SPRINT

2015 EG Baku, AZE

K1 men 200 m sprint
1 DUDAS Miklos HUN 35.13
2 Menning Petter SWE 35.58
3 McKEEVER Ed GBR 35.77
4 RUMJANCEVS Aleksejs LAT 35.84
4 DRAGOSAVLJEVIC Marko SRB 35.84
6 NAVAKAUSKAS Ignas LTU 35.85
7 Lukantsov Evgenii RUS 36.31
8 Svab Filip CZE 36.76
9 DELOMBAERDE Jonathan BEL 36.85
K1 women 200 m sprint
1 Walczykiewicz Marta POL 40.8
2 PODOLSKAYA Natalia RUS 41.17
3 Kozak Danuta HUN 41.38
4 GUYOT Sarah FRA 41.42
5 Moldovan Nikolina SRB 42.01
6 Osypenko-Radomska Inna AZE 42.09
7 STENSILS Linnea SWE 42.18
8 VOLZ Sabine GER 42.45
9 Cawthorn Rachel GBR 43.46
K1 women 500 m sprint
1 Kozak Danuta HUN 02:03.57
2 Schuring Yvonne AUT 02:04.71
3 Wojnarowska Ewelina POL 02:05.39
4 Khudzenka Volha BLR 02:05.51
5 Osypenko-Radomska Inna AZE 02:05.58
6 PONOMARENKO JANIC Spela SLO 02:05.75
7 Moldovan Nikolina SRB 02:08.45
8 Cawthorn Rachel GBR 02:08.48
9 Portela Teresa POR 02:15.44
K1 men 1.000 m sprint
1 Hoff Max GER 03:28.21
2 Pimenta Fernando POR 03:28.42
3 Poulsen Rene Holten DEN 03:28.86
4 Kirchev Miroslav BUL 03:29.25
5 Yurenia Aleh BLR 03:30.85
6 DOSTAL Josef CZE 03:31.35
7 Carre Cyrille FRA 03:33.34
8 Tomicevic Marko SRB 03:35.13
9 BOYTON Jonathan GBR 03:37.04
K1 men 5.000 m sprint
1 Hoff Max GER 20:01.86
2 Pimenta Fernando POR 20:11.99
3 Carre Cyrille FRA 20:42.08
4 Yurenia Aleh BLR 20:52.00
5 Pauman Daniel HUN 20:53.78
6 Trefil Lukas CZE 20:59.16
7 CHERVOV Nikolay RUS 21:18.39
8 Pannecoucke Laurens BEL 21:29.57
9 WYSS FABIO SUI 21:32.39
10 DIETRICH Miika FIN 21:36.70
11 ZORIC Milenko SRB 21:46.94
12 Zakrajsek Jost SLO 21:49.42
13 Tsurkan Vitaliy UKR 21:50.95
14 KORNFEIND Christoph AUT 21:52.28
15 BRZEZINSKI Martin POL 22:14.46
16 KRAJČOVIČ Marek SVK 22:30.16
17 RODRÍGUEZ Roi ESP 22:34.35
18 DRESSINO Giulio ITA 22:36.92
19 SAVIC DARKO BIH 22:53.69
20 SYRIOPOULOS Kyriakos GRE 23:12.51
21 Egan Peter IRL 23:13.18
22 NOVAKOVIC Antun CRO 23:47.30
JAVADOV Mirnazim CRO DNF
Diamantis Andreas CRO DNF
Poulsen Rene Holten CRO DNF
PENDLE Timothy CRO DNF
DEJKOSKI Konstantin CRO DNF
K1 women 5.000 m sprint
1 LITVINCHUK Maryna BLR 22:48.99
2 Belcher Lani GBR 23:05.63
3 CSAY Renata HUN 23:05.85
4 EGAN Jennifer IRL 23:06.31
5 SALAKHOVA Yuliana RUS 23:29.94
6 BROEKX LIZE BEL 23:30.60
7 Varela Ana ESP 23:43.14
8 Haaze Eef NED 23:53.06
9 DZIENISZEWSKA-KIERKLA Edyta POL 23:57.91
10 CAMINESCU Florentina ROU 24:05.67
11 KOZISKOVA ANNA CZE 24:10.19
12 Schuring Yvonne AUT 24:17.06
13 Faldum Berenike BUL 24:18.62
14 MISTINOVA Lucia SVK 24:22.43
15 RYMKEVYCH Svitlana UKR 25:09.47
16 Esteves Ines TUR 25:10.33
17 BAKIC Brigita CRO 25:40.74
Osypenko-Radomska Inna CRO DNF
Vasko Oona CRO DNF
Gebhardt Melanie CRO DNF
BURGO Irene CRO DNF
Kosytska Vlada CRO DSQ
