SPRINT

2009 ECh Brandenburg, GER

K1 men 200 m sprint
1 KHARYTONOV Oleg UKR 35.29
2 Ems Jonas GER 35.51
3 Svab Filip CZE 35.53
4 Siemionowski Piotr POL 35.54
5 Turchyn Dziamyan BLR 35.68
6 Saies Sistiaga Ekaitz ESP 35.95
7 Nielsen Casper DEN 36.25
8 Gyertyanos Gergely HUN 36.31
9 Zerial Michele ITA 36.51
K1 men 4 x 200 m sprint
1 Bleibach Kasper DEN 2:29.84
Oestergaard Esben DEN 2:29.84
Nielsen Lasse DEN 2:29.84
Nielsen Casper DEN 2:29.84
2 Ems Jonas GER 2:30.62
Lubisch Torsten GER 2:30.62
BROECKL Norman GER 2:30.62
Rauhe Ronald GER 2:30.62
3 Llera Blanco Francisco ESP 2:31.29
Prieto Valera Borja ESP 2:31.29
Andres Pablo ESP 2:31.29
Saies Sistiaga Ekaitz ESP 2:31.29
4 KHARYTONOV Oleg UKR 2:33.25
Tkachuk Olexandr UKR 2:33.25
Servulya Sergiy UKR 2:33.25
Kremer Mykola UKR 2:33.25
K1 women 200 m sprint
1 Portela Rivas Teresa ESP 41.01
2 Paksy Timea HUN 41.09
3 Ponomarenko Spela SLO 41.09
4 Mikkonen Jenni FIN 41.76
5 Wassmuth Conny GER 42.09
6 PAUTARAN Maryna BLR 42.20
7 Tomnikova Alexandra RUS 42.54
8 Viard Anne Laure FRA 42.66
9 Blahova Jana CZE 43.11
K1 women 4 x 200 m sprint
1 Reinhardt Nicole GER 2.54.35
Fischer Fanny GER 2.54.35
Wagner-Augustin Katrin GER 2.54.35
Wassmuth Conny GER 2.54.35
2 Hegyi Zomilla HUN 2:54.65
Kozak Danuta HUN 2:54.65
Paksy Timea HUN 2:54.65
Janic Natasa HUN 2:54.65
3 Tomnikova Alexandra RUS 2:58.06
Kudinova Svetlana RUS 2:58.06
Kachalova Yulia RUS 2:58.06
Borisova Natalia RUS 2:58.06
4 Klinova Inna UKR 2:59.97
Muravyova Iryna UKR 2:59.97
Pavlik Olga UKR 2:59.97
OSIPENKO-RODOMSKA Inna UKR 2:59.97
K1 men 500 m sprint
1 Gustafsson Anders SWE 1:35.894
2 Rauhe Ronald GER 1:36.253
3 Ryakhov Anton RUS 1:36.868
4 Jouve Sebastien FRA 1:36.929
5 Poulsen Holten Rene DEN 1:37.986
6 Twardowski Marek POL 1:38.755
7 Llera Blanco Francisco ESP 1:38.888
8 Zerial Michele ITA 1:39.998
Janic Stjepan CRO DSQ
K1 women 500 m sprint
1 Kovacs Katalin HUN 1:49.644
2 Wagner-Augustin Katrin GER 1:49.862
3 Cawthorn Rachel GBR 1:51.693
4 Portela Rivas Teresa ESP 1:52.537
5 Idem Josefa ITA 1:52.943
6 HANSEN Henriette DEN 1:53.070
7 Ponomarenko Spela SLO 1:54.165
8 Mikkonen Jenni FIN 1:54.990
9 PAUTARAN Maryna BLR 1:57.263
K1 men 1.000 m sprint
1 Hoff Max GER 3:29.101
2 Gustafsson Anders SWE 3:30.419
3 Poulsen Holten Rene DEN 3:31.820
4 Janic Stjepan CRO 3:31.868
5 Benassi Maximilian ITA 3:32.759
6 D'Haene Wouter BEL 3:34.159
7 Cosgaya Noriega Diego ESP 3:36.984
8 Pimenta Fernando POR 3:37.219
9 Yurenia Aleh BLR 3:41.363
K1 women 1.000 m sprint
1 Kovacs Katalin HUN 3:56.310
