SPRINT

2011 ECh Belgrade, SRB

K1 men 200 m sprint
1 Siemionowski Piotr POL 35.418
2 Molnar Peter HUN 35.460
3 McKeever Edward GBR 35.538
4 KHARYTONOV Oleg UKR 35.622
5 Ostrom Petter SWE 35.706
6 Zerial Michele ITA 35.754
7 Saies Sistiaga Ekaitz ESP 35.826
8 Boejesen Jimmy DEN 36.234
9 Svab Filip CZE 36.312
K1 women 200 m sprint
1 Lobova Natalia RUS 40.120
2 Portela Rivas Teresa ESP 40.282
3 Portela Rivas Teresa POR 40.300
4 Mikkonen Jenni FIN 40.546
5 Walczykiewicz Marta POL 40.576
6 OSIPENKO-RODOMSKA Inna UKR 40.708
7 Moldovan Nikolina SRB 40.894
8 Walker Jessica GBR 41.296
9 Kozak Danuta HUN 41.584
K1 men 500 m sprint
1 Postrygay Yuri RUS 1:39.418
2 Gustafsson Anders SWE 1:39.532
3 Bleibach Kasper DEN 1:39.550
4 Mittelstedt Paul GER 1:39.610
5 Kirchev Miroslav BUL 1:39.910
6 Saies Sistiaga Ekaitz ESP 1:40.648
7 Miadzvedzeu Pavel BLR 1:41.140
8 Kugler Attila HUN 1:41.314
9 Koenders Robin NED 1:41.590
K1 women 500 m sprint
1 Kozak Danuta HUN 1:51.552
2 OSIPENKO-RODOMSKA Inna UKR 1:53.154
3 Wojnarowska Ewelina POL 1:54.204
4 HANSEN Henriette DEN 1:54.642
5 Portela Rivas Teresa POR 1:54.726
6 Lobova Natalia RUS 1:54.750
7 Paldanius Sofia SWE 1:55.056
8 Rikala Anne FIN 1:56.166
9 Cawthorn Rachel GBR 1:56.802
K1 men 1.000 m sprint
1 Hoff Max GER 3:22.485
2 Yurenia Aleh BLR 3:25.029
3 Pimenta Fernando POR 3:25.881
4 Tomicevic Marko SRB 3:25.935
5 Larsen Eirik Veraas NOR 3:26.157
6 Poulsen Holten Rene DEN 3:27.615
7 Kirchev Miroslav BUL 3:27.699
8 Benassi Maximilian ITA 3:31.371
9 Dombvari Bence HUN 3:39.141
K1 women 1.000 m sprint
1 Kovacs Katalin HUN 3:55.232
2 Nadj Antonija SRB 3:57.716
3 Dzienyszewska Edyta POL 4:02.732
4 Vasylevska Mariya UKR 4:03.950
5 Haaze Eef NED 4:04.436
6 Lauric Irina ROU 4:05.414
7 Sobetova Vera RUS 4:06.062
8 Lehaci Ana Roxana AUT 4:08.228
9 Paldanius Sofia SWE 4:14.210
K1 men 5.000 m sprint
1 Yurenia Aleh BLR 20:45.612
2 Larsen Eirik Veraas NOR 20:45.966
3 Poulsen Holten Rene DEN 21:04.908
4 Mittelstedt Paul GER 21:31.968
5 Rosolski Rafal POL 21:33.678
6 Pauman Daniel HUN 21:34:290
7 Soucek Jan CZE 21:41.064
8 Medvedev Ilya RUS 21:43.878
9 Gustafsson Anders SWE 21:51.216
10 Zakrajsek Jost SLO 21:52.794
11 Tomicevic Marko SRB 22:18.558
12 Gelle Peter SVK 22:33.090
13 Kopystynski Roman UKR 22:34.170
14 Zalupe Kristaps LAT 22:47.736
15 Koenders Robin NED 22:48.810
16 Gubser David SUI 23:41.880
Benassi Maximilian ITA DNF
Vanovac Vanja BIH DNF
Pimenta Fernando POR DSQ
K1 women 5.000 m sprint
1 PAUTARAN Maryna BLR 23:12.661
2 Belcher Lani GBR 23:21.415
