SPRINT

2008 ECh Milano, ITA

K1 men 200 m sprint
1 Vaicikonis Vytautas LTU 36.333
2 Molnar Peter HUN 36.506
3 Rumjancevs Alexejs LAT 36.536
4 Ryakhov Anton RUS 37.166
5 Siemionowski Piotr POL 37.336
6 Mandic Jovo SRB 37.640
7 Pavlovic Djordje CYP 37.685
8 Papasavvas Michail GRE 37.740
9 Milazzo Leonardo ITA 38.133
K1 women 200 m sprint
1 Wainwright Lucy GBR 41.399
2 OSIPENKO-RODOMSKA Inna UKR 41.607
3 Kuczkowska Dorota POL 42.471
4 Lobova Natalia RUS 42.976
5 Vad Ninetta HUN 43.075
6 PAUTARAN Maryna BLR 42.167
7 Murabito Norma ITA 43.815
8 Yehuda Niv ISR 46.099
9 Miskov Branislava SRB 46.483
K1 men 500 m sprint
1 Bleibach Kasper DEN 1:44.598
2 Zerial Michele ITA 1:44.638
3 Ryakhov Anton RUS 1:45.275
4 Gustafsson Anders SWE 1:45.362
5 Lubisch Torsten GER 1:45.438
6 Hybois Arnaud FRA 1:45.575
7 Kolganov Michael ISR 1:46.222
8 Larsen Eirik Veraas NOR 1:46.415
9 Vaicikonis Vytautas LTU 1:47.318
K1 women 500 m sprint
1 Kovacs Katalin HUN 1:56.195
2 Wagner-Augustin Katrin GER 1:56.475
3 Idem Josefa ITA 1:57.035
4 Paldanius Sofia SWE 1:57.392
5 OSIPENKO-RODOMSKA Inna UKR 1:57.935
6 Wainwright Lucy GBR 1:59.045
7 Ponomarenko Spela SLO 1:59.049
8 Kuczkowska Dorota POL 1:59.789
9 Santy Petra NED 2:00.662
K1 men 1.000 m sprint
1 Brabants Tim GBR 3:33.493
2 Kucsera Gabor HUN 3:33.563
3 Hoff Max GER 3:34.960
4 Oscarsson Markus SWE 3:35.297
5 Ryakhov Anton RUS 3:36.643
6 Silva Emanuel POR 3:37.150
7 D'Haene Wouter BEL 3:37.933
8 Yellin Roei ISR 3:38.600
9 Koenders Robin NED 3:39.913
K1 women 1.000 m sprint
1 Benedek Dalma HUN 3:59.304
2 Nadj Antonija SRB 4:03.961
3 Schuck Marina GER 4:04.134
4 Garcia Maria Isabel ESP 4:08.857
5 PAUTARAN Maryna BLR 4:09.151
6 Pochtovaya Ekaterina RUS 4:10.804
7 Inha Laura FIN 4:15.681
8 Mamriev Dana ISR 4:29.277
Alberti Anna ITA DSQ
K2 men 200 m sprint
1 Piatrushenka Raman BLR 32.920
Makhneu Vadzim BLR 32.920
2 Duonela Alvydas LTU 33.374
Balciunas Egidijus LTU 33.374
3 Molnar Peter HUN 33.454
Kadler Viktor HUN 33.454
4 Fagioli Marco ITA 33.734
Falli Filippo ITA 33.734
5 Straume Krists LAT 33.880
Zalupe Kristaps LAT 33.880
6 Svanqvist Christian SWE 33.947
Leijonborg David SWE 33.947
7 Gudinov Dmitri RUS 34.284
Anoshkin Roman RUS 34.284
8 Egan Peter IRL 34.337
Majchrzak Maciej IRL 34.337
9 Tootsi Tarmo EST 34.660
Becker Peeter EST 34.660
K2 women 200 m sprint
1 Kmetova Ivana SVK 38.198
Kohlova Martina SVK 38.198
2 Walczykiewicz Marta POL 39.158
Pawelczak Sandra POL 39.158
3 Fazekas Krisztina HUN 39.183
Patyi Melinda HUN 39.183
4 Cawthorn Rachel GBR 40.041
