SPRINT

2004 ECh Poznan, POL

K1 men 200 m sprint
1 Rauhe Ronald GER 36.099
2 Duonela Alvydas LTU 36.195
3 Mendelski Tomasz POL 36.897
4 Gonzales Jovino Comesana ESP 36.987
5 Almasi Peter GBR 37.371
6 Pavlovic Djordje CYP 37.437
7 Kadler Viktor HUN 37.737
8 Skhiotov Andrei RUS 37.845
9 Marjanovic Dejan SLO 38.721
K1 women 200 m sprint
1 Portela Rivas Teresa ESP 41.748
2 Pastuszka Aneta POL 43.116
3 Paksy Timea HUN 43.290
4 Train Rachel GBR 43.950
5 Nollen Maike GER 44.154
6 Roos Femke NED 44.826
7 Iatsun Marina RUS 45.024
8 Fevang Ellen NOR 45.114
9 Schlitzer Petra AUT 45.438
K1 men 500 m sprint
1 Vereckei Akos HUN 1:41.380
2 Wynne Ian GBR 1:41.884
3 Perez Rial Carlos ESP 1:41.974
4 Altepost Lutz GER 1:42.658
5 Chorvath Martin SVK 1:42.688
6 Van Coller Alan RSA 1:42.898
7 Kolganov Michael ISR 1:43.744
8 Skhiotov Andrei RUS 1:44.278
9 Duonela Alvydas LTU 1:45.562
K1 women 500 m sprint
1 Janic Natasa HUN 1:54.099
2 Santy Petra BEL 1:55.107
3 Nollen Maike GER 1:56.181
4 Peissakhovich Larissa ISR 1:56.989
5 Rikala Anne FIN 1:57.759
6 Fevang Ellen NOR 1:57.909
7 Erbanova Marcela SVK 1:58.011
8 Mikolajczyk Beata POL 1:58.785
9 Marie Nathalie FRA 1:59.097
K1 men 1.000 m sprint
1 Larsen Eirik Veraas NOR 3:30.532
2 Brabants Tim GBR 3:32.542
3 Gonzales Jovino Comesana ESP 3:32.980
4 Kokeny Roland HUN 3:33.411
5 Erban Robert SVK 3:35.902
6 Ihle Andreas GER 3:36.093
7 Silva Emanuel POR 3:36.922
8 Gustafsson Anders SWE 3:38.061
9 Fah Simon SUI 3:39.579
K1 women 1.000 m sprint
1 Kovacs Katalin HUN 3:55.095
2 Mikolajczyk Beata POL 3:55.460
3 Fevang Ellen NOR 4:04.503
4 Davey Patricia GBR 4:06.680
5 Salakhova Juliana RUS 4:07.838
6 Alexopoulou Athina GRE 4:10.545
7 Inha Laura FIN 4:14.421
K2 men 200 m sprint
1 Duonela Alvydas LTU 33.626
Balciunas Egidijus LTU 33.626
2 Shevchuk Stepan RUS 34.166
Khovanskiy Sergei RUS 34.166
3 Gyertyanos Gergely HUN 34.328
Babella Balazs HUN 34.328
4 Rauhe Ronald GER 34.460
WIESKOETTER Tim GER 34.460
5 Becker Peeter EST 34.550
Tootsi Tarmo EST 34.550
6 Twardowski Marek POL 34.856
Wysocki Adam POL 34.856
7 Filipovic Ognjen SCG 34.934
Zoric Dragan SCG 34.934
8 Papanikolaou Dimitrios GRE 35.330
Papandreou Apostolos GRE 35.330
9 Hernanz Agueria Javier ESP 35.390
Banos Yerga Pablo ESP 35.390
K2 women 200 m sprint
1 Manchon Beatriz ESP 39.175
Portela Rivas Teresa ESP 39.175
2 Paksy Timea HUN 39.433
Patyi Melinda HUN 39.433
3 Fischer Birgit GER 39.985
Leonhardt Carolin GER 39.985
4 Sadalska Karolina POL 40.111
Czajczynska Malgorzata POL 40.111
5 Pindzeva Bonka BUL 40.717
Dacheva Delyana BUL 40.717
6 Petrova Nadezda RUS 41.797