3 Galushko Ludmyla UKR 23:28.315
4 Csipes Tamara HUN 23:41.377
5 Lehaci Ana Roxana AUT 23:42.265
6 Faldum Berenike BUL 23:54.577
7 Cicali Stefania ITA 24:11.023
8 Adamova Anna CZE 24:20.293
9 EGAN Jennifer IRL 24:21.565
10 Haaze Eef NED 24:30.997
11 Sousa Joana POR 24:34.465
12 Sheriff Lisa NOR 25:01.075
13 Krukowska Magdalena POL 25:41.581
14 Bardakli Alexandra GRE 27:21.313
Ruge Gesine GER DNF
Lavrova Anastasia RUS DNF
K2 men 200 m sprint
1 Heath Liam GBR 32.487
Schofield Jonathan GBR 32.487
2 Piatrushenka Raman BLR 32.775
Makhneu Vadzim BLR 32.775
3 Svensson Anders SWE 32.859
Svanqvist Christian SWE 32.859
4 Straume Krists LAT 32.859
Rumjancevs Alexejs LAT 32.859
5 Bee Istvan HUN 32.871
Sik Marton HUN 32.871
6 Zoric Dragan SRB 32.931
Filipovic Ognjen SRB 32.931
7 Perez Rial Carlos ESP 32.979
Craviotto Rivero Saul ESP 32.979
8 Nikolaev Alexander RUS 33.009
Dyachenko Alexander RUS 33.009
9 Rauhe Ronald GER 33.201
Ems Jonas GER 33.201
K2 women 200 m sprint
1 Kozak Danuta HUN 37.820
Kovacs Katalin HUN 37.820
2 Dietze Tina GER 38.036
WEBER Franziska GER 38.036
3 PAUTARAN Maryna BLR 38.300
Khudzenka Volha BLR 38.300
4 Nordlow Josefin SWE 38.450
Johansson Karin SWE 38.450
5 Proskurina Natalia RUS 38.546
Kudinova Svetlana RUS 38.546
6 Mikolajczyk Beata POL 38.708
Konieczna Aneta POL 38.708
7 Gomes Beatriz POR 38.756
Vasconcelos Joana POR 38.756
8 Schuring Yvonne AUT 39.050
Schwarz Viktoria AUT 39.050
9 Moldovan Nikolina SRB 39.194
Moldovan Olivera SRB 39.194
K2 men 500 m sprint
1 Makhneu Vadzim BLR 1:30.355
Piatrushenka Raman BLR 1:30.355
2 Gelle Peter SVK 1:30.601
Vlcek Erik SVK 1:30.601
3 Ribeiro Joao POR 1:30.739
Silva Emanuel POR 1:30.739
4 Pajic Dejan SRB 1:31.231
Stanojevic Dusko SRB 1:31.231
5 Pogreban Vasily RUS 1:31.567
Yurchenko Vitaly RUS 1:31.567
6 Toth David HUN 1:32.725
Kulifai Tamas HUN 1:32.725
7 Ihle Andreas GER 1:32.839
Hollstein Martin GER 1:32.839
8 Solhaug Jo Sondre NOR 1:33.775
Salbu Daniel NOR 1:33.775
9 Porcarasu Justin ROU 1:33.811
Costea Dan ROU 1:33.811
K2 women 500 m sprint
1 Csipes Tamara HUN 1:40.207
Kovacs Katalin HUN 1:40.207
2 Mikolajczyk Beata POL 1:40.339
Konieczna Aneta POL 1:40.339
3 Salakhova Juliana RUS 1:41.671
Sergeeva Anastasia RUS 1:41.671
4 Schwarz Viktoria AUT 1:42.703
Schuring Yvonne AUT 1:42.703
5 Nordlow Josefin SWE 1:44.155
Johansson Karin SWE 1:44.155
6 Moldovan Olivera SRB 1:44.437
Moldovan Nikolina SRB 1:44.437
7 Ruge Gesine GER 1:44.503
Wassmuth Conny GER 1:44.503
8 Kmetova Ivana SVK 1:44.605
Kohlova Martina SVK 1:44.605
9 Hannah Angela GBR 1:45.469
