SPRINT

2015 ECh Racice, CZE

K1 men 200 m sprint
1 DRAGOSAVLJEVIC Marko SRB 0:34.708
2 Menning Petter SWE 0:34.836
3 NAVAKAUSKAS Ignas LTU 0:34.912
4 Jouve Sebastien FRA 0:35.096
5 RUMJANCEVS Aleksejs LAT 0:35.128
6 CRAVIOTTO Saul ESP 0:35.164
7 Ambroziak Denis POL 0:35.544
8 Postrygay Yury RUS 0:35.772
9 Svab Filip CZE 0:35.848
K1 women 200 m sprint
1 GUYOT Sarah FRA 0:40.980
2 PODOLSKAYA Natalia RUS 0:41.340
3 Moldovan Nikolina SRB 0:41.516
4 Walczykiewicz Marta POL 0:41.556
5 Portela Rivas Teresa POR 0:41.996
6 Portela Rivas Teresa ESP 0:42.052
7 STENSILS Linnea SWE 0:42.284
8 OSIPENKO-RODOMSKA Inna AZE 0:42.332
9 Kmetova Ivana SVK 0:43.116
K1 men 500 m sprint
1 Poulsen Rene DEN 1:41.504
2 LIEBSCHER Tom GER 1:41.952
3 Pajic Dejan SRB 1:42.168
4 Carre Cyrille FRA 1:43.192
5 SPICAR Jakub CZE 1:43.608
6 RODRÍGUEZ Roi ESP 1:43.728
7 BRANDJES Bram NED 1:44.112
8 LINKA Tibor SVK 1:44.468
9 BARDFALVI Mark HUN 1:45.440
K1 women 500 m sprint
1 Wojnarowska Ewelina POL 1:54.552
2 WEBER Franziska GER 1:54.968
3 GUYOT Sarah FRA 1:55.392
4 Moldovan Nikolina SRB 1:56.552
5 Khudzenka Volha BLR 1:56.656
6 OSIPENKO-RODOMSKA Inna AZE 1:57.512
7 RYMKEVYCH Svitlana UKR 1:58.992
8 Portela Rivas Teresa POR 1:59.408
9 BURGO Irene ITA 1:59.544
K1 men 1.000 m sprint
1 Hoff Max GER 3:33.416
2 Poulsen Rene DEN 3:35.080
3 Pimenta Fernando POR 3:35.616
4 Yurenia Aleh BLR 3:36.612
4 Carre Cyrille FRA 3:36.612
6 Pajic Dejan SRB 3:39.200
7 DRESSINO Giulio ITA 3:39.664
8 CUBELOS Francisco ESP 3:40.056
9 MIRONESCU Constantin ROU 3:44.164
K1 women 1.000 m sprint
1 WEBER Franziska GER 4:02.777
2 FLORENTINA Caminescu ROU 4:03.601
3 BURGO Irene ITA 4:05.645
4 Simon Rebeka GBR 4:06.773
5 KOZISKOVA ANNA CZE 4:07.625
6 LARSEN Mira NOR 4:07.797
7 BAICHEUSKAYA Darya BLR 4:09.385
8 FARKASDI Ramona HUN 4:13.589
9 OSTERMAN Anja SLO 4:15.825
K1 men 5.000 m sprint
1 Poulsen Rene DEN 20:01.650
2 Hoff Max GER 20:03.290
3 Yurenia Aleh BLR 20:21.560
4 Tomicevic Marko SRB 20:28.230
5 PENA Inigo ESP 20:35.110
6 Trefil Lukas CZE 20:36.430
7 Pimenta Fernando POR 20:52.510
8 CSONTOS Csaba HUN 20:53.050
9 WYSS FABIO SUI 20:53.490
10 CHERVOV Nikolay RUS 20:57.540
11 Tsurkan Vitaliy UKR 21:10.770
12 Gyokos Lajos TUR 21:17.260
13 BRZEZINSKI Martin POL 21:22.500
14 Benassi Maximilian ITA 21:26.400
15 MIHAI Anton ROU 21:26.580
16 MIIKA Dietrich FIN 21:50.040
17 Diamantis Andreas CYP 21:54.120
18 Egan Peter IRL 22:58.090
NOVAKOVIC Antun CRO DNF
Zakrajsek Jost SLO DNF
K1 women 5.000 m sprint
1 LITVINCHUK Maryna BLR 22:19.250