Mason Hayleigh GBR 40.041
5 Chirila Alina ROU 40.083
Talpa Lidia ROU 40.083
6 Sheriff Lisa NOR 40.395
Wefald Ellen NOR 40.395
7 PAUTARAN Maryna BLR 40.625
Fedarovich Tatsiana BLR 40.625
8 Kachalova Yulia RUS 40.955
Borisova Natalia RUS 40.955
9 Aquilanti Claudia ITA 41.561
Zanirato Francesca ITA 41.561
K2 men 500 m sprint
1 Rauhe Ronald GER 1:33.432
WIESKOETTER Tim GER 1:33.432
2 Perez Rial Carlos ESP 1:33.925
Craviotto Rivero Saul ESP 1:33.925
3 Duonela Alvydas LTU 1:35.222
Balciunas Egidijus LTU 1:35.222
4 Lecrubier Vincent FRA 1:35.765
Jouve Sebastien FRA 1:35.765
5 Straume Krists LAT 1:36.268
Zalupe Kristaps LAT 1:36.268
6 Facchin Andrea ITA 1:36.935
Scaduto Antonio ITA 1:36.935
7 Piatrushenka Raman BLR 1:36.938
Makhneu Vadzim BLR 1:36.938
8 Correia Leonel POR 1:37.175
Santos Pedro POR 1:37.175
9 Brown Benjamin GBR 1:38.312
Schofield Jonathan GBR 1:38.312
K2 women 500 m sprint
1 Kozak Danuta HUN 1:48.459
Szabo Gabriella HUN 1:48.459
2 Mikkonen Jenni FIN 1:49.426
Rikala Anne FIN 1:49.426
3 Fischer Fanny GER 1:49.502
Reinhardt Nicole GER 1:49.502
4 Kmetova Ivana SVK 1:50.099
Kohlova Martina SVK 1:50.099
5 Schuring Yvonne AUT 1:50.382
Schwarz Viktoria AUT 1:50.382
6 Manchon Beatriz ESP 1:50.992
Molanes Costa Sonia ESP 1:50.992
7 Delattre Marie FRA 1:51.156
Viard Anne Laure FRA 1:51.156
8 Mikolajczyk Beata POL 1:51.209
Dzieniszewska Edyta POL 1:51.209
9 Mruzkova Michaela CZE 1:51.612
Blahova Jana CZE 1:51.612
K2 men 1.000 m sprint
1 Knudsen Kim Wrae DEN 3:16.003
Poulsen Holten Rene DEN 3:16.003
2 Hernanz Agueria Javier ESP 3:16.366
Cosgaya Noriega Diego ESP 3:16.366
3 Colin Phillippe FRA 3:17.616
Carre Cyrille FRA 3:17.616
4 Ihle Andreas GER 3:18.043
Wagner Rupert GER 3:18.043
5 Oscarsson Markus SWE 3:18.209
Gustafsson Anders SWE 3:18.209
6 Larsen Eirik Veraas NOR 3:18.929
Naess Mattis NOR 3:18.929
7 Janic Stjepan CRO 3:20.036
Janic Mico CRO 3:20.036
8 Toth David HUN 3:21.049
Pauman Daniel HUN 3:21.049
9 Straume Krists LAT 3:32.816
Zalupe Kristaps LAT 3:32.816
K2 women 1.000 m sprint
1 Medveczky Erika HUN 3:44.105
Faldum Berenike HUN 3:44.105
2 Walczykiewicz Marta POL 3:47.095
Pawelczak Sandra POL 3:47.095
3 Chirila Alina ROU 3:49.932
Talpa Lidia ROU 3:49.932
4 Puchkova-Areshka Hanna BLR 3:53.562
Bandarenka Natalia BLR 3:53.562
5 Andersson Annika SWE 3:54.439
Andersson Emma SWE 3:54.439
6 Zanirato Francesca ITA 3:55.155
Aquilanti Claudia ITA 3:55.155
7 Bobrova Anna RUS 3:56.002
Naumenko Svetlana RUS 3:56.002
8 Avcioglu Emine TUR 4:20.582
Sen Gizmen TUR 4:20.582
K4 men 200 m sprint
