SPRINT

2012 ECh Zagreb, CRO

K1 men 200 m sprint
1 NOVAKOVIC Marko SRB 00:34.431
2 Beaumont Maxime FRA 00:34.479
3 McKeever Edward GBR 00:34.499
4 KHARYTONOV Oleg UKR 00:34.587
5 Siemionowski Piotr POL 00:34.679
6 NAVAKAUSKAS Ignas LTU 00:34.795
7 Piatrushenka Raman BLR 00:34.887
8 DUDAS Miklos HUN 00:34.931
9 Ostrom Petter SWE 00:35.727
K1 men 200 m LTA sprint
1 SERBAN Iulian ROU 00:42.775
2 TESTA Andrea ITA 00:44.251
3 FARINEAUX Martin FRA 00:44.879
4 GARCIA GARCIA Jonas ESP 00:45.379
5 ZVACKO Zdravko CRO 00:50.499
6 STRABURZYNSKI Marcin POL 00:52.559
7 PAL Bence HUN 00:55.475
8 SUSKYI Andrii UKR 00:58.183
K1 men 200 m TA sprint
1 SWOBODA Markus Mendy AUT 00:44.102
2 MOZDZIERSKI Tomasz POL 00:48.042
3 BENCZE Janos HUN 00:49.126
4 DI LELIO Guiseppe ITA 00:50.278
5 DELANNOY Gautier FRA 00:52.342
6 SYNIUK Mykola UKR 01:08.942
K1 women 200 m sprint
1 DOUCHEV JANIC Natasa HUN 00:39.372
2 Walczykiewicz Marta POL 00:39.652
3 Portela Rivas Teresa POR 00:40.376
4 Mikkonen Jenni FIN 00:40.608
5 TSISHKEVICH Marharyta BLR 00:40.736
6 Moldovan Nikolina SRB 00:41.048
7 JANIC Ponomarenko Spela SLO 00:41.164
8 Walker Jessica GBR 00:41.800
9 Klinova Inna UKR 00:42.024
K1 women 200 m LTA sprint
1 LULEA Mihaela ROU 00:57.415
2 ELVIRA LOPEZ Silvia ESP 00:57.811
3 CHIPPINGTON Jeanette GBR 01:04.647
4 BELLATO Lorella ITA 01:06.727
5 KOPEC Agnieszka POL 01:21.259
6 KAJDI Katalin HUN 01:24.347
K1 men 500 m sprint
1 Gustafsson Anders SWE 01:36.858
2 DOSTAL Josef CZE 01:36.998
2 Twardowski Marek POL 01:36.998
4 Saies Sistiaga Ekaitz ESP 01:38.438
5 Jankovec Martin SVK 01:39.066
6 Ribeiro Joao POR 01:39.166
7 Lecrubier Vincent FRA 01:39.602
8 Szalai Tamas HUN 01:39.758
9 LIEBSCHER Tom GER 01:40.370
K1 women 500 m sprint
1 Wagner-Augustin Katrin GER 01:49.300
2 Kozak Danuta HUN 01:49.948
3 JANIC Ponomarenko Spela SLO 01:51.252
4 Cawthorn Rachel GBR 01:51.732
5 HANSEN Henriette DEN 01:52.352
6 Wojnarowska Ewelina POL 01:53.124
7 Lehaci Ana Roxana AUT 01:54.052
8 Idem Josefa ITA 01:54.112
9 TROEL Sarah FRA 01:54.480
K1 men 1.000 m sprint
1 Hoff Max GER 0:03:27.214
2 Poulsen Rene DEN 0:03:29.326
3 CUBELOS Francisco ESP 0:03:29.422
4 Larsen Eirik Veraas NOR 0:03:31.610
5 Yurenia Aleh BLR 0:03:32.078
6 Zakrajsek Jost SLO 0:03:32.882
7 Benassi Maximilian ITA 0:03:33.190
8 Gustafsson Anders SWE 0:03:34.038