2 BURGO Irene ITA 22:19.680
3 Egan Jenny IRL 22:19.900
4 Barrios Eva ESP 22:53.040
5 FLORENTINA Caminescu ROU 22:55.780
6 Moldovan Nikolina SRB 23:08.140
7 KOZISKOVA ANNA CZE 23:09.120
8 Chervova Anzhelika RUS 23:13.060
9 Medveczky Erika HUN 23:14.150
10 RYMKEVYCH Svitlana UKR 23:24.770
11 Dzieniszewska Edyta POL 23:29.060
12 Faldum Berenike BUL 23:37.920
13 Haaze Eef NED 24:24.830
14 MANAEVA Zoia MDA 24:29.980
15 BURSALI Buse TUR 25:15.590
OSIPENKO-RODOMSKA Inna AZE DNF
K2 men 200 m sprint
1 Rauhe Ronald GER 0:32.224
LIEBSCHER Tom GER 0:32.224
2 Grujic Nebojsa SRB 0:32.292
NOVAKOVIC Marko SRB 0:32.292
3 LANKAS Aurimas LTU 0:32.660
RAMANAUSKAS Edvinas LTU 0:32.660
4 Postrygay Yury RUS 0:32.872
Dyachenko Alexander RUS 0:32.872
5 Svensson Erik SWE 0:33.152
Svanqvist Christian SWE 0:33.152
6 RIZZA Manfredi ITA 0:33.300
FLORIO Matteo ITA 0:33.300
7 KACZMAREK Pawel POL 0:34.152
PUTTO Dawid POL 0:34.152
8 BALASKA Mark HUN 0:34.356
BIRKAS Balazs HUN 0:34.356
9 AREVALO Carlos ESP 0:34.796
TORO Cristian ESP 0:34.796
K2 women 200 m sprint
1 MAKHNEVA Marharyta BLR 0:38.480
LITVINCHUK Maryna BLR 0:38.480
2 Naja Karolina POL 0:39.192
Mikolajczyk Beata POL 0:39.192
3 Moldovan Nikolina SRB 0:39.420
Moldovan Olivera SRB 0:39.420
4 Kmetova Ivana SVK 0:39.752
Kohlova Martina SVK 0:39.752
5 POVKH Mariya UKR 0:39.800
TODOROVA Anastasiia UKR 0:39.800
6 LEHACI Anna AUT 0:39.828
Schwarz Viktoria AUT 0:39.828
7 Joergensen Emma Aastrand DEN 0:39.840
HANSEN Henriette DEN 0:39.840
8 LAIA Francisca POR 0:39.960
CABRITA Maria POR 0:39.960
9 ANYSHINA Elena RUS 0:40.072
STEPANOVA Kira RUS 0:40.072
K2 men 500 m sprint
1 RENDSCHMIDT Max GER 1:31.204
Gross Marcus GER 1:31.204
2 Vlcek Erik SVK 1:31.668
Tarr Juraj SVK 1:31.668
3 BIALKO Vitaliy BLR 1:32.612
Piatrushenka Raman BLR 1:32.612
4 Nadas Bence HUN 1:34.236
HÉRICS Dávid HUN 1:34.236
5 LUCHKIN Kirill RUS 1:34.388
ZHESTKOV Oleg RUS 1:34.388
6 HOLPERT Ervin SRB 1:36.068
TERZIC Dejan SRB 1:36.068
7 RIZZA Manfredi ITA 1:36.668
FLORIO Matteo ITA 1:36.668
8 Sula Kaspar EST 1:37.436
ALUPERE Kaarel EST 1:37.436
9 BURCIU Daniel ROU 1:39.796
Gavrila Petrus ROU 1:39.796
K2 women 500 m sprint
1 Naja Karolina POL 1:45.524
Mikolajczyk Beata POL 1:45.524
2 PETRONELA Borha ROU 1:45.964
Meroniac Elena ROU 1:45.964
3 STAROVIC Milica SRB 1:46.172
RUZICIC Dalma SRB 1:46.172
4 MAKHNEVA Marharyta BLR 1:46.868
LITVINCHUK Maryna BLR 1:46.868
5 POVKH Mariya UKR 1:47.020
TODOROVA Anastasiia UKR 1:47.020
6 ANYSHINA Elena RUS 1:48.428
STEPANOVA Kira RUS 1:48.428
