SPRINT

1969 ECh Moscow, URS

K1 men 500 m sprint
1 Tischenko Anatoli URS 1:53.57
2 Vernescu Aurel ROU 1:55.19
3 Kaptur Anatoli URS 1:55.45
K1 men 4 x 500 m sprint
1 Kaptur Anatoli URS 7:37.20
Bogatov URS 7:37.20
Sedatchev URS 7:37.20
Tischenko Anatoli URS 7:37.20
2 Vernescu Aurel ROU 7:40.65
Jacob Ion ROU 7:40.65
Botez Eugen ROU 7:40.65
Zafiu Mihai ROU 7:40.65
3 Giczy Csaba HUN 7:41.91
Hesz Mihaly HUN 7:41.91
Czizmadia Istvan HUN 7:41.91
Szolosi Imre HUN 7:41.91
K1 women 500 m sprint
1 Shimanskaya Tamara URS 2:09.45
2 Breuer Renate GER 2:11.82
3 Pfeffer Anna HUN 2:12.10
K1 men 1.000 m sprint
1 Shaparenko Alexander URS 4:02.47
2 Tischenko Anatoli URS 4:03.00
3 Andersson Lars SWE 4:04.79
K1 men 10.000 m sprint
1 Tsarev Viktor URS 44:37.80
2 Hansen Erik DEN 44:59.20
3 Kostenko Konstantin URS 45:08.60
K2 men 500 m sprint
1 Vernescu Aurel ROU 1:41.45
Sciotnic Atanase ROU 1:41.45
2 Karyukhin Georgi URS 1:42.84
Obraztsov Vladimir URS 1:42.84
3 Hoekstra Paul-Jean NED 1:43.39
Wittenberg Jan NED 1:43.39
K2 women 500 m sprint
1 Lyaushko URS 1:56.52
Shimanskaya Tamara URS 1:56.52
2 Pfeffer Anna HUN 1:58.81
Holosi Katalin HUN 1:58.81
3 Zimmermann Annemarie GER 1:59.37
Esser Roswitha GER 1:59.37
K2 men 1.000 m sprint
1 Shaparenko Alexander URS 3:38.80
Morozov Vladimir URS 3:38.80
2 Anderrsson Stig SWE 3:39.47
Utterberg Gunnar SWE 3:39.47
3 Giczy Csaba HUN 3:40.00
Timar Istvan HUN 3:40.00
K2 men 10.000 m sprint
1 Csapo Geza HUN 41:32.20
Timar Istvan HUN 41:32.20
2 Soby Egil NOR 41:37.60
Johansen Jan NOR 41:37.60
3 Pocora Stefan ROU 41:48.00
Simiocenco Vasile ROU 41:48.00
K4 women 500 m sprint
1 Lyaushko URS 1:46.70
Shimanskaya Tamara URS 1:46.70
Boiko Natalia URS 1:46.70
Vakula Nelli URS 1:46.70
2 Zimmermann Annemarie GER 1:47.56
Esser Roswitha GER 1:47.56
Breuer Renate GER 1:47.56
Felten GER 1:47.56
3 Kirjanova URS 1:49.18
Maljarenko URS 1:49.18
Beresneva URS 1:49.18
Ivanova URS 1:49.18
K4 men 1.000 m sprint
1 Will Klaus-Uwe GDR 3:12.03
Augustin Eduard GDR 3:12.03
Mattern Joachim GDR 3:12.03
Ebeling Peter GDR 3:12.03
2 Sciotnic Atanase ROU 3:13.22
Jacob Ion ROU 3:13.22
Ivanov Dimitri ROU 3:13.22
Ruzhan ROU 3:13.22
3 Chuzhikov Nikolai URS 3:13.33
Grishin Anatoli URS 3:13.33
Matveev Dimitri URS 3:13.33
Didenko Valeri URS 3:13.33
K4 men 10.000 m sprint
1 Will Klaus-Uwe GDR
Augustin Eduard GDR
Mattern Joachim GDR
Ebeling Peter GDR
2 Ivanov Dimitri ROU
Sciotnic Atanase ROU
Jacob Ion ROU
Ruzhan ROU
C1 men 1.000 m sprint
1 Wichmann Tamas HUN 4:23.80
2 Fedulov Nikolai URS 4:24.25
3 Tatai Tibor HUN 4:25.51
C1 men 10.000 m sprint
1 Wichmann Tamas HUN 50:10.60
2 Petrikovics Gyula HUN 50:12.60
2 Makarenko Ivan ROU 50:36.40
C2 men 1.000 m sprint
1 Potzaichin Ivan ROU 3:57.30
Covaliov Serghei ROU 3:57.30
2 Manja ROU 3:59.02
Calabiciov Vicol ROU 3:59.02
3 Dribac Valeri URS 4:00.62
Kaliagin Vasili URS 4:00.62
C2 men 10.000 m sprint
1 Cherna HUN 45:46.80
Hingl Laszlo HUN 45:46.80
2 Prokupets Naum URS 46:13.00
Zamotin Mikhail URS 46:13.00
3 Zeidlitz Erik SWE 46:49.20
Lindenloef Berndt SWE 46:49.20