SPRINT

2014 ECh Brandenburg, GER

K1 men 200 m sprint
1 DRAGOSAVLJEVIC Marko SRB 35.84
2 McKeever Edward GBR 36.03
3 Postrygay Yuri RUS 36.05
4 CRAVIOTTO Saul ESP 36.09
5 Ostrom Petter SWE 36.20
6 Tótka Sándor HUN 36.29
7 NAVAKAUSKAS Ignas LTU 36.44
8 RUMJANCEVS Aleksejs LAT 36.93
9 ZAŤKO Miroslav SVK 37.13
K1 women 200 m sprint
1 Kozak Danuta HUN 43.10
2 TEREKHOVA Elena RUS 43.53
3 Portela Teresa POR 43.72
4 GUYOT Sarah FRA 43.75
5 Walczykiewicz Marta POL 43.88
6 STENSILS Linnea SWE 44.27
7 VOLZ Sabine GER 44.61
8 Kohlova Martina SVK 44.77
9 Schuring Yvonne AUT 44.79
K1 men 500 m sprint
1 LIEBSCHER Tom GER 01:40.45
2 Poulsen Holten Rene DEN 01:41.38
3 Kirchev Miroslav BUL 01:42.16
4 Tomicevic Marko SRB 01:42.17
5 Carre Cyrille FRA 01:42.18
6 TSURKAN Vitaliy UKR 01:43.82
7 RODRÍGUEZ Roi ESP 01:44.41
8 STABNO Bartosz POL 01:44.43
9 Yurenia Aleh BLR 01:50.77
K1 women 500 m sprint
1 Kozak Danuta HUN 01:51.06
2 WEBER Franziska GER 01:52.30
3 Portela Teresa POR 01:52.76
4 Schuring Yvonne AUT 01:53.06
5 Wojnarowska Ewelina POL 01:54.53
6 HANSEN Henriette DEN 01:55.95
7 Mason Hayleigh GBR 01:56.56
8 PODOLSKAYA Natalia RUS 01:56.98
9 Pedruelo Laura ESP 01:59.98
K1 men 1.000 m sprint
1 Yurenia Aleh BLR 03:27.46
2 Poulsen Holten Rene DEN 03:28.71
3 Hoff Max GER 03:30.39
4 Kirchev Miroslav BUL 03:30.90
5 Pimenta Fernando POR 03:31.11
6 Pannecoucke Laurens BEL 03:31.31
7 Rosolski Rafal POL 03:32.88
8 Pajic Dejan SRB 03:34.22
9 Carre Cyrille FRA 03:36.12
K1 women 1.000 m sprint
1 Csipes Tamara HUN 03:56.64
2 Paldanius Sofia SWE 03:56.70
3 KHARITONOVA Anastasiya RUS 03:58.29
4 RYMKEVYCH Svitlana UKR 04:01.67
5 CAMINESCU Florentina ROU 04:01.92
6 LARSEN Mira Veraas NOR 04:04.56
7 Knorr Anne GER 04:04.74
8 Krukowska Magdalena POL 04:05.36
RUZICIC-BENEDEK Dalma SRB DNS
K1 men 5.000 m sprint
1 Hoff Max GER 19:47.10
2 Poulsen Holten Rene DEN 19:48.89
3 Pimenta Fernando POR 19:54.71
4 Pauman Daniel HUN 20:00.58
5 Yurenia Aleh BLR 20:15.68
6 Tomicevic Marko SRB 20:16.09
7 Zakrajsek Jost SLO 20:16.70
8 Hubert Etienne FRA 20:17.61
9 TSURKAN Vitaliy UKR 20:40.55
10 Davidek Pavel CZE 20:43.20
11 LLAMEDO Emilio ESP 20:43.65
12 EKIMOV Dmitrii RUS 20:44.76
13 WYSS FABIO SUI 20:45.89
14 STABNO Bartosz POL 20:56.33
15 RUTHERFORD Ed GBR 21:01.76
16 Salbu Daniel NOR 21:16.16
17 Diamantis Andreas CYP 21:16.55
18 Anton Alin ROU 21:17.07
19 ERKAN Engin TUR 22:14.42
20 Egan Peter IRL 22:15.78
21 ANAGNOSTOPOULOS Anastasios GRE 22:43.02
22 PODPOLNYY Ilya ISR 23:50.96
23 GEVORGYAN Razmik ARM 24:56.35
Pannecoucke Laurens BEL DNF
DEJKOSKI Konstantin MKD DSQ
