SPRINT

1959 ECh Duisburg, GER

K1 men 500 m sprint
1 Kaplaniak Stefan POL 2:02.9
2 von Gerber Carl SWE 2:03.7
3 Meszaros Gyorgy HUN 2:04.0
K1 men 4 x 500 m sprint
1 Lange Wolfgang GER 8:01.2
Schultze Bernhard GER 8:01.2
Schneider Helmut GER 8:01.2
Miltenberger Meinrad GER 8:01.2
2 Kiss Lajos HUN 8:03.4
Meszaros Gyorgy HUN 8:03.4
Nagy Laszlo HUN 8:03.4
Kovacs Laszlo HUN 8:03.4
3 Skwarski POL 8:05.7
Zielinski Wladyslaw POL 8:05.7
Koscieras POL 8:05.7
Kaplaniak Stefan POL 8:05.7
K1 women 500 m sprint
1 Kislova Elisaveta URS 2:21.3
2 Seredina Antonina URS 2:21.9
3 Banfalvi Klara HUN 2:23.6
K1 men 1.000 m sprint
1 Szolosi Imre HUN 4:10.1
2 Kiss Lajos HUN 4:14.2
3 Rhodes Ronald GBR 4:15.8
K1 men 10.000 m sprint
1 Hatlaczky Ferenc HUN 45:03.1
2 Andersson Stig SWE 45:04.4
3 Czink Gyorgy HUN 45:12.9
K2 men 500 m sprint
1 Szente Andras HUN
Meszaros Gyorgy HUN
2 Kovacs Laszlo HUN 1:49.3
Nagy Laszlo HUN 1:49.3
3 Zielinski Wladyslaw POL 1
Zielinski POL 1
K2 women 500 m sprint
1 Kislova Elisaveta URS 2:03.8
2 Gruzintseva Nina URS 2:04.8
Shubina Maria URS 2:04.8
3 Zenz Therese GER 2:06.5
Hartmann Ingrid GER 2:06.5
K2 men 1.000 m sprint
1 Szente Andras HUN 3:41.1
Meszaros Gyorgy HUN 3:41.1
2 Szolosi Imre HUN 3:44.4
Petroczy Janos HUN 3:44.4
3 Stocker Helmut GER 3:45.4
Troidl Franz GER 3:45.4
K2 men 10.000 m sprint
1 Szolosi Imre HUN 41:05.8
Petroczy Janos HUN 41:05.8
2 Schlussel GER 41:14.2
Ackers Heinz GER 41:14.2
3 Uranyi Janos HUN 41:34.2
Fabian Laszlo HUN 41:34.2
K4 men 1.000 m sprint
1 Lange Wolfgang GDR 3:25.9
Krause Dieter GDR 3:25.9
Rossberg Siegfried GDR 3:25.9
Perleberg Gunther GDR 3:25.9
2 Scheuer Michel GER 3:28.7
Lietz Georg GER 3:28.7
Hell GER 3:28.7
Kleine Theo GER 3:28.7
3 Kruger Gunter GER 3:28.9
Sander Walter GER 3:28.9
Berghausen GER 3:28.9
Birgel GER 3:28.9
K4 men 10.000 m sprint
1 Scheuer Michel GER 35:33.6
Lietz Georg GER 35:33.6
Hell GER 35:33.6
Kleine Theo GER 35:33.6
2 Kruger Gunter GER 35:35.0
Sander Walter GER 35:35.0
Berghausen GER 35:35.0
Birgel GER 35:35.0
3 Jahn Werner GDR 36:45.4
Kresse Walter GDR 36:45.4
Lammert Klaus GDR 36:45.4
Rossberg Siegfried GDR 36:45.4
C1 men 1.000 m sprint
1 Ismailciuc Simion ROU 4:54.6
2 Parti Janos HUN 4:58.8
3 Belyaev Vadim URS 4:59.2
C1 men 10.000 m sprint
1 Parti Janos HUN 53:23.3
2 Bukharin Gennadi URS 53:32.4
3 Elias Jiri TCH 54:12.6
C2 men 1.000 m sprint
1 Demeter HUN 4:51.0
Hunics Jozsef HUN 4:51.0
2 Kalinov Lavrente ROU 4:57.0
Sidorov Lavrente ROU 4:57.0
3 Alexe Dumitru ROU 4:59.0
Iacovici ROU 4:59.0
C2 men 10.000 m sprint
1 Oschepkov Stefan URS 50:14.6
Silaev URS 50:14.6
2 Hunics Jozsef HUN 50:57.9
Demeter HUN 50:57.9
3 Kalinov Lavrente ROU 51:06.3
Sidorov Lavrente ROU 51:06.3