SPRINT

1958 WCh Prague, TCH

K1 men 500 m sprint
1 Kaplaniak Stefan POL 01:49.20
2 FREDERIKSSON Gert SWE 01:50.30
3 Krause Dieter GDR 01:51.60
4 Meszaros Gyorgy HUN 01:52.00
5 Miltenberger Meinrad FRG 01:52.10
6 GERBER. von Carl SWE 01:52.20
7 Hansen Erik DEN 01:52.80
8 Kiss Lajos HUN 01:53.50
9 ZIELINSKI Wladyslav POL 01:54.00
K1 men 4 x 500 m sprint
1 Briel Fritz FRG 07:58.40
HERZ Helmuth FRG 07:58.40
LANGE Paul FRG 07:58.40
Miltenberger Meinrad FRG 07:58.40
2 Hatlaczky Ferenc HUN 08:00.90
Kiss Lajos HUN 08:00.90
Kovacs Laszlo HUN 08:00.90
Meszaros Gyorgy HUN 08:00.90
3 FREDERIKSSON Gert SWE 08:03.10
GERBER. von Carl SWE 08:03.10
LINDELOEF Henry SWE 08:03.10
SJODELIUS Sven-Olof SWE 08:03.10
4 Kaplaniak Stefan POL 08:06.10
BRONIEVICZ Henryk POL 08:06.10
SWARSKI Ryszard POL 08:06.10
ZIELINSKI Wladyslav POL 08:06.10
5 HOLY Vladimir TCH 08:08.80
PAVELEC Miroslav TCH 08:08.80
MAREK Ondrej TCH 08:08.80
CEPCIANSKY Ladislav TCH 08:08.80
6 TOPFERMANN Fritz AUT 08:42.20
SCHMIDTBERGER Alfred AUT 08:42.20
SALZNER Hermann AUT 08:42.20
WIEDERMANN Herbert AUT 08:42.20
K1 women 500 m sprint
1 KISLOVA Elizaveta URS 02:02.10
2 Seredina Antonina URS 02:02.20
3 Zenz Therese FRG 02:02.70
4 Banfalvi Klara HUN 02:03.60
5 CHRISTIANSEN Hanne DEN 02:05.20
6 WALKOWIAK Daniela POL 02:05.20
7 EGRESI Vilma HUN 02:06.00
8 DUSILOVA Ruzena TCH 02:09.90
9 KUTOVA Eva TCH 02:10.10
K1 men 1.000 m sprint
1 Briel Fritz FRG 03:51.40
2 Hatlaczky Ferenc HUN 03:53.00
3 FREDERIKSSON Gert SWE 03:53.10
4 Pisarev Igor URS 03:53.10
5 GERBER. von Carl SWE 03:54.00
6 STROMBERG Thorvald FIN 03:54.90
7 CEPCIANSKY Ladislav TCH 03:56.30
8 Kiss Lajos HUN 03:56.80
9 WIEDERMANN Herbert AUT 04:03.70
K1 men 10.000 m sprint
1 STROMBERG Thorvald FIN 46:56.20
2 CEPCIANSKY Ladislav TCH 47:35.40
3 SCHMIDT Vagn DEN 48:33.40
4 SOVAN Andras HUN 48:43.30
5 DERIVERY Pierre FRA 48:45.20
6 JOHNSEN Per NOR 48:56.00
7 ALBRECHT Karl AUT 48:59.50
8 FRANC Jan TCH 49:14.80
9 Demitkov Anatoli URS 49:18.70
10 HUYSMAN Hans NED 49:19.00
11 CEZARE Zilidi ITA 49:23.60
12 ERIKSON Harald NOR 49:32.00
13 BELLON Urbain BEL 49:47.50
14 CEBULA Antoni POL 49:50.00
15 LEITNER Karl AUT 50:10.80
16 LIPOKATIC Josip YUG 50:18.90
17 MEYER Michel FRA 50:57.00
18 OPREA Eremia ROU 51:17.50
Hatlaczky Ferenc HUN DSQ
Briel Fritz FRG DSQ
KLINGERS Jan NED DSQ
Andersson Stig SWE DSQ
LINDELOEF Henry SWE DSQ
Wentzke Friedhelm FRG DSQ