DIETRICH Miika FIN DNS
K1 women 5.000 m sprint
1 Medveczky Erika HUN 21:59.99
2 LITVINCHUK Maryna BLR 22:06.44
3 Faldum Berenike BUL 22:08.02
4 Belcher Lani GBR 22:18.95
5 Cicali Stefania ITA 22:20.05
6 BEDOCS Krisztina SRB 22:21.73
7 KOZISKOVA ANNA CZE 22:41.12
8 CAMINESCU Florentina ROU 22:45.39
9 HANTL Verena GER 22:53.17
10 POVKH Mariya UKR 23:02.77
11 ANDERSSON Klara SWE 23:06.02
12 EEF Haaze NED 23:11.72
13 WLOSIK Anna POL 23:13.38
14 EGAN Jennifer IRL 23:24.95
15 Šamková Simona SVK 23:25.63
16 CARBAJO RAQUEL ESP 23:27.42
SAMOYLOVA Olga RUS DNF
KARAN Ela TUR DSQ
Schuring Yvonne AUT DNS
OSTERMAN Anja SLO DNS
K2 men 200 m sprint
1 Rauhe Ronald GER 31.80
LIEBSCHER Tom GER 31.80
2 Postrygay Yuri RUS 32.25
Dyachenko Alexander RUS 32.25
3 LANKAS Aurimas LTU 32.53
RAMANAUSKAS Edvinas LTU 32.53
4 Heath Liam GBR 32.62
Schofield Jonathan GBR 32.62
5 AREVALO Carlos ESP 32.66
TORO Cristian Isaac ESP 32.66
6 Jouve Sebastien FRA 32.80
Beaumont Maxime FRA 32.80
7 Molnar Peter HUN 33.04
BÁN Kristóf HUN 33.04
8 Svensson Erik SWE 33.23
Svanqvist Christian SWE 33.23
9 KARABUTA Ievgen UKR 34.30
TRUNOV Igor UKR 34.30
K2 women 200 m sprint
1 TSISHKEVICH Marharyta BLR 38.21
LITVINCHUK Maryna BLR 38.21
2 Karasz Anna HUN 38.26
Vad Ninetta HUN 38.26
3 Walker Jessica GBR 38.29
Hannah Angela GBR 38.29
4 Moldovan Nikolina SRB 38.51
Moldovan Olivera SRB 38.51
5 WEBER Franziska GER 38.63
Dietze Tina GER 38.63
6 TEREKHOVA Elena RUS 38.69
Lobova Natalia RUS 38.69
7 Naja Karolina POL 38.80
Mikolajczyk Beata POL 38.80
8 Vasconcelos Joana POR 38.93
Gomes Beatriz POR 38.93
9 Kmetova Ivana SVK 39.13
Kohlova Martina SVK 39.13
K2 men 500 m sprint
1 Silva Emanuel POR 01:31.03
Ribeiro Joao POR 01:31.03
2 Jouve Sebastien FRA 01:31.34
Beaumont Maxime FRA 01:31.34
3 Piatrushenka Raman BLR 01:31.38
Makhneu Vadzim BLR 01:31.38
4 BOLTIC Simo SRB 01:31.78
TORUBAROV Vladimir SRB 01:31.78
5 Toth David HUN 01:32.12
Kulifai Tamas HUN 01:32.12
6 Vlcek Erik SVK 01:32.14
Tarr Juraj SVK 01:32.14
7 RENDSCHMIDT Max GER 01:33.39
Gross Marcus GER 01:33.39
8 Mitrea Ionut ROU 01:34.20
Ioneticu Toni ROU 01:34.20
9 KARABUTA Ievgen UKR 01:37.81
TRUNOV Igor UKR 01:37.81
K2 women 500 m sprint
1 Szabo Gabriella HUN 01:43.90
Csipes Tamara HUN 01:43.90
2 Naja Karolina POL 01:44.46
Mikolajczyk Beata POL 01:44.46
3 Moldovan Nikolina SRB 01:44.57
Moldovan Olivera SRB 01:44.57
4 ANYSHINA Elena RUS 01:45.83
STEPANOVA Kira RUS 01:45.83
5 Wassmuth Conny GER 01:45.87
Dietze Tina GER 01:45.87
6 Belcher Lani GBR 01:46.20
Cawthorn Rachel GBR 01:46.20
7 TSISHKEVICH Marharyta BLR 01:46.78