2 WEBER Franziska GER 3:57.458
3 HANSEN Henriette DEN 3:58.169
4 Chojnaczka Malgorzata POL 3:58.582
5 Cicali Stefania ITA 4:00.158
6 PAUTARAN Maryna BLR 4:00.376
7 Nadj Antonija SRB 4:02.524
8 Lehaci Ana Roxana AUT 4:02.541
9 de Groot Eef NED 4:04.301
K2 men 200 m sprint
1 Craviotto Rivero Saul ESP 32.25
Perez Rial Carlos ESP 32.25
2 Piatrushenka Raman BLR 32.37
Makhneu Vadzim BLR 32.37
3 Kremer Mykola UKR 32.66
Servulya Sergiy UKR 32.66
4 Correia Leonel POR 32.71
Ribeiro Joao POR 32.71
5 Kadler Viktor HUN 32.94
Molnar Peter HUN 32.94
6 Straume Krists LAT 32.99
Rumjancevs Alexejs LAT 32.99
7 Molochkov Maxim RUS 33.22
Kuznetsov Maxim RUS 33.22
8 Rauhe Ronald GER 33.24
WIESKOETTER Tim GER 33.24
9 Simic Nebojsa SRB 34.03
Nasagacin Milenko SRB 34.03
K2 women 200 m sprint
1 Fischer Fanny GER 37.01
Reinhardt Nicole GER 37.01
2 Kovacs Katalin HUN 37.13
Janic Natasa HUN 37.13
3 Kmetova Ivana SVK 37.56
Kohlova Martina SVK 37.56
4 Manchon Beatriz ESP 38.00
Smidakova Jana ESP 38.00
5 Belcher Lani GBR 38.05
Wainwright Lucy GBR 38.05
6 Schuring Yvonne AUT 38.08
Schwarz Viktoria AUT 38.08
7 Walczykiewicz Marta POL 38.27
Wojnarowska Ewelina POL 38.27
8 Rodrigues Helena POR 38.28
Gomes Beatriz POR 38.28
9 Lobova Natalia RUS 38.57
Kudinova Svetlana RUS 38.57
K2 men 500 m sprint
1 Piatrushenka Raman BLR 1:27.425
Makhneu Vadzim BLR 1:27.425
2 Kammerer Zoltan HUN 1:27.918
Kucsera Gabor HUN 1:27.918
3 Gross Marcus GER 1:28.006
Bertz Hendrik GER 1:28.006
4 Craviotto Rivero Saul ESP 1:28.071
Perez Rial Carlos ESP 1:28.071
5 Kremer Mykola UKR 1:29.483
Servulya Sergiy UKR 1:29.483
6 Horsky Ondrej CZE 1:29.619
Sterba Jan CZE 1:29.619
7 Hybois Arnaud FRA 1:29.778
Hubert Etienne FRA 1:29.778
8 Gelle Peter SVK 1:30.075
Martinek Tomas SVK 1:30.075
9 Larsen Eirik Veraas NOR 1:30.498
Norenberg Jacob NOR 1:30.498
K2 women 500 m sprint
1 Szabo Gabriella HUN 1:39.914
Kozak Danuta HUN 1:39.914
2 Kmetova Ivana SVK 1:41.091
Kohlova Martina SVK 1:41.091
3 Fischer Fanny GER 1:41.504
WEBER Franziska GER 1:41.504
4 Nordlow Josefin SWE 1:41.940
Paldanius Sofia SWE 1:41.940
5 Belcher Lani GBR 1:42.072
Wainwright Lucy GBR 1:42.072
6 Manchon Beatriz ESP 1:42.570
Smidakova Jana ESP 1:42.570
7 Schuring Yvonne AUT 1:42.747
Schwarz Viktoria AUT 1:42.747
8 Mikolajczyk Beata POL 1:44.086
Pawelczak Sandra POL 1:44.086
9 Muravyova Iryna UKR 1:45.206
OSIPENKO-RODOMSKA Inna UKR 1:45.206
K2 men 1.000 m sprint
1 Larsen Eirik Veraas NOR 3:12.864
Norenberg Jacob NOR 3:12.864
2 Gonczy Gabor HUN 3:13.119
Kokeny Roland HUN 3:13.119
