:46.94
TOZSER Ilona HUN 01:46.94
ZAKARIAS Maria HUN 01:46.94
3 COZMA Maria ROU 01:47.82
Dumitru Victoria ROU 01:47.82
IVANOV Maria ROU 01:47.82
NICHIFOROV Maria ROU 01:47.82
4 PEPINGHEGE IRLne FRG 01:50.53
WALLBAUM Heiderose FRG 01:50.53
Esser Roswitha FRG 01:50.53
MAUER Margot FRG 01:50.53
5 BUJKO Zdzislawa POL 01:50.87
BEM Maria POL 01:50.87
PIASKOWSKA Krystyna POL 01:50.87
KAMINSKA Eva POL 01:50.87
6 HAYNES Christine GBR 02:04.54
BRERETON Frances GBR 02:04.54
RENSHAW Pamela GBR 02:04.54
WOODHOUSE Helen GBR 02:04.54
K4 men 1.000 m sprint
1 DEME Jozsef HUN 03:07.84
GICZI Csaba HUN 03:07.84
RATKAI Janos HUN 03:07.84
VARGHA Csongor HUN 03:07.84
2 Didenko Valeri URS 03:09.43
FILATOV Yuri URS 03:09.43
KHAKHOL Nikolai URS 03:09.43
Morozov Vladimir URS 03:09.43
3 KORSCH Peter GDR 03:10.80
LEHNERT Jurgen GDR 03:10.80
MARG Harald GDR 03:10.80
PASCHKE Norbert GDR 03:10.80
4 Sciotnic Atanase ROU 03:11.30
Zafiu Mihai ROU 03:11.30
VARTOLOMEU Roman ROU 03:11.30
Simiocenco Vasile ROU 03:11.30
5 DONKOV Alexander BUL 03:13.06
CHOLEV Borislav BUL 03:13.06
CHOMAKOV Encho BUL 03:13.06
CHILINGIROV Vasil BUL 03:13.06
6 BULARZ Bogdan POL 03:14.33
JARMOLOWICZ Stefan POL 03:14.33
GORECKI Kazimierz POL 03:14.33
OBORSKI Ryszard POL 03:14.33
7 ANDERSSON Goran SWE 03:15.41
BERGLUND Bo SWE 03:15.41
ERIKSSON Hans-Ake SWE 03:15.41
LUCKNER Kurt SWE 03:15.41
8 PFEIFFER Degenhardt FRG 03:16.66
BLASS Rudolf FRG 03:16.66
RIEMENSCHNEIDER Hans J. FRG 03:16.66
FISCHER Eberhart FRG 03:16.66
9 FILIPOVIC Dusan YUG 03:17.95
ALEKSIC Velimir YUG 03:17.95
ISAKOVIC Dusan YUG 03:17.95
KRALJ Milos YUG 03:17.95
K4 men 10.000 m sprint
1 GICZI Csaba HUN 36:14.58
KROLOVAN Geza HUN 36:14.58
NAGY Tibor HUN 36:14.58
VARGHA Csongor HUN 36:14.58
2 BLASS Rudolf FRG 36:23.21
FISCHER Eberhart FRG 36:23.21
MATTERN Horst FRG 36:23.21
PASCH Hans-Erich FRG 36:23.21
3 Cosnita Costel ROU 36:29.40
MACARENCO Cuprian ROU 36:29.40
Sciotnic Atanase ROU 36:29.40
Simiocenco Vasile ROU 36:29.40
4 DEREVIANKO Leonid URS 37:00.39
SHARIUKHIN Anatoli URS 37:00.39
SHURGA Mikhail URS 37:00.39
SAVVA Vladimir URS 37:00.39
5 MARKKANEN Kari FIN 37:03.39
MAKELA Heikki FIN 37:03.39
VIITAMAKI Jouko FIN 37:03.39
NUMMISTO Iikka FIN 37:03.39
6 ANDERSSON Goran SWE 37:05.53
BERGLUND Bo SWE 37:05.53
ERIKSSON Hans-Ake SWE 37:05.53
LUCKNER Kurt SWE 37:05.53
7 DZIADKOWIEC Jerzy POL 37:08.56
POSNIK Jan POL 37:08.56
CHRABASZCZ Krzystof POL 37:08.56
NIKIN Kazimierz POL 37:08.56
8 MOENS Marc BEL 37:18.61
NAEGLES Herman BEL 37:18.61
D´HAESE Jean-Marie BEL 37:18.61
BROEKX Paul BEL 37:18.61
9 FILIPOVIC Dusan YUG 37:21.28
STANKOVIC Mirko YUG 37:21.28