K2 men 500 m sprint
1 Kaplaniak Stefan POL 01:43.00
ZIELINSKI Wladyslav POL 01:43.00
2 Kovacs Laszlo HUN 01:43.10
Nagy Laszlo HUN 01:43.10
3 LANGE Paul FRG 01:43.50
Miltenberger Meinrad FRG 01:43.50
4 Vereb Dezso HUN 01:44.70
Nagy Laszlo HUN 01:44.70
5 HERZ Helmuth FRG 01:46.10
SCHNEIDER Helmuth FRG 01:46.10
6 VERBRUGGE Henri BEL 01:46.40
van de MOERE Germain BEL 01:46.40
7 JELINEK Jindrich TCH 01:46.50
BERANEK Vilem TCH 01:46.50
8 Anastasescu Mircea ROU 01:47.00
TEODOROV Stavru ROU 01:47.00
9 FEOKTISOV Igor URS 01:47.70
SIAPEV Boris URS 01:47.70
K2 women 500 m sprint
1 Gruzintseva Nina URS 01:52.30
Shubina Maria URS 01:52.30
2 KISLOVA Elizaveta URS 01:53.10
Seredina Antonina URS 01:53.10
3 Hartmann Ingrid FRG 01:54.50
Zenz Therese FRG 01:54.50
4 TOLNAI Ilona HUN 01:54.90
Banfalvi Klara HUN 01:54.90
5 EGRESI Vilma HUN 01:55.70
KECSKES Julia HUN 01:55.70
6 Rohrbach Ruth FRG 01:55.90
NOVINSKI Sigrid FRG 01:55.90
7 RADKE Florencja POL 01:57.10
KOWALEWSKA Hanna POL 01:57.10
8 SCHWINGL Fritzi AUT 01:58.20
SCHINDLER Lisa AUT 01:58.20
9 WALKOWIAK Daniela POL 01:58.90
SWIERCZYNSKA IRLna POL 01:58.90
K2 men 1.000 m sprint
1 van de MOERE Germain BEL 03:36.30
VERBRUGGE Henri BEL 03:36.30
2 GOLOVACHEV Ivan URS 03:36.50
YATSINENKO Eugeni URS 03:36.50
3 Demitkov Anatoli URS 03:36.90
Kaaleste Mikhail URS 03:36.90
4 ZIELINSKI Wladyslav POL 03:37.40
Kaplaniak Stefan POL 03:37.40
5 Vereb Dezso HUN 03:38.90
Nagy Laszlo HUN 03:38.90
6 Perleberg Gunther GDR 03:39.30
Krause Dieter GDR 03:39.30
7 Uranyi Janos HUN 03:40.40
Fabian Laszlo HUN 03:40.40
8 MALMLUND Alf FIN 03:40.60
OSTERLUND Sven FIN 03:40.60
9 Briel Fritz FRG 03:40.90
ACKERS Heinrich FRG 03:40.90
K2 men 10.000 m sprint
1 Fabian Laszlo HUN 42:27.70
Uranyi Janos HUN 42:27.70
2 Ackers Heinz FRG 42:29.20
SCHLOSSEL Willy FRG 42:29.20
3 Stocker Helmut FRG 42:53.80
Troidl Franz FRG 42:53.80
4 VARGA Ferenc HUN 43:02.30
Egri Samuel HUN 43:02.30
5 Sahlen Tord SWE 43:08.60
JANSSON Gote SWE 43:08.60
6 MALMLUND Alf FIN 43:12.30
OSTERLUND Sven FIN 43:12.30
7 RIHA Frantisek TCH 43:21.90
VRSOVSKY Frantisek TCH 43:21.90
8 WETTERSTROM Hans SWE 43:43.00
NILSSON Aake SWE 43:43.00
9 MUHLBERG Horst GDR 43:48.40
Rossberg Siegfried GDR 43:48.40
10 KHASANOV Igori URS 44:13.20
TSAREV Victor URS 44:13.20
11 YATSINENKO Eugeni URS 44:25.60
GOLOVACHEV Ivan URS 44:25.60
12 SEVERA Ernst AUT 44:27.30
Lindlgruber Kurt AUT 44:27.30