Borisova Natalia RUS 41.797
7 Ponomarenko Spela SLO 42.817
Panda Antonia SLO 42.817
8 Bulk Nicole NED 42.919
Brand Moniek NED 42.919
9 Ciobanu Mariana ROU 43.441
Ciurescu Alina ROU 43.441
K2 men 500 m sprint
1 Rauhe Ronald GER 1:31.268
WIESKOETTER Tim GER 1:31.268
2 Duonela Alvydas LTU 1:31.886
Balciunas Egidijus LTU 1:31.886
3 Tischenko Anatoli RUS 1:32.864
Grushikhin Vladimir RUS 1:32.864
4 Piatrushenka Raman BLR 1:32.972
Makhneu Vadzim BLR 1:32.972
5 Twardowski Marek POL 1:33.266
Wysocki Adam POL 1:33.266
6 Kammerer Zoltan HUN 1:33.590
Storcz Botond HUN 1:33.590
7 Vindel Marin Damian ESP 1:34.106
Llera Blanco Francisco ESP 1:34.106
8 Oscarsson Markus SWE 1:34.184
Nillson Henrik SWE 1:34.184
9 Baggaley Nathan AUS 1:35.630
Robinson Clint AUS 1:35.630
K2 women 500 m sprint
1 Paksy Timea HUN 1:44.926
Benedek Dalma HUN 1:44.926
2 Fischer Birgit GER 1:45.790
Leonhardt Carolin GER 1:45.790
3 Manchon Beatriz ESP 1
Portela Rivas Teresa ESP 1
4 Pastuszka Aneta POL 1:46.222
Sokolowska-Kulesza Beata POL 1:46.222
5 Pindzeva Bonka BUL 1:48.826
Dacheva Delyana BUL 1:48.826
6 Vulpes Florica ROU 1:49.234
Talpa Lidia ROU 1:49.234
7 Karlsson Anna SWE 1:50.056
Paldanius Sofia SWE 1:50.056
8 Ponomarenko Spela SLO 1
Panda Antonia SLO 1
9 Idem Josefa ITA 1:55.096
Sgroi Fabiana ITA 1:55.096
K2 men 1.000 m sprint
1 Larsen Eirik Veraas NOR 3:11.521
Fjeldheim Nils Olav NOR 3:11.521
2 Hernanz Agueria Javier ESP 3:12.655
Banos Yerga Pablo ESP 3:12.655
3 Wynne Ian GBR 3:13.321
Darby-Dowman Paul GBR 3:13.321
4 Collins Daniel AUS 3:13.825
Rhodes David AUS 3:13.825
5 Piatrushenka Raman BLR 3:15.433
Makhneu Vadzim BLR 3:15.433
6 Bauer Marton HUN 3:15.469
Siebel Lajos HUN 3:15.469
7 Tischenko Anatoli RUS 3:15.841
Grushikhin Vladimir RUS 3:15.841
8 Oscarsson Markus SWE 3:16.939
Nillson Henrik SWE 3:16.939
9 Amir-Tahmasseb Babak FRA 0
Colin Phillippe FRA 0
K2 women 1.000 m sprint
1 Szabo Szilvia HUN 3:38.842
Bota Kinga HUN 3:38.842
2 Kuczkowska Dorota POL 3:41.188
Pyzalska Iwona POL 3:41.188
3 Pindzeva Bonka BUL 3:44.788
Dacheva Delyana BUL 3:44.788
4 Toropova Alesia BLR 3:45.016
Akhremchyk Veranika BLR 3:45.016
5 Ponomarenko Spela SLO 3:49.558
Panda Antonia SLO 3:49.558
6 Kiyashchenko Svetlana RUS 3:50.782
Nikolaeva Olga RUS 3:50.782
7 Nadj Antonija SCG 3:53.956
Knezevic Miljana SCG 3:53.956
8 Leino Johanna FIN 3:59.614
K4 men 200 m sprint
1 Kadler Viktor HUN 31.414
Bee Istvan HUN 31.414
Babella Balazs HUN 31.414
Boros Gergely HUN 31.414
2 Munoz Arestoy Manuel ESP 31.726
Acuna Iglesias Jaime ESP 31.726
Aizpurua Oier Aranzadi ESP 31.726
Gonzales Comesana Aique ESP 31.726
