SPRINT

1970 WCh Copenhagen, DEN

K1 men 500 m sprint
1 Tischenko Anatoli URS 01:47.19
2 SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 01:47.87
3 BURNY Jean-Pierre BEL 01:48.13
4 SVIDRO Jozsef HUN 01:48.45
5 SOUCEK Ladislav TCH 01:48.61
6 Hoekstra Paul-Jean NED 01:50.76
7 NUESTADT Ditmar GDR 01:50.95
8 UGHI Alberto ITA 01:53.34
9 Hansen Erik DEN 01:54.15
K1 men 4 x 500 m sprint
1 KHAKHOL Nikolai URS 07:15.96
KOBRISEV Anatoli URS 07:15.96
SEDASHEV Anatoli URS 07:15.96
Tischenko Anatoli URS 07:15.96
2 Botez Eugen ROU 07:21.90
Jacob Ion ROU 07:21.90
Vernescu Aurel ROU 07:21.90
Zafiu Mihai ROU 07:21.90
3 Csapo Geza HUN 07:22.81
CSIZMADIA Istvan HUN 07:22.81
Hesz Mihaly HUN 07:22.81
SVIDRO Jozsef HUN 07:22.81
4 D´HAESE Jean-Marie BEL 07:35.32
TJONCKE Roger BEL 07:35.32
MOENS Marc BEL 07:35.32
BURNY Jean-Pierre BEL 07:35.32
5 UGHI Alberto ITA 07:37.43
GALLETTI Guiseppe ITA 07:37.43
MALACARNE Paolo ITA 07:37.43
SANTIS Francesco ITA 07:37.43
6 MAYR Hans AUT 07:38.26
PHILIPPI Tillmann AUT 07:38.26
Seibold Gerhard AUT 07:38.26
Pfaff Gunther AUT 07:38.26
K1 women 500 m sprint
1 PINAEVA Ludmila URS 02:03.71
2 JAAPIES Mieke NED 02:04.08
3 SETZKORN Petra GDR 02:04.60
4 Pfeffer Anna HUN 02:05.15
5 SVENSSON Ingmarie SWE 02:06.68
6 OLSEN Kate DEN 02:07.64
7 HAUPTMAN Elzbieta POL 02:09.52
8 RUSEVA Nikolina BUL 02:11.29
9 NICHIFOROV Maria ROU 02:13.14
K1 men 1.000 m sprint
1 Shaparenko Alexander URS 03:41.10
2 Andersson Lars SWE 03:42.81
3 SLEDZIEWSKI Grzegorz POL 03:43.24
4 Will Klaus-Uwe GDR 03:43.92
5 BURNY Jean-Pierre BEL 03:44.25
6 VARHELYI Peter HUN 03:44.44
7 SOUTHWOOD John AUS 03:46.90
8 ROSCA Vasile ROU 03:47.04
9 Zander Holger FRG 03:51.60
K1 men 10.000 m sprint
1 TSAREV Victor URS 44:21.95
2 Hansen Erik DEN 44:26.60
3 VOLGYI Peter HUN 44:29.13
4 MOENS Marc BEL 44:43.51
5 SCHNEIDER Jochen FRG 45:33.89
6 MARCHLIK Ryszard POL 46:22.85
7 OLDERSHAW Dean CAN 46:55.18
8 OLIVER Laurence GBR 47:02.63
9 ZEIDLER Ralf GDR 47:05.80
10 NEMEC Marian TCH 47:13.62
11 RALPHS Tony USA 48:00.95
12 FOX Rodney AUS 48:04.02
13 FEDERANKO Manfred SUI 49:53.49
14 TAKEHARA Masakuza JPN 51:07.45
K2 men 500 m sprint
1 Andersson Lars SWE 01:37.54
PETTERSSON Rolf SWE 01:37.54
2 Sciotnic Atanase ROU 01:37.72
Vernescu Aurel ROU 01:37.72
3 Pfaff Gunther AUT 01:38.17
Seibold Gerhard AUT 01:38.17
4 Obraztsov Vladimir URS 01:38.35
