SPRINT

1950 WCh Copenhagen, DEN

K1 men 500 m sprint
1 Kobberup Johann Frederik DEN 02:06.80
2 KLINGSTROM Lennart SWE 02:07.00
3 LIND Andreas DEN 02:07.50
4 PETTERSSON Lars SWE 02:07.80
5 VAN DER KROFT NED 02:10.40
6 ERIKSEN Harald NOR 02:11.10
7 MATOCHA Jan TCH 02:12.30
8 LIPOKATIC Josip YUG 02:13.30
9 JERGENSEN Tryave NOR 02:14.80
K1 men 4 x 500 m sprint
1 FREDERIKSSON Gert SWE 08:15.40
GLASSER Lars SWE 08:15.40
HEDBERG Ingemar SWE 08:15.40
KLINGSTROM Lennart SWE 08:15.40
2 Agger Paul-John DEN 08:24.40
HANSEN Ejvind DEN 08:24.40
Kobberup Johann Frederik DEN 08:24.40
LIND Andreas DEN 08:24.40
3 KLEPP Herbert AUT 08:26.00
RAUB Max AUT 08:26.00
RUHRSCHOPF Gunther AUT 08:26.00
WIEDERMANN Herbert AUT 08:26.00
4 ERIKSEN Harald NOR 08:30.40
JORGENSEN NOR 08:30.40
GULDBRANDSEN Hans-Martin NOR 08:30.40
MATHIESEN Ivar NOR 08:30.40
K1 women 500 m sprint
1 SAIMO Sylvia FIN 02:25.00
2 HOFF Karen DEN 02:29.70
3 SCHWINGL Fritzi AUT 02:30.30
4 LIEBHARDT Trude AUT 02:31.40
5 DOEDENS Van Den Anker NED 02:33.80
6 Kohoutova Marta TCH 02:34.10
7 GROENHOLM Greta FIN 02:36.30
8 OLSSON Lisa SWE 02:36.50
9 NIELSEN Gerda DEN 02:36.80
K1 men 1.000 m sprint
1 FREDERIKSSON Gert SWE 04:18.10
2 STROMBERG Thorvald FIN 04:21.20
3 PETTERSSON Lars SWE 04:22.20
4 Kobberup Johann Frederik DEN 04:22.50
5 LIND Andreas DEN 04:25.70
6 GULDBRANDSEN Hans-Martin NOR 04:30.10
7 ERIKSEN Harald NOR 04:35.20
8 VAN DER KROFT NED 04:37.00
9 ENGLER Hansrudi SUI 04:42.50
K1 men 10.000 m sprint
1 STROMBERG Thorvald FIN 47:10.50
2 FREDERIKSSON Gert SWE 48:01.50
3 JANSSON Arne SWE 48:01.60
4 AKERFELD H. FIN 48:01.70
5 HANSEN Ejvind DEN 49:28.60
6 PIEMANN Walter AUT 49:34.80
7 GULDBRANDSEN Hans-Martin NOR 49:49.10
8 SAMSON J. DEN 49:56.60
9 ERIKSEN Harald NOR 50:01.40
10 VAN DER MOERE Germain BEL 50:05.10
11 BOBELDIJK J. NED 50:13.50
12 CORBIAUX Alfred BEL 50:31.70
13 GRAFFEN Maurice FRA 50:56.40
14 LIPOKATIC Josip YUG 51:44.70
15 POOL W. NED 52:13.70
16 ENGLER Hansrudi SUI 53:47.80
17 ZADEL Milan YUG 57:34.80
18 CHURM William GBR 57:45.80
19 FARNHARM Charles GBR 58:28.70
K2 men 500 m sprint
1 GLASSER Lars SWE 01:49.30
HEDBERG Ingemar SWE 01:49.30
2 HAEPPLING Berndt SWE 01:52.40
PETTERSSON Henry SWE 01:52.40
3 RAUB Max AUT 01:53.80
WIEDERMANN Herbert AUT 01:53.80