3 Zarubin Roman RUS 32.002
Ivannik Alexander RUS 32.002
Chertov Oleg RUS 32.002
Golikov Anatoli RUS 32.002
4 Baban Marian ROU 32.158
Zabet Alex ROU 32.158
Ceausu Alexandru ROU 32.158
Serban Romica ROU 32.158
5 Darby-Dowman Richard GBR 32.740
Farrell Ben GBR 32.740
Cox Ed GBR 32.740
Darby-Dowman Paul GBR 32.740
6 Persson Niklaes SWE 32.782
Svensson Anders SWE 32.782
Hallqvist Erik SWE 32.782
Eriksson Johan SWE 32.782
7 Zalupe Kristaps LAT 32.860
Upitis Martins LAT 32.860
Stalmanis Ronalds LAT 32.860
Lazedenieks Arnis LAT 32.860
8 Egan Peter IRL 33.490
Pringle David IRL 33.490
Fleming Neil IRL 33.490
Strevens Adam IRL 33.490
9 Pawlak Sylwester POL 34.474
Zadlo Tomasz POL 34.474
Oborski Dariusz POL 34.474
Gawrych Przemyslaw POL 34.474
K4 women 200 m sprint
1 Manchon Beatriz ESP 35.170
Garcia Maria Isabel ESP 35.170
Smidakova Jana ESP 35.170
Portela Rivas Teresa ESP 35.170
2 Kovacs Katalin HUN 35.596
Szabo Szilvia HUN 35.596
Viski Erzsebet HUN 35.596
Bota Kinga HUN 35.596
3 Kudinova Svetlana RUS 37.030
Andreeva Tatiana RUS 37.030
Tischenko Tatiana RUS 37.030
Poryvaeva Galina RUS 37.030
4 Bulk Nicole NED 37.576
Roos Femke NED 37.576
Yosef Tamara NED 37.576
Haaze Eef NED 37.576
5 Vulpes Florica ROU 38.230
Talpa Lidia ROU 38.230
Ciobanu Mariana ROU 38.230
Ciurescu Alina ROU 38.230
6 Latoszek Malgorzata POL 38.484
Chojnaczka Malgorzata POL 38.484
Studzinska Aleksandra POL 38.484
Borowicz Monika POL 38.484
7 Toropova Alesia BLR 39.124
Bets Alena BLR 39.124
Vakula Sviatlana BLR 39.124
Akhremchyk Veranika BLR 39.124
K4 men 500 m sprint
1 Benko Zoltan HUN 1:23.732
Bee Istvan HUN 1:23.732
Kucsera Gabor HUN 1:23.732
Kokeny Roland HUN 1:23.732
2 Turchyn Dziamyan BLR 1:24.092
Piatrushenka Raman BLR 1:24.092
Makhneu Vadzim BLR 1:24.092
Abalmasau Aliaksei BLR 1:24.092
3 Shevchuk Stepan RUS 1:25.526
Khovanskiy Sergei RUS 1:25.526
Chertov Oleg RUS 1:25.526
Tissin Andrei RUS 1:25.526
4 Baban Marian ROU 1:35.844
Curuzan Vasile ROU 1:35.844
Ceausu Alexandru ROU 1:35.844
Stefan Vasile ROU 1:35.844
5 Zabel Mark GER 1:26.180
Bach Bjorn GER 1:26.180
Ulm Stefan GER 1:26.180
Goldschmidt Bjorn GER 1:26.180
6 Pawlak Sylwester POL 1:26.912
Zadlo Tomasz POL 1:26.912
Gorski Tomasz POL 1:26.912
Gawrych Przemyslaw POL 1:26.912
7 Zalupe Kristaps LAT 1:27.110
Upitis Martins LAT 1:27.110
Stalmanis Ronalds LAT 1:27.110
Lazedenieks Arnis LAT 1:27.110
8 Persson Niklaes SWE 1:27.608
Svensson Anders SWE 1:27.608
Hallqvist Erik SWE 1:27.608
Eriksson Johan SWE 1:27.608
9 Darby-Dowman Paul GBR 1:29.948
Farrell Ben GBR 1:29.948
Cox Ed GBR 1:29.948
McKeever Edward GBR 1:29.948