3 Lindner Sebastian GER 3:14.242
Zahm Norman GER 3:14.242
4 Cauwenbergh Olivier BEL 3:14.882
Maesen Bob BEL 3:14.882
5 Hernanz Agueria Javier ESP 3:14.910
Llamedo Alvarez Emilio ESP 3:14.910
6 Anghel Ionut ROU 3:15.183
Stefan Vasile ROU 3:15.183
7 Luczak Krzysztof POL 3:16.297
Nickowski Marcin POL 3:16.297
8 Hybois Arnaud FRA 3:17.341
Hubert Etienne FRA 3:17.341
9 Findziukevich Siarhei BLR 3:23.666
Strelchanka Stanislau BLR 3:23.666
K2 women 1.000 m sprint
1 Nordlow Josefin SWE 3:35.848
Paldanius Sofia SWE 3:35.848
2 Szabo Gabriella HUN 3:36.533
Csipes Tamara HUN 3:36.533
3 Sergeeva Anastasia RUS 3:37.111
Salakhova Juliana RUS 3:37.111
4 Mikolajczyk Beata POL 3:38.362
Pawelczak Sandra POL 3:38.362
5 Wassmuth Conny GER 3:42.322
Hormann Judith GER 3:42.322
6 Nielsen Anne DEN 3:44.822
Lolk Thomsen Anne DEN 3:44.822
7 Sgroi Fabiana ITA 3:46.370
Alberti Anna ITA 3:46.370
8 Leren Moen Louise NOR 3:48.947
Brun-Lie Agnes NOR 3:48.947
9 Rentea Elena ROU 3:51.231
Catruna Anisoara ROU 3:51.231
K4 men 200 m sprint
1 Piatrushenka Raman BLR 30.27
Valko Taras BLR 30.27
Turchyn Dziamyan BLR 30.27
Makhneu Vadzim BLR 30.27
2 Shevchuk Stepan RUS 30.29
Dyachenko Alexander RUS 30.29
Khovanskiy Sergei RUS 30.29
Zarubin Roman RUS 30.29
3 Dombi Rudolf HUN 30.71
Gyertyanos Gergely HUN 30.71
Kadler Viktor HUN 30.71
Boros Gergely HUN 30.71
4 Filipovic Ognjen SRB 30.82
Sibinkic Bora SRB 30.82
Djenadic Milan SRB 30.82
Zoric Dragan SRB 30.82
5 Gross Marcus GER 30.88
Bertz Hendrik GER 30.88
Hollstein Martin GER 30.88
Lubisch Torsten GER 30.88
6 Tkachuk Olexandr UKR 30.94
Servulya Sergiy UKR 30.94
Kremer Mykola UKR 30.94
Yepishkin Vitaliy UKR 30.94
7 Ptasnykas Rytis LTU 31.08
Radzevic Andzej LTU 31.08
Duonela Alvydas LTU 31.08
Balciunas Egidijus LTU 31.08
8 Noskovic Erik SVK 31.32
Matas Pavol SVK 31.32
Gelle Peter SVK 31.32
Martinek Tomas SVK 31.32
9 Porcarasu Justin ROU 32.05
Mitrea Ionut ROU 32.05
Gavrila Petrus ROU 32.05
Costea Dan ROU 32.05
K4 women 200 m sprint
1 Paksy Timea HUN 35.00
Kovacs Katalin HUN 35.00
Janic Natasa HUN 35.00
Fazekas Krisztina HUN 35.00
2 Leonhardt Carolin GER 35.06
Wassmuth Conny GER 35.06
Wagner-Augustin Katrin GER 35.06
Dietze Tina GER 35.06
3 Walker Jessica GBR 35.88
Cawthorn Rachel GBR 35.88
Mason Hayleigh GBR 35.88
Sawers Louisa GBR 35.88
4 Rodrigues Helena POR 35.88
Portela Rivas Teresa POR 35.88
Sousa Joana POR 35.88
Gomes Beatriz POR 35.88
5 Kollo Szilvia SRB 36.09
Major-Kubik Renata SRB 36.09
Panda Antonia SRB 36.09
Tibor Marta SRB 36.09
6 Manchon Beatriz ESP 36.43
Smidakova Jana ESP 36.43