9 Havel Daniel CZE 0:03:51.478
K1 women 1.000 m sprint
1 Wardowicz Malgorzata POL 0:04:01.023
2 Hoermann Silke GER 0:04:02.251
3 Lehaci Ana Roxana AUT 0:04:02.867
4 FARKASDI Ramona HUN 0:04:04.551
5 Haaze Eef NED 0:04:06.815
6 Adamova Anna CZE 0:04:07.639
7 Gafni Adi ISR 0:04:09.331
8 HORVAT-PANDA Antonia SRB 0:04:13.599
9 IVANOVOVA Dana SVK 0:04:18.203
K1 men 5.000 m sprint
1 Yurenia Aleh BLR 20:33.221
2 Hoff Max GER 20:34.245
3 NOE Milan HUN 21:10.717
4 Salbu Daniel NOR 21:23.601
5 ADAM Jakub CZE 21:30.565
6 Zakrajsek Jost SLO 21:45.449
7 Tsurkan Vitaliy UKR 22:07.953
8 Cosgaya Noriega Diego ESP 22:25.137
9 DANKO Juraj SVK 22:38.513
10 Olszewski Tomasz POL 22:39.525
11 VINCENZI Filippo ITA 23:02.745
12 LIPOVAC Marko CRO 23:40.373
13 ALAVERDYAN Vladimir ARM 23:54.873
Koenders Robin NED DNF
Fernandes David POR DNF
DIETRICH Miika FIN DNF
K1 women 5.000 m sprint
1 CSAY Renata HUN 22:46.576
2 Barrios Eva ESP 23:00.888
3 Wagner-Augustin Katrin GER 23:01.440
4 BEDOECS KRISZTINA AUT 23:01.576
5 Faldum Berenike BUL 23:23.896
6 Belcher Lani GBR 23:30.340
7 Galushko Ludmyla UKR 23:30.860
8 Wardowicz Malgorzata POL 23:51.316
9 Adamova Anna CZE 24:09.648
10 IVANOVOVA Dana SVK 24:28.600
11 BURGO Irene ITA 25:02.704
12 Haaze Eef NED 25:07.316
13 TUCA Digna LAT 25:12.552
14 Gafni Adi ISR 25:21.868
15 EGAN Jennifer IRL 26:13.452
PIPITSOULI Sofia GRE DNF
Brun-Lie Agnes NOR DNF
K2 men 200 m sprint
1 Heath Liam GBR 00:31.596
Schofield Jonathan GBR 00:31.596
2 Rauhe Ronald GER 00:31.780
Ems Jonas GER 00:31.780
3 SZYPULA Sebastian POL 00:31.904
PUTTO Dawid POL 00:31.904
4 Hybois Arnaud FRA 00:31.940
Jouve Sebastien FRA 00:31.940
4 Balciunas Egidijus LTU 00:31.940
NAVAKAUSKAS Ignas LTU 00:31.940
6 Sik Marton HUN 00:31.992
Bee Istvan HUN 00:31.992
7 SCHILL Fredrik SWE 00:32.040
Svanqvist Christian SWE 00:32.040
8 Piatrushenka Raman BLR 00:32.064
Makhneu Vadzim BLR 00:32.064
9 Mitrea Ionut ROU 00:32.324
MADA Bogdan ROU 00:32.324
K2 women 200 m sprint
1 WEBER Franziska GER 00:35.878
Dietze Tina GER 00:35.878
2 Khudzenka Volha BLR 00:35.994
PAUTARAN Maryna BLR 00:35.994
3 Vasconcelos Joana POR 00:36.154
Gomes Beatriz POR 00:36.154
4 Nordlow Josefin SWE 00:36.318
Johansson Karin SWE 00:36.318
5 Walczykiewicz Marta POL 00:36.354
KOWALCZYK Agnieszka POL 00:36.354
6 Schuring Yvonne AUT 00:37.050