7 Joergensen Emma Aastrand DEN 1:48.580
HANSEN Henriette DEN 1:48.580
8 Kmetova Ivana SVK 1:48.804
Kohlova Martina SVK 1:48.804
9 LEHACI Anna AUT 1:49.604
Schwarz Viktoria AUT 1:49.604
K2 men 1.000 m sprint
1 RENDSCHMIDT Max GER 3:19.056
Gross Marcus GER 3:19.056
2 BIALKO Vitaliy BLR 3:19.884
Piatrushenka Raman BLR 3:19.884
3 Havel Daniel CZE 3:19.976
Sterba Jan CZE 3:19.976
4 Poulsen Rene DEN 3:20.012
BOE Nils DEN 3:20.012
5 Silva Emanuel POR 3:20.672
Ribeiro Joao POR 3:20.672
6 LUCHKIN Kirill RUS 3:21.516
ZHESTKOV Oleg RUS 3:21.516
7 Nekriosius Ricardas LTU 3:21.604
Olijnik Andrej LTU 3:21.604
8 WALZ Marcus ESP 3:22.332
COSGAYA Diego ESP 3:22.332
9 BOLTIC Simo SRB 3:23.064
TORUBAROV Vladimir SRB 3:23.064
K2 women 1.000 m sprint
1 PETRONELA Borha ROU 3:42.220
Meroniac Elena ROU 3:42.220
2 Naja Karolina POL 3:42.740
Mikolajczyk Beata POL 3:42.740
3 STAROVIC Milica SRB 3:43.340
RUZICIC Dalma SRB 3:43.340
4 YURCHANKA Sofiya BLR 3:46.516
Liapeshka Nadzeya BLR 3:46.516
5 SALAKHOVA Yuliana RUS 3:49.892
Chervova Anzhelika RUS 3:49.892
6 Medveczky Erika HUN 3:52.372
Sarudi Alíz HUN 3:52.372
7 CORBERA Maria ESP 3:55.668
Barrios Eva ESP 3:55.668
8 NOLE Federica ITA 3:59.212
FANTINI Agata ITA 3:59.212
9 Hrochova Lenka CZE 4:03.976
KRPATOVA Lucie CZE 4:03.976
K4 women 500 m sprint
1 MAKHNEVA Marharyta BLR 1:35.584
Khudzenka Volha BLR 1:35.584
GRISHINA Aleksandra BLR 1:35.584
LITVINCHUK Maryna BLR 1:35.584
2 KICHASOVA Mariia UKR 1:37.180
TODOROVA Anastasiia UKR 1:37.180
POVKH Mariya UKR 1:37.180
HRYSHCHUN Inna UKR 1:37.180
3 ANYSHINA Elena RUS 1:37.804
Sobetova Vera RUS 1:37.804
STEPANOVA Kira RUS 1:37.804
CHERNIGOVSKAYA Svetlana RUS 1:37.804
4 Walczykiewicz Marta POL 1:38.224
Bruska Joanna POL 1:38.224
Dzieniszewska Edyta POL 1:38.224
Wojnarowska Ewelina POL 1:38.224
5 Vasconcelos Joana POR 1:39.160
Gomes Beatriz POR 1:39.160
LAIA Francisca POR 1:39.160
Rodrigues Helena POR 1:39.160
6 Joergensen Emma Aastrand DEN 1:39.556
HANSEN Henriette DEN 1:39.556
THOMSEN Amalie DEN 1:39.556
WILLUMSEN Ida DEN 1:39.556
7 JAMELOT Lea FRA 1:40.060
TULEU Gabrielle FRA 1:40.060
Lhote Amandine FRA 1:40.060
TROEL Sarah FRA 1:40.060
8 HORVATH Alexandra HUN 1:40.528
KATRINECZ Rita HUN 1:40.528
MALCSINER Eszter HUN 1:40.528
Szabo Agnes HUN 1:40.528
9 CIUTA Florida ROU 1:40.708
TARAN Iuliana ROU 1:40.708
VARONA Daniela ROU 1:40.708
Lauric Irina ROU 1:40.708
K4 men 1.000 m sprint
1 Havel Daniel CZE 2:57.280
DOSTAL Josef CZE 2:57.280
Trefil Lukas CZE 2:57.280
Sterba Jan CZE 2:57.280
2 Pimenta Fernando POR 2:58.152