1 Piatrushenka Raman BLR 30.721
Turchyn Dziamyan BLR 30.721
Makhneu Vadzim BLR 30.721
Bichan Ruslan BLR 30.721
2 Filipovic Ognjen SRB 30.784
Sibinkic Bora SRB 30.784
Djenadic Milan SRB 30.784
Zoric Dragan SRB 30.784
3 Sik Marton HUN 31.094
Boros Gergely HUN 31.094
Babella Balazs HUN 31.094
Csamango Attila HUN 31.094
4 Shevchuk Stepan RUS 31.101
Titov Denis RUS 31.101
Zarubin Roman RUS 31.101
Khovanskiy Sergei RUS 31.101
5 Noskovic Erik SVK 31.904
Matas Pavol SVK 31.904
Wiebauer Andrej SVK 31.904
Martinek Tomas SVK 31.904
6 Battelli Albino ITA 32.268
Pra Floriani Mauro ITA 32.268
Ramella Andrea ITA 32.268
Regazzoni Alberto ITA 32.268
7 Yilmaz Serhat Kadir TUR 33.714
Karaoglanoglu Draun Talga TUR 33.714
Kandemir Saygin TUR 33.714
Cicek Akin Agzer TUR 33.714
8 Ritala Tommi FIN 34.818
Palmroth Lauri FIN 34.818
Pitkanen Petteri FIN 34.818
Ritvos Ikka FIN 34.818
K4 women 200 m sprint
1 Paksy Timea HUN 35.915
Kozak Danuta HUN 35.915
Fazekas Krisztina HUN 35.915
Patyi Melinda HUN 35.915
2 Petrova Nadezda RUS 36.559
Tomnikova Alexandra RUS 36.559
Pishulina Nadezda RUS 36.559
Lobova Natalia RUS 36.559
3 Knezevic Miljana SRB 36.592
Panda Antonia SRB 36.592
Major-Kubik Renata SRB 36.592
Tibor Marta SRB 36.592
4 Dubinina Olga UKR 38.972
Muravyova Iryna UKR 38.972
Bilous Mariya UKR 38.972
Kuksa Iryna UKR 38.972
5 Murabito Norma ITA 39.749
Zanirato Francesca ITA 39.749
Aquilanti Claudia ITA 39.749
Bonfortuni Sara ITA 39.749
K4 men 500 m sprint
1 Riszdorfer Richard SVK 1:20.655
Riszdorfer Michal SVK 1:20.655
Vlcek Erik SVK 1:20.655
Tarr Juraj SVK 1:20.655
2 Kammerer Zoltan HUN 1:21.822
Kucsera Gabor HUN 1:21.822
Benko Zoltan HUN 1:21.822
Kadler Viktor HUN 1:21.822
3 Piatrushenka Raman BLR 1:21.822
Abalmasau Aliaksei BLR 1:21.822
Litvinchuk Artur BLR 1:21.822
Makhneu Vadzim BLR 1:21.822
4 Anghel Ionut ROU 1:22.522
Ercsei Lehel ROU 1:22.522
Stefan Vasile ROU 1:22.522
Mada Florean ROU 1:22.522
5 Medvedev Ilya RUS 1:22.812
Salakhov Eugeni RUS 1:22.812
Vasilev Anton RUS 1:22.812
Vishnyakov Konstantin RUS 1:22.812
6 Kovacic Igor SRB 1:24.232
Soti Jozef SRB 1:24.232
Nasagacin Milenko SRB 1:24.232
Simic Nebojsa SRB 1:24.232
7 Battelli Albino ITA 1:25.175
Pra Floriani Mauro ITA 1:25.175
Ramella Andrea ITA 1:25.175
Regazzoni Alberto ITA 1:25.175
8 Malinauskas Rokas LTU 1:25.589
Radzevic Andzej LTU 1:25.589
Ptasnykas Rytis LTU 1:25.589
Vaiciulis Justas LTU 1:25.589
9 Yilmaz Serhat Kadir TUR 1:32.729
Karahan Emre TUR 1:32.729
Kandemir Saygin TUR 1:32.729
Cicek Akin Agzer TUR 1:32.729
K4 women 500 m sprint
1 Leonhardt Carolin GER 1:32.953