4 MATHIESEN Ivar NOR 01:54.00
OSTBY Knut NOR 01:54.00
5 CHRISTENSEN Alfred DEN 01:56.00
Agger Paul-John DEN 01:56.00
6 KOCH C. NED 01:57.20
KLINGERS Jan NED 01:57.20
7 FROMMING Svend DEN 01:59.20
NORREGAARD Ingvard DEN 01:59.20
K2 women 500 m sprint
1 GROENHOLM Greta FIN 02:10.00
SAIMO Sylvia FIN 02:10.00
2 LIEBHARDT Trude AUT 02:11.50
SCHWINGL Fritzi AUT 02:11.50
3 LUNDBERG Lisa SWE 02:14.10
WALLGREN Ingrid SWE 02:14.10
4 DUSILOVA Ruzena TCH 02:15.20
Kohoutova Marta TCH 02:15.20
5 NIELSEN Gerda DEN 02:16.00
JEPPESEN Ciska DEN 02:16.00
6 HOFF Karen DEN 02:16.40
KELLER Alice DEN 02:16.40
7 FIALOVA Frantiska TCH 02:16.70
KURKOVA D. TCH 02:16.70
8 DOEDENS Van Den Anker NED 02:20.20
MALEFYT Wall NED 02:20.20
9 OLSSON Lisa SWE 02:22.20
ANDERSSON Solveig SWE 02:22.20
K2 men 1.000 m sprint
1 GLASSER Lars SWE 03:56.70
HEDBERG Ingemar SWE 03:56.70
2 MATHIESEN Ivar NOR 04:01.20
OSTBY Knut NOR 04:01.20
3 BAKKER Piet NED 04:02.00
KOORSTRA Harry NED 04:02.00
4 RAUB Max AUT 04:02.40
WIEDERMANN Herbert AUT 04:02.40
5 NIELSEN Harry DEN 04:04.00
ANDERSEN Henry DEN 04:04.00
6 PIHL Einar SWE 04:05.50
ERIKSSON Hans SWE 04:05.50
7 VAN DER Berchen BEL 04:08.20
VAN DE Vllet BEL 04:08.20
8 PEDERSEN Sven DEN 04:12.00
CHRISTENSEN Svend DEN 04:12.00
9 HOLTH Ragnar NOR 04:13.40
HOLTH Asbjorn NOR 04:13.40
K2 men 10.000 m sprint
1 AKERLUND Gunnar SWE 44:21.60
WETTERSTROM Hans SWE 44:21.60
2 FROMMING Svend DEN 44:31.70
NORREGAARD Ingvard DEN 44:31.70
3 BJOERK Nils SWE 44:39.80
OLSSON Per-Olaf SWE 44:39.80
4 MATHIESEN Ivar NOR 44:48.50
OSTBY Knut NOR 44:48.50
5 VAN DER Berchen BEL 45:51.80
VAN DE Vllet BEL 45:51.80
6 HIETANEN Yrjoe FIN 45:55.90
KILPIA FIN 45:55.90
7 SCHMIDTBERGER Alfred AUT 45:56.70
LACKNER Otto AUT 45:56.70
8 NIELSEN Harry DEN 46:01.80
ANDERSEN Henry DEN 46:01.80
9 HACKER NED 46:04.60
KOORSTRA Harry NED 46:04.60
10 HOLTH Ragnar NOR 46:06.60
HOLTH Asbjorn NOR 46:06.60
11 LILJEBERG FIN 47:29.80
LUNDBERG FIN 47:29.80
12 KUNZ Max SUI 49:00.80
KUNZ Eduard SUI 49:00.80
13 TOMIN Zlatoje YUG 51:08.60
IVANOV Danilo YUG 51:08.60
K4 men 1.000 m sprint
1 ERIKSSON Hans SWE 03:32.10
HAEPPLING Berndt SWE 03:32.10
PETTERSSON Henry SWE 03:32.10
PIHL Einar SWE 03:32.10
2 AKERLUND Gunnar SWE 03:33.30
FRICK Ebbe SWE 03:33.30
SJODELIUS Sven-Olof SWE 03:33.30