Silva Emanuel POR 2:58.152
Ribeiro Joao POR 2:58.152
Fernandes David POR 2:58.152
3 Hernanz Agueria Javier ESP 2:58.572
CARRERA Oscar ESP 2:58.572
GERMADE Rodrigo ESP 2:58.572
PENA Inigo ESP 2:58.572
4 MARON Rafal POL 3:00.248
SZANDRACH Pawel POL 3:00.248
FLORCZAK Pawel POL 3:00.248
Kujawski Mariusz POL 3:00.248
5 MANDRAZHIEV Vladislav RUS 3:00.608
Ryakhov Anton RUS 3:00.608
BLINTCOV Vladislav RUS 3:00.608
Pogreban Vasily RUS 3:00.608
6 Miadzvedzeu Pavel BLR 3:01.640
TSARYKOVICH Andrei BLR 3:01.640
LIAPESHKA Aliaksandr BLR 3:01.640
BAICHEUSKI Ihar BLR 3:01.640
7 Hybois Arnaud FRA 3:01.836
Hubert Etienne FRA 3:01.836
Burger Guillaume FRA 3:01.836
Lecrubier Vincent FRA 3:01.836
8 BURCIU Daniel ROU 3:02.236
TURCEAG Catalin ROU 3:02.236
MIHAI Anton ROU 3:02.236
Gavrila Petrus ROU 3:02.236
9 MYSAK Denis SVK 3:02.364
JAKUBÍK Gábor SVK 3:02.364
MICHÁLEK Matej SVK 3:02.364
DEMIN Viktor SVK 3:02.364
C1 men 200 m sprint
1 Andrey KRAITOR RUS 00:40.296
2 Kozyr Artsem BLR 0:40.416
3 BENAVIDES Alfonso ESP 0:40.636
4 FUKSA Martin CZE 0:40.656
5 SHUKLIN Jevgenij LTU 0:40.704
6 Kiraj Stefan GER 0:41.008
7 Silva Helder POR 0:41.172
8 Simart Thomas FRA 0:41.200
9 NADIRADZE Zaza GEO 0:41.548
C1 women 200 m sprint
1 STAMENOVA Staniliya BUL 0:49.796
2 LAKATOS Zsanett HUN 0:51.080
3 ANDREEVA Irina RUS 0:51.200
4 JEZOVA Jana CZE 0:52.112
5 LUZAN Liudmyla UKR 0:52.748
6 KLIMAVA Volha BLR 0:54.008
7 COCO Patricia ESP 0:56.348
C1 men 500 m sprint
1 FUKSA Martin CZE 1:49.716
2 Pavlov Mikhail RUS 1:50.580
3 Altukhov Pavlo UKR 1:51.248
4 TARNOVSKYI Serghei MDA 1:51.508
5 Kaczor Tomasz POL 1:53.948
6 ZUSTAUTAS Henrikas LTU 1:54.684
7 Brendel Sebastian GER 1:55.020
8 KORISÁNSZKY Dávid HUN 1:55.364
9 CRACIUN NICOLAE ITA 1:55.744
C1 men 1.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 3:55.296
2 Kaczor Tomasz POL 3:56.376
3 Altukhov Pavlo UKR 3:56.460
4 FUKSA Martin CZE 3:56.628
5 MELANTYEV Viktor RUS 3:59.388
6 Piatrou Maksim BLR 4:00.288
7 Oliveira Andre ESP 4:05.136
8 Craciun Sergiu ITA 4:06.852
9 TARNOVSKYI Oleg MDA 4:09.912
C1 men 5.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 22:58.100
2 Petrov Pavel RUS 23:14.830
3 Piatrou Maksim BLR 23:19.320
4 RUSNAK Matej SVK 23:23.470
5 TARNOVSKYI Oleg MDA 23:32.770
6 KOVER Marton HUN 23:37.910
7 Romero Diego ESP 23:46.120
8 Shemetylo Eduard UKR 23:52.900
9 Aliev Adnan TUR 24:04.720
C2 men 200 m sprint
1 Korovashkov Alexey RUS 0:36.828
Shtyl Ivan RUS 0:36.828
2 Rabchanka Dzmitry BLR 0:37.980
Vauchetski Aliaksandr BLR 0:37.980
