SPRINT

1967 ECh Duisburg, GER

K1 men 500 m sprint
1 Vernescu Aurel ROU 1:54.13
2 Peterson Rolf SWE 1:54.20
3 Tischenko Anatoli URS 1:54.62
K1 men 4 x 500 m sprint
1 Turcas Mihai ROU 7:33.57
Contolenco Andrei ROU 7:33.57
Ivanov Dimitri ROU 7:33.57
Vernescu Aurel ROU 7:33.57
2 Guse Bernd GER 7:33.70
Gunther Hans GER 7:33.70
Buker GER 7:33.70
Zander Holger GER 7:33.70
3 Kabanov URS 7:34.64
Karyukhin Georgi URS 7:34.64
Tischenko Anatoli URS 7:34.64
Baltinsch URS 7:34.64
K1 women 500 m sprint
1 Pinajeva Ludmila URS 2:09.43
2 Chalupova Ivana TCH 2:12.70
3 Seredina Antonina URS 2:12.71
K1 men 1.000 m sprint
1 Shaparenko Alexander URS 3:54.71
2 Hansen Erik DEN 3:55.81
3 Hesz Mihaly HUN 3:56.13
K1 men 10.000 m sprint
1 Kostenko Konstantin URS 45:33.10
2 Tsarev Viktor URS 45:35.80
3 Soby Egil NOR 45:37.20
K2 men 500 m sprint
1 Obraztsov Vladimir URS 1:42.80
Karyukhin Georgi URS 1:42.80
2 Vernescu Aurel ROU 1:43.01
Sciotnic Atanase ROU 1:43.01
3 Contolenco Andrei ROU 1:44.63
Cosnita Costel ROU 1:44.63
K2 women 500 m sprint
1 Pinajeva Ludmila URS 1:54.00
Seredina Antonina URS 1:54.00
2 Dumitru Victoria ROU 1:54.80
Serghei Valentina ROU 1:54.80
3 Esser Roswitha GER 1:54.82
Breuer Renate GER 1:54.82
K2 men 1.000 m sprint
1 Vernescu Aurel ROU 3:33.71
Sciotnic Atanase ROU 3:33.71
2 Andersson Lars SWE 3:34.30
Utterberg Gunnar SWE 3:34.30
3 Giczy Csaba HUN 3:34.37
Timar Istvan HUN 3:34.37
K2 men 10.000 m sprint
1 Kemecsei Imre HUN 42:13.60
Fabian Laszlo HUN 42:13.60
2 Andersson Lars SWE 42:19.27
Utterberg Gunnar SWE 42:19.27
3 Vorobiov ROU 42:21.85
Terente Ion ROU 42:21.85
K4 women 500 m sprint
1 Pinajeva Ludmila URS 1:43.91
Levchenko Nadezhda URS 1:43.91
Seredina Antonina URS 1:43.91
Shubina Maria URS 1:43.91
2 Esser Roswitha GER 1:46.29
Breuer Renate GER 1:46.29
Felten GER 1:46.29
Ritter GER 1:46.29
3 Boiko Natalia URS 1:46.78
Kirjarova URS 1:46.78
Mischechkina URS 1:46.78
Ivanova URS 1:46.78
K4 men 1.000 m sprint
1 Covaliov Serghei ROU 3:16.38
Turcas Mihai ROU 3:16.38
Calenic Anton ROU 3:16.38
Irimia ROU 3:16.38
2 Morozov Vladimir URS 3:17.19
Grishin Anatoli URS 3:17.19
Ionov Viacheslav URS 3:17.19
Didenko Valeri URS 3:17.19
3 Chuzhikov Nikolai URS 3:17.30
Stetsenko Yuri URS 3:17.30
Karyukhin Georgi URS 3:17.30
Kabanov URS 3:17.30
K4 men 10.000 m sprint
1 Morozov Vladimir URS 36:45.51
Grishin Anatoli URS 36:45.51
Ionov Viacheslav URS 36:45.51
Didenko Valeri URS 36:45.51
2 Cosnita Costel ROU 36:48.10
Ivanoviev ROU 36:48.10
Terente Ion ROU 36:48.10
Calenic Anton ROU 36:48.10
3 Pfaff Gunther AUT 36:56.08
Seibold Gerhard AUT 36:56.08
Hediger Helmut AUT 36:56.08
Lindlgruber Kurt AUT 36:56.08
C1 men 1.000 m sprint
1 Lewe Detlef GER 4:21.06
2 Wichmann Tamas HUN 4:22.53
3 Ctvrtecka Jiri TCH 4:22.87
C1 men 10.000 m sprint
1 Igorov Andrei ROU 51:23.40
2 Penkava Rudolf TCH 51:36.60
3 Prokupets Naum URS 51:50.40
C2 men 1.000 m sprint
1 Wichmann Tamas HUN 4:00.55
Petrikovics Gyula HUN 4:00.55
2 Serghei Valentina ROU 4:01.84
Manea ROU 4:01.84
3 Dribac Valeri URS 4:02.54
Kaliagin Vasili URS 4:02.54
C2 men 10.000 m sprint
1 Maxim ROU 46:42.65
Simionov ROU 46:42.65
2 Kaliagin Vasili URS 46:48.71
Dribac Valeri URS 46:48.71
3 Lindenloef Berndt SWE 46:49.71
Zeidlitz Erik SWE 46:49.71