K4 women 500 m sprint
1 Balabanova Inna UKR 1:33.542
Cherevatova Olena UKR 1:33.542
Osypenko Inna UKR 1:33.542
Semikina Tatiana UKR 1:33.542
2 Kovacs Katalin HUN 1:33.620
Szabo Szilvia HUN 1:33.620
Viski Erzsebet HUN 1:33.620
Bota Kinga HUN 1:33.620
3 Manchon Beatriz ESP 1:35.276
Garcia Maria Isabel ESP 1:35.276
Smidakova Jana ESP 1:35.276
Portela Rivas Teresa ESP 1:35.276
4 Meek Chantal AUS 1:36.116
Rankin Amanda AUS 1:36.116
Barclay Kate AUS 1:36.116
Oldenhof Lisa AUS 1:36.116
5 Sadalska Karolina POL 1:36.128
Skowron Joanna POL 1:36.128
Czajczynska Malgorzata POL 1:36.128
Bialkowska Aneta POL 1:36.128
6 Kudinova Svetlana RUS 1:36.896
Andreeva Tatiana RUS 1:36.896
Tischenko Tatiana RUS 1:36.896
Poryvaeva Galina RUS 1:36.896
7 Vulpes Florica ROU 1:37.040
Talpa Lidia ROU 1:37.040
Ciobanu Mariana ROU 1:37.040
Ciurescu Alina ROU 1:37.040
8 Tyborn Moa SWE 1:37.886
Nordlow Josefin SWE 1:37.886
Karlsson Anna SWE 1:37.886
Nyman Ylva SWE 1:37.886
9 Puchkova Hanna UKR 1:39.872
Bandarenka Natalia UKR 1:39.872
Bets Alena UKR 1:39.872
Vakula Sviatlana UKR 1:39.872
K4 men 1.000 m sprint
1 Kammerer Zoltan HUN 2:52.719
Storcz Botond HUN 2:52.719
Vereckei Akos HUN 2:52.719
Horvath Gabor HUN 2:52.719
2 Gjersoe Andreas NOR 2:55.383
Naess Mattis NOR 2:55.383
Wefald Alexander NOR 2:55.383
Norenberg Jacob NOR 2:55.383
3 Mendelski Tomasz POL 2:56.481
Bialkowski Dariusz POL 2:56.481
Glazewski Rafal POL 2:56.481
Baumann Pawel POL 2:56.481
4 Baban Marian ROU 2:56.619
Curuzan Vasile ROU 2:56.619
Ceausu Alexandru ROU 2:56.619
Stefan Vasile ROU 2:56.619
5 Munoz Arestoy Manuel ESP 2:56.679
Acuna Iglesias Jaime ESP 2:56.679
Aizpurua Oier Aranzadi ESP 2:56.679
Gonzales Comesana Aique ESP 2:56.679
6 Merkov Petar BUL 2:57.885
Kazanov Milko BUL 2:57.885
Yordanov Yordan BUL 2:57.885
Hristov Ivan BUL 2:57.885
7 Medvedev Ilya RUS 2:58.257
Ivannik Alexander RUS 2:58.257
Bazarov Alexander RUS 2:58.257
Degtyarev Alexander RUS 2:58.257
8 Morrison Luke AUS 2:58.575
Norton-Smith Julian AUS 2:58.575
Rodgers Craig AUS 2:58.575
Baggaley Nathan AUS 2:58.575
9 Zabel Mark GER 2:58.869
Bach Bjorn GER 2:58.869
Ulm Stefan GER 2:58.869
Goldschmidt Bjorn GER 2:58.869
K4 women 1.000 m sprint
1 Vulpes Florica ROU 3:23.363
Talpa Lidia ROU 3:23.363
Ciobanu Mariana ROU 3:23.363
Ciurescu Alina ROU 3:23.363
2 Kudinova Svetlana RUS 3:24.845
Andreeva Tatiana RUS 3:24.845
Sergeeva Anastasia RUS 3:24.845
Tischenko Tatiana RUS 3:24.845
3 Dekany Kinga HUN 3:26.993
Faldum Berenike HUN 3:26.993
Benedek Linda HUN 3:26.993
Moni Katalin HUN 3:26.993
4 Szulc Aneta POL 3:27.287
Chojnaczka Malgorzata POL 3:27.287
