SPRINT

1963 WCh Jajce, YUG

K1 men 500 m sprint
1 Vernescu Aurel ROU 01:51.88
2 Hansen Erik DEN 01:54.57
3 Kovacs Kalman HUN 01:55.74
4 SZUSZKIEWICZ Wladislaw POL 01:55.75
5 Morozov Vladimir URS 01:55.91
6 PETTERSSON Rolf SWE 01:56.73
7 NATALUKHA Vasili URS 01:56.94
8 Szente Andras HUN 01:57.34
9 GERBER. von Carl SWE 01:57.97
K1 men 4 x 500 m sprint
1 Ivanescu Anton ROU 07:43.59
IVANOV Dimitrie ROU 07:43.59
Nicoara Vasile ROU 07:43.59
Vernescu Aurel ROU 07:43.59
2 KHASANOV Ibragim URS 07:43.60
Morozov Vladimir URS 07:43.60
NATALUKHA Vasili URS 07:43.60
WINNIK Viacheslav URS 07:43.60
3 Krause Dieter GDR 07:44.05
Lange Wolfgang GDR 07:44.05
Perleberg Gunther GDR 07:44.05
Rossberg Siegfried GDR 07:44.05
4 Briel Fritz FRG 07:47.01
SCHULZE Bernhard FRG 07:47.01
Buker FRG 07:47.01
Zander Holger FRG 07:47.01
5 Kaplaniak Stefan POL 07:48.11
MARCHLIK Ryszard POL 07:48.11
ZIELINSKI Wladyslav POL 07:48.11
SZUSZKIEWICZ Wladislaw POL 07:48.11
6 GERBER. von Carl SWE 07:59.54
Utterberg Gunnar SWE 07:59.54
SJODELIUS Sven-Olof SWE 07:59.54
PETTERSSON Rolf SWE 07:59.54
K1 women 500 m sprint
1 Shubina Maria URS 02:08.29
2 Chvedosiuk Ludmila URS 02:09.90
3 Spitz Hanneliese AUT 02:11.60
4 Esser Roswitha FRG 02:11.87
5 Zimmermann Annemarie FRG 02:12.74
6 HRADILOVA Zdenka TCH 02:13.51
7 BONKO Katalin HUN 02:14.41
8 PILECKA Daniela POL 02:15.07
9 HANSEN Anni DEN 02:15.63
K1 men 1.000 m sprint
1 Hansen Erik DEN 03:56.30
2 Vernescu Aurel ROU 03:56.32
3 Rossberg Siegfried GDR 03:59.12
4 SJODELIUS Sven-Olof SWE 04:00.93
5 SZUSZKIEWICZ Wladislaw POL 04:01.17
6 Briel Fritz FRG 04:02.87
7 Guse Bernd FRG 04:02.92
8 GERBER. von Carl SWE 04:05.67
9 OLSEN Rolf NOR 04:08.59
K1 men 10.000 m sprint
1 Briel Fritz FRG 45:18.36
2 SJODELIUS Sven-Olof SWE 45:20.29
3 Hesz Mihaly HUN 45:20.81
4 MULLER Hans FRG 45:33.19
5 Geurts Anton NED 45:35.11
6 Pocora Stefan ROU 45:35.51
7 NILSSON Aake SWE 45:39.92
8 STROMBERG Thorvald FIN 45:48.48
9 KHASANOV Ibragim URS 46:48.21
10 OLSEN Rolf NOR 47:01.94
11 VRSOVSKY Frantisek TCH 47:13.10
12 Naumov Valentin URS 47:32.75
13 NAGY Gyorgy HUN 47:33.63
14 JABLONSKI Bronislav POL 47:34.60
15 STROMSHOLM Esko FIN 47:35.37
16 LAGRAND Coes NED 47:53.79
17 RADMANOVIC Stanisa YUG 47:56.69
18 TONEU Petre ROU 48:08.21
19 BIELAWSKI Bronislav POL 48:19.89
20 KERCOV Aleksandar YUG 48:31.31
21 CONRARDY Andre LUX 48:33.11
22 NAEGELS Herman BEL 50:24.28
23 FRANC Jan TCH 51:03.86
K2 men 500 m sprint
1 IVANOV Dimitrie ROU 01:42.43
