SPRINT

1963 ECh Jajce, YUG

K1 men 500 m sprint
1 Vernescu Aurel ROU 1:51.88
2 Hansen Erik DEN 1:54.57
3 Kovacs Kalman HUN 1:55.74
K1 men 4 x 500 m sprint
1 Vernescu Aurel ROU 7:43.59
Nicoara Vasile ROU 7:43.59
Ivanov Dimitri ROU 7:43.59
Ivanescu Anton ROU 7:43.59
2 Morozov Vladimir URS 7:43.60
Natalucha Vasili URS 7:43.60
Vinnik Viacheslav URS 7:43.60
Khasanov Ibragin URS 7:43.60
3 Lange Wolfgang GDR 7:44.05
Krause Dieter GDR 7:44.05
Rossberg Siegfried GDR 7:44.05
Perleberg Gunther GDR 7:44.05
K1 women 500 m sprint
1 Shubina Maria URS 2:08.29
2 Chvedosiuk Ludmila URS 2:08.90
3 Spitz Hanneliese AUT 2:11.60
K1 men 1.000 m sprint
1 Hansen Erik DEN 3:56.30
2 Vernescu Aurel ROU 3:56.32
3 Rossberg Siegfried GDR 3:59.12
K1 men 10.000 m sprint
1 Briel Fritz GER 45:18.35
2 Sjodelius Sven O. SWE 45:20.29
3 Hesz Mihaly HUN 45:20.81
K2 men 500 m sprint
1 Nicoara Vasile ROU 1:42.43
Ivanov Dimitri ROU 1:42.43
2 Vernescu Aurel ROU 1:42.72
Anastasescu Mircea ROU 1:42.72
3 Buker GER 1:43.73
Zander Holger GER 1:43.73
K2 women 500 m sprint
1 Zimmermann Annemarie GER 1:54.32
Esser Roswitha GER 1:54.32
2 Shubina Maria URS 1:54.51
Chvedosiuk Ludmila URS 1:54.51
3 Bizak Valentine URS 1:56.46
Sinichkina URS 1:56.46
K2 men 1.000 m sprint
1 Nicoara Vasile ROU 3:35.11
Ivanov Dimitri ROU 3:35.11
2 Lange Wolfgang GDR 3:35.59
Krause Dieter GDR 3:35.59
3 Chuzhikov Nikolai URS 3:37.27
Grishin Anatoli URS 3:37.27
K2 men 10.000 m sprint
1 Fabian Laszlo HUN 41:30.00
Timar Istvan HUN 41:30.00
2 Sahlen Tord SWE 41:32.18
Fern SWE 41:32.18
3 Suhrbier Erich GER 41:33.33
Brzoska Siegfried GER 41:33.33
K4 men 1.000 m sprint
1 Perleberg Gunther GDR 3:14.60
Krause Dieter GDR 3:14.60
Rossberg Siegfried GDR 3:14.60
Lange Wolfgang GDR 3:14.60
2 Artimov Nicolai ROU 3:14.60
Contolenco Andrei ROU 3:14.60
Ivanov Dimitri ROU 3:14.60
Nicoara Vasile ROU 3:14.60
3 Trifonov URS 3:17.37
Safonov Igor URS 3:17.37
Konnikov Nikolai URS 3:17.37
Vinnik Viacheslav URS 3:17.37
K4 men 10.000 m sprint
1 Fabian Laszlo HUN 37:22.23
Timar Istvan HUN 37:22.23
Koltai Otto HUN 37:22.23
Novotny Zoltan HUN 37:22.23
2 Karbe Siegward GDR 37:29.33
Holzvoigt Gunther GDR 37:29.33
Finger Wolfgang GDR 37:29.33
Niedrig Wolfgang GDR 37:29.33
3 Czink Gyorgy HUN 37:44.37
Petroczy Janos HUN 37:44.37
Almasi HUN 37:44.37
Egri Samuel HUN 37:44.37
C1 men 1.000 m sprint
1 Ismailciuc Simion ROU 4:33.85
2 Lewe Detlef GER 4:34.05
3 Muller Albrecht GDR 4:36.34
C1 men 10.000 m sprint
1 Zamotin Michail URS 52:13.70
2 Igorov Andrei ROU 52:30.86
3 Muller Albrecht GDR 52:37.69
C2 men 1.000 m sprint
1 Jacovici Alexe ROU 4:02.35
Sidorov Lavrente ROU 4:02.35
2 Galkov Vitali URS 4:04.84
Zamotin Mikhail URS 4:04.84
3 Gyuru Andras HUN 4:05.79
Soltesz Arpad HUN 4:05.79
C2 men 10.000 m sprint
1 Geystor URS 46:33.90
Makarenko Sergei URS 46:33.90
2 Mehlberg Willi GDR 46:35.59
Ulrich Werner GDR 46:35.59
3 Kalinov Lavrente ROU 46:43.74
Lipalit Igor ROU 46:43.74