SPRINT

1971 WCh Belgrad, YUG

K1 men 500 m sprint
1 KHAKHOL Nikolai URS 01:48.34
2 SOUCEK Ladislav TCH 01:49.52
3 Hesz Mihaly HUN 01:50.23
4 Vernescu Aurel ROU 01:50.53
5 NUMMISTO Iikka FIN 01:51.76
6 BERGER Tore NOR 01:51.95
7 UGHI Alberto ITA 01:52.61
8 BLASS Rudolf FRG 01:54.66
9 BURNY Jean-Pierre BEL 02:17.00
K1 men 4 x 500 m sprint
1 Csapo Geza HUN 07:26.62
Hesz Mihaly HUN 07:26.62
GICZI Csaba HUN 07:26.62
SZABO Istvan HUN 07:26.62
2 Botez Eugen ROU 07:27.58
IVANOV Dimitrie ROU 07:27.58
Vernescu Aurel ROU 07:27.58
Zafiu Mihai ROU 07:27.58
3 DEREVIANKO Leonid URS 07:28.42
KOBRISEV Anatoli URS 07:28.42
SEDASHEV Anatoli URS 07:28.42
Tischenko Anatoli URS 07:28.42
4 SZUSZKIEWICZ Wladislaw POL 07:32.13
OBORSKI Ryszard POL 07:32.13
MATYSIAK Andrzej POL 07:32.13
NIEWIADOMSKI Zbigniew POL 07:32.13
5 Hoekstra Paul-Jean BEL 07:33.82
MOENS Marc BEL 07:33.82
D´HAESE Jean-Marie BEL 07:33.82
BURNY Jean-Pierre BEL 07:33.82
6 TIMMERS Albert FRG 07:40.66
SANDER Johannes FRG 07:40.66
RIEMENSCHNEIDER Hans J. FRG 07:40.66
LAUFER Edmond FRG 07:40.66
K1 women 500 m sprint
1 PINAEVA Ludmila URS 02:02.95
2 JAAPIES Mieke NED 02:03.59
3 SETZKORN Petra GDR 02:04.47
4 Pfeffer Anna HUN 02:05.46
5 NICHIFOROV Maria ROU 02:06.32
6 SVENSSON Ingmarie SWE 02:06.53
7 ANTONOWICZ Izabella POL 02:07.16
8 PEPINGHEGE IRLne FRG 02:07.94
9 SMOKE Marcia USA 02:10.38
K1 men 1.000 m sprint
1 SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 03:46.56
2 Andersson Lars SWE 03:47.09
3 Shaparenko Alexander URS 03:47.51
4 Mattern Joachim GDR 03:47.93
5 BURNY Jean-Pierre BEL 03:48.98
6 Hansen Erik DEN 03:49.49
7 ROSCA Vasile ROU 03:51.93
8 KOHN Rudolf TCH 03:52.22
9 VOLGYI Peter HUN 03:57.18
K1 men 10.000 m sprint
1 TSAREV Victor URS 44:37.00
2 VOLGYI Peter HUN 44:38.50
3 SCHNEIDER Jochen FRG 44:50.00
4 STYP-REKOWSKI Jerzy POL 44:53.00
5 ROSCA Vasile ROU 45:08.50
6 HANSEN Steen DEN 45:27.00
7 OLDERSHAW Dean CAN 45:45.00
8 BROECKX Jos BEL 46:29.00
9 PRESUT Stevan YUG 47:07.00
10 RALPHS Tony USA 47:08.00
11 LAWLER Sidney GBR 47:22.00
12 NIQUET Didier FRA 47:32.00
13 TAKEHARA Masakuza JPN 47:53.00
14 GRANDIS Franco ITA 48:36.00
15 FEDERANKO Manfred SUI 49:01.00
K2 men 500 m sprint
1 Andersson Lars SWE 01:40.23
PETTERSSON Rolf SWE 01:40.23