Studzinska Aleksandra POL 3:27.287
Latoszek Malgorzata POL 3:27.287
5 Tserga Zacharoula GRE 3:53.771
Patrelaki Eleftheria GRE 3:53.771
Kyriklidou Elpida GRE 3:53.771
Koukia Angeliki GRE 3:53.771
C1 men 200 m sprint
1 Opalev Maxim RUS 40.008
2 Dittmer Andreas GER 41.028
3 Doktor Martin CZE 41.070
4 Jezierski Andrzej POL 41.310
5 SHUKLIN Jevgenij LTU 41.496
6 Malomsoki Sandor HUN 41.598
7 Mironcic Florin ROU 42.240
8 Tsuskin Danek EST 42.516
9 Vinogradovs Dagnis LAT 42.810
C1 men 500 m sprint
1 Opalev Maxim RUS 1:52.442
2 Dittmer Andreas GER 1:53.258
3 Cal David Figueroa ESP 1:53.354
4 Zhukouski Aliaksandr BLR 1:53.444
5 Doktor Martin CZE 1:53.588
6 Cheban Yuri UKR 1:53.684
7 Ostrcil Marian SVK 1:54.824
8 Atanasov Stanimir BUL 1:55.550
9 Jezierski Andrzej POL 1:56.204
C1 men 1.000 m sprint
1 Dittmer Andreas GER 3:53.821
2 Cal David Figueroa ESP 3:55.471
3 Doktor Martin CZE 3:55.495
4 Fomichev Konstantin RUS 3:56.257
5 Zhukouski Aliaksandr BLR 3:57.637
6 Vinogradovs Dagnis LAT 3:58.051
7 Grzybowski Marcin POL 4:00.331
8 Goubel Mathieu FRA 4:01.333
9 Bundz Roman UKR 4:02.953
C2 men 200 m sprint
1 Fuksa Petr CZE 38.993
Netusil Petr CZE 38.993
2 Bozsik Attila HUN 39.101
Kovacs Gergely HUN 39.101
3 Jedraszko Daniel POL 39.107
Baraszkiewicz Pawel POL 39.107
4 Fomichev Konstantin RUS 39.467
Lipkin Nikolai RUS 39.467
5 Vauchetski Aliaksandr BLR 40.415
Shcharbak Kanstantsin BLR 40.415
6 Anisim Iosif ROU 40.463
Popa Loredan ROU 40.463
7 Miasniankin Jevgenij LTU 40.553
Reksnys Kazimieras LTU 40.553
8 Grassl Anton SVK 42.125
Gasparik Milos SVK 42.125
9 Ljubek Nikica CRO 42.209
Funtak Drazen CRO 42.209
C2 men 500 m sprint
1 Kozmann Gyorgy HUN 1:43.371
Kolonics Gyorgy HUN 1:43.371
2 Baraszkiewicz Pawel POL 1:44.073
Jedraszko Daniel POL 1:44.073
3 Simioncencu Silviu ROU 1:44.415
Popescu Florin ROU 1:44.415
4 Kovalev Alexander RUS 1:44.673
Kostoglod Alexander RUS 1:44.673
5 Prokopenko Maxim UKR 1:45.339
Dzhalilov Ruslan UKR 1:45.339
6 Kurliandchyk Aliaksandr BLR 1:36.239
Bahdanovich Aliaksandr BLR 1:36.239
7 Gille Christian GER 1:46.731
Wylenzek Tomasz GER 1:46.731
8 Bea Jose Alfredo ESP 1:47.247
Mascato Garcia David ESP 1:47.247
9 Pales Peter SVK 1:48.003
Kubica Jan SVK 1:48.003
C2 men 1.000 m sprint
1 Woszczynski Lukasz POL 3:34.239
Sliwinski Michal POL 3:34.239
2 Kovalev Alexander RUS 3:35.277
Kostoglod Alexander RUS 3:35.277
3 Utess Stefan GER 3:35.805
Luck Thomas GER 3:35.805
4 Simioncencu Silviu ROU 3:36.285
Popescu Florin ROU 3:36.285
5 Kozmann Gyorgy HUN 3:36.921
Kolonics Gyorgy HUN 3:36.921
6 Kurliandchyk Aliaksandr BLR 3:37.647
Bahdanovich Aliaksandr BLR 3:37.647