ISAKOVIC Dusan YUG 37:21.28
KRALJ Milos YUG 37:21.28
C1 men 500 m sprint
1 DARVAS Miklos HUN 02:05.02
2 Fedulov Nikolai URS 02:05.42
3 Potzaichin Ivan ROU 02:07.42
4 EICKE Ulrich FRG 02:09.40
5 WOOD John CAN 02:10.86
6 ALTAMIRANO Roberto MEX 02:12.15
7 Ctvrtecka Jiri TCH 02:14.84
8 GRONLUND Timo FIN 02:14.89
9 PITULA Jan POL 02:15.76
C1 men 1.000 m sprint
1 Potzaichin Ivan ROU 04:25.40
2 VIENAZINDIS Romualdas URS 04:28.17
3 Wichmann Tamas HUN 04:28.82
4 WEISE Dirk GDR 04:30.79
5 ALTAMIRANO Roberto MEX 04:31.52
6 Ctvrtecka Jiri TCH 04:38.40
7 GRONLUND Timo FIN 04:39.31
8 GLASER Hermann FRG 04:46.34
9 ILIEV Stefan BUL 04:46.59
C1 men 10.000 m sprint
1 YOURCHENKO Vasili URS 48:42.98
2 VARABIEV Lipat ROU 49:11.18
3 Wichmann Tamas HUN 51:15.29
4 ALTAMIRANO Roberto MEX 51:31.09
5 VALEK Vladislav TCH 51:52.25
6 GRONLUND Timo FIN 52:19.75
7 GLASER Hermann FRG 52:49.54
8 GRONOWICZ Andrzej POL 54:20.04
9 EDWARDS John CAN 54:52.11
C2 men 500 m sprint
1 KALIDOV Oleg URS 01:53.53
SLOBODENYUK Vitali URS 01:53.53
2 DANIELOV Gheorghe ROU 01:53.58
SIMIONOV Viacheslav Gheorghe ROU 01:53.58
3 GRONOWICZ Andrzej POL 01:54.94
OPARA Jerzy POL 01:54.94
4 TARCALI Robert HUN 01:57.12
HRAZDIL Vilmos HUN 01:57.12
5 MOKRY Petr TCH 01:58.03
SCHEDER Karel TCH 01:58.03
6 BURTCHIN Ivan BUL 01:59.31
DAMIANOV Fedia BUL 01:59.31
7 ACART Alain FRA 02:00.23
DELACROIX Gerald FRA 02:00.23
8 ROSE Hans-Martin FRG 02:01.08
von der TWER Klaus FRG 02:01.08
9 MARTINEZ Juan MEX 02:01.43
BARAJAS Eugenio MEX 02:01.43
C2 men 1.000 m sprint
1 DANIELOV Gheorghe ROU 03:49.33
SIMIONOV Viacheslav Gheorghe ROU 03:49.33
2 CESIUNAS Vladislovas URS 03:49.56
LOBANOV Yuri URS 03:49.56
3 Petrikovics Gyula HUN 03:51.35
Wichmann Tamas HUN 03:51.35
4 OPARA Jerzy POL 03:52.65
GRONOWICZ Andrzej POL 03:52.65
5 LINDELOEF Berndt SWE 03:55.18
Zeidlitz Erik SWE 03:55.18
6 MOKRY Petr TCH 04:00.17
SCHEDER Karel TCH 04:00.17
7 ACART Alain FRA 04:02.14
DELACROIX Gerald FRA 04:02.14
8 BURTCHIN Ivan BUL 04:07.76
DAMIANOV Fedia BUL 04:07.76
9 ROSE Hans-Martin FRG 04:08.40
von der TWER Klaus FRG 04:08.40
C2 men 10.000 m sprint
1 CESIUNAS Vladislovas URS 45:01.51
LOBANOV Yuri URS 45:01.51
2 MUNTEANU Cherasim ROU 45:37.48
SERGHEI Vasile ROU 45:37.48
3 BUDAY Tamas HUN 45:45.18
HARASZTI Gabor HUN 45:45.18
4 SACH Tomas TCH 46:14.91
SKOLNIK Rudolf TCH 46:14.91
5 Zeidlitz Erik SWE 47:03.54
LINDELOEF Berndt SWE 47:03.54
6 OPARA Jerzy POL 47:04.20
PITULA Jan POL 47:04.20
7 ACART Alain FRA 47:09.52
DELACROIX Gerald FRA 47:09.52
8 VELKOV Spass BUL 47:54.70
ILIEV Sasho BUL 47:54.70
9 LEIS Jurgen FRG 49:04.88
NEUMANN Hans-Dieter FRG 49:04.88