Karyukhin Georgi URS 01:38.35
5 PISZCZ Rafal POL 01:38.60
HOFFMAN Stefan POL 01:38.60
6 Hoekstra Paul-Jean NED 01:39.82
Wittenberg Jan NED 01:39.82
7 Gunther Hans FRG 01:40.01
FISCHER Karl FRG 01:40.01
8 CHILINGIROV Vasil BUL 01:41.10
VOUTCHKOV Stephan BUL 01:41.10
9 MASA Karel TCH 01:41.45
ADAMUS Miroslav TCH 01:41.45
K2 women 500 m sprint
1 Breuer Renate FRG 01:47.30
Esser Roswitha FRG 01:47.30
2 BEZRUKOVA Ludmila URS 01:47.89
Shimanskaya Tamara URS 01:47.89
3 GRABOWSKI Petra GDR 01:48.30
SETZKORN Petra GDR 01:48.30
4 Pfeffer Anna HUN 01:48.60
Holosi Katalin HUN 01:48.60
5 JAAPIES Mieke NED 01:49.78
BLIJLEVERS Maria NED 01:49.78
6 Dumitru Victoria ROU 01:50.30
Serghei Valentina ROU 01:50.30
7 HAUPTMAN Elzbieta POL 01:51.60
PIASKOWSKA Krystyna POL 01:51.60
8 OLSEN Kate DEN 01:55.28
SORENSEN Merete DEN 01:55.28
9 PETROVA Natasha BUL 01:56.31
MITEVA Petranka BUL 01:56.31
K2 men 1.000 m sprint
1 Pfaff Gunther AUT 03:19.47
Seibold Gerhard AUT 03:19.47
2 Andersson Lars SWE 03:20.94
PETTERSSON Rolf SWE 03:20.94
3 Ebeling Peter GDR 03:21.35
Mattern Joachim GDR 03:21.35
4 Shaparenko Alexander URS 03:22.93
Morozov Vladimir URS 03:22.93
5 Giczy Csaba HUN 03:24.36
Timar Istvan HUN 03:24.36
6 CHILINGIROV Vasil BUL 03:26.25
VOUTCHKOV Stephan BUL 03:26.25
7 MOENS Marc BEL 03:27.09
NAEGELS Herman BEL 03:27.09
8 WESCHE Terje NOR 03:27.32
BORCHGREVINK Erik NOR 03:27.32
9 ANDERSEN Jorgen DEN 03:31.67
SORENSEN Jens DEN 03:31.67
K2 men 10.000 m sprint
1 KONONOV Viacheslav URS 41:09.43
Kostenko Konstantin URS 41:09.43
2 NAGY Vilmos HUN 41:16.24
SZOLLOSI Imre HUN 41:16.24
3 Cosnita Costel ROU 41:36.99
Simiocenco Vasile ROU 41:36.99
4 IWANCZYK Andrzei POL 41:37.19
NIKIN Kazimierz POL 41:37.19
5 Guse Bernd FRG 41:42.50
FISCHER Eberhart FRG 41:42.50
6 AVERY Robin GBR 41:46.86
PARNHAM Douglas GBR 41:46.86
7 KVASIL Pavel TCH 42:52.60
SVEC Frantisek TCH 42:52.60
8 DECALUWE Roger BEL 42:53.51
LEUKEMANS John BEL 42:53.51
9 CHIOSTRI Mauro ITA 43:46.75
PALAGI Piero ITA 43:46.75
10 KRAWCZYK Gene USA 45:15.58
KRAWCZYK Henry USA 45:15.58
11 MURATOVIC Nusret YUG 46:00.38
SEDLAR Javan YUG 46:00.38
K4 women 500 m sprint
1 BEZRUKOVA Ludmila URS 01:40.52
Boiko Natalia URS 01:40.52
Shimanskaya Tamara URS 01:40.52
Vakula Nelli URS 01:40.52
2 GRABOWSKI Petra GDR 01:40.73
KOBUSS Anita GDR 01:40.73
LOSCH Gisa GDR 01:40.73
