SPRINT

1957 ECh Gent, BEL

K1 men 500 m sprint
1 Naumov Valentin URS 1:52.7
2 Markovtsev Anatoli URS 1:53.6
3 Kaplaniak Stefan POL 1:54.3
K1 men 4 x 500 m sprint
1 Naumov Valentin URS 8:10.7
Jatsinenko URS 8:10.7
Markovtsev Anatoli URS 8:10.7
Pisarev Igor URS 8:10.7
2 Lietz Georg GER 8:19.2
Lange Wolfgang GER 8:19.2
Schmidt GER 8:19.2
Miltenberger Meinrad GER 8:19.2
3 Vereb Dezso HUN 8:21.1
Petroczy Janos HUN 8:21.1
Meszaros Gyorgy HUN 8:21.1
Kiss Lajos HUN 8:21.1
K1 women 500 m sprint
1 Dementieva Elisaveta URS 2:05.7
2 Zenz Therese GER 2:07.3
3 Konistiapina Nina URS 2:10.3
K1 men 1.000 m sprint
1 Naumov Valentin URS 3:57.3
2 Briel Fritz GER 3:59.1
3 Christiansen Willi DEN 4:01.0
K1 men 10.000 m sprint
1 Briel Fritz GER 50:34.0
2 Ackers Heinz GER 50:49.0
3 Pisarev Igor URS 52:30.0
K2 men 500 m sprint
1 Uranyi Janos HUN 1:41.0
Fabian Laszlo HUN 1:41.0
2 Miltenberger Meinrad GER 1:42.1
Schmidt GER 1:42.1
3 Anastasescu Mircea ROU 1:42.4
Theodorov Stavru ROU 1:42.4
K2 women 500 m sprint
1 Gruzintseva Nina URS 1:57.8
Konistiapina Nina URS 1:57.8
2 Zenz Therese GER 1:57.9
Hartmann Ingrid GER 1:57.9
3 Rohrbach Ruth GER 1:59.0
Nowinski GER 1:59.0
K2 men 1.000 m sprint
1 Briel Fritz GER 3:36.5
Ackers GER 3:36.5
2 Christiansen DEN 3:38.7
Schmidt DEN 3:38.7
3 Kaaleste Mikhail URS 3:38.8
Demitkov Anatoli URS 3:38.8
K2 men 10.000 m sprint
1 Kaaleste Mikhail URS 46:02.0
Demitkov Anatoli URS 46:02.0
2 Uranyi Janos HUN 46:03.0
Fabian Laszlo HUN 46:03.0
3 VERBRUGGE Henri BEL 46:28.0
van de MOERE Germain BEL 46:28.0
K4 men 1.000 m sprint
1 RUDZINSKAS Alfonsas URS 3:16.4
Zvezdkin Volodar URS 3:16.4
RUDZINSKAS Mykolas URS 3:16.4
Stepanov Vasili URS 3:16.4
2 Shadrin Viktor URS 3:17.5
Dubinin URS 3:17.5
Nazarov Konstantin URS 3:17.5
Feoktistov Igor URS 3:17.5
3 Briel Fritz GER 3:20.5
Ackers GER 3:20.5
Schlussel GER 3:20.5
Knell GER 3:20.5
K4 men 10.000 m sprint
1 Scheuer Michel GER 38:42.0
Schmidt GER 38:42.0
Lietz Georg GER 38:42.0
Kleine Theo GER 38:42.0
2 RUDZINSKAS Alfonsas URS 39:06.6
Zvezdkin Volodar URS 39:06.6
RUDZINSKAS Mykolas URS 39:06.6
Stepanov Vasili URS 39:06.6
3 Shadrin URS 39:28.0
Dubinin URS 39:28.0
Nazarov Konstantin URS 39:28.0
Feoktistov Igor URS 39:28.0
C1 men 1.000 m sprint
1 Novak Gabor HUN 4:49.4
2 Bukharin Eugeni URS 4:50.5
3 Zhovkovski Eugeni URS 4:50.9
C1 men 10.000 m sprint
1 Parti Janos HUN 65:13.0
2 Bukharin Gennadi URS 65:56.0
3 Tschaschke Werner GER 67:08.0
C2 men 1.000 m sprint
1 Silaev URS 4:25.9
Charin URS 4:25.9
2 Ismailciuc Simion ROU 4:26.0
Alexe Dumitru ROU 4:26.0
3 Farkas Imre HUN 4:27.0
Hunics Jozsef HUN 4:27.0
C2 men 10.000 m sprint
1 Alexe Dumitru ROU 59:19.0
Ismailciuc Simion ROU 59:19.0
2 Silaev URS 59:23.0
Charin URS 59:23.0
3 Lipalit Igor ROU 60:05.0
Kalinov Lavrente ROU 60:05.0