SPRINT

1966 WCh Berlin, GDR

K1 men 500 m sprint
1 Vernescu Aurel ROU 01:48.93
2 Hansen Erik DEN 01:49.94
3 Hoekstra Paul-Jean NED 01:50.45
4 PETTERSSON Rolf SWE 01:50.51
5 Matveev Dimitri URS 01:50.86
6 CSIZMADIA Istvan HUN 01:51.74
7 SZUSZKIEWICZ Wladislaw POL 01:52.02
8 NUMMISTO Iikka FIN 01:52.71
9 AMUNDSEN Steinar NOR 01:54.04
K1 men 4 x 500 m sprint
1 BATTINSH Vilnis URS 07:36.05
KANABOV Yuri URS 07:36.05
Karyukhin Georgi URS 07:36.05
Matveev Dimitri URS 07:36.05
2 CSEH Gabriel HUN 07:36.90
Hesz Mihaly HUN 07:36.90
Kemecsei Imre HUN 07:36.90
Szente Andras HUN 07:36.90
3 IVANOV Dimitrie ROU 07:40.56
Nicoara Vasile ROU 07:40.56
Sciotnic Atanase ROU 07:40.56
Vernescu Aurel ROU 07:40.56
4 RIEDRICH GDR 07:41.32
WENZKE GDR 07:41.32
FRENNZL GDR 07:41.32
Krause Dieter GDR 07:41.32
5 Gunther Hans FRG 07:42.38
Buker FRG 07:42.38
Zander Holger FRG 07:42.38
SCHULZE Bernhard FRG 07:42.38
6 Geurts Anton NED 07:43.49
Hoekstra Paul-Jean NED 07:43.49
BUNSCHOTEN NED 07:43.49
LAGERWEY NED 07:43.49
K1 women 500 m sprint
1 PINAEVA Ludmila URS 02:05.10
2 Esser Roswitha FRG 02:05.26
3 KOBUSS Anita GDR 02:06.12
4 MOZES Anna HUN 02:06.75
5 SMOKE Marcia USA 02:07.14
6 JAAPIES Mieke NED 02:07.63
7 Serghei Valentina ROU 02:08.57
8 RUSEVA Nikolina BUL 02:09.02
9 TUCKER Marian GBR 02:11.18
K1 men 1.000 m sprint
1 Shaparenko Alexander URS 03:59.26
2 Hansen Erik DEN 04:00.20
3 Kemecsei Imre HUN 04:02.37
4 PETTERSSON Rolf SWE 04:03.51
5 SZUSZKIEWICZ Wladislaw POL 04:03.68
6 Pocora Stefan ROU 04:05.83
7 Pfaff Gunther AUT 04:05.85
8 Will Klaus-Uwe GDR 04:06.19
9 Zander Holger FRG 04:10.29
K1 men 10.000 m sprint
1 Hesz Mihaly HUN 45:28.05
2 ZEMLIAKOV Vladimir URS 45:29.75
3 Briel Fritz FRG 45:30.71
4 REKOWSKI Jerzy POL 45:31.01
5 FEVANG Arne-Bent NOR 45:35.11
6 Lange Wolfgang GDR 46:08.99
7 MARA Vaclav TCH 46:57.28
8 HANSEN Jorgen DEN 46:59.20
9 SEVERA Ernst AUT 47:24.18
10 WILSON Alistair GBR 47:30.29
11 RADMANOVIC Stanisa YUG 47:52.26
12 WILSON Kenneth USA 47:53.65
13 FEDERANKO Manfred SUI 51:01.16
14 HIGASHIAMA Hideo JPN 51:12.56
Pocora Stefan ROU DSQ
K2 men 500 m sprint
1 Sciotnic Atanase ROU 01:37.62
Vernescu Aurel ROU 01:37.62
2 BOKER Heinz FRG 01:38.50
Zander Holger FRG 01:38.50
3 Karyukhin Georgi URS 01:38.94
Obraztsov Vladimir URS 01:38.94