GULCO Natalia CRO DSQ
Moldovan Nikolina CRO DNS
K2 men 200 m sprint
1 Grujic Nebojsa SRB 31.91
NOVAKOVIC Marko SRB 31.91
2 Rauhe Ronald GER 31.98
LIEBSCHER Tom GER 31.98
3 Tótka Sándor HUN 32.51
Molnar Peter HUN 32.51
4 AREVALO Carlos ESP 32.52
TORO Cristian ESP 32.52
4 Heath Liam GBR 32.52
SCHOFIELD Jon GBR 32.52
6 Postrygay Yury RUS 32.63
Dyachenko Alexander RUS 32.63
7 RIZZA Manfredi ITA 32.74
FLORIO Matteo ITA 32.74
8 Beaumont Maxime FRA 32.77
Jouve Sebastien FRA 32.77
9 Valko Taras BLR 33.66
Makhneu Vadzim BLR 33.66
K2 women 200 m sprint
1 MAKHNEVA Marharyta BLR 37.4
LITVINCHUK Maryna BLR 37.4
2 Moldovan Nikolina SRB 37.7
Moldovan Olivera SRB 37.7
3 POVKH Mariya UKR 37.72
TODOROVA Anastasiia UKR 37.72
4 Karasz Anna HUN 38.17
Vad Ninetta HUN 38.17
5 Naja Karolina POL 38.41
Mikolajczyk Beata POL 38.41
6 Vasconcelos Joana POR 38.61
Gomes Beatriz POR 38.61
7 VOLZ Sabine GER 38.64
Wassmuth Conny GER 38.64
8 Murabito Norma ITA 39.68
CAMPANA Sofia ITA 39.68
9 Kmetova Ivana SVK 41.85
Kohlova Martina SVK 41.85
K2 women 500 m sprint
1 STAROVIC Milica SRB 01:49.90
Ruzicic Benedek Dalma SRB 01:49.90
2 BORHA Roxana ROU 01:50.93
Meroniac Elena ROU 01:50.93
3 Karasz Anna HUN 01:51.17
Vad Ninetta HUN 01:51.17
4 WEBER Franziska GER 01:51.35
Dietze Tina GER 01:51.35
5 MAKHNEVA Marharyta BLR 01:51.87
LITVINCHUK Maryna BLR 01:51.87
6 Naja Karolina POL 01:52.54
Mikolajczyk Beata POL 01:52.54
7 Kmetova Ivana SVK 01:56.00
Kohlova Martina SVK 01:56.00
8 Varela Ana ESP 01:56.04
CONTRERAS Isabel ESP 01:56.04
9 ANYSHINA Elena RUS 01:56.41
CHERNIGOVSKAYA Svetlana RUS 01:56.41
K2 men 1.000 m sprint
1 Kammerer Zoltan HUN 03:11.68
Szalai Tamas HUN 03:11.68
2 RENDSCHMIDT Max GER 03:12.03
Gross Marcus GER 03:12.03
3 BIALKO Vitaliy BLR 03:13.58
Piatrushenka Raman BLR 03:13.58
4 Vlcek Erik SVK 03:13.87
Tarr Juraj SVK 03:13.87
5 Ripamonti Nicola ITA 03:14.04
DRESSINO Giulio ITA 03:14.04
6 Nekriosius Ricardas LTU 03:14.35
Olijnik Andrej LTU 03:14.35
7 LUCHKIN Kirill RUS 03:15.00
ZHESTKOV Oleg RUS 03:15.00
8 KUCERA Patrik CZE 03:17.70
SPICAR Jakub CZE 03:17.70
9 Silva Emanuel POR 03:18.66
Ribeiro Joao POR 03:18.66
K4 men 1.000 m sprint
1 Kammerer Zoltan HUN 03:07.06
Toth David HUN 03:07.06
Kulifai Tamas HUN 03:07.06
Pauman Daniel HUN 03:07.06
2 Sergeev Aleksandr RUS 03:08.03
Pogreban Vasily RUS 03:08.03
Ryakhov Anton RUS 03:08.03
BLINTCOV Vladislav RUS 03:08.03
3 Miadzvedzeu Pavel BLR 03:08.83
Yurenia Aleh BLR 03:08.83
BIALKO Vitaliy BLR 03:08.83
Piatrushenka Raman BLR 03:08.83
4 Havel Daniel CZE 03:08.89
Trefil Lukas CZE 03:08.89
DOSTAL Josef CZE 03:08.89
Sterba Jan CZE 03:08.89
5 Pimenta Fernando POR 03:09.01
Ribeiro Joao POR 03:09.01
Silva Emanuel POR 03:09.01