Wassmuth Conny GER 1:32.953
Wagner-Augustin Katrin GER 1:32.953
Reinhardt Nicole GER 1:32.953
2 Paksy Timea HUN 1:33.547
Kozak Danuta HUN 1:33.547
Fazekas Krisztina HUN 1:33.547
Benedek Dalma HUN 1:33.547
3 Manchon Beatriz ESP 1:34.813
Smidakova Jana ESP 1:34.813
Molanes Costa Sonia ESP 1:34.813
Portela Rivas Teresa ESP 1:34.813
4 Kudinova Svetlana RUS 1:36.997
Lavrova Anastasia RUS 1:36.997
Sergeeva Anastasia RUS 1:36.997
Salakhova Juliana RUS 1:36.997
5 Rodrigues Helena POR 1:37.080
Portela Rivas Teresa POR 1:37.080
Sousa Joana POR 1:37.080
Gomes Beatriz POR 1:37.080
6 Borowicz Monika POL 1:37.473
Konieczna Aneta POL 1:37.473
Chojnaczka Malgorzata POL 1:37.473
Wojnarowska Ewelina POL 1:37.473
7 Tibor Marta SRB 3:38.393
Panda Antonia SRB 3:38.393
Major-Kubik Renata SRB 3:38.393
Knezevic Miljana SRB 3:38.393
8 Cicali Stefania ITA 1:38.657
Idem Josefa ITA 1:38.657
Sgroi Fabiana ITA 1:38.657
Fagioli Alice ITA 1:38.657
9 Cawthorn Rachel GBR 1:39.640
Mason Hayleigh GBR 1:39.640
Hemmings Anna GBR 1:39.640
Walker Jessica GBR 1:39.640
K4 men 1.000 m sprint
1 Riszdorfer Richard SVK 3:02.876
Riszdorfer Michal SVK 3:02.876
Vlcek Erik SVK 3:02.876
Tarr Juraj SVK 3:02.876
2 Altepost Lutz GER 3:04.284
BROECKL Norman GER 3:04.284
Eckbrett Torsten GER 3:04.284
Goldschmidt Bjorn GER 3:04.284
3 Benedini Franco ITA 3:04.532
Rossi Antonio ITA 3:04.532
Ricchetti Alberto ITA 3:04.532
Piemonte Luca ITA 3:04.532
4 Kammerer Zoltan HUN 3:04.620
Kucsera Gabor HUN 3:04.620
Benko Zoltan HUN 3:04.620
Kadler Viktor HUN 3:04.620
5 Medvedev Ilya RUS 3:04.708
Salakhov Eugeni RUS 3:04.708
Vasilev Anton RUS 3:04.708
Vishnyakov Konstantin RUS 3:04.708
6 Anghel Ionut ROU 3:05.328
Ercsei Lehel ROU 3:05.328
Stefan Vasile ROU 3:05.328
Mada Florean ROU 3:05.328
7 Zhyhadla Dzianis BLR 3:07.348
Strelchanka Stanislau BLR 3:07.348
Turchyn Dziamyan BLR 3:07.348
Bichan Ruslan BLR 3:07.348
8 Burger Guillaume FRA 3:07.484
Hybois Arnaud FRA 3:07.484
Beaumont Maxime FRA 3:07.484
Hubert Etienne FRA 3:07.484
9 Knudsen Kim Wrae DEN 3:08.052
Simensen Emil Christian DEN 3:08.052
Spliid Adam DEN 3:08.052
Poulsen Holten Rene DEN 3:08.052
K4 women 1.000 m sprint
1 Paksy Timea HUN 3:28.303
Fazekas Krisztina HUN 3:28.303
Benedek Dalma HUN 3:28.303
Keresztesi Alexandra HUN 3:28.303
2 Mikolajczyk Beata POL 3:30.613
Dzieniszewska Edyta POL 3:30.613
Chojnaczka Malgorzata POL 3:30.613
Wojnarowska Ewelina POL 3:30.613
3 Chirila Alina ROU 3:36.400
Talpa Lidia ROU 3:36.400
Vulpes Florica ROU 3:36.400
Pascu Iulia ROU 3:36.400