7 Prokopenko Maxim UKR 3:40.161
Dzhalilov Ruslan UKR 3:40.161
8 Bea Jose Alfredo ESP 3:42.063
Mascato Garcia David ESP 3:42.063
9 Barbey Laurent FRA 3:42.537
Le Leuch Eric FRA 3:42.537
C4 men 200 m sprint
1 Netusil Petr CZE 35.254
Fuksa Petr CZE 35.254
Brecka Jan CZE 35.254
Kozisek Karel CZE 35.254
2 Ignatov Eugeni RUS 35.674
Sergeev Dmitri RUS 35.674
Kruglyakov Roman RUS 35.674
Volkonski Alexei RUS 35.674
3 Malomsoki Sandor HUN 35.710
Kovacs Gergely HUN 35.710
Belicza Bela HUN 35.710
Vasali Laszlo HUN 35.710
4 Vauchetski Aliaksandr BLR 36.292
Shcharbak Kanstantsin BLR 36.292
Kviatsinski Nikita BLR 36.292
Vaitsishkin Dzmitry BLR 36.292
5 Pricop Mitica ROU 36.910
Condrat Petre ROU 36.910
Chirila Iosif ROU 36.910
Cuculici Andrei ROU 36.910
6 Miasniankin Jevgenij LTU 37.696
Reksnys Kazimieras LTU 37.696
SHUKLIN Jevgenij LTU 37.696
Sokolovas Danas LTU 37.696
7 Vinogradovs Dagnis LAT 38.368
Sidoruks Jevgenijs LAT 38.368
Bobkovs Andrejs LAT 38.368
Pranks Gatis LAT 38.368
8 Cymbal Szymon POL 38.885
Wekowski Mikolaj POL 38.885
Pachowicz Grzegorz POL 38.885
Tonski Arkadiusz POL 38.885
C4 men 500 m sprint
1 Anisim Iosif ROU 1:36.106
Condrat Petre ROU 1:36.106
Simioncencu Silviu ROU 1:36.106
Popescu Florin ROU 1:36.106
2 Ignatov Eugeni RUS 1:36.796
Sergeev Dmitri RUS 1:36.796
Kruglyakov Roman RUS 1:36.796
Volkonski Alexei RUS 1:36.796
3 Zhukouski Aliaksandr BLR 1:37.012
Kurliandchyk Aliaksandr BLR 1:37.012
Bahdanovich Aliaksandr BLR 1:37.012
Sapanenka Siamion BLR 1:37.012
4 Skowronski Pawel POL 1:38.890
Tyszynski Wojciech POL 1:38.890
Rynkiewicz Roman POL 1:38.890
Tonski Arkadiusz POL 1:38.890
5 Buzal Miklos HUN 1:40.360
Ispan Laszlo HUN 1:40.360
Pulai Imre HUN 1:40.360
Novak Ferenc HUN 1:40.360
6 Bobkovs Andrejs LAT 1:55.168
Sidorenko Andrejs LAT 1:55.168
Prokopenko Andrejs LAT 1:55.168
Pranks Gatis LAT 1:55.168
C4 men 1.000 m sprint
1 Huttner Csaba HUN 3:19.595
Furdok Gabor HUN 3:19.595
Pulai Imre HUN 3:19.595
Novak Ferenc HUN 3:19.595
2 Pricop Mitica ROU 3:20.771
Cuculici Andrei ROU 3:20.771
Chirila Iosif ROU 3:20.771
Condrat Petre ROU 3:20.771
3 Zhukouski Aliaksandr BLR 3:20.843
Kurliandchyk Aliaksandr BLR 3:20.843
Bahdanovich Aliaksandr BLR 3:20.843
Sapanenka Siamion BLR 3:20.843
4 Tonski Arkadiusz POL 3:21.857
Rynkiewicz Roman POL 3:21.857
Tyszynski Wojciech POL 3:21.857
Ginter Adam POL 3:21.857
5 Kovalev Ignat RUS 3:22.685
Lipkin Nikolai RUS 3:22.685
Simonov Dmitri RUS 3:22.685
Volkonski Alexei RUS 3:22.685
6 Bobkovs Andrejs LAT 3:52.121
Prokopenko Andrejs LAT 3:52.121
Sidorenko Andrejs LAT 3:52.121
Pranks Gatis LAT 3:52.121