Schwarz Viktoria AUT 00:37.050
7 SZILVASY Nora HUN 00:37.222
SZABO Petra HUN 00:37.222
8 Manchon Beatriz ESP 00:37.254
Smidakova Jana ESP 00:37.254
9 Kmetova Ivana SVK 00:37.634
Kohlova Martina SVK 00:37.634
K2 men 500 m sprint
1 Hybois Arnaud FRA 01:27.094
Jouve Sebastien FRA 01:27.094
2 Stanojevic Dusko SRB 01:27.382
Pajic Dejan SRB 01:27.382
3 Piatrushenka Raman BLR 01:27.390
Makhneu Vadzim BLR 01:27.390
4 Cosgaya Noriega Diego ESP 01:28.734
Hernanz Agueria Javier ESP 01:28.734
5 PINTER Mark HUN 01:29.062
Kugler Attila HUN 01:29.062
6 Ioneticu Toni ROU 01:29.818
Vasile Stefan ROU 01:29.818
7 LEBAN Lovro SLO 01:30.262
KUK Rok SLO 01:30.262
8 BARSK Johannes SWE 01:30.338
Leijonborg David SWE 01:30.338
9 Ricchetti Alberto ITA 01:31.146
Regazzoni Alberto ITA 01:31.146
K2 women 500 m sprint
1 Kovacs Katalin HUN 01:38.704
DOUCHEV JANIC Natasa HUN 01:38.704
2 Khudzenka Volha BLR 01:39.144
PAUTARAN Maryna BLR 01:39.144
3 Naja Karolina POL 01:39.292
Mikolajczyk Beata POL 01:39.292
4 WEBER Franziska GER 01:40.016
Dietze Tina GER 01:40.016
5 Schuring Yvonne AUT 01:40.792
Schwarz Viktoria AUT 01:40.792
6 Nordlow Josefin SWE 01:41.068
Johansson Karin SWE 01:41.068
7 Manchon Beatriz ESP 01:41.280
Smidakova Jana ESP 01:41.280
8 Delattre Marie FRA 01:41.896
GUYOT Sarah FRA 01:41.896
9 Kmetova Ivana SVK 01:43.128
Kohlova Martina SVK 01:43.128
K2 men 1.000 m sprint
1 Dombi Rudolf HUN 0:03:13.981
Kokeny Roland HUN 0:03:13.981
2 Hollstein Martin GER 0:03:15.011
Ihle Andreas GER 0:03:15.011
3 Gelle Peter SVK 0:03:15.551
Vlcek Erik SVK 0:03:15.551
4 Stanojevic Dusko SRB 0:03:16.971
Pajic Dejan SRB 0:03:16.971
5 LEBAN Lovro SLO 0:03:17.041
KUK Rok SLO 0:03:17.041
6 SZANDRACH Pawel POL 0:03:17.551
Kujawski Mariusz POL 0:03:17.551
7 Salbu Daniel NOR 0:03:17.871
Solhaug Jo Sondre NOR 0:03:17.871
8 ALUPERE Kaarel EST 0:03:18.965
Tootsi Tarmo EST 0:03:18.965
9 Wraae Knudsen Kim DEN 0:03:22.981
Staer Emil DEN 0:03:22.981
K2 women 1.000 m sprint
1 Naja Karolina POL 0:03:39.096
Mikolajczyk Beata POL 0:03:39.096
2 Karasz Anna HUN 0:03:40.740
Vad Ninetta HUN 0:03:40.740
3 Manchon Beatriz ESP 0:03:41.760
Smidakova Jana ESP 0:03:41.760
4 Faldum Berenike BUL 0:03:45.072
Nedeva Daniela BUL 0:03:45.072
5 Roger Anna SWE 0:03:46.724
Andersson Emma SWE 0:03:46.724
6 MOEN Louise NOR 0:03:47.388
Brun-Lie Agnes NOR 0:03:47.388