WETTERSTROM Hans SWE 03:33.30
3 FRUEHWIRT Walter AUT 03:37.00
KLEPP Herbert AUT 03:37.00
ORTNER Johann AUT 03:37.00
Felinger Paul AUT 03:37.00
4 PETROVIC YUG 03:59.80
LUKANOVIC YUG 03:59.80
RADICA YUG 03:59.80
VRKLJAN YUG 03:59.80
K4 men 10.000 m sprint
1 ANDERSSON Karl SWE 38:51.00
Andersson Stig SWE 38:51.00
GUSTAVSSON Goersta SWE 38:51.00
JOHANSSON Harry SWE 38:51.00
2 BJOERK Nils SWE 38.56.8
JANSSON Arne SWE 38.56.8
NORGREN Klas SWE 38.56.8
OLSSON Per-Olaf SWE 38.56.8
3 LACKNER Otto AUT 40:18.00
PIEMANN Walter AUT 40:18.00
RAUB Max AUT 40:18.00
SALZNER Hermann AUT 40:18.00
4 KROUTIL Otto TCH 41:11.90
PECH Miloslav TCH 41:11.90
KLIMA Ludvik TCH 41:11.90
MATOCHA Jan TCH 41:11.90
5 PURO FIN 41:21.00
OJANPERAE Olavi FIN 41:21.00
LILJEBERG FIN 41:21.00
LUNDBERG Lisa FIN 41:21.00
6 LIPOKATIC Josip YUG 45:00.60
TOMIN Zlatoje YUG 45:00.60
IVANOV Danilo YUG 45:00.60
TOT YUG 45:00.60
C1 men 1.000 m sprint
1 HOLECEK Josef TCH 05/19/07
2 BOUTIGNY Robert FRA 05:21.50
3 BACKLUND Bengt SWE 05:28.50
4 CAPEK Frantisek TCH 05:31.10
5 ANDERSSON Leif SWE 05:40.00
6 PETERSEN Borge DEN 05:51.00
7 NIELSEN Flemming DEN 06:00.70
C1 men 10.000 m sprint
1 BOUTIGNY Robert FRA 1.00:33.1
2 HOLECEK Josef TCH 1.01:01.0
3 BACKLUND Bengt SWE 1.01:28.3
4 VACEK Vaclav TCH 01:02:03.10
5 ANDERSSON Leif SWE 01:16:03.20
C2 men 1.000 m sprint
1 BRZAK Jan-Felix TCH 04:56.70
KUDRNA Bohumil TCH 04:56.70
2 DRANSART Georges FRA 05:00.00
LOREAU Armand FRA 05:00.00
3 HAVEL Vaclav TCH 05:08.40
PECKA Jiri TCH 05:08.40
4 PETERSEN Borge DEN 05:09.70
DUHN Aksel DEN 05:09.70
5 WETTERSTEN Verner SWE 05:12.00
JOHANSSON Gunnar SWE 05:12.00
6 ROBERTSSON Helge SWE 05:27.40
THORELL Gunnar SWE 05:27.40
7 SADMISARRI T. FIN 05:29.80
RINNE K. FIN 05:29.80
8 RASMUSSEN John DEN 05:34.00
ANDREAS Kjeld DEN 05:34.00
C2 men 10.000 m sprint
1 BRZAK Jan-Felix TCH 54:22.40
KUDRNA Bohumil TCH 54:22.40
2 DRANSART Georges FRA 54:27.00
LOREAU Armand FRA 54:27.00
3 Karlik Bohuslav TCH 54:29.40
LOMECKY Oldrich TCH 54:29.40
4 DUHN Aksel DEN 55:51.30
RASMUSSEN John DEN 55:51.30
5 WETTERSTEN Verner SWE 57:26.10
JOHANSSON Gunnar SWE 57:26.10
6 LINDBACK Harry SWE 58:02.30
BLOMQUIST Rune SWE 58:02.30
7 HANSEN Aksel DEN 58:45.90
PETERSEN Harry DEN 58:45.90
8 SALMISAARI T. FIN 58:47.20
RINNE K. FIN 58:47.20