Nicoara Vasile ROU 01:42.43
2 Anastasescu Mircea ROU 01:42.72
Vernescu Aurel ROU 01:42.72
3 BOKER Heinz FRG 01:43.73
Zander Holger FRG 01:43.73
4 Kaplaniak Stefan POL 01:44.49
ZIELINSKI Wladyslav POL 01:44.49
5 Meszaros Gyorgy HUN 01:44.52
Kemecsei Imre HUN 01:44.52
6 KNUPPE R. NED 01:45.57
WEIJZEN Guillaume NED 01:45.57
7 IGNJATIJEVIC Vladimir YUG 01:45.89
DESANCIC Dragan YUG 01:45.89
8 WENZKE GDR 01:46.29
FORSTER GDR 01:46.29
9 CSEH HUN GAVE UP RACE
HAZSIK Enetre HUN GAVE UP RACE
K2 women 500 m sprint
1 Esser Roswitha FRG 01:54.51
Zimmermann Annemarie FRG 01:54.51
2 Chvedosiuk Ludmila URS 01:54.62
Shubina Maria URS 01:54.62
3 Bizak Valentine URS 01:56.46
SINITSCHKINA Lubov URS 01:56.46
4 SEIDELMANN Charlotte GDR 01:58.23
NUSSNER Anita GDR 01:58.23
5 SIDERI Cornelia ROU 01:59.06
LANER ROU 01:59.06
6 Hartmann Ingrid FRG 01:59.39
FELTEN Elke FRG 01:59.39
7 Banfalvi Klara HUN 02:00.38
Balogh HUN 02:00.38
8 KOLINSKA Eva TCH 02:00.94
HRADILOVA Zdenka TCH 02:00.94
9 PILECKA Daniela POL 02:01.05
MENDALSKA J. POL 02:01.05
K2 men 1.000 m sprint
1 IVANOV Dimitrie ROU 03:35.11
Nicoara Vasile ROU 03:35.11
2 Krause Dieter GDR 03:35.59
Lange Wolfgang GDR 03:35.59
3 Chuzhikov Nikolai URS 03:37.27
Grishin Anatoli URS 03:37.27
4 PETTERSSON Rolf SWE 03:38.08
Utterberg Gunnar SWE 03:38.08
5 Kemecsei Imre HUN 03:38.14
Meszaros Gyorgy HUN 03:38.14
6 CSEH Gabriel HUN 03:38.34
HAZSIK Enetre HUN 03:38.34
7 PLEIER Richard TCH 03:38.82
KADNAR Lubomir TCH 03:38.82
8 ZILIOLI Cesare ITA 03:41.21
BELTRAMI Cesare ITA 03:41.21
9 KNUDSEN Hans DEN 03:47.47
JENSEN DEN 03:47.47
K2 men 10.000 m sprint
1 Fabian Laszlo HUN 41:30.00
Timar Istvan HUN 41:30.00
2 FERM Tyrone SWE 41:32.18
Sahlen Tord SWE 41:32.18
3 Brzoska Siegfried FRG 41:33.33
Suhrbier Erich FRG 41:33.33
4 Chuzhikov Nikolai URS 41:56.49
Grishin Anatoli URS 41:56.49
5 HEURLIN Ragnar SWE 42:03.64
LINDELOEF Henry SWE 42:03.64
6 Finger Wolfgang GDR 42:28.49
Niedrig Wolfgang GDR 42:28.49
7 ZILIOLI Cesare ITA 42:35.94
BELTRAMI Cesare ITA 42:35.94
8 Pisarev Igor URS 42:39.77
KAALERE URS 42:39.77
9 Hansen Erik DEN 42:44.99
Andersson Stig DEN 42:44.99
10 Stocker Helmut FRG 42:51.47
Troidl Franz FRG 42:51.47
11 Czink Gyorgy HUN 43:31.60
Petroczy Janos HUN 43:31.60
12 VERBRUGGHE Henri BEL 43:33.11
ROELS BEL 43:33.11
13 TARZASKA POL 43:33.57
ZIMNY POL 43:33.57
14 Johansen Jan NOR 43:39.47
Soby Egil NOR 43:39.47
15 WEBER SUI 43:45.77
WEBER SUI 43:45.77
16 BERANEK Vilem TCH 43:49.23