13 LAGRAND Coes NED 44:30.80
KRACHT Jan NED 44:30.80
K4 men 1.000 m sprint
1 Kleine Theo FRG 03:10.70
Lietz Georg FRG 03:10.70
Scheuer Michel FRG 03:10.70
SCHMIDT Gustav FRG 03:10.70
2 Meszaros Gyorgy HUN 03:11.70
PEHL Jozsef HUN 03:11.70
Petroczy Janos HUN 03:11.70
Szente Andras HUN 03:11.70
3 Demitkov Anatoli URS 03:13.70
LAALESTE Mikhail URS 03:13.70
Pisarev Igor URS 03:13.70
TROSHENKOV Anatoli URS 03:13.70
4 Kruger Gunter FRG 03:13.70
Sander Walter FRG 03:13.70
HELL Heinrich FRG 03:13.70
BIRGELS Hubert FRG 03:13.70
5 ROZMARA Slavek TCH 03:15.00
HOLEC Miroslav TCH 03:15.00
SKLENAR Albert TCH 03:15.00
KERI Mikulas TCH 03:15.00
6 CANTERELLO Lorenzo ITA 03:15.00
CIANCI Sabino ITA 03:15.00
ONGARI Renato ITA 03:15.00
SARTINI Mario ITA 03:15.00
7 Perleberg Gunther GDR 03:15.20
HOLZVOIGT Gerhard GDR 03:15.20
WINTERSTEN Manfred GDR 03:15.20
Krause Dieter GDR 03:15.20
8 ROZMARA Nikolas URS 03:16.50
Zvezdkin Volodar URS 03:16.50
RUDZINSKAS Alfonsas URS 03:16.50
Stepanov Vasili URS 03:16.50
9 GRUN Siegmar GDR 03:16.70
Jahn Werner GDR 03:16.70
Kresse Walter GDR 03:16.70
Lammert Klaus GDR 03:16.70
K4 men 10.000 m sprint
1 Kleine Theo FRG 37:03.20
Lietz Georg FRG 37:03.20
Scheuer Michel FRG 37:03.20
SCHMIDT Gustav FRG 37:03.20
2 BIRGELS Hubert FRG 37:17.30
HELL Heinz FRG 37:17.30
Kruger Gunter FRG 37:17.30
Sander Walter FRG 37:17.30
3 RUDZINSKAS Alfonsas URS 37:25.60
RUDZINSKAS Mykolas URS 37:25.60
Stepanov Vasili URS 37:25.60
Zvezdkin Volodar URS 37:25.60
4 Egri Samuel HUN 37:36.20
VARGA Ferenc HUN 37:36.20
SOVAS Andras HUN 37:36.20
Petroczy Janos HUN 37:36.20
5 Shadrin Viktor URS 37:56.90
Nazarov Konstantin URS 37:56.90
SIPAEV Boris URS 37:56.90
FEOKTISOV Igor URS 37:56.90
6 SOTKA Ales TCH 38:03.10
JEMELKA Miroslav TCH 38:03.10
PECH Miloslav TCH 38:03.10
PLEIER Richard TCH 38:03.10
7 AKERFELT Rainer FIN 38:11.90
NYHOLM Sven FIN 38:11.90
KUISMANEN Simo FIN 38:11.90
TURUNEN Pentti FIN 38:11.90
8 ROZMARA Slavek TCH 38:17.60
HOLEC Miroslav TCH 38:17.60
SKLENAR Albert TCH 38:17.60
KERI Mikulas TCH 38:17.60
9 JOHANNSSEN Sigvard SWE 38:31.20
HELENIUS Georg SWE 38:31.20
HEURLIN Ragnar SWE 38:31.20
Andersson Stig SWE 38:31.20
10 SCHMIDT Vagn DEN 38:52.80
PINGEL Willy DEN 38:52.80
SCHMIDT Kai DEN 38:52.80
NIELSEN Bjarne DEN 38:52.80
11 WETTERSTROM Hans SWE 38:59.60
OSTRAND Sune SWE 38:59.60
BERG Lennart SWE 38:59.60
NILSSON Aake SWE 38:59.60