4 Szente Andras HUN 01:39.30
Meszaros Gyorgy HUN 01:39.30
5 Geurts Anton NED 01:40.51
Hoekstra Paul-Jean NED 01:40.51
6 Seibt GDR 01:40.64
RIEDRICH GDR 01:40.64
7 HAMPOMER YUG 01:40.96
KERCOV Aleksandar YUG 01:40.96
8 ZIMNY POL 01:41.72
Kaplaniak Stefan POL 01:41.72
9 BONEV BUL 01:43.54
BONEV BUL 01:43.54
K2 women 500 m sprint
1 KOBUSS Anita GDR 01:59.41
ULZE Helga GDR 01:59.41
2 Seredina Antonina URS 01:59.86
Shubina Maria URS 01:59.86
3 BENKO Katalin HUN 01:59.95
Pfeffer Anna HUN 01:59.95
4 Serghei Valentina ROU 02:00.49
MIHAILESCO ROU 02:00.49
5 DOERING POL 02:01.13
ANTONOWICZ Izabella POL 02:01.13
6 SMOKE Marcia USA 02:01.65
RADEMAKER USA 02:01.65
7 JAAPIES Mieke NED 02:02.45
DUIF NED 02:02.45
8 SOURKOVA Dagmar TCH 02:05.62
FRIDRICHOVA Anastazie TCH 02:05.62
9 TUCKER Marian GBR 02:06.64
JACKSON GBR 02:06.64
K2 men 1.000 m sprint
1 Shaparenko Alexander URS 03:37.51
Stetsenko Yuri URS 03:37.51
2 Sciotnic Atanase ROU 03:38.23
Vernescu Aurel ROU 03:38.23
3 CSEH Gabriel HUN 03:40.11
HAZSIK Enetre HUN 03:40.11
4 HAMPOMER YUG 03:41.24
KERCOV Aleksandar YUG 03:41.24
5 PETTERSSON Rolf SWE 03:41.85
Utterberg Gunnar SWE 03:41.85
6 Guse Bernd FRG 03:42.10
Kemnitz Erich FRG 03:42.10
7 Hediger Helmut AUT 03:44.01
Seibold Gerhard AUT 03:44.01
8 Soby Egil NOR 03:44.05
Johansen Jan NOR 03:44.05
9 BOUDEHEN FRA 03:44.43
CORDEBOIS Jean-Pierre FRA 03:44.43
K2 men 10.000 m sprint
1 Fabian Laszlo HUN 40:59.38
SZOLLOSI Imre HUN 40:59.38
2 Johansen Jan NOR 41:07.88
Soby Egil NOR 41:07.88
3 KVASIL Pavel TCH 41:10.40
SVEC Frantisek TCH 41:10.40
4 Sahlen Tord SWE 41:11.87
NILSSON Hans SWE 41:11.87
5 Chuzhikov Nikolai URS 42:29.64
Grishin Anatoli URS 42:29.64
6 JENSEN S. DEN 42:30.45
HANSEN Steen DEN 42:30.45
7 BUNSCHOTEN NED 42:31.43
KRACHT Jan NED 42:31.43
8 JANUSZ POL 42:32.26
JABLONSKI Bronislav POL 42:32.26
9 Ebeling Peter GDR 42:36.60
FRENNZL GDR 42:36.60
10 JAATINEN FIN 43:30.51
STROMSHOLM Esko FIN 43:30.51
11 MEIER FRG 43:32.53
KUSKE FRG 43:32.53
12 GLAIR USA 44:10.79
Van DYKE USA 44:10.79
13 Cosnita Costel ROU 44:40.39
Contolenco Andrei ROU 44:40.39
14 LAWLER Sidney GBR 46:36.52
SOWMAN GBR 46:36.52
15 KESSLER SUI 46:57.51
EBERLE SUI 46:57.51
K4 women 500 m sprint
1 Levchenko Nadezhda URS 01:45.91
PINAEVA Ludmila URS 01:45.91
Seredina Antonina URS 01:45.91