LITVINCHUK Maryna BLR 01:46.78
8 Kmetova Ivana SVK 01:47.78
Kohlova Martina SVK 01:47.78
9 Murabito Norma ITA 01:51.31
CAMPANA Sofia Magali ITA 01:51.31
K2 men 1.000 m sprint
1 RENDSCHMIDT Max GER 03:06.79
Gross Marcus GER 03:06.79
2 Hybois Arnaud FRA 03:07.31
Hubert Etienne FRA 03:07.31
3 Vlcek Erik SVK 03:07.91
Tarr Juraj SVK 03:07.91
4 Medvedev Ilya RUS 03:09.35
Ryakhov Anton RUS 03:09.35
5 Nekriosius Ricardas LTU 03:10.27
Olijnik Andrej LTU 03:10.27
6 Toth David HUN 03:10.87
Kulifai Tamas HUN 03:10.87
7 Kopystynskyi Roman UKR 03:11.06
BASHTOVYY Serhiy UKR 03:11.06
8 APOLLONIO Alan SLO 03:12.24
BLAZEVIC Simon SLO 03:12.24
9 RODRÍGUEZ Víctor ESP 03:13.01
COSGAYA Diego ESP 03:13.01
K2 women 1.000 m sprint
1 YURCHANKA Sofiya BLR 03:35.23
GRISHINA Aleksandra BLR 03:35.23
2 Medveczky Erika HUN 03:37.36
Sarudi Alíz HUN 03:37.36
3 HERING Sabrina GER 03:37.47
KRIEGERSTEIN Steffi GER 03:37.47
4 Dzieniszewska Edyta POL 03:42.36
WLOSIK Anna POL 03:42.36
5 HAVLOVA Andrea CZE 03:46.19
MACHOVA Monika CZE 03:46.19
6 LUKINA Daria RUS 03:50.03
BAKHAREVA Galina RUS 03:50.03
7 SEPRENYI Sara TUR 03:58.89
BURSALI Buse TUR 03:58.89
K4 women 500 m sprint
1 Szabo Gabriella HUN 01:30.85
Kozak Danuta HUN 01:30.85
Vad Ninetta HUN 01:30.85
Karasz Anna HUN 01:30.85
2 Walczykiewicz Marta POL 01:31.93
Wojnarowska Ewelina POL 01:31.93
Mikolajczyk Beata POL 01:31.93
Naja Karolina POL 01:31.93
3 ANYSHINA Elena RUS 01:32.37
STEPANOVA Kira RUS 01:32.37
Lobova Natalia RUS 01:32.37
Sobetova Vera RUS 01:32.37
4 WEBER Franziska GER 01:32.63
Dietze Tina GER 01:32.63
Wassmuth Conny GER 01:32.63
HANTL Verena GER 01:32.63
5 GALUSHKO Liudmyla UKR 01:34.62
KICHASOVA Mariia UKR 01:34.62
TODOROVA Anastasiia UKR 01:34.62
POVKH Mariya UKR 01:34.62
6 STENSILS Linnea SWE 01:35.11
WIKBERG Moa SWE 01:35.11
ANDERSSON Klara SWE 01:35.11
Johansson Karin SWE 01:35.11
7 MAYER Joanne FRA 01:35.68
Lhote Amandine FRA 01:35.68
JAMELOT Lea FRA 01:35.68
TROEL Sarah FRA 01:35.68
8 BORHA Roxana Petronela ROU 01:35.72
TARAN Iuliana Andreea ROU 01:35.72
Lauric Irina ROU 01:35.72
PLESCA Bianca Sorina ROU 01:35.72
9 Vasconcelos Joana POR 01:37.00
LAIA Francisca POR 01:37.00
Rodrigues Helena POR 01:37.00
Gomes Beatriz POR 01:37.00
K4 men 1.000 m sprint
1 Havel Daniel CZE 02:54.82
Trefil Lukas CZE 02:54.82
DOSTAL Josef CZE 02:54.82
Sterba Jan CZE 02:54.82
2 KRAJČOVIČ Marek SVK 02:55.18
MICHÁLEK Matej SVK 02:55.18
JAKUBÍK Gábor SVK 02:55.18
DEMIN Viktor SVK 02:55.18
3 Pimenta Fernando POR 02:56.93
Ribeiro Joao POR 02:56.93
Silva Emanuel POR 02:56.93
Fernandes David POR 02:56.93