SVEC Frantisek TCH 43:49.23
17 JONEKE BEL 43:52.24
MOENS BEL 43:52.24
18 ALTHERR SUI 43:55.86
BRUNSCHEIILER SUI 43:55.86
19 BAAN NED 44:00.01
STER NED 44:00.01
20 SATO JPN 44:21.29
ETO JPN 44:21.29
21 LARROYA ESP 44:38.68
CUETA ESP 44:38.68
22 KLARES Leon LUX 44:54.01
LENTZ M. LUX 44:54.01
K4 women 500 m sprint
1 Bizak Valentine URS 01:45.11
Chvedosiuk Ludmila URS 01:45.11
Seredina Antonina URS 01:45.11
Shubina Maria URS 01:45.11
2 Esser Roswitha FRG
FELTEN Elke FRG
Hartmann Ingrid FRG
Zimmermann Annemarie FRG
3 KNOBBA Marion GDR
NUESSNER Anita GDR
SEIDELMANN Charlotte GDR
ULZE Helga GDR
K4 men 1.000 m sprint
1 Krause Dieter GDR 03:14.60
Lange Wolfgang GDR 03:14.60
Perleberg Gunther GDR 03:14.60
Rossberg Siegfried GDR 03:14.60
2 Artimov Nicolai ROU 03:14.80
Contolenco Andrei ROU 03:14.80
IVANOV Dimitrie ROU 03:14.80
Nicoara Vasile ROU 03:14.80
3 Konnikov Nikolai URS 03:17.37
Safonov Igor URS 03:17.37
TRIONOV Viacheslav Alexander URS 03:17.37
WINNIK Viacheslav URS 03:17.37
4 SJODELIUS Sven-Olof SWE 03:17.41
GERBER. von Carl SWE 03:17.41
PETTERSSON Rolf SWE 03:17.41
Utterberg Gunnar SWE 03:17.41
5 KHASANOV Ibragim URS 03:18.80
Morozov Vladimir URS 03:18.80
Ionov Viacheslav URS 03:18.80
LEVCHENKO URS 03:18.80
6 SACHE FRG 03:19.47
WILHELM FRG 03:19.47
Guse Bernd FRG 03:19.47
GILLERT FRG 03:19.47
7 UROGI Laszlo HUN 03:20.32
Szente Andras HUN 03:20.32
Koltai Otto HUN 03:20.32
Novotny Zoltan HUN 03:20.32
8 HOLZVOIGT Gerhard GDR 03:20.98
Finger Wolfgang GDR 03:20.98
Niedrig Wolfgang GDR 03:20.98
Karbe Siegward GDR 03:20.98
9 RODINGER Heinz AUT 03:24.52
STARMAYER AUT 03:24.52
HOLZSCHUSTER AUT 03:24.52
WOLF AUT 03:24.52
K4 men 10.000 m sprint
1 Fabian Laszlo HUN 37:22.23
Koltai Otto HUN 37:22.23
Novotny Zoltan HUN 37:22.23
Timar Istvan HUN 37:22.23
2 Finger Wolfgang GDR 37:29.33
Holzvoigt Gunther GDR 37:29.33
Karbe Siegward GDR 37:29.33
Niedrig Wolfgang GDR 37:29.33
3 ALMASI Gabor HUN 37:44.37
OZINK Gyorgy HUN 37:44.37
Egri Samuel HUN 37:44.37
Petroczy Janos HUN 37:44.37
4 HEURLIN Ragnar SWE 37:46.57
LINDELOEF Henry SWE 37:46.57
Sahlen Tord SWE 37:46.57
FERM Tyrone SWE 37:46.57
5 MULLER Hans FRG 37:55.72
Schneider FRG 37:55.72
Stocker Helmut FRG 37:55.72
Troidl Franz FRG 37:55.72
6 ANDREI ROU 37:57.60
ZACHARENCO ROU 37:57.60
TIMOFAN ROU 37:57.60
HUSARENCO ROU 37:57.60
7 KALUGIN Erik URS 38:20.92
BALTINJSH URS 38:20.92
BLOCHIN URS 38:20.92
DOLGOV URS 38:20.92
8 WOLNY POL 38:24.48
JANUSZ POL 38:24.48
JANKOWIAK POL 38:24.48