Shubina Maria URS 01:45.91
2 Breuer Renate FRG 01:49.19
Esser Roswitha FRG 01:49.19
KUMMER Sigrid FRG 01:49.19
PEPINGHEGE IRLne FRG 01:49.19
3 HAFTENBERGER Karin GDR 01:49.23
KOBUSS Anita GDR 01:49.23
POHLAND Kathi GDR 01:49.23
ULZE Helga GDR 01:49.23
4 Kaczorowska POL 01:51.64
Wyszynska POL 01:51.64
DOERING POL 01:51.64
ANTONOWICZ Izabella POL 01:51.64
5 ROZSNYOI Katalin HUN 01:51.80
TORNYI HUN 01:51.80
ROKA Maria HUN 01:51.80
BONKO Katalin HUN 01:51.80
6 Dumitru Victoria ROU 01:52.23
CACANCO ROU 01:52.23
BALINT ROU 01:52.23
SPIRIDON ROU 01:52.23
7 ZDENKOVA Eva TCH 01:53.54
Chalupova Ivana TCH 01:53.54
SOURKOVA Dagmar TCH 01:53.54
FRIDRICHOVA Anastazie TCH 01:53.54
8 JAAPIES Mieke NED 01:54.24
DUIF NED 01:54.24
BLIJLEVENS Maria NED 01:54.24
HELDER NED 01:54.24
K4 men 1.000 m sprint
1 Calenic Anton ROU 03:09.87
IVANOV Mercure ROU 03:09.87
Sciotnic Atanase ROU 03:09.87
Turcas Mihai ROU 03:09.87
2 HEDIGER Kurt AUT 03:09.97
Lindlgruber Kurt AUT 03:09.97
Pfaff Gunther AUT 03:09.97
Seibold Gerhard AUT 03:09.97
3 Karyukhin Georgi URS 03:10.30
Morozov Vladimir URS 03:10.30
Shaparenko Alexander URS 03:10.30
Stetsenko Yuri URS 03:10.30
4 ZIELINSKI Wladyslav POL 03:11.85
PISZCZ Rafal POL 03:11.85
JANKOWIAK POL 03:11.85
MARCHLIK Ryszard POL 03:11.85
5 WENZKE GDR 03:13.75
KRABE GDR 03:13.75
Niedrig Wolfgang GDR 03:13.75
Holzvoigt Gunther GDR 03:13.75
6 KINDL Jiri TCH 03:14.93
BERANEK Vilem TCH 03:14.93
PLEIER Richard TCH 03:14.93
KADNAR Lubomir TCH 03:14.93
7 SCHULZE Bernhard FRG 03:15.89
Guse Bernd FRG 03:15.89
Wentzke Friedhelm FRG 03:15.89
Kemnitz Erich FRG 03:15.89
8 BELTRAMI Cesare ITA 03:17.18
ZILIOLI Cesare ITA 03:17.18
GRANDIS Franco ITA 03:17.18
PEDRONI Angelo ITA 03:17.18
9 ALEXANDROV BUL 03:19.64
KASABOV BUL 03:19.64
BONEV BUL 03:19.64
BONEV BUL 03:19.64
K4 men 10.000 m sprint
1 Chuzhikov Nikolai URS 36:56.68
Grishin Anatoli URS 36:56.68
Ionov Viacheslav URS 36:56.68
Morozov Vladimir URS 36:56.68
2 Fabian Laszlo HUN 36:57.74
Petroczy Janos HUN 36:57.74
SZOLLOSI Imre HUN 36:57.74
UROGI Laszlo HUN 36:57.74
3 Holzvoigt Gunther GDR 37:06.80
Karbe Siegward GDR 37:06.80
Lange Wolfgang GDR 37:06.80
Niedrig Wolfgang GDR 37:06.80
4 Calenic Anton ROU 37:32.48
IVANOV ROU 37:32.48
Turcas Mihai ROU 37:32.48
Vorobiov ROU 37:32.48