4 Szalai Tamas HUN 02:57.12
SCHENK Áron HUN 02:57.12
Kucsera Gabor HUN 02:57.12
Kugler Attila HUN 02:57.12
5 Yurchenko Vitaly RUS 02:57.48
Pogreban Vasily RUS 02:57.48
VASILYEV Anton RUS 02:57.48
ZHESTKOV Oleg RUS 02:57.48
6 BOLTIC Simo SRB 02:59.98
TORUBAROV Vladimir SRB 02:59.98
HOLPERT Ervin SRB 02:59.98
TERZIC Dejan SRB 02:59.98
7 Miadzvedzeu Pavel BLR 02:59.99
Piatrushenka Raman BLR 02:59.99
Makhneu Vadzim BLR 02:59.99
BIALKO Vitaliy BLR 02:59.99
8 FLORCZAK Pawel POL 03:00.33
MARON Rafal POL 03:00.33
Rosolski Rafal POL 03:00.33
Siemionowski Piotr POL 03:00.33
9 Anton Alin ROU 03:03.44
Neagu Traian ROU 03:03.44
Ioneticu Toni ROU 03:03.44
Gavrila Petrus ROU 03:03.44
C1 men 200 m sprint
1 Korovashkov Alexey RUS 42.44
2 BENAVIDES Alfonso ESP 43.03
3 Silva Helder POR 43.42
4 Kiraj Stefan GER 43.52
5 CHEBAN Iurii UKR 43.55
6 DENYANENKO Valentin AZE 43.75
7 LANTOS Adam HUN 43.85
8 Kozyr Artsem BLR 44.03
9 Hagara Lubomir SVK 44.05
C1 women 200 m sprint
1 STAMENOVA Stanilia BUL 48.70
2 LAKATOS Zsanett HUN 50.03
3 ANDREEVA Irina RUS 50.63
4 JEZOVA Jana CZE 51.00
5 KASTSIUCHENKA Daryna BLR 51.94
6 ALOKHINA Olga UKR 52.19
7 DUERR Cathrin GER 53.77
8 PANIAGUA Adrian ESP 54.14
C1 men 500 m sprint
1 FUKSA Martin CZE 01:50.44
2 Brendel Sebastian GER 01:50.59
3 Harazha Dzianis BLR 01:51.70
4 ALTUKHOV Pavlo UKR 01:53.10
5 Pavlov Mikhail RUS 01:53.16
6 Grzybowski Marcin POL 01:54.81
7 SZABÓ Kristóf HUN 01:55.30
8 Hagara Lubomir SVK 01:56.16
9 MATVEYCHUK Mikola AZE 01:59.03
C1 men 1.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 03:54.82
2 Vajda Attila HUN 03:55.58
3 MELANTYEV Viktor RUS 03:57.68
4 PIATROU Maksim BLR 03:58.40
5 Craciun Sergiu ITA 03:58.45
6 RUSNAK Matej SVK 04:00.11
7 Rusu Pavel MDA 04:02.45
8 FUKSA Martin CZE 04:03.27
9 Goubel Mathieu FRA 04:25.63
C1 men 5.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 21:48.82
2 SHEMETYLO Eduard UKR 22:47.69
3 Petrov Pavel RUS 22:53.95
4 Grzybowski Marcin POL 23:14.22
5 Comanici Florin ROU 23:25.42
6 RUSNAK Matej SVK 23:38.13
7 Bouza Jose Luis ESP 23:42.22
8 Rusu Pavel MDA 23:44.49
9 Koranda Lukas CZE 24:57.28
10 Craciun Sergiu ITA 25:21.89
11 MARGARYAN Norik ARM 26:00.71
Vajda Attila HUN DSQ
C2 men 200 m sprint
1 Korovashkov Alexey RUS 37.57
Shtyl Ivan RUS 37.57
2 Nuck Robert GER 38.45
Holtz Stefan GER 38.45
3 DUMITRESCU LAZAR Liviu Alrexandru ROU 39.12
Mihalachi Victor ROU 39.12
4 LANTOS Adam HUN 39.20
Nagy Peter HUN 39.20
5 Rabchanka Dzmitry BLR 39.23
Vauchetski Aliaksandr BLR 39.23
6 VERHELES Vitaliy UKR 39.95
KAMERYLOV Denys UKR 39.95