Fernandes David POR 03:09.01
6 BOLTIC Simo SRB 03:10.74
TORUBAROV Vladimir SRB 03:10.74
HOLPERT Ervin SRB 03:10.74
TERZIC Dejan SRB 03:10.74
7 KRAJČOVIČ Marek SVK 03:10.77
MICHÁLEK Matej SVK 03:10.77
JAKUBÍK Gábor SVK 03:10.77
DEMIN Viktor SVK 03:10.77
8 MARON Rafal POL 03:11.99
FLORCZAK Pawel POL 03:11.99
SZANDRACH Pawel POL 03:11.99
Kujawski Mariusz POL 03:11.99
9 BURCIU Daniel ROU 03:12.62
Gavrila Petrus ROU 03:12.62
MIRONESCU Constantin ROU 03:12.62
CAMENESCHI Valentin ROU 03:12.62
K4 women 1.000 m sprint
1 Szabo Gabriella HUN 01:32.42
Kozak Danuta HUN 01:32.42
Karasz Anna HUN 01:32.42
Vad Ninetta HUN 01:32.42
2 WEBER Franziska GER 01:33.31
Wassmuth Conny GER 01:33.31
HANTL Verena GER 01:33.31
Dietze Tina GER 01:33.31
3 Naja Karolina POL 01:33.98
DZIENISZEWSKA-KIERKLA Edyta POL 01:33.98
Wojnarowska Ewelina POL 01:33.98
Mikolajczyk Beata POL 01:33.98
4 BORHA Roxana ROU 01:34.08
Meroniac Elena ROU 01:34.08
TARAN Iuliana ROU 01:34.08
Lauric Irina ROU 01:34.08
5 Moldovan Nikolina SRB 01:34.40
STAROVIC Milica SRB 01:34.40
Ruzicic Benedek Dalma SRB 01:34.40
Moldovan Olivera SRB 01:34.40
6 KICHASOVA Mariia UKR 01:35.33
POVKH Mariya UKR 01:35.33
TODOROVA Anastasiia UKR 01:35.33
HRYSHCHUN Inna UKR 01:35.33
7 SALAKHOVA Yuliana RUS 01:35.63
ANYSHINA Elena RUS 01:35.63
STEPANOVA Kira RUS 01:35.63
CHERNIGOVSKAYA Svetlana RUS 01:35.63
8 Belcher Lani GBR 01:36.44
Hannah Angela GBR 01:36.44
Mason Hayleigh GBR 01:36.44
Sawers Louisa GBR 01:36.44
9 JAMELOT Lea FRA 01:37.83
Lhote Amandine FRA 01:37.83
TULEU Gabrielle FRA 01:37.83
TROEL Sarah FRA 01:37.83
C1 men 200 m sprint
1 ZUSTAUTAS Henrikas LTU 40.06
2 Demyanenko Valentin AZE 40.14
3 FUKSA Martin CZE 40.19
4 KRAITOR Andrey RUS 40.2
5 Silva Helder POR 40.68
6 Kozyr Artsem BLR 40.72
7 Simart Thomas FRA 40.75
8 CHEBAN Iurii UKR 41.04
9 Hajdu Jonatan HUN 41.19
C1 men 1.000 m sprint
1 Brendel Sebastian GER 03:50.15
2 FUKSA Martin CZE 03:51.11
3 Vajda Attila HUN 03:51.92
4 Kaczor Tomasz POL 03:54.91
5 Piatrou Maksim BLR 03:55.51
6 Craciun Sergiu ITA 03:56.31
7 TARNOVSCHI Oleg MDA 03:58.15
8 CARP Leonid ROU 03:58.84
9 Goubel Mathieu FRA 04:03.49
C2 men 1.000 m sprint
1 Bahdanovich Andrei BLR 03:34.41
Bahdanovich Aliaksandr BLR 03:34.41
2 Korovashkov Alexey RUS 03:34.45
Pervukhin Ilya RUS 03:34.45
3 KRETSCHMER Peter GER 03:34.98
Mueller Michael GER 03:34.98
4 Vasbanyai Henrik HUN 03:35.23
Mike Robert HUN 03:35.23
5 IANCHUK DMYTRO UKR 03:35.56
Mishchuk Taras UKR 03:35.56
6 Radon Jaroslav CZE 03:36.09
Dvorak Filip CZE 03:36.09
7 KAMINSKI Mateusz POL 03:36.82
Kudla Michal POL 03:36.82
8 Bezugliy Sergiy AZE 03:38.09
KUPIN Oleksiy AZE 03:38.09
9 DUMITRESCU-LAZAR Liviu ROU 03:41.97
Mihalachi Victor ROU 03:41.97