Molanes Costa Sonia ESP 36.43
Varela Ana ESP 36.43
7 Adamova Anna CZE 37.27
Sebestova Jana CZE 37.27
Blahova Jana CZE 37.27
Hrochova Lenka CZE 37.27
8 Naja Karolina POL 37.59
Wiewiora Paulina POL 37.59
Krukowska Magdalena POL 37.59
Polakowska Daria POL 37.59
9 Murabito Norma ITA 39.75
Galiotto Alessandra ITA 39.75
Sgroi Fabiana ITA 39.75
Alberti Anna ITA 39.75
K4 women 500 m sprint
1 Leonhardt Carolin GER 1:31.236
Reinhardt Nicole GER 1:31.236
Wagner-Augustin Katrin GER 1:31.236
Dietze Tina GER 1:31.236
2 Csipes Tamara HUN 1:33.116
Medveczky Erika HUN 1:33.116
Janic Natasa HUN 1:33.116
Benedek Dalma HUN 1:33.116
3 Walczykiewicz Marta POL 1:33.444
Wojnarowska Ewelina POL 1:33.444
Chojnaczka Malgorzata POL 1:33.444
Krukowska Magdalena POL 1:33.444
4 Manchon Beatriz ESP 1:33.830
Smidakova Jana ESP 1:33.830
Molanes Costa Sonia ESP 1:33.830
Portela Rivas Teresa ESP 1:33.830
5 Walker Jessica GBR 1:34.450
Cawthorn Rachel GBR 1:34.450
Mason Hayleigh GBR 1:34.450
Sawers Louisa GBR 1:34.450
6 Rodrigues Helena POR 1:34.624
Portela Rivas Teresa POR 1:34.624
Sousa Joana POR 1:34.624
Gomes Beatriz POR 1:34.624
7 Kollo Szilvia SRB 1:35.435
Major-Kubik Renata SRB 1:35.435
Panda Antonia SRB 1:35.435
Tibor Marta SRB 1:35.435
8 Adamova Anna CZE 1:35.918
Sebestova Jana CZE 1:35.918
Blahova Jana CZE 1:35.918
Hrochova Lenka CZE 1:35.918
9 Sergeeva Anastasia RUS 1:35.936
Salakhova Juliana RUS 1:35.936
Lobova Natalia RUS 1:35.936
Lavrova Anastasia RUS 1:35.936
K4 men 1.000 m sprint
1 Piatrushenka Raman BLR 2:54.589
Abalmasau Aliaksei BLR 2:54.589
Litvinchuk Artur BLR 2:54.589
Makhneu Vadzim BLR 2:54.589
2 Riszdorfer Richard SVK 2:56.323
Riszdorfer Michal SVK 2:56.323
Vlcek Erik SVK 2:56.323
Tarr Juraj SVK 2:56.323
3 Horsky Ondrej CZE 2:56.760
Soucek Jan CZE 2:56.760
Andrlik Jan CZE 2:56.760
Sterba Jan CZE 2:56.760
4 Altepost Lutz GER 2:57.638
BROECKL Norman GER 2:57.638
Eckbrett Torsten GER 2:57.638
Goldschmidt Bjorn GER 2:57.638
5 Kammerer Zoltan HUN 2:57.917
Boros Attila HUN 2:57.917
Molnar Peter HUN 2:57.917
Bozsik Gabor HUN 2:57.917
6 Salakhov Eugeni RUS 2:59.829
Medvedev Ilya RUS 2:59.829
Vasilev Anton RUS 2:59.829
Vishnyakov Konstantin RUS 2:59.829
7 Farrell Ben GBR 2:59.930
Wycherley Paul GBR 2:59.930
Hastings Stuart GBR 2:59.930
Daniels Andrew GBR 2:59.930
8 Porcarasu Justin ROU 3:00.053
Mitrea Ionut ROU 3:00.053
Costa Daniel ROU 3:00.053
Gavrila Petrus ROU 3:00.053
9 Lecrubier Vincent FRA 3:01.678
Burger Guillaume FRA 3:01.678
Jouve Sebastien FRA 3:01.678
Colin Phillippe FRA 3:01.678
