SPRINT

1965 ECh Snagov, ROU

K1 men 500 m sprint
1 Vernescu Aurel ROU 1:51.32
2 Krause Dieter GDR 1:52.41
3 Peterson Rolf SWE 1:52.61
K1 men 4 x 500 m sprint
1 Vernescu Aurel ROU 7:36.08
Nicoara Vasile ROU 7:36.08
Ivanov Dimitri ROU 7:36.08
Sciotnic Atanase ROU 7:36.08
2 Krause Dieter GDR 7:38.46
Will Klaus-Uwe GDR 7:38.46
Wentzke Friedhelm GDR 7:38.46
Seibt GDR 7:38.46
3 Meszaros Gyorgy HUN 7:38.83
Szente Andras HUN 7:38.83
Kovacs Laszlo HUN 7:38.83
Hesz Mihaly HUN 7:38.83
K1 women 500 m sprint
1 Chvedosiuk Ludmila URS 2:13.99
2 Seredina Antonina URS 2:15.00
3 Breuer Renate GER 2:18.15
K1 men 1.000 m sprint
1 Hansen Erik DEN 3:51.08
2 Kemecsei Imre HUN 3:53.61
3 Szolosi Imre HUN 3:54.21
K1 men 10.000 m sprint
1 Urogy Laszlo HUN 47:07.88
2 Hesz Mihaly HUN 47:13.59
3 Matkava Avery URS 47:17.00
K2 men 500 m sprint
1 Nicoara Vasile ROU 1:42.20
Ivanov Dimitri ROU 1:42.20
2 Obraztsov Vladimir URS 1:44.30
Karyukhin Georgi URS 1:44.30
3 Szente Andras HUN 1:44.35
Meszaros Gyorgy HUN 1:44.35
K2 women 500 m sprint
1 Seredina Antonina URS 1:54.86
Shubina Maria URS 1:54.86
2 Chvedosiuk Ludmila URS 1:55.07
Levchenko Nadezhda URS 1:55.07
3 Felten GER 1:55.27
Esser Roswitha GER 1:55.27
K2 men 1.000 m sprint
1 Nicoara Vasile ROU 3:30.35
Ivanov Dimitri ROU 3:30.35
2 Vernescu Aurel ROU 3:31.29
Sciotnic Atanase ROU 3:31.29
3 Szolosi Imre HUN 3:32.01
Fabian Laszlo HUN 3:32.01
K2 men 10.000 m sprint
1 Szolosi Imre HUN 42:46.04
Fabian Laszlo HUN 42:46.04
2 Giczy Csaba HUN 43:37.35
Novotny Zoltan HUN 43:37.35
3 Frenzel GDR 43:50.38
Ebeling Peter GDR 43:50.38
K4 women 500 m sprint
1 Shubina Maria URS 1:44.03
Seredina Antonina URS 1:44.03
Chvedosiuk Ludmila URS 1:44.03
Levchenko Nadezhda URS 1:44.03
2 Antonovicz Izabella POL 1:46.44
Doring POL 1:46.44
Kaczorowska POL 1:46.44
Wyszynska POL 1:46.44
3 Felten GER 1:46.80
Esser Roswitha GER 1:46.80
Rozema GER 1:46.80
Breuer Renate GER 1:46.80
K4 men 1.000 m sprint
1 Nicoara Vasile ROU 3:17.20
Ivanov Dimitri ROU 3:17.20
Contolenco Andrei ROU 3:17.20
Terente Ion ROU 3:17.20
2 Vernescu Aurel ROU 3:17.70
Sciotnic Atanase ROU 3:17.70
Turcas Mihai ROU 3:17.70
Busanescu ROU 3:17.70
3 Schultze Bernhard GER 3:18.60
Blasek GER 3:18.60
Kemnitz Erich GER 3:18.60
Suhrbier Erich GER 3:18.60
K4 men 10.000 m sprint
1 Holzvoigt Gunther GDR 38:47.67
Karbe Siegward GDR 38:47.67
Finger Wolfgang GDR 38:47.67
Niedrig Wolfgang GDR 38:47.67
2 Pisarev Igor URS 38:50.99
Khasanov Ibragin URS 38:50.99
Matkava Avery URS 38:50.99
Nazarov Konstantin URS 38:50.99
3 Chuzhikov Nikolai URS 39:15.35
Grishin Anatoli URS 39:15.35
Morozov Vladimir URS 39:15.35
Ionov Viacheslav URS 39:15.35
C1 men 1.000 m sprint
1 Lewe Detlef GER 4:21.68
2 Lipalit Igor ROU 4:24.92
3 Eschert Jurgen GDR 4:26.91
C1 men 10.000 m sprint
1 Igorov Andrei ROU 52:58.10
2 Zamotin Michail URS 53:04.41
3 Koschnik Herbert GER 53:23.21
C2 men 1.000 m sprint
1 Oschepkov Stefan URS 3:59.53
Khimich Andrei URS 3:59.53
2 Galkov Vitali URS 4:03.44
Zamotin Mikhail URS 4:03.44
3 Sorensen DEN 4:04.71
Nielsen DEN 4:04.71
C2 men 10.000 m sprint
1 Dribac Valeri URS 48:42.50
Khimich Andrei URS 48:42.50
2 Sidorov Lavrente ROU 49:07.50
Ismailciuc Simion ROU 49:07.50
3 Calinov ROU 49:15.46
Covaliov Serghei ROU 49:15.46