12 Jahn Werner GDR 39:26.30
Kresse Walter GDR 39:26.30
GRUN Siegmar GDR 39:26.30
Lammert Klaus GDR 39:26.30
13 FOLWARCZYN Emil POL 39:42.70
KIECZKA Jan POL 39:42.70
BUBA Marian POL 39:42.70
SKRZYPEK Henryk POL 39:42.70
14 VISEVAN Stefan ROU 39:46.60
DANIELEV Feodor ROU 39:46.60
BARDAS Doru ROU 39:46.60
SIMINOV Aurel ROU 39:46.60
C1 men 1.000 m sprint
1 Bukharin Gennadi URS 04:33.30
2 VOKNER Jiri TCH 04:34.60
3 VINOGRADOV Alexander URS 04:35.60
4 Parti Janos HUN 04:36.30
5 Lipalit Igor ROU 04:39.10
6 JOHANNSEN Franz FRG 04:44.80
7 Novak Gabor HUN 04:54.30
8 WETTERSTEN Verner SWE 04:58.20
SERGHEI Filip ROU DSQ
C1 men 10.000 m sprint
1 Bukharin Gennadi URS 52:15.90
2 VOKNER Jiri TCH 53:31.60
3 TARARA Nichifor ROU 53:58.20
4 Elias Jiri TCH 54:01.20
5 SILAJEV Vladimir URS 54:17.20
6 Lipalit Igor ROU 54:43.40
7 JOHANNSEN Franz FRG 55:10.50
8 Novak Gabor HUN 55:39.80
9 PICARD Michel FRA 55:46.20
10 IVANOV Bogdan BUL 55:48.20
11 WETTERSTEN Verner SWE 56:44.80
12 PICARD Claude FRA 57:58.30
13 CHRISTENSEN Erik DEN 58:05.30
KOOP Harry FRG DNF
C2 men 1.000 m sprint
1 Alexe Dumitru ROU 04:27.20
ISMAILCIUC Simon ROU 04:27.20
2 BODNAR Lajos HUN 04:30.00
SIMARI Laszlo HUN 04:30.00
3 KODES Jiri TCH 04:30.30
VOKAL Vaclav TCH 04:30.30
4 Oschepkov Stefan URS 04:30.30
YAKUNIN Vladimir URS 04:30.30
5 Farkas Imre HUN 04:30.70
Hunics Jozsef HUN 04:30.70
6 BOTEV Gratsian URS 04:31.00
KHARIN Pavel URS 04:31.00
7 Kalinov Lavrente ROU 04:35.80
LIPALIT Ichim ROU 04:35.80
OTTEN Horst FRG DSQ
HEUER Peter FRG DSQ
VELEV Velko BUL DSQ
DIMITROV Boris BUL DSQ
C2 men 10.000 m sprint
1 Oschepkov Stefan URS 49:45.40
SILAJEV Alexander URS 49:45.40
2 Kalinov Lavrente ROU 50:21.40
Sidorov Lavrente ROU 50:21.40
3 KODES Jiri TCH 50:22.40
VOKAL Vaclav TCH 50:22.40
4 SIMARI Laszlo HUN 50:52.30
BODNAR Lajos HUN 50:52.30
5 ISMAILCIUC Simon AUT 51:06.40
Alexe Dumitru AUT 51:06.40
6 BOTEV Gratsian URS 51:12.50
KHARIN Pavel URS 51:12.50
7 WIELAND Karoly HUN 51:49.30
GABRIEL Istvan HUN 51:49.30
8 DIRNBOCK Herwig AUT 52:03.20
SCHINDLER Otto AUT 52:03.20
9 OTTEN Horst FRG 52:42.70
HEUER Peter FRG 52:42.70
10 KOUBEK Josef TCH 53:31.20
PURCHART Jiri TCH 53:31.20
11 STEIN Gunter FRG 53:58.20
TRIENKE Paul FRG 53:58.20
12 CHRISTENSEN Gerner DEN 54:05.80
SYLVAN Kai DEN 54:05.80
13 DIMITROV Boris BUL 54:12.80
VELEV Velko BUL 54:12.80
14 JANSSON Svante SWE 56:53.20
JANSSON Folke SWE 56:53.20