7 Zhuk Lyudmyla UKR 0:03:50.244
Galushko Ludmyla UKR 0:03:50.244
K4 women 500 m sprint
1 Leonhardt Carolin GER 0:01:32.176
WEBER Franziska GER 0:01:32.176
Wagner-Augustin Katrin GER 0:01:32.176
Dietze Tina GER 0:01:32.176
2 Pamialova Iryna BLR 0:01:33.356
Papok Nadzeya BLR 0:01:33.356
Khudzenka Volha BLR 0:01:33.356
PAUTARAN Maryna BLR 0:01:33.356
3 Szabo Gabriella HUN 0:01:34.832
Kozak Danuta HUN 0:01:34.832
Kovacs Katalin HUN 0:01:34.832
Fazekas Krisztina HUN 0:01:34.832
4 Walker Jessica GBR 0:01:35.840
Cawthorn Rachel GBR 0:01:35.840
Hannah Angela GBR 0:01:35.840
Sawers Louisa GBR 0:01:35.840
5 Rodrigues Helena POR 0:01:36.032
Portela Rivas Teresa POR 0:01:36.032
Vasconcelos Joana POR 0:01:36.032
Gomes Beatriz POR 0:01:36.032
6 KOWALCZYK Agnieszka POL 0:01:36.344
Wojnarowska Ewelina POL 0:01:36.344
Krukowska Magdalena POL 0:01:36.344
Wardowicz Malgorzata POL 0:01:36.344
7 Hegyi Zomilla ESP 0:01:39.216
CONTRERAS Isabel ESP 0:01:39.216
Molanes Costa Sonia ESP 0:01:39.216
Corbera Munoz Maria ESP 0:01:39.216
8 Delattre Marie FRA 0:01:39.296
MAYER Joanne FRA 0:01:39.296
GUYOT Sarah FRA 0:01:39.296
TULEAU Gabrielle FRA 0:01:39.296
9 BORHA Roxana ROU 0:01:39.772
PALEU Iuliana ROU 0:01:39.772
PLESCA Bianca ROU 0:01:39.772
Lauric Irina ROU 0:01:39.772
K4 men 1.000 m sprint
1 Wraae Knudsen Kim DEN 02:51.947
Poulsen Rene DEN 02:51.947
Staer Emil DEN 02:51.947
Bleibach Kasper DEN 02:51.947
2 Neagu Traian ROU 02:52.239
Ioneticu Toni ROU 02:52.239
Vasile Stefan ROU 02:52.239
Gavrila Petrus ROU 02:52.239
3 ZORIC Milenko SRB 02:52.959
HOLPERT Ervin SRB 02:52.959
ALEKSIC Aleksandar SRB 02:52.959
TERZIC Dejan SRB 02:52.959
4 Gross Marcus GER 02:53.959
BROECKL Norman GER 02:53.959
Hoff Max GER 02:53.959
WIESKOETTER Tim GER 02:53.959
5 Toth David HUN 02:54.119
Kammerer Zoltan HUN 02:54.119
Kulifai Tamas HUN 02:54.119
Pauman Daniel HUN 02:54.119
6 Riszdorfer Richard SVK 02:55.111
Riszdorfer Michal SVK 02:55.111
Vlcek Erik SVK 02:55.111
Tarr Juraj SVK 02:55.111
7 Miadzvedzeu Pavel BLR 02:55.147
Yermakou Aliaksandr BLR 02:55.147
SIDARAU Pavel BLR 02:55.147
BIALKO Vitaliy BLR 02:55.147
8 PENA Inigo ESP 02:56.371
Prieto Valera Borja ESP 02:56.371
BRAVO Alvaro ESP 02:56.371
PINA Diegp ESP 02:56.371
9 Davidek Pavel CZE 02:58.015
KUCERA Patrik CZE 02:58.015
SPICAR Jakub CZE 02:58.015
ADAM Jakub CZE 02:58.015