2 BURNY Jean-Pierre BEL 01:40.44
Hoekstra Paul-Jean BEL 01:40.44
3 GRESHTA Piotr URS 01:40.75
KHAKHOL Nikolai URS 01:40.75
4 CSEH Ferenc HUN 01:41.82
HAZSIK Enetre HUN 01:41.82
5 Pfaff Gunther AUT 01:42.00
Seibold Gerhard AUT 01:42.00
6 TOMYSLAK Zdislav POL 01:42.16
PISZCZ Rafal POL 01:42.16
7 DRAGULSCHI Ion ROU 01:42.76
PAVEL Erast ROU 01:42.76
8 Gunther Hans FRG 01:43.55
FISCHER Karl FRG 01:43.55
9 MALACARNE Paolo ITA 01:43.80
SANTIS Francesco ITA 01:43.80
K2 women 500 m sprint
1 HOLLOSY Katalin HUN 01:51.62
Pfeffer Anna HUN 01:51.62
2 GRABOWSKI Petra GDR 01:51.81
SETZKORN Petra GDR 01:51.81
3 KODISHKO Ekaterina URS 01:52.51
POPOVA Tamara URS 01:52.51
4 JAAPIES Mieke NED 01:53.40
BLIJLEVERS Maria NED 01:53.40
5 SZYDLOWSKA Stanislava POL 01:55.61
PIASKOWSKA Krystyna POL 01:55.61
6 NICHIFOROV Maria ROU 01:55.77
EVDOCHIMOV Harpina ROU 01:55.77
7 KAPLANOVA Oldriska TCH 01:57.54
FRIDRICHOVA Anastazie TCH 01:57.54
8 PETROVA Natasha BUL 01:58.37
MITEVA Petranka BUL 01:58.37
9 SMOKE Marcia USA 02:03.15
MOSOLINO Kathy USA 02:03.15
K2 men 1.000 m sprint
1 KURTH Reiner GDR 03:25.82
SLATNOV Alexander GDR 03:25.82
2 Pfaff Gunther AUT 03:26.52
Seibold Gerhard AUT 03:26.52
3 Cosnita Costel ROU 03:26.77
Simiocenco Vasile ROU 03:26.77
4 DEME Jozsef HUN 03:27.40
RATKAI Janos HUN 03:27.40
5 SZUSZKIEWICZ Wladislaw POL 03:29.39
PISZCZ Rafal POL 03:29.39
6 Shaparenko Alexander URS 03:30.78
Matveev Dimitri URS 03:30.78
7 BURNY Jean-Pierre BEL 03:31.00
Hoekstra Paul-Jean BEL 03:31.00
8 Andersson Lars SWE 03:34.29
PETTERSSON Rolf SWE 03:34.29
9 MATTERN Horst FRG 03:36.46
GEESMANN Theo FRG 03:36.46
K2 men 10.000 m sprint
1 KONONOV Viacheslav URS 39:59.00
Kostenko Konstantin URS 39:59.00
2 Johansen Jan NOR 40.00.00
Soby Egil NOR 40.00.00
3 VARABIEV Antrop ROU 40.01.00
ZABARA Emilian ROU 40.01.00
4 AVERY Robin GBR 40:22.00
PARNHAM Douglas GBR 40:22.00
5 MOENS Marc BEL 41:25.00
NAEGELS Herman BEL 41:25.00
6 IWANCZYK Andrzei POL 41:43.00
NIKIN Kazimierz POL 41:43.00
7 MATTERN Horst FRG 41:53.00
GEESMANN Theo FRG 41:53.00
8 HANSEN Steen DEN 41:55.00
ANDERSEN Flemming DEN 41:55.00
9 HEUBUSCH Kurt AUT 41:57.00
Seibold Gerhard AUT 41:57.00
10 KRALJ Milos YUG 42:18.00
MURATOVIC Nusret YUG 42:18.00
11 GALLETTI Giuseppe ITA 43:01.00
BERTOLI Maurizio ITA 43:01.00