4 Tibor Marta SRB 3:38.897
Panda Antonia SRB 3:38.897
Major-Kubik Renata SRB 3:38.897
Klimpf Jelena SRB 3:38.897
5 Sebestova Jana CZE 3:39.137
Kumzakova Karolina CZE 3:39.137
Vichova Martina CZE 3:39.137
Matouskova Lucie CZE 3:39.137
6 Borisova Natalia RUS 3:40.930
Bobrova Anna RUS 3:40.930
Naumenko Svetlana RUS 3:40.930
Andreeva Tatiana RUS 3:40.930
7 Bonfortuni Sara ITA 3:41.517
Aquilanti Claudia ITA 3:41.517
Zanirato Francesca ITA 3:41.517
DiMateo Denise ITA 3:41.517
8 Kuksa Iryna UKR 3:48.513
Dubinina Olga UKR 3:48.513
Bilous Mariya UKR 3:48.513
Muravyova Iryna UKR 3:48.513
C1 men 200 m sprint
1 Lipkin Nikolai RUS 40.204
2 Vaitsishkin Dzmitry BLR 41.627
3 Foltan Laszlo HUN 41.707
4 Miasniankin Jevgenij LTU 41.737
5 Mironcic Florin ROU 42.301
6 Hristov Hristo BUL 42.747
7 Cvitanovic Goran SRB 42.824
8 Kruk Mariusz POL 42.937
9 Tsuskin Danek EST 44.367
C1 men 500 m sprint
1 Lipkin Nikolai RUS 1:56.156
2 Brendel Sebastian GER 1:56.435
3 Cheban Yuri UKR 1:57.569
4 Mironcic Florin ROU 1:57.795
5 Zhukouski Aliaksandr BLR 1:58.212
6 Goubel Mathieu FRA 1:58.272
7 Skowronski Pawel POL 1:59.782
8 Kilikgaridis Andreas GRE 2:00.712
9 Ezmalis Mikels LAT 2:02.485
C1 men 1.000 m sprint
1 Goubel Mathieu FRA 3:58.869
2 Fomichev Konstantin RUS 3:59.723
3 Brendel Sebastian GER 4:00.989
4 Grzybowski Marcin POL 4:02.489
5 Kilikgaridis Andreas GRE 4:03.383
6 Zhukouski Aliaksandr BLR 4:03.836
7 Cheban Yuri UKR 4:08.759
8 Vajda Attila HUN 4:08.839
9 SHUKLIN Jevgenij LTU 4:09.129
C2 men 200 m sprint
1 Labuckas Raimundas LTU 37.167
Gadeikis Tomas LTU 37.167
2 Ignatov Eugeni RUS 37.177
Shtyl Ivan RUS 37.177
3 Kovacs Gergely HUN 38.577
Vegh Attila HUN 38.577
4 Shcharbak Kanstantsin BLR 38.694
Vauchetski Aliaksandr BLR 38.694
5 Dzhalilov Ruslan UKR 39.747
Kruk Petro UKR 39.747
6 Costache Catalin ROU 39.784
Simioncencu Silviu ROU 39.784
7 Mikovic Nenad SRB 40.577
Cvitanovic Goran SRB 40.577
8 Pranks Gatis LAT 42.727
Prokopenko Andrejs LAT 42.727
C2 men 500 m sprint
1 Ulegin Sergei RUS 1:48.271
Kostoglod Alexander RUS 1:48.271
2 Kolonics Gyorgy HUN 1:48.918
Kozmann Gyorgy HUN 1:48.918
3 Georgiev Deyan BUL 1:49.028
Aliev Adnan BUL 1:49.028
4 Labuckas Raimundas LTU 1:49.051
Gadeikis Tomas LTU 1:49.051
5 Shcharbak Kanstantsin BLR 1:49.678
Vauchetski Aliaksandr BLR 1:49.678
6 Jedraszko Daniel POL 1:49.724
Rynkiewicz Roman POL 1:49.724
7 Kruk Petro UKR 1:49.864
Dzhalilov Ruslan UKR 1:49.864
8 Hemonic Bertrand FRA 1:49.938
Tchamba William FRA 1:49.938
Luck Thomas GER DNS
Holtz Stefan GER DNS
C2 men 1.000 m sprint