C1 men 200 m sprint
1 Demyanenko Valentin AZE 00:38.752
2 BENAVIDEZ LOPES Alfonso ESP 00:38.968
3 SHUKLIN Jevgenij LTU 00:39.060
4 Harazha Dzianis BLR 00:39.340
5 Jezierski Andrzej IRL 00:40.104
6 Tsekhosh Vyacheslav UKR 00:40.272
7 Ginter Adam POL 00:40.424
8 Hagara Lubomir SVK 00:40.584
9 Simart Thomas FRA 00:40.676
C1 women 200 m sprint
1 STAMENOVA Staniliya BUL 00:48.916
2 CORDELIER Sophie FRA 00:50.088
3 ALOKHINA Olga UKR 00:50.104
4 JEZOVA Jana CZE 00:50.112
5 Herasimenka Katsiaryna BLR 00:50.596
6 Takacs Kincso HUN 00:51.104
7 DUERR Cathrin GER 00:51.768
8 SANTOS Maria POR 00:52.916
9 SUTTLE Lisa GBR 00:53.808
C1 men 500 m sprint
1 Goubel Mathieu FRA 01:47.495
2 FUKSA Martin CZE 01:48.211
3 Cal David Figueroa ESP 01:48.567
4 Chirila Iosif ROU 01:49.291
5 Maksymchuk Oleksander UKR 01:49.607
5 Verch Ronald GER 01:49.607
7 GRIGOROV Aleksandar BUL 01:51.003
8 Mike Robert HUN 01:51.411
Zhukouski Aliaksandr BLR DSQ
C1 men 1.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 0:03:50.726
2 Goubel Mathieu FRA 0:03:51.462
3 Zhukouski Aliaksandr BLR 0:03:54.102
4 FUKSA Martin CZE 0:03:54.126
5 Cal David Figueroa ESP 0:03:55.166
6 Chirila Iosif ROU 0:03:55.726
7 SLOMINSKI Vincent POL 0:03:56.250
8 Varga David HUN 0:03:56.842
9 Kiligkaridis Andreas GRE 0:04:11.462
C1 men 5.000 m sprint
1 Comanici Florin ROU 22:55.509
2 Campos Manuel Antonio ESP 23:21.833
3 RUSNAK Matej SVK 23:31.905
4 Ruzicic Dusan SRB 23:43.029
5 Ljubek Nikica CRO 23:55.113
6 YANCHUK Dmitriy UKR 24:18.377
7 Sarudi Pal HUN 24:37.969
8 Koranda Lukas CZE 24:48.225
9 Craciun Sergiu ITA 25:09.817
10 Kandratsiuk Anatoli BLR 25:14.165
11 Verch Ronald GER 25:55.881
12 MARINKOVIC Velibor BIH 26:14.397
DUBIAK Bartosz POL DNF
GRIGOROV Aleksandar BUL DNF
Kiligkaridis Andreas GRE DNF
C2 men 200 m sprint
1 Labuckas Raimundas LTU 00:35.956
Gadeikis Tomas LTU 00:35.956
2 Rabchanka Dzmitry BLR 00:36.820
Vauchetski Aliaksandr BLR 00:36.820
3 SANTINI Daniele ITA 00:37.472
INCOLLINGO Luca ITA 00:37.472
4 LUBNIEWSKI Michal POL 00:37.588
POSPIECH Daniel POL 00:37.588
5 DUMITRESCU LAZAR Alexandru ROU 00:38.096
Mihalachi Victor ROU 00:38.096
6 LANTOS Adam HUN 00:38.144
Nagy Peter HUN 00:38.144
7 Wylenzek Tomasz GER 00:38.472
Holtz Stefan GER 00:38.472
8 VERGELES Vitaliy UKR 00:38.660
KAMERYLOV Denys UKR 00:38.660
9 Fernandez David ESP 00:40.348