12 FERNANDES Julio ESP 43:09.00
RUIZ Luis ESP 43:09.00
13 SZOLLOSI Imre HUN 43:47.00
VARHELYI Peter HUN 43:47.00
14 DONKOV Alexander BUL 44:20.00
NIKOLOV Ivan BUL 44:20.00
15 ADAMUS Miroslav TCH 44:34.00
WYBRANIEC Jindrich TCH 44:34.00
K4 women 500 m sprint
1 Boiko Natalia URS 01:41.29
KURISHKO Ekaterina URS 01:41.29
PINAEVA Ludmila URS 01:41.29
RYABCHINSKAYA Yulia URS 01:41.29
2 Breuer Renate FRG 01:42.66
Esser Roswitha FRG 01:42.66
PEPINGHEGE IRLne FRG 01:42.66
WALLBAUM Heiderose FRG 01:42.66
3 GRABOWSKI Petra GDR 01:43.63
GRUPE Maria GDR 01:43.63
MOLLER Bettina GDR 01:43.63
SETZKORN Petra GDR 01:43.63
4 TOZSER Ilona HUN 01:44.66
ZAKARIAS Maria HUN 01:44.66
ROZSNYOI Katalin HUN 01:44.66
MOZES Anna HUN 01:44.66
5 NICHIFOROV Maria ROU 01:45.52
EVDOCHIMOV Harpina ROU 01:45.52
LOVIN Maria ROU 01:45.52
HUMA Paulina ROU 01:45.52
6 SZYDLOWSKA Stanislava POL 01:50.93
PIASKOWSKA Krystyna POL 01:50.93
STANKO Eva POL 01:50.93
ANTONOWICZ Izabella POL 01:50.93
7 SECEROVIC Jasmina YUG 01:51.09
IGNJATIJEVIC Dragica YUG 01:51.09
MURATOVIC Sabina YUG 01:51.09
DANIC Natasa YUG 01:51.09
8 ZGAMI Franca ITA 01:51.30
PAGAN Bianca ITA 01:51.30
CARETTA Cristina ITA 01:51.30
RIGANO Angela ITA 01:51.30
K4 men 1.000 m sprint
1 Didenko Valeri URS 03:06.00
FILATOV Yuri URS 03:06.00
Morozov Vladimir URS 03:06.00
Stetsenko Yuri URS 03:06.00
2 BLASS Rudolf FRG 03:06.14
FISCHER Eberhart FRG 03:06.14
HENNES Reiner FRG 03:06.14
PASCH Hans-Erich FRG 03:06.14
3 BAKO Zoltan HUN 03:06.83
Csapo Geza HUN 03:06.83
SZABO Istvan HUN 03:06.83
VARHELYI Peter HUN 03:06.83
4 Will Klaus-Uwe GDR 03:07.16
Augustin Eduard GDR 03:07.16
Ebeling Peter GDR 03:07.16
Mattern Joachim GDR 03:07.16
5 Zafiu Mihai ROU 03:07.43
IVANOV Dimitrie ROU 03:07.43
Vernescu Aurel ROU 03:07.43
NEGRAIA Ion ROU 03:07.43
6 TOMYSLAK Zdislav POL 03:07.93
DZIADKOWIEC Jerzy POL 03:07.93
NIEWIADOMSKI Zbigniew POL 03:07.93
MATYSIAK Andrzej POL 03:07.93
7 LARSSON Per SWE 03:09.27
ERIKSSON Hans-Ake SWE 03:09.27
LUSKNER Kurt SWE 03:09.27
NILSSON Hans SWE 03:09.27
8 SOUCEK Ladislav TCH 03:11.14
BOHUTINSKY Zdenek TCH 03:11.14
KADNAR Lubomir TCH 03:11.14
KVASIL Pavel TCH 03:11.14
9 MARKKANEN Kari FIN 03:11.47
KORJULA Hannu FIN 03:11.47
KAKELA Keikki FIN 03:11.47
NUMMISTO Iikka FIN 03:11.47