3 SANTINI Daniele ITA 0:38.276
INCOLLINGO Luca ITA 0:38.276
4 DUMITRESCU Liviu ROU 0:38.748
Mihalachi Victor ROU 0:38.748
5 AFONSO Bruno POR 0:39.212
SILVA Nuno POR 0:39.212
6 Goliuk Vitalii UKR 0:39.324
Trotsiuk Volodymyr UKR 0:39.324
7 LORES Jacobo ESP 0:39.364
SIEIRO Adrián ESP 0:39.364
8 RUSO Vojtěch CZE 0:39.420
PALMA Karel CZE 0:39.420
9 KAMINSKI Mateusz POL
Kudla Michal POL
C2 men 500 m sprint
1 Korovashkov Alexey RUS 1:43.848
Shtyl Ivan RUS 1:43.848
2 IANCHUK DMYTRO UKR 1:45.272
Mishchuk Taras UKR 1:45.272
3 SALADUKHA Hleb BLR 1:46.212
MAKHLAI Dzianis BLR 1:46.212
4 DUMITRESCU Liviu ROU 1:46.416
Mihalachi Victor ROU 1:46.416
5 KAMINSKI Mateusz POL 1:47.316
Kudla Michal POL 1:47.316
6 Radon Jaroslav CZE 1:47.480
Dvorak Filip CZE 1:47.480
7 KUPIN Oleksiy AZE 1:49.456
Bezugliy Sergiy AZE 1:49.456
8 MATVICHUK Mikola TUR 1:50.416
Aliev Adnan TUR 1:50.416
9 SZABO Gabor HUN 1:57.664
Bodonyi Andras HUN 1:57.664
C2 women 500 m sprint
1 KASTSIUCHENKA Daryna BLR 2:01.528
BOBR Kamila BLR 2:01.528
2 LAKATOS Zsanett HUN 2:03.412
Takacs Kincso HUN 2:03.412
3 ANDREEVA Irina RUS 2:07.252
NIKIFOROVA Olesya RUS 2:07.252
4 Postaru Paula ROU 2:12.280
Postaru Valentina ROU 2:12.280
5 RODRÍGUEZ Raquel ESP 2:23.496
CASAL Jenifer ESP 2:23.496
C2 men 1.000 m sprint
1 IANCHUK DMYTRO UKR 3:36.572
Mishchuk Taras UKR 3:36.572
2 Korovashkov Alexey RUS 3:38.552
Pervukhin Ilya RUS 3:38.552
3 OELTZE Yul GER 3:38.632
Verch Ronald GER 3:38.632
4 Radon Jaroslav CZE 3:39.184
Dvorak Filip CZE 3:39.184
5 Kuleta Piotr POL 3:40.648
Grzybowski Marcin POL 3:40.648
6 Beugnet Mathieu FRA 3:40.840
BART Adrien FRA 3:40.840
7 Sarudi Pal HUN 3:42.580
FORGO Christopher HUN 3:42.580
8 INCOLLINGO Luca ITA 3:45.460
SANTINI Daniele ITA 3:45.460
9 DUMITRESCU Liviu ROU 3:48.424
Mihalachi Victor ROU 3:48.424
C4 men 1.000 m sprint
1 Shamshurin Kirill RUS 3:23.460
MELANTYEV Viktor RUS 3:23.460
Ishmukhamedov Rasul RUS 3:23.460
CHEBOTAR Vladislav RUS 3:23.460
2 CARP Leonid ROU 3:24.792
Chirila Iosif ROU 3:24.792
PETRE Condrat ROU 3:24.792
STRAT Stefan ROU 3:24.792
3 KOVALENKO Denys UKR 3:25.412
IANCHUK DMYTRO UKR 3:25.412
Akhadov Elnyr UKR 3:25.412
Shemetylo Eduard UKR 3:25.412
4 JANDA Tomas CZE 3:26.460
RUSO Vojtěch CZE 3:26.460
DRAHOKOUPIL Dan CZE 3:26.460
Miskovsky Radek CZE 3:26.460
5 VIOLA Viktor HUN 3:28.288
KORISÁNSZKY Dávid HUN 3:28.288
SZABÓ Kristóf HUN 3:28.288
Bodonyi Andras HUN 3:28.288
6 Rabchanka Dzmitry BLR 3:32.860
Harazha Dzianis BLR 3:32.860
Vaitsishkin Dzmitry BLR 3:32.860
Vauchetski Aliaksandr BLR 3:32.860