1 Bahdanovich Andrei BLR 3:40.655
Bahdanovich Aliaksandr BLR 3:40.655
2 Bezugliy Sergiy UKR 3:41.192
Prokopenko Maxim UKR 3:41.192
3 Tyszynski Wojciech POL 3:41.955
Baraszkiewicz Pawel POL 3:41.955
4 Luck Thomas GER 3:42.435
Holtz Stefan GER 3:42.435
5 Safran Matyas HUN 3:42.532
Safran Mihail HUN 3:42.532
6 Popa Constantin ROU 3:43.952
Flocea Nicolae ROU 3:43.952
7 Hemonic Bertrand FRA 3:44.932
Tchamba William FRA 3:44.932
8 Melantev Victor RUS 3:45.419
Lipkin Nikolai RUS 3:45.419
9 Heller Jiri CZE 3:46.172
Doktor Martin CZE 3:46.172
C4 men 200 m sprint
1 Ignatov Eugeni RUS 34.613
Shtyl Ivan RUS 34.613
Lipkin Nikolai RUS 34.613
Melantev Victor RUS 34.613
2 Horvath Gabor HUN 34.979
Joob Marton HUN 34.979
Balazs Peter HUN 34.979
Sarudi Pal HUN 34.979
3 Rabchanka Dzmitry BLR 35.096
Zhukouski Aliaksandr BLR 35.096
Bahdanovich Andrei BLR 35.096
Bahdanovich Aliaksandr BLR 35.096
4 Chirila Iosif ROU 35.339
Cuculici Andrei ROU 35.339
Popa Constantin ROU 35.339
Flocea Nicolae ROU 35.339
5 Giusti Massimiliano ITA 38.173
Giusti Jacopo ITA 38.173
Miola Matia ITA 38.173
Barbiero Ricardo ITA 38.173
C4 men 500 m sprint
1 Popa Constantin ROU 1:39.237
Flocea Nicolae ROU 1:39.237
Simioncencu Silviu ROU 1:39.237
Costache Catalin ROU 1:39.237
2 Horvath Gabor HUN 1:40.547
Joob Marton HUN 1:40.547
Sarudi Pal HUN 1:40.547
Balazs Peter HUN 1:40.547
3 Kovalev Alexander RUS 1:40.857
Kruglyakov Roman RUS 1:40.857
Pavlov Mikhail RUS 1:40.857
Sergeev Dmitri RUS 1:40.857
4 Woszczynski Lukasz POL 1:40.973
Tonski Arkadiusz POL 1:40.973
Ginter Adam POL 1:40.973
Gros Lukasz POL 1:40.973
5 Koudelka Petr CZE 1:48.973
Dvorak Filip CZE 1:48.973
Koranda Lukas CZE 1:48.973
Halda Jan CZE 1:48.973
6 Bahdanovich Andrei BLR 1:49.567
Dubinin Aliaksandr BLR 1:49.567
Kurliandchyk Aliaksandr BLR 1:49.567
Bahdanovich Aliaksandr BLR 1:49.567
C4 men 1.000 m sprint
1 Rabchanka Dzmitry BLR 3:23.386
Vaitsishkin Dzmitry BLR 3:23.386
Shcharbak Kanstantsin BLR 3:23.386
Vauchetski Aliaksandr BLR 3:23.386
2 Chirila Iosif ROU 3:24.559
Cuculici Andrei ROU 3:24.559
Mironcic Florin ROU 3:24.559
Costache Catalin ROU 3:24.559
3 Woszczynski Lukasz POL 3:25.116
Tonski Arkadiusz POL 3:25.116
Ginter Adam POL 3:25.116
Gros Lukasz POL 3:25.116
4 Kovalev Alexander RUS 3:26.356
Kruglyakov Roman RUS 3:26.356
Pavlov Mikhail RUS 3:26.356
Sergeev Dmitri RUS 3:26.356
5 Horvath Gabor HUN 3:35.216
Joob Marton HUN 3:35.216
Balazs Peter HUN 3:35.216
Sarudi Pal HUN 3:35.216
6 Koudelka Petr CZE 3:38.916
Dvorak Filip CZE 3:38.916
Koranda Lukas CZE 3:38.916
Halda Jan CZE 3:38.916