K4 men 10.000 m sprint
1 Cosnita Costel ROU 36:12.00
MACARENCO Cuprian ROU 36:12.00
Sciotnic Atanase ROU 36:12.00
Simiocenco Vasile ROU 36:12.00
2 GICZI Csaba HUN 36:13.00
Meszaros Gyorgy HUN 36:13.00
Timar Istvan HUN 36:13.00
VARGHA Csongor HUN 36:13.00
3 GORBATCHEV Nikolai URS 36.20.00
KLIMOV Vladimir URS 36.20.00
KURVET Kheino URS 36.20.00
ZEMLIAKOV Vladimir URS 36.20.00
4 PASCH Hans-Erich FRG 36:24.00
HENNES Reiner FRG 36:24.00
Guse Bernd FRG 36:24.00
FISCHER Eberhart FRG 36:24.00
5 MARKKANEN Kari FIN 36:35.00
KORJULA Hannu FIN 36:35.00
MAKELA Heikki FIN 36:35.00
NUMMISTO Iikka FIN 36:35.00
6 UGHI Alberto ITA 36:54.00
MONDINI Alberto ITA 36:54.00
CONGIU Pierangelo ITA 36:54.00
PERRI Oreste ITA 36:54.00
7 LARSSON Per SWE 37:03.00
ERIKSSON Hans-Ake SWE 37:03.00
LUCKNER Kurt SWE 37:03.00
NILSSON Hans SWE 37:03.00
8 KLAUSBERGER Kurt AUT 37:23.00
Hediger Helmut AUT 37:23.00
RODINGER Heinz AUT 37:23.00
PHILIPPI Tillmann AUT 37:23.00
9 SOUCEK Ladislav TCH 37:28.00
BOHUTINSKY Zdenek TCH 37:28.00
KADNAR Lubomir TCH 37:28.00
KVASIL Pavel TCH 37:28.00
10 OBORSKI Ryszard POL 37:29.00
CHRABASZCZ Krzystof POL 37:29.00
SIERACKI Emil POL 37:29.00
DZIADKOWIEC Jerzy POL 37:29.00
11 HOLST Jan NED 38:04.00
TICHLAAR Hans NED 38:04.00
RUNEMAN Dirk NED 38:04.00
SPOELSTRA Hendrik NED 38:04.00
12 OLIVER Laurence GBR 38:10.00
EDWARDS Alan GBR 38:10.00
MEAN Michael GBR 38:10.00
BATCHELOR Andrew GBR 38:10.00
13 BRNJAS Ljubo YUG 38:45.00
MILICEV Misa YUG 38:45.00
DOROSLOVACKI Stevan YUG 38:45.00
JOVANOVIC Slobodan YUG 38:45.00
14 BARRE Denis CAN 38:52.00
BARRE Jean CAN 38:52.00
MAJKUT Tony CAN 38:52.00
OLDERSHAW Dean CAN 38:52.00
15 LOPEZ Alvaro ESP 38:59.00
SALES Ricardo ESP 38:59.00
DIEQUEZ Jose ESP 38:59.00
NAVAL Jose ESP 38:59.00
C1 men 500 m sprint
1 Lewe Detlef FRG 02:03.03
2 Wichmann Tamas HUN 02:03.52
3 Potzaichin Ivan ROU 02:04.40
4 OPARA Jerzy POL 02:05.78
5 BELOUSOV Viktor URS 02:06.59
6 VELKOV Spass BUL 02:09.05
7 Ctvrtecka Jiri TCH 02:09.26
8 MILLOT Jean-Francois FRA 02:09.61
HOOK Christopher CAN DSQ
C1 men 1.000 m sprint
1 Lewe Detlef FRG 04:12.90
2 Tatai Tibor HUN 04:16.30
3 CESIUNAS Vladislovas URS 04:16.50
4 OPARA Jerzy POL 04:16.80
5 HARPKE Jurgen GDR 04:17.10
6 LJUBENOV Boris BUL 04:18.60