Belcher Lani GBR 1:45.469
K2 men 1.000 m sprint
1 Ihle Andreas GER 3:07.095
Hollstein Martin GER 3:07.095
2 Yurchenko Vitaly RUS 3:07.827
Pogreban Vasily RUS 3:07.827
3 Kokeny Roland HUN 3:08.205
Dombi Rudolf HUN 3:08.205
4 Trefil Lukas CZE 3:09.333
Davidek Pavel CZE 3:09.333
5 Oscarsson Markus SWE 3:09.501
Nillson Henrik SWE 3:09.501
6 Solhaug Jo Sondre NOR 3:10.581
Salbu Daniel NOR 3:10.581
7 Miadzvedzeu Pavel BLR 3:10.839
Yermakou Aliaksandr BLR 3:10.839
8 Staer Emil DEN 3:11.103
Wraae Knudsen Kim DEN 3:11.103
9 Jankovec Martin SVK 3:18.579
Martinek Tomas SVK 3:18.579
K2 women 1.000 m sprint
1 Csipes Tamara HUN 3:31.741
Szabo Gabriella HUN 3:31.741
2 WEBER Franziska GER 3:32.629
Dietze Tina GER 3:32.629
3 Sergeeva Anastasia RUS 3:34.927
Salakhova Juliana RUS 3:34.927
4 Naja Karolina POL 3:38.515
Wardowicz Malgorzata POL 3:38.515
5 Fagioli Alice ITA 3:39.211
Cicali Stefania ITA 3:39.211
6 Faldum Berenike BUL 3:41.653
Nedeva Daniela BUL 3:41.653
7 Esteves Ines POR 3:46.057
Sousa Joana POR 3:46.057
8 Galushko Ludmyla UKR 3:47.653
Zhuk Lyudmyla UKR 3:47.653
9 Andersson Emma SWE 3:49.873
Roger Anna SWE 3:49.873
K4 women 500 m sprint
1 Pamialova Iryna BLR 1:33.088
Papok Nadzeya BLR 1:33.088
Khudzenka Volha BLR 1:33.088
PAUTARAN Maryna BLR 1:33.088
2 Szabo Gabriella HUN 1:34.006
Karasz Anna HUN 1:34.006
Benedek Dalma HUN 1:34.006
Kozak Danuta HUN 1:34.006
3 Dietze Tina GER 1:34.834
Hoermann Silke GER 1:34.834
WEBER Franziska GER 1:34.834
Leonhardt Carolin GER 1:34.834
4 Vasconcelos Joana POR 1:35.392
Rodrigues Helena POR 1:35.392
Gomes Beatriz POR 1:35.392
Portela Rivas Teresa POR 1:35.392
5 Major-Kubik Renata SRB 1:36.640
Nadj Antonija SRB 1:36.640
Tibor Marta SRB 1:36.640
Panda Antonia SRB 1:36.640
6 Mason Hayleigh GBR 1:37.030
Edmonds Abigail GBR 1:37.030
Sawers Louisa GBR 1:37.030
Walker Jessica GBR 1:37.030
7 Naja Karolina POL 1:37.090
Dzienyszewska Edyta POL 1:37.090
Krukowska Magdalena POL 1:37.090
Wojnarowska Ewelina POL 1:37.090
8 Matouskova Lucie CZE 1:37.156
Adamova Anna CZE 1:37.156
Blahova Jana CZE 1:37.156
Sebestova Jana CZE 1:37.156
9 Smidakova Jana ESP 1:39.250
Marin Isabel ESP 1:39.250
Garcia Maria Isabel ESP 1:39.250
Barrios Eva ESP 1:39.250
K4 men 1.000 m sprint
1 Pimenta Fernando POR 2:49.618
Ribeiro Joao POR 2:49.618
Silva Emanuel POR 2:49.618
Fernandes David POR 2:49.618
2 Hoff Max GER 2:49.960
Gross Marcus GER 2:49.960
BROECKL Norman GER 2:49.960
Gleinert Robert GER 2:49.960
3 Gavrila Ionel ROU 2:50.056
Vasile Stefan ROU 2:50.056
Ioneticu Toni ROU 2:50.056
Neagu Traian ROU 2:50.056