SETZKORN Petra GDR 01:40.73
3 Breuer Renate FRG 01:41.14
Esser Roswitha FRG 01:41.14
PEPINGHEGE IRLne FRG 01:41.14
WALLBAUM Heiderose FRG 01:41.14
K4 men 1.000 m sprint
1 Didenko Valeri URS 03:06.37
FILATOV Yuri URS 03:06.37
Morozov Vladimir URS 03:06.37
Stetsenko Yuri URS 03:06.37
2 Augustin Eduard GDR 03:07.26
Ebeling Peter GDR 03:07.26
Mattern Joachim GDR 03:07.26
Will Klaus-Uwe GDR 03:07.26
3 GICZI Csaba HUN 03:08.41
SZABO Istvan HUN 03:08.41
Timar Istvan HUN 03:08.41
VARHELYI Peter HUN 03:08.41
4 Soby Egil NOR 03:08.66
AMUNDSEN Steinar NOR 03:08.66
BERGER Tore NOR 03:08.66
Johansen Jan NOR 03:08.66
5 LARSSON Per SWE 03:09.68
Utterberg Gunnar SWE 03:09.68
SANDIN Ake SWE 03:09.68
NILSSON Hans SWE 03:09.68
6 TOMYSLAK Zdislav POL 03:11.58
NIEWIADOMSKI Zbigniew POL 03:11.58
DZIADKOWIEC Jerzy POL 03:11.58
WLODEK Josef POL 03:11.58
7 Vernescu Aurel ROU 03:11.83
Sciotnic Atanase ROU 03:11.83
IACOB Ion ROU 03:11.83
ROSCA Vasile ROU 03:11.83
8 MAKELA Heikki FIN 03:15.33
KORJULA Hannu FIN 03:15.33
MARKKANEN Kari FIN 03:15.33
NUMMISTO Iilka FIN 03:15.33
9 MAYR Hans AUT 03:16.08
RODINGER Heinz AUT 03:16.08
PHILIPPI Tillmann AUT 03:16.08
PROJER Werner AUT 03:16.08
K4 men 10.000 m sprint
1 AMUNDSEN Steinar NOR 36:35.32
BERGER Tore NOR 36:35.32
Johansen Jan NOR 36:35.32
Soby Egil NOR 36:35.32
2 GEESMANN Theo FRG 36:41.43
Kemnitz Erich FRG 36:41.43
MATTERN Horst FRG 36:41.43
SCHNEIDER Jochen FRG 36:41.43
3 LARSSON Per SWE 36:58.62
NILSSON Hans SWE 36:58.62
SANDIN Ake SWE 36:58.62
Utterberg Gunnar SWE 36:58.62
4 Czink Gyorgy HUN 37:22.71
Meszaros Gyorgy HUN 37:22.71
UROGI Laszlo HUN 37:22.71
PELIKAN Laszlo HUN 37:22.71
5 GALLETTI Giuseppe ITA 37:30.24
MONDINI Alberto ITA 37:30.24
PERRI Oreste ITA 37:30.24
BERTOLI Maurizio ITA 37:30.24
6 MAKELA Heikki FIN 37:47.35
KORJULA Hannu FIN 37:47.35
MARKKANEN Kari FIN 37:47.35
NUMMISTO Iikka FIN 37:47.35
7 HANSEN Steen DEN 37:57.27
ANDERSEN Jorgen DEN 37:57.27
ANDERSEN Flemming DEN 37:57.27
SORENSEN Jens DEN 37:57.27
8 TOMYSLAK Zdislav POL 38:12.28
NIEWIADOMSKI Zbigniew POL 38:12.28
WLODEK Josef POL 38:12.28
DZIADKOWIEC Jerzy POL 38:12.28
9 BLOEM Arend NED 38:17.88
HELDER Jan NED 38:17.88
HOLST Jan NED 38:17.88
TICHLAAR Hans NED 38:17.88
10 VARABIEV Antrop ROU 38:34.47
Terente Ion ROU 38:34.47
TERENTE Nicolae ROU 38:34.47
IVANOV Dimitrie ROU 38:34.47