Bouza Jose Luis ESP 00:40.348
C2 men 500 m sprint
1 Radon Jaroslav CZE 01:39.564
Dvorak Filip CZE 01:39.564
2 DUMITRESCU LAZAR Alexandru ROU 01:40.028
Mihalachi Victor ROU 01:40.028
3 VERGELES Vitaliy UKR 01:40.792
KAMERYLOV Denys UKR 01:40.792
4 Wylenzek Tomasz GER 01:40.900
Holtz Stefan GER 01:40.900
5 Rabchanka Dzmitry BLR 01:41.312
Vauchetski Aliaksandr BLR 01:41.312
6 Kruk Mariusz POL 01:41.336
POSPIECH Daniel POL 01:41.336
7 SANTINI Daniele ITA 01:41.396
INCOLLINGO Luca ITA 01:41.396
8 Vasbanyai Henrik HUN 01:41.416
Nemeth Szabolcs HUN 01:41.416
9 CHIRILA Vasile MDA 01:43.800
Turcan Andrei MDA 01:43.800
C2 men 1.000 m sprint
1 DUMITRESCU LAZAR Alexandru ROU 0:03:35.020
Mihalachi Victor ROU 0:03:35.020
2 KRETSCHMER Peter GER 0:03:35.544
KUSCHELA Kurt GER 0:03:35.544
3 Bahdanovich Andrei BLR 0:03:35.744
Bahdanovich Aliaksandr BLR 0:03:35.744
4 Vartolomei Mikhail ITA 0:03:37.876
Craciun Sergiu ITA 0:03:37.876
5 Radon Jaroslav CZE 0:03:38.420
Dvorak Filip CZE 0:03:38.420
6 Safran Matyas HUN 0:03:39.772
Nagy Peter HUN 0:03:39.772
7 Fernandez David ESP 0:03:40.304
Bouza Jose Luis ESP 0:03:40.304
8 VERGELES Vitaliy UKR 0:03:48.560
KAMERYLOV Denys UKR 0:03:48.560
SITKOWSKI Jakub POL DSQ
POSPIECH Daniel POL DSQ
C4 men 1.000 m sprint
1 Rabchanka Dzmitry BLR 0:03:22.139
Vaitsishkin Dzmitry BLR 0:03:22.139
Harazha Dzianis BLR 0:03:22.139
Vauchetski Aliaksandr BLR 0:03:22.139
2 Chirila Iosif ROU 0:03:23.551
Costache Catalin ROU 0:03:23.551
Simion Mihail ROU 0:03:23.551
Comanici Florin ROU 0:03:23.551
3 Toth Marton HUN 0:03:25.799
Mike Robert HUN 0:03:25.799
Vasbanyai Henrik HUN 0:03:25.799
Nemeth Szabolcs HUN 0:03:25.799
4 Koranda Lukas CZE 0:03:28.559
DRAHOKOUPIL Dan CZE 0:03:28.559
JANDA Tomas CZE 0:03:28.559
Miskovsky Radek CZE 0:03:28.559
5 NEDASHKOVSKIY Viktor UKR 0:03:31.907
KUCHMEY Bogdan UKR 0:03:31.907
MATVIYCHUK Mikola UKR 0:03:31.907
Kruk Petro UKR 0:03:31.907
6 SITKOWSKI Jakub POL 0:03:42.623
SLOMINSKI Vincent POL 0:03:42.623
DUBIAK Bartosz POL 0:03:42.623
Kudla Michal POL 0:03:42.623
V1 men 200 m LTA sprint
1 BOWITZKY Gerhard GER 00:54.135
2 MAHONEY Patrick GBR 00:54.595
3 BERNARD Ronan FRA 00:58.987
4 MARCHESINI Riccardo ITA 00:59.171
5 RIGO Imre HUN 00:59.743
6 STRABURZYNSKI Marcin POL 01:01.475
7 MARTIN PINO Manuel ESP 01:01.639
8 TABANTES Oleksandr UKR 01:05.143