C1 men 200 m sprint
1 Demyanenko Valentin AZE 39.30
2 Shtyl Ivan RUS 40.01
3 SHUKLIN Jevgenij LTU 40.33
4 Maksymchuk Oleksander UKR 40.97
5 Brendel Sebastian GER 41.31
6 Bozsik Attila HUN 41.45
7 Goubel Mathieu FRA 41.46
8 Mironcic Florin ROU 41.48
9 Silva Helder POR 42.55
C1 men 4 x 200 m sprint
1 Shtyl Ivan RUS 2:48.13
Melantev Victor RUS 2:48.13
Lipkin Nikolai RUS 2:48.13
Ignatov Eugeni RUS 2:48.13
2 Nuck Robert GER 2:51.09
Holtz Stefan GER 2:51.09
Wend Chris GER 2:51.09
Brendel Sebastian GER 2:51.09
3 Vajda Attila HUN 2:51.25
Bozsik Attila HUN 2:51.25
Horvath Gabor HUN 2:51.25
Foltan Laszlo HUN 2:51.25
4 Gadeikis Tomas LTU 2:52.60
Miasniankin Jevgenij LTU 2:52.60
Labuckas Raimundas LTU 2:52.60
SHUKLIN Jevgenij LTU 2:52.60
C1 men 500 m sprint
1 Harazha Dzianis BLR 1:50.298
2 SHUKLIN Jevgenij LTU 1:50.466
3 Brendel Sebastian GER 1:50.611
4 Shtyl Ivan RUS 1:51.201
5 Vajda Attila HUN 1:51.787
6 Mironcic Florin ROU 1:53.179
7 Baraszkiewicz Pawel POL 1:53.357
8 Goubel Mathieu FRA 1:57.359
9 Demyanenko Valentin AZE 2:16.392
C1 men 1.000 m sprint
1 Vajda Attila HUN 3:51.934
2 Brendel Sebastian GER 3:52.854
3 Bouza Jose Luis ESP 3:55.007
4 SHUKLIN Jevgenij LTU 3:55.084
5 Goubel Mathieu FRA 3:55.381
6 Fomichev Konstantin RUS 3:56.247
7 Mironcic Florin ROU 3:58.126
8 Kuleta Piotr POL 4:08.636
9 Harazha Dzianis BLR 4:10.590
C2 men 200 m sprint
1 Labuckas Raimundas LTU 36.50
Gadeikis Tomas LTU 36.50
2 Ignatov Eugeni RUS 36.99
Shtyl Ivan RUS 36.99
3 Nuck Robert GER 37.43
Holtz Stefan GER 37.43
4 Kovacs Gergely HUN 37.80
Vegh Attila HUN 37.80
5 Rabchanka Dzmitry BLR 38.08
Vauchetski Aliaksandr BLR 38.08
6 VERGELES Vitaliy UKR 38.73
KAMERYLOV Denys UKR 38.73
7 Mendelka Kamil POL 39.40
Kaczmarek Przemyslaw POL 39.40
8 Georgiev Deyan BUL 39.43
Aliev Adnan BUL 39.43
9 Chirila Iosif ROU 39.54
Mihalachi Victor ROU 39.54
C2 men 500 m sprint
1 Nuck Robert GER 1:40.365
Holtz Stefan GER 1:40.365
2 Skowronski Pawel POL 1:41.684
Rynkiewicz Roman POL 1:41.684
3 Prokopenko Maxim AZE 1:41.876
Bezugliy Sergiy AZE 1:41.876
4 Ignatov Eugeni RUS 1:42.120
Shtyl Ivan RUS 1:42.120
5 Labuckas Raimundas LTU 1:42.432
Gadeikis Tomas LTU 1:42.432
6 Bahdanovich Andrei BLR 1:42.557
Bahdanovich Aliaksandr BLR 1:42.557
7 Chirila Iosif ROU 1:42.725
Mihalachi Victor ROU 1:42.725
8 VERGELES Vitaliy UKR 1:43.156
KAMERYLOV Denys UKR 1:43.156
9 Szeles Gabor HUN 1:43.666
Varga David HUN 1:43.666
C2 men 1.000 m sprint
1 Safran Matyas HUN 3:34.942
Safran Mihaly HUN 3:34.942
2 Leue Erik GER 3:36.470
Wylenzek Tomasz GER 3:36.470