4 Vereckei Akos HUN 2:50.128
Kammerer Zoltan HUN 2:50.128
Boros Gergely HUN 2:50.128
Kucsera Gabor HUN 2:50.128
5 Abalmasau Aliaksei BLR 2:51.238
Makhneu Vadzim BLR 2:51.238
Piatrushenka Raman BLR 2:51.238
Litvinchuk Artur BLR 2:51.238
6 Vasilev Anton RUS 2:51.394
Ryakhov Anton RUS 2:51.394
Zestkov Oleg RUS 2:51.394
Medvedev Ilya RUS 2:51.394
7 Havel Daniel CZE 2:51.904
Sterba Jan CZE 2:51.904
Horsky Ondrej CZE 2:51.904
Soucek Jan CZE 2:51.904
8 Ricchetti Alberto ITA 2:52.954
Scaduto Antonio ITA 2:52.954
Facchin Andrea ITA 2:52.954
Benassi Maximilian ITA 2:52.954
9 Riszdorfer Richard SVK 2:53.428
Riszdorfer Michal SVK 2:53.428
Vlcek Erik SVK 2:53.428
Tarr Juraj SVK 2:53.428
C1 men 200 m sprint
1 Demyanenko Valentin AZE 39.855
2 BENAVIDEZ LOPES Alfonso ESP 40.047
3 Cheban Yuri UKR 40.161
4 Korovashkov Alexei RUS 40.539
5 Brendel Sebastian GER 40.749
6 Silva Helder POR 40.827
7 Ginter Adam POL 40.971
8 Hagara Lubomir SVK 42.075
Bozsik Attila HUN DSQ
C1 women 200 m sprint
1 Kazakova Maria RUS 50.455
2 Weber Lydia GER 52.999
3 Herasimenka Katsiaryna BLR 53.275
4 Takacs Kincso HUN 53.701
5 Muravyova Iryna UKR 55:483
6 Edole Elina LAT 1:07.987
STAMENOVA Staniliya BUL DSQ
C1 men 500 m sprint
1 Demyanenko Valentin AZE 1:50.681
2 Baraszkiewicz Pawel POL 1:50.693
3 Harazha Dzianis BLR 1:50.939
4 Shtokalov Ilya RUS 1:51.989
5 Chirila Iosif ROU 1:52.463
6 Georgiev Deyan BUL 1:53.327
7 Silva Helder POR 1:54.497
8 Buccione Paolo ITA 1:55.025
9 Korisanszky Peter Daniel HUN 1:56.627
C1 men 1.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 3:47.155
2 Chirila Iosif ROU 3:49.645
3 Bouza Jose Luis ESP 3:50.065
4 Kaczor Tomasz POL 3:50.401
5 Georgiev Deyan BUL 3:50.509
6 Koranda Lukas CZE 3:51.949
7 Zhukouski Aliaksandr BLR 3:53.311
8 Vajda Attila HUN 3:54.829
9 Opalev Maxim RUS 4:15.547
C1 men 5.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 24:07.383
2 Bouza Jose Luis ESP 24:15.819
3 Koranda Lukas CZE 24:28.725
4 Kandratsiuk Anatoli BLR 24:54.177
5 Varga David HUN 24:57.381
6 Koshman Mykhaylo UKR 25:13.587
7 Ruzicic Dusan SRB 25:14.967
8 Ostrcil Marian SVK 25:21.195
9 Train James GBR 25:22.617
10 Petrov Dmitry RUS 25:35.889
11 Ljubek Nikica CRO 25:42.477
12 Kiligkaridis Andreas GRE 25.48.189
13 Andries Alexandru MDA 26:08.985
14 Kurudz Bogdan AZE 26:36.255
15 Maksimovic Dario BIH 28:57.423
Georgiev Deyan BUL DNF
C2 men 200 m sprint
1 Labuckas Raimundas LTU 37.416
Gadeikis Tomas LTU 37.416
2 Vauchetski Aliaksandr BLR 37.866
Rabchanka Dzmitry BLR 37.866
3 Bozsik Attila HUN 37.914
Horvath Gabor HUN 37.914