5 LJUNG Karl-Ake SWE 1.57
FERM Tyrone SWE 1.57
Sahlen Tord SWE 1.57
NILSSON Hans SWE 1.57
6 Wentzke Friedhelm FRG 37:47.42
Troidl Franz FRG 37:47.42
Stocker Helmut FRG 37:47.42
PATALONG FRG 37:47.42
7 MARCHLIK Ryszard POL 38:13.88
ZIMNY POL 38:13.88
STYP-REKOWSKI Jerzy POL 38:13.88
KAMPA POL 38:13.88
8 KINDL Jiri TCH 38:55.25
BERANEK Vilem TCH 38:55.25
PLEIER Richard TCH 38:55.25
KADNAR Lubomir TCH 38:55.25
9 RUNEMAN NED 39:03.28
MUUSSE NED 39:03.28
KRACHT Jan NED 39:03.28
HELDER Jan NED 39:03.28
C1 men 1.000 m sprint
1 Lewe Detlef FRG 04:29.33
2 Wichmann Tamas HUN 04:31.55
3 MARTINOV Anatoli URS 04:32.92
4 Eschert Jurgen GDR 04:37.65
5 Ctvrtecka Jiri TCH 04:37.79
6 THAULOW Bjarne DEN 04:37.93
7 Lipalit Igor ROU 04:40.59
8 LJUBENOV Boris BUL 04:50.02
9 NARJANEN Rudolf FIN 04:54.38
C1 men 10.000 m sprint
1 HAJBA Antal HUN 50:39.02
2 Penkava Rudolf TCH 50:40.96
3 Zamotin Mikhail URS 50:55.43
4 Muller Albrecht GDR 51:01.70
5 Igorov Andrei ROU 51:36.98
6 KOSCHIK Herbert FRG 51:41.22
7 NARJANEN Rudolf FIN 53:12.90
8 THAULOW Erling DEN 53:31.68
9 O´ROURKE James USA 54:23.68
10 PASQUALONE Georgio ITA 55:59.76
11 MALINOWSKI Czeslasw POL 56.44.45
12 MATSUMOTO Kuniki JPN 57:49.28
C2 men 1.000 m sprint
1 Calabiciov Vicol ROU 04:10.98
Covaliov Serghei ROU 04:10.98
2 LINDELOEF Berndt SWE 04:12.84
Zeidlitz Erik SWE 04:12.84
3 Soltesz Arpad HUN 04:13.78
SZANTO Csaba HUN 04:13.78
4 Oschepkov Stefan URS 04:14.08
Khimich Andrei URS 04:14.08
5 SORENSEN John DEN 04:18.88
Nielsen DEN 04:18.88
6 NARJANEN Rudolf FIN 04:23.28
MAKINEN Kari FIN 04:23.28
7 VALEV BUL 04:23.79
DAMIANOV Fedia BUL 04:23.79
8 Ctvrtecka Jiri TCH 04:27.78
HOUZIM Miloslav TCH 04:27.78
9 MURPHY USA 04:35.12
FLETCHER USA 04:35.12
C2 men 10.000 m sprint
1 MAXIM Ion ROU 46:09.41
Simionov ROU 46:09.41
2 Dribac Valeri URS 46:42.39
Khimich Andrei URS 46:42.39
3 CSERHA Istvan HUN 46:55.25
PETER Andras HUN 46:55.25
4 LINDELOEF Berndt SWE 47:20.10
Zeidlitz Erik SWE 47:20.10
5 Ulrich Werner GDR 47:33.37
PINKOS GDR 47:33.37
6 VALEV BUL 47:51.90
DAMIANOV Fedia BUL 47:51.90
7 Hansen Erik DEN 48:31.33
HVIID DEN 48:31.33
8 HAGELE Heinz FRG 48:42.76
ENGELTER FRG 48:42.76
9 HONDA JPN 49:09.13
MATSUO JPN 49:09.13
10 BEDIN ITA 49:59.67
CASTELLO ITA 49:59.67
11 MURPHY USA 51:16.03
FLETCHER USA 51:16.03