7 TARNOVSKYI Oleg MDA 40.18
TARNOVSKYI Serghei MDA 40.18
8 LUNACEK Jan CZE 40.81
Egermaier Martin CZE 40.81
C2 men 500 m sprint
1 Korovashkov Alexey RUS 01:41.07
Shtyl Ivan RUS 01:41.07
2 DUMITRESCU LAZAR Liviu Alrexandru ROU 01:43.22
Mihalachi Victor ROU 01:43.22
3 Kaczor Tomasz POL 01:43.97
SLOMINSKI Vincent POL 01:43.97
4 SHUKLIN Jevgenij LTU 01:44.07
Gadeikis Tomas LTU 01:44.07
5 Rabchanka Dzmitry BLR 01:44.52
Vauchetski Aliaksandr BLR 01:44.52
6 IANCHUK Dmytro UKR 01:44.79
MISHUK Taras UKR 01:44.79
7 Nuck Robert GER 01:45.26
Holtz Stefan GER 01:45.26
8 Bezugliy Sergiy AZE 01:45.76
KUPIN Oleksii AZE 01:45.76
9 TARNOVSKYI Oleg MDA 01:50.05
TARNOVSKYI Serghei MDA 01:50.05
C2 women 500 m sprint
1 LAKATOS Zsanett HUN 02:05.88
Takacs Kincso HUN 02:05.88
2 KASTSIUCHENKA Daryna BLR 02:06.08
KLIMAVA Volha BLR 02:06.08
3 Marasanova Natalia RUS 02:10.99
ROMASENKO Olesia RUS 02:10.99
4 SOUCKOVA Lenka CZE 02:16.29
JEZOVA Jana CZE 02:16.29
5 VOLOVCHYK Oleksandra UKR 02:19.93
IHUMIENOVA Lidiia UKR 02:19.93
6 RODRÍGUEZ Raquel ESP 02:24.35
CASAL Jenifer ESP 02:24.35
C2 men 1.000 m sprint
1 Vasbanyai Henrik HUN 03:31.45
Mike Robert HUN 03:31.45
2 Korovashkov Alexey RUS 03:32.79
Pervukhin Ilya RUS 03:32.79
3 Radon Jaroslav CZE 03:35.47
Dvorak Filip CZE 03:35.47
4 OELTZE Yul GER 03:36.01
Verch Ronald GER 03:36.01
5 Campos Antonio ESP 03:36.26
Romero Diego ESP 03:36.26
6 Bahdanovich Andrei BLR 03:38.94
Bahdanovich Aliaksandr BLR 03:38.94
7 Bezugliy Sergiy AZE 03:39.17
KUPIN Oleksii AZE 03:39.17
8 Kaczor Tomasz POL 03:41.14
SLOMINSKI Vincent POL 03:41.14
9 DUMITRESCU LAZAR Liviu Alrexandru ROU 03:45.36
Mihalachi Victor ROU 03:45.36
C4 men 1.000 m sprint
1 Rabchanka Dzmitry BLR 03:17.91
Vaitsishkin Dzmitry BLR 03:17.91
Harazha Dzianis BLR 03:17.91
Vauchetski Aliaksandr BLR 03:17.91
2 Vass Andras HUN 03:19.32
Kiss Tamas HUN 03:19.32
Sarudi Pal HUN 03:19.32
Varga David HUN 03:19.32
3 KOVALENKO Denys UKR 03:20.01
AKHADOV Elnur UKR 03:20.01
IANCHUK DMYTRO UKR 03:20.01
MISHUK Taras UKR 03:20.01
4 Shamshurin Kirill RUS 03:20.91
Ishmukhamedov Rasul RUS 03:20.91
Petrov Dmitry RUS 03:20.91
MELANTYEV Viktor RUS 03:20.91
5 MÜLLER Michael GER 03:21.44
Leue Erik GER 03:21.44
KRETSCHMER Peter GER 03:21.44
HENNIG Sebastian GER 03:21.44
6 Kuleta Piotr POL 03:22.12
Grzybowski Marcin POL 03:22.12
BARNIAK Tomasz POL 03:22.12
KAMINSKI Mateusz POL 03:22.12
7 Koranda Lukas CZE 03:24.02
DUBSKY Vaclav CZE 03:24.02
Miskovsky Radek CZE 03:24.02
RUSO Vojtěch CZE 03:24.02
Gheoca Gabriel ROU DSQ
Condrat Petre ROU DSQ
Chirila Iosif ROU DSQ
Comanici Florin ROU DSQ