4 Lipkin Nikolai RUS 38.004
Melantev Victor RUS 38.004
5 Bezugliy Sergiy AZE 38.166
Prokopenko Maxim AZE 38.166
6 Mihalachi Victor ROU 38.598
Dumitrescu Lazar Silviu ROU 38.598
7 Trotsiuk Volodymyr UKR 39.618
Melnychuk Konstiantyn UKR 39.618
8 Andries Alexandru MDA 40.344
Barcari Stanislav MDA 40.344
9 Lopez Martin Fernando ESP 41.604
Ruiz Jimenez Miguel ESP 41.604
C2 men 500 m sprint
1 Mihalachi Victor ROU 1:41.641
Dumitrescu Lazar Silviu ROU 1:41.641
2 Prokopenko Maxim AZE 1:41.689
Bezugliy Sergiy AZE 1:41.689
3 Kruk Mariusz POL 1:41.959
Rynkiewicz Roman POL 1:41.959
4 Lipkin Nikolai RUS 1:42.331
Melantev Victor RUS 1:42.331
5 Vauchetski Aliaksandr BLR 1:42.517
Rabchanka Dzmitry BLR 1:42.517
6 Radon Jaroslav CZE 1:43.741
Dvorak Filip CZE 1:43.741
7 Nemeth Szabolcs HUN 1:44.209
Vasbanyai Henrik HUN 1:44.209
8 Melnychuk Konstiantyn UKR 1:45.853
Trotsiuk Volodymyr UKR 1:45.853
9 INCOLLINGO Luca ITA 1:48.313
Craciun Sergiu ITA 1:48.313
C2 women 500 m sprint
1 Herasimenka Katsiaryna BLR 2:10.264
Tulupava Sviatlana BLR 2:10.264
2 Takacs Kincso HUN 2:11.884
Obermayer Dorina HUN 2:11.884
3 Bardak Vera RUS 2:14.554
Ganina Anastasia RUS 2:14.554
4 Motova Daria UKR 2:19.876
Zhyliuk Natalia UKR 2:19.876
C2 men 1.000 m sprint
1 Korovashkov Alexei RUS 3:28.584
Pervukhin Ilya RUS 3:28.584
2 Bahdanovich Andrei BLR 3:28.614
Bahdanovich Aliaksandr BLR 3:28.614
3 Mihalachi Victor ROU 3:28.818
Dumitrescu Lazar Silviu ROU 3:28.818
4 Bezugliy Sergiy AZE 3:29.760
Prokopenko Maxim AZE 3:29.760
5 Radon Jaroslav CZE 3:30.546
Dvorak Filip CZE 3:30.546
6 Szeles Gabor HUN 3:33.210
Nagy Peter HUN 3:33.210
7 Craciun Sergiu ITA 3:35.304
INCOLLINGO Luca ITA 3:35.304
8 Turcan Andrei MDA 3:37.170
Rusu Pavel MDA 3:37.170
9 Skowronski Pawel POL 3:37.254
Grzybowski Marcin POL 3:37.254
C4 men 1.000 m sprint
1 Toth Marton HUN 3:16.042
Safran Matyas HUN 3:16.042
Safran Mihaly HUN 3:16.042
Mike Robert HUN 3:16.042
2 Bahdanovich Andrei BLR 3:16.270
Rabchanka Dzmitry BLR 3:16.270
Bahdanovich Aliaksandr BLR 3:16.270
Vauchetski Aliaksandr BLR 3:16.270
3 Kuznetsov Ivan RUS 3:16.528
Ishmukhamedov Rasul RUS 3:16.528
Shamshurin Kirill RUS 3:16.528
Chernyshkov Vladimir RUS 3:16.528
4 Simion Mihail ROU 3:17.788
Bogdan Nicolae ROU 3:17.788
Simioncencu Silviu ROU 3:17.788
Costache Catalin ROU 3:17.788
5 Sivkov Oleksandr UKR 3:28.810
Ianchuk Oleksiy UKR 3:28.810
Ianchuk Dmitro UKR 3:28.810
Shemetylo Eduard UKR 3:28.810
6 Rusu Pavel MDA 3:29.260
Barcari Stanislav MDA 3:29.260
Andries Alexandru MDA 3:29.260
Turcan Andrei MDA 3:29.260