7 Ctvrtecka Jiri TCH 04:20.00
8 VARABIEV Lipat ROU 04:23.00
9 TETUMASA Jamaguchi JPN 04:35.10
C1 men 10.000 m sprint
1 Wichmann Tamas HUN 49:22.10
2 YOURCHENKO Vasili URS 49:24.60
3 VARABIEV Lipat ROU 51:12.20
4 BURTCHIN Ivan BUL 51:15.30
5 HALMO Vojtech TCH 51:15.50
6 HOFFMANN Peter FRG 51:24.00
7 KRAWCZYK Konrad POL 51:45.30
8 ALTAMIRANO Roberto MEX 51:50.20
9 OGATA Atunobu JPN 51:58.60
10 MUHLEN Roland USA 52:04.20
11 MILLOT Jean-Francois FRA 55:50.10
C2 men 500 m sprint
1 DANIELOV Gheorghe ROU 01:50.82
SIMIONOV Viacheslav Gheorghe ROU 01:50.82
2 LOBANOV Mihail URS 01:51.02
PANKOV Vladimir URS 01:51.02
3 BOYTCHEV Victor BUL 01:51.18
DAMIANOV Fedia BUL 01:51.18
4 PFEIFFER Janos HUN 01:52.60
Soltesz Arpad HUN 01:52.60
5 TORO Andreas USA 01:53.77
WEIGAND Andreas USA 01:53.77
6 LINDELOEF Berndt SWE 01:54.34
Zeidlitz Erik SWE 01:54.34
7 ZUKOWSKI Jan POL 01:54.68
GRONOWICZ Andrzej POL 01:54.68
8 ROSE Hans-Martin FRG 01:54.92
von der TWER Klaus FRG 01:54.92
9 MARTINEZ Juan MEX 01:55.72
ALTAMIRANO Felix MEX 01:55.72
C2 men 1.000 m sprint
1 Petrikovics Gyula HUN 03:46.01
Wichmann Tamas HUN 03:46.01
2 Covaliov Serghei ROU 03:48.25
Potzaichin Ivan ROU 03:48.25
3 BOYTCHEV Victor BUL 03:49.25
DAMIANOV Fedia BUL 03:49.25
4 LINDELOEF Berndt SWE 03:50.45
Zeidlitz Erik SWE 03:50.45
5 Prokupets Naum URS 03:51.04
VINOGRADOV Alexander URS 03:51.04
6 WEISE Dirk GDR 03:51.98
LICHTENBERG Dieter GDR 03:51.98
7 TORO Andreas USA 03:53.75
WEIGAND Andreas USA 03:53.75
8 ZUKOWSKI Jan POL 03:57.68
GRONOWICZ Andrzej POL 03:57.68
9 HATA Mitsuhide JPN 04:12.17
NAKANISHI Mitsuo JPN 04:12.17
C2 men 10.000 m sprint
1 Prokupets Naum URS 44:30.00
VINOGRADOV Alexander URS 44:30.00
2 CSERHA Istvan HUN 44:32.00
Hingl Laszlo HUN 44:32.00
3 Calabiciov Vicol ROU 44:33.00
Covaliov Serghei ROU 44:33.00
4 LINDELOEF Berndt SWE 46:07.00
Zeidlitz Erik SWE 46:07.00
5 ZUKOWSKI Jan POL 46:43.00
GRONOWICZ Andrzej POL 46:43.00
6 SACH Tomas TCH 46:48.00
SKOLNIK Rudolf TCH 46:48.00
7 ACART Alain FRA 46:49.00
DELACROIX Gerald FRA 46:49.00
8 HATA Mitsuhide JPN 47:05.00
NAKANISHI Mitsuo JPN 47:05.00
9 PREUKSCHAT Lothar FRG 47:54.00
BAUER Klaus FRG 47:54.00
10 MARTINEZ Juan MEX 48:20.00
ALTAMIRANO Felix MEX 48:20.00
11 ESCRINA Luis ESP 49:30.00
RODRIQUEZ Jesus ESP 49:30.00