3 Melantev Victor RUS 3:36.900
Lipkin Nikolai RUS 3:36.900
4 Prokopenko Maxim AZE 3:37.706
Bezugliy Sergiy AZE 3:37.706
5 Dumitrescu Lazar Silviu ROU 3:38.816
Costache Catalin ROU 3:38.816
6 Kaczor Tomasz POL 3:39.249
Grzybowski Marcin POL 3:39.249
7 Shpak Oleksiy UKR 3:43.730
Sazonov Volodymyr UKR 3:43.730
8 Bahdanovich Andrei BLR 3:46.123
Bahdanovich Aliaksandr BLR 3:46.123
9 Bouza Jose Luis ESP 3:56.236
Costa Daniel ESP 3:56.236
C4 men 200 m sprint
1 Ulegin Sergei RUS 33.47
Kostoglod Alexander RUS 33.47
Melantev Victor RUS 33.47
Lipkin Nikolai RUS 33.47
2 Balazs Peter HUN 33.75
Horvath Gabor HUN 33.75
Bozsik Attila HUN 33.75
Sarudi Pal HUN 33.75
3 Rabchanka Dzmitry BLR 33.79
Vaitsishkin Dzmitry BLR 33.79
Bahdanovich Andrei BLR 33.79
Vauchetski Aliaksandr BLR 33.79
4 Labuckas Raimundas LTU 34.24
Gadeikis Tomas LTU 34.24
Miasniankin Jevgenij LTU 34.24
Reksnys Kazimieras LTU 34.24
5 Wend Chris GER 34.84
Luck Thomas GER 34.84
Waschke Bjorn GER 34.84
Rebstock Erik GER 34.84
6 Maksymchuk Oleksander UKR 35.01
Pozhar Denys UKR 35.01
Dzhalilov Ruslan UKR 35.01
Trotsiuk Volodymyr UKR 35.01
7 Dumitrescu Lazar Silviu ROU 36.35
Cuculici Andrei ROU 36.35
Simioncencu Silviu ROU 36.35
Costache Catalin ROU 36.35
8 Koranda Lukas CZE 36.77
Homolka Jakub CZE 36.77
Koudelka Petr CZE 36.77
Miskovsky Radek CZE 36.77
9 Romero Fraga Diego ESP 38.61
Campos Manuel Antonio ESP 38.61
Fernandez David ESP 38.61
Ramos Sanchez Damian ESP 38.61
C4 men 1.000 m sprint
1 Wend Chris GER 3:20.283
Luck Thomas GER 3:20.283
Verch Ronald GER 3:20.283
Rebstock Erik GER 3:20.283
2 Toth Marton HUN 3:21.356
Volein Viktor HUN 3:21.356
Sarudi Pal HUN 3:21.356
Mike Robert HUN 3:21.356
3 Kruglyakov Roman RUS 3:22.690
Kuznetsov Ivan RUS 3:22.690
Shtokalov Ilya RUS 3:22.690
Shelegov Oleg RUS 3:22.690
4 Tonski Arkadiusz POL 3:23.216
Woszczynski Lukasz POL 3:23.216
Mendelka Kamil POL 3:23.216
Kaczmarek Przemyslaw POL 3:23.216
5 Koranda Lukas CZE 3:24.168
Homolka Jakub CZE 3:24.168
Koudelka Petr CZE 3:24.168
Miskovsky Radek CZE 3:24.168
6 Dzhalilov Ruslan UKR 3:24.445
Pozhar Denys UKR 3:24.445
Kravchenko Mykola UKR 3:24.445
Trotsiuk Volodymyr UKR 3:24.445
7 Chirila Iosif ROU 3:25.061
Mihalachi Victor ROU 3:25.061
Popa Constantin ROU 3:25.061
Cuculici Andrei ROU 3:25.061
8 Rabchanka Dzmitry BLR 3:30.683
Zhukouski Aliaksandr BLR 3:30.683
Auramau Anton BLR 3:30.683
Vauchetski Aliaksandr BLR 3:30.683
9 Campos Manuel Antonio ESP 3:37.320
Ramos Sanchez Damian ESP 3:37.320
Sanchez Jose Manuel ESP 3:37.320
Fernandez David ESP 3:37.320