HORYN POL 38:24.48
9 RODINGER Heinz AUT 38:26.26
STARMAYER AUT 38:26.26
HOLZSCHUSTER AUT 38:26.26
WOLF AUT 38:26.26
10 TORENTI ROU 39:54.45
VARABIOV ROU 39:54.45
Sciotnic Atanase ROU 39:54.45
IVANOV Dimitrie ROU 39:54.45
11 LAGRAND Coes NED 40:03.56
KRACHT Jan NED 40:03.56
BOOM NED 40:03.56
LEEVERINK NED 40:03.56
12 TARZASKA POL 40:04.78
ZIMNY POL 40:04.78
JABLONSKI Bronislav POL 40:04.78
BIELAWSKI Bronislav POL 40:04.78
C1 men 1.000 m sprint
1 ISMAILCIUC Simon ROU 04:33.85
2 Lewe Detlef FRG 04:34.05
3 MOLLER Albrecht GDR 04:36.34
4 HAJBA Antal HUN 04:38.10
5 Khimich Andrei URS 04:38.88
6 IVANOV Bogdan BUL 04:39.02
7 MOHS Gerhard GDR 04:39.16
8 JIRAN Jan TCH 04:42.70
9 HRADIL Karel TCH 04:47.61
C1 men 10.000 m sprint
1 Zamotin Mikhail URS 52:13.70
2 Igorov Andrei ROU 52:30.86
3 MOLLER Albrecht GDR 52:37.69
4 Polakovic Tibor TCH 52:48.12
5 NEJEZCHLEB Jaromir TCH 53:21.24
6 Eschert Jurgen GDR 53:33.02
7 ROTTMANN Leon ROU 53:58.74
8 LEWANDOWSKY Klaus FRG 54:08.89
9 GLISSMANN Jurgen FRG 54:40.72
10 PENJAEC Evgeny URS 55:02.61
11 GABRIEL Tibor HUN 55:29.45
12 Parti Janos HUN 55:43.44
13 NARJANEN Rudolf FIN 55:47.13
14 KALKA Kazimierz POL 59:28.72
C2 men 1.000 m sprint
1 Jacovici Alexe ROU 04:02.35
Sidorov Lavrente ROU 04:02.35
2 Galkov Vitali URS 04:04.84
Zamotin Mikhail URS 04:04.84
3 GYUERU Andras HUN 04:05.79
Soltesz Arpad HUN 04:05.79
4 GEISTOR Leonid URS 04:06.47
Makarenko Sergei URS 04:06.47
5 DEZI Aldo ITA 04:08.42
MACCHIA ITA 04:08.42
6 Mehlberg Willi GDR 04:09.09
Ulrich Werner GDR 04:09.09
7 Alexe Dumitru ROU 04:11.42
Lipalit Igor ROU 04:11.42
8 KODES Jiri TCH 04:12.54
VOKAL Vaclav TCH 04:12.54
9 Ctvrtecka Jiri TCH 04:17.37
HOUZIM Miloslav TCH 04:17.37
C2 men 10.000 m sprint
1 GEISTOR Leonid URS 46:33.90
Makarenko Sergei URS 46:33.90
2 Mehlberg Willi GDR 46:35.59
Ulrich Werner GDR 46:35.59
3 Kalinov Lavrente ROU 46:43.74
Lipalit Igor ROU 46:43.74
4 Sidorov Lavrente ROU 46:44.76
Iacovici ROU 46:44.76
5 VOKAL Vaclav TCH 48:01.91
KODES Jiri TCH 48:01.91
6 HOKA HUN 48:18.38
SZABO HUN 48:18.38
7 HAASE GDR 48:22.38
STEINBACH GDR 48:22.38
8 SORENSEN John DEN 48:33.53
NIELSON DEN 48:33.53
9 KOSCHIK Herbert FRG 48:33.80
BRUCKNER FRG 48:33.80
10 FROHLICH FRG 48:43.17
BERGE FRG 48:43.17
11 Novak Gabor HUN 48:47.75
SZKOPKO HUN 48:47.75
12 LIEBHARDT Kurt AUT 49:00.54
DIRNBOCK Herwig AUT 49:00.54
13 Oschepkov Stefan URS 49:00.85
MARTINOV Anatoli URS 49:00.85
14 OSIECKI R. POL 50:01.38
OSIECKI M. POL 50:01.38