11 JOHNSON Mike USA 38:37.75
VITARELLI Art USA 38:37.75
HENDERSON Howard USA 38:37.75
BRAGG Billy USA 38:37.75
12 OLIVER Laurence GBR 39:40.34
EDWARDS Alan GBR 39:40.34
MEAN Michael GBR 39:40.34
BAKER Christopher GBR 39:40.34
13 DECALUWE Roger BEL 40:45.61
LEUKEMANS John BEL 40:45.61
VANDERAUWERA Luc BEL 40:45.61
BROECKX Jos BEL 40:45.61
14 BACH Bernhard LUX 40:55.41
LANG Guillaume LUX 40:55.41
CONRARDY Andre LUX 40:55.41
KLARES Leon LUX 40:55.41
C1 men 1.000 m sprint
1 Tatai Tibor HUN 04:05.75
2 OPARA Jerzy POL 04:10.12
3 Ctvrtecka Jiri TCH 04:10.21
4 HARPKE Jurgen GDR 04:10.63
5 Lewe Detlef FRG 04:11.92
6 BUTELCHIN Afanase ROU 04:14.82
7 Fedulov Nikolai URS 04:14.98
8 DOCHKOV Stoyan BUL 04:15.51
9 WEIGAND Andreas USA 04:16.37
C1 men 10.000 m sprint
1 Wichmann Tamas HUN 50:03.17
2 BUTELCHIN Afanase ROU 50:09.19
3 Fedulov Nikolai URS 50:40.70
4 HOFFMANN Peter FRG 50:42.98
5 DITTMER Klaus GDR 50:59.95
6 POLACEK Frantisek TCH 51:35.51
7 BOYSEN Soren DEN 51:50.92
8 TORO Andreas USA 52:29.03
9 MILLOT Jean-Francois FRA 52:31.55
10 BURTCHIN Ivan BUL 52:56.20
11 YAMAGUCHI Tetsumasa JPN 53:25.95
12 NARJANEN Rudolf FIN 54:14.43
13 DAGOSICS Peter AUT 54:34.79
C2 men 1.000 m sprint
1 Covaliov Serghei ROU 03:42.12
Potzaichin Ivan ROU 03:42.12
2 Petrikovics Gyula HUN 03:44.01
Wichmann Tamas HUN 03:44.01
3 ILIEV Sacho BUL 03:44.61
LJUBENOV Boris BUL 03:44.61
4 Zeidlitz Erik SWE 03:48.19
LINDELOEF Berndt SWE 03:48.19
5 Dribac Valeri URS 03:52.99
KALJAGIN Vasili URS 03:52.99
6 HAGELE Heinz FRG 03:53.38
GLASER Hermann FRG 03:53.38
7 WOOD John CAN 03:54.52
LEE Scot CAN 03:54.52
8 MATHIASSEN Lennart DEN 03:55.58
GJERLUFSEN Thomas DEN 03:55.58
9 WEIGAND Andreas USA 04:04.77
COOPER Toby USA 04:04.77
C2 men 10.000 m sprint
1 MAXIM Petre ROU 45:30.72
SIMIONOV Viacheslav Gheorghe ROU 45:30.72
2 Dribac Valeri URS 45:51.03
KALJAGIN Vasili URS 45:51.03
3 LINDELOEF Berndt SWE 45:52.35
Zeidlitz Erik SWE 45:52.35
4 Hingl Laszlo HUN 46:19.36
CSERHA Istvan HUN 46:19.36
5 SAVOV Boyko BUL 46:42.20
MANGARAKOV Slavtcho BUL 46:42.20
6 MATHIASSEN Lennart DEN 46:45.91
GJERLUFSEN Thomas DEN 46:45.91
7 SOUREK Vladimir TCH 47:13.61
STIPEK Josef TCH 47:13.61
8 BAUER Klaus FRG 47:31.24
LEITNER Hans FRG 47:31.24
9 MUHLEN Roland USA 47:41.24
WITCH Dave USA 47:41.24
10 NAKANISHI Mitsuo JPN 48:58.52
HATA